0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #280 -: Април 18, 2010, 18:31:30 pm »
Според мен имаш инс. резистентност. Инсулинът ти скача 17 пъти на 60 минута, а доколкото знам нормата е 5 пъти. Захарта ти почти не е мръднала, а трябваше да скочи, ако всичко е наред. Аз съм с подобни резултати и съм с поставена диагноза инсулинова резистентност. Не е задължително да имаш ПКЯ, за да имаш инс. резистентност. Доколкото ми е известно, има и такива случаи, да, двете заболявания имат пряка връзка, но не от задължителен характер.
Посети ендокринолог за разчитане на резултата и назначаване на лечение, ако се налага. Не е страшно, това се лекува.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #281 -: Април 18, 2010, 18:36:50 pm »
Посети ендокринолог за разчитане на резултата и назначаване на лечение, ако се налага. Не е страшно, това се лекува.
Успех!
Непременно ще го направя. А грешка ли е, че е използвана само венозна кръв за цялото изследване?
Няма невъзможни неща!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #282 -: Април 18, 2010, 18:42:45 pm »
Ни най-малко. Тряба да е венозна кръвта. На мен и трите пъти ми взеха само такава!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #283 -: Април 22, 2010, 14:21:52 pm »
Здравейте,
Декември месец си правих обременяване, д-р Галева ми каза, че съм абс здрава и няма никаква инсулинова резистентност, аз обаче все се връщам към изследванията и все се питам, дали наистина трябва да съм спокойна.
Инсулин - 5,26 (0 мин)
        - 87,02 (60-та мин)
        - 12    (120-та мин)
Глюкоза - 5,04 (0 мин)
        - 7,90 (60-та мин)
        - 4,12 (120 - та мин)
Нужно ли е да се консултирам с още лекари, имам кистозни яйчници,кистите не са под формата на огърлица, но все пак ги има, и нередовна менструация. Знам, че проблемът с диабета е твърде сериозен, и ако се предоверя, после може да страдам и да съжалявам много. Засега бременността не ми е цел. Какво ви е мнението,  наистина ли инсулинът на 60-та мин трябва да се увеличи само 5 пъти? Благодаря :)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #284 -: Април 22, 2010, 16:36:53 pm »
Ами така съм чела. Направи още една консултация ако можеш. както казваш, с това шега не бива...
Аз най-добре да си постна резултатите, че да се ориентирате горе-долу за какви стойности става дума, при доказана диагноза инсулинова резистентност.

Глюкоза - 0 мин. - 5,2 mmol/l - реф. гр. 3,5 - 6,1
Глюкоза - 60 мин. - 6,5 mmol/l
Глюкоза - 120 мин. - 5,4 mmol/l - реф. гр. - 3,5 - 7,8

Инсулин - 0 мин. - 21,65 mIU/ml - реф. гр. - 3,0 - 17,00
Инсулин - 60 мин. - 172,8 mIU/ml
Инсулин - 120 мин. -  66,17 mIU/ml - реф. гр. - 3,0 - 17,0

При мен и на 0 мин. инсулина е над норма, но това е друга тема :lol: Обърнете внимание на 60 мин. колко много е скочил, а при кр. захар почти няма промяна. След обременяването, трябваше да скочи драстично, а тя остава в норма. Ето това точно е индикацията, че има проблем - инсулинова резистентност. 
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #285 -: Април 24, 2010, 19:36:23 pm »
Момичета, моля за помощ - как бихте тълкували следните стойности:

глюкоза /на гладно/ -             4,79   /3,33 - 6,11/
глюкоза - на 60-та минута -   6,40    /2,7 - 7/
глюкоза - на 120-та минута - 4,54   /2,7 - 7,8/

инсулин /на гладно/ -              3,81   /3 - 24,9/
инсулин - на 60-та минута -    67,16   /3 - 24,9/
инсулин - на 120-та минута -  20,59   /3 - 24,9/
При тези резултати ендокринологът ми каза категорично, че нямам никакъв проблем. Въпреки, че на 60-та минута инсулинът е доста над референтните стойности, било нормално да е така.  :ask:
Няма невъзможни неща!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #286 -: Април 24, 2010, 22:54:47 pm »
Абе той инсулина е нормално да скочи, ама и кръвната захар трябва да се увеличи, ако инсулина си върши работата. А като гледам, твоята почти не е мръднала. Не знам, не съм лекар, но виж мойте резултати в предния пост и си направи сметка. Защо не се консултираш с друг ендокринолог? Може и да греша, дано.
Би ли споделила при кой ендокринолог ходиш?
« Последна редакция: Април 24, 2010, 23:04:14 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #287 -: Април 25, 2010, 18:18:17 pm »
Катя Тодорова каза за моите резултати, че има изразена инсулинова резистентност. Горната граница за назначаване на лечение била инсулин под 50 на 60-та мин. Явно различните лекари имат различен подход, което е доста странно, предвид сериозността на проблема
*
Момичета,знам че в тази тема не е писано от  месец ,но аз ще оставя тук свойте резултати , макар че ми се иска
някой по запознат бързичко да ги погледне.  :o
Днес правих имунно -реактивен инсулин с обременяване с глюкоза ,
като и двата пъти са ми взимали венона кръв , и съм изумена от резултатите. 8O
Да добавя че съм с ПКЯ от 5 години , а и незнам кога ще ходя при моята док. за да ми види резултатите....


Глюкоза 0 мин - 5,2 (3.5 - 6.1 )
Глюкоза 120 мин - 5,7 (3,5-7,8 )

Инсулин 0 мин - 6,82 (3,0-17,0 )
Инсулин 120 мин - 34,90 (3,0-17,0 )

Предварително благодаря за консултацията и се надявам на скорошно мнение...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Фанта, кръв се взима 3 пъти, не 2. Така направено, изследването не е много точно. Да, виждаме как се повишава инсулина, но как пада? Това се вижда на 120 минута...
Иначе, от това, което виждам тук /без да е много точно, предвид непълните резултати/, смятам, че трябва да се консултираш с ендокринолог. Инсулина скача около 5 пъти, което е нормално. От друга страна, захарта почти не мърда, а трябваше да се повиши. Честно казано, не мога да дам еднозначен отговор на въпроса ти. Може и всичко да е наред. Но от всичко, което съм чела по въпроса, след обременяване кр. захар трябва да се повиши. Запиши си час за ендокринолог.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Изчетох цялата тема.Повече от ясно е че трябва да се консултирам с ендокринолог въпреки , че гинеколога ми смята че всичко е наред.Но да пусна и мойте резултати.

глюкоза 0 м.  4,54  /2,8-6,1/
глюкоза 60м.  4,84 
глюкоза 120м. 3,32  /3,5-7,8/             

инсулин 0 м.  12,86 /2,6-24,9/
инсулин 60м.  35,27
инсулин 120м. 7,86  /2,6-24,9/

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Според мен нямаш проблем.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Благодаря за вниманието .Така ми се иска да имам .С наднормено тегло съм / 164 см - 95 кг./ ,като не съм променила начина си на живот и хранене последните 10 кг. ги качих за няколко месеца.Залагах много на това изследване.Надявах се че най - накрая ще разреша и този проблем но........Продължавам да се въртя в кръг.Наднормено тегло съответно и разширени вени , постоянни съвети "трябва да отслабнеш" но уви не ми се получава това отслабване.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Хммм, позната история. И аз се надявах да имам, та поне да знам що дебелея :? И наистина имам, при това ясно изразена.
А щитовидната жлеза как ти е? Там проблеми имаш ли? Те също водят до нарушения в теглото.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Предстои да направя изследвания преди старт на инвитро /надявам се на следващия цикъл/.Като че ли имам проблеми там -изпотяване сърцебиене нервност и т.н. Но на предишния ми опит миналата година всички хормонални изследвания бяха идеални.Имам съмнения че заради противозачатъчни преди опита съм ги манипулирала хормоните на щит.жлеза и не са дали реални показатели.знам ли и аз вече какво става.Но определено имам нужда някой да ми обясни взаимовръзката на всички тези "неща " които изследваме.Защото постоянно съм обсебена от чуството че нещо много малко не е наред но не мога да го открия или го пропускам .....и със сигурност е свързано с килограмите.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Ами симптомите, които описваш ме навеждат на мисълта за проблем с жлезата. Хормони не се изследват, когато се пият противозачатъчни. Резултатите не са достоверни. Лекарят ти не те ли предупреди? Кои щитовидни хормони си изследвала?
Връзка между всички "тези неща" има. Те са част от репродуктивната система, всичо е навързано и когато едното не е наред, и другите по веригата "спичат", ако мога така да се изразя.
Направи си пълни изследвания на щитовидни хормони, но в месец, в който не пиеш лекарства. Порови малко из библиотеката и форума, има полезна информация за щитовидната жлеза и връзката й с репродуктивната система.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Благодаря.Успех на всички!
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
И аз си мислех, че заради бързото ми напълняване имам някакъв проблем.Направих си изследване на TSH - 2.51, покачило се е от 2.29 преди една година, но горе - долу е добре.Прочетох и, че ако обикновената глюкоза е над нормите, вероятно е да има проблем там и трябва да си направя тест обременяване с глюкоза.Е, обикновенана глюкоза ми излезе 5 при норма до 6, леко завишено, но то си е от храната.

Изглежда при мен напълняването е от доброто ми похапване  :lol: .Но ако нещо можете да ме посъветвате, ще се радвам.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
sixsens аз да задам един може би тъп въпрос  :oops: но защо хормоните на щитовидната жлеза не се изследват докато пиеш противозачатъчни, това не го знаех.
При мен се оказа, че имам Хашимото, доста завишени нива на TSH 8.18 при референтна 4.14 пия си хапчетата и май наистина мой те килца в повечко са дошли от жлезата, за което съм доволна, но и спазвам някакъв режим на хранене де.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Никакви хормони не се изследват, когато се пият противозачатъчни, не само щитовидни. Противозачатъчните са хормони също, всичко е навързано и просто няма да са достоверни резултатите.
Изследването на TSH не е достатъчно, за да се диагностицира състоянието на щитовидната жлеза. Пускат се и антитела ТАТ, МАТ, други щит. хпрмони - FT3, FT4 примерно. Консултирайте се с ендокринолог, той ще ви назначи.
Относно инсулиновата резиистентност - четете бе момичета, колко пъти съм обяснила, че не се изследва глюкозата само, а и инсулина. Когато има проблем, глюкозата остава в норма, а инсулина скача. Не случайно се прави специален тест, за да се установи, пие се глюкоза и т.н. Само да си тествате кр. захар ей тъй, на общо основание не върши работа.
Когато обикновената глюкоза е над нормите, тогава говорим за друг проблем, не за инсулинова резистентност. Моля ви прочетете още веднъж темата, толкова пъти е обяснено.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!