0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #960 -: Август 17, 2008, 21:40:48 pm »
Здравейте, д-р Бърди, поколебах се, дали да пиша. Защото не съм мама, а баба на момиченце, сега е на три месеца. Но...престраших се :)

Бебето е само на кърма. По ред причини обаче след първия месец кърмата е изцедена, дава се от биберон. Сокчета, вода не даваме. На 1.5 месеца внезапно акото стана зелено, със слуз и лош мирис. Честотата се запази както преди - 6-7 пъти за 24 часа, също и консистенцията. Нямаше температура, повръщане или промяна в поведението. Педиатърът назначи микробиология на изпражнения, от която се изолира Ешерихия коли 0125. От лабораторията първоначално не бяха сигурни има ли я или не, но на другия ден потвърдиха. Заради макар и малкото съмнение, веднага пуснахме още две проби в различни лаборатории. След три дни и двете проби излязоха отрицателни. Антибиограмата от първата проба показваше резистентност към почти всички антибиотици, с изкл на Зинат. Педиатърът каза, че трябва да го започнем, въпреки отсъствието на разстройство, заради много лошия мирис на изхожданията и опасността от други усложнения. Купихме антибиотика, но така и не го дадохме...от страх! Решихме да потърсим второ мнение. На другия ден се консултирахме с инфекционист. Той прегледа бебето и категорично отхвърли антибиотика, поради опасност от дисбактериоза. Каза да продължим да гледаме бебчо както досега, предписа пробиотици - Биогайя и ако се появи разстройство, прахчета Хидратин (може и да бъркам името). Каза да не правим повече изследване на акото, да не се изследват и контактните с детето, накратко - "да не се занимаваме с глупости, а да си гледаме детето". Послушахме втория лекар. Още две седмици след това бебето акаше зелено със слуз, но вече не с лоша миризма. После постепенно стана пак жълто, но все така със слуз. Вече и слузта намалява обаче, макар и все още да има мъничко. Честотата на изхожданията намаля на 2, макс 3. Много, ама много мислихме и премисляхме, каква може да е причината - дали наистина е имала ешерихия, дали не е АБКМ (дъщеря ми спря всичко млечно в храната и не си позволи никакви, макар и малки количества от другите алергизиращи храни, които ни бяха известни - ядки, мюсли, бира - пийваше отвреме навреме, кафе...и др.) Така и не направихме тест за АБКМ. Дъщеря ми сега вече пийва по мъничко прясно мляко, хапва по малко от другите млечни, но няма влошаване на детето от това.

И малко допълнителна информация - детето бе изписано от родилния дом 3100, 49 см, главичка 33 см. Сега на три месеца е 5400, 59 см, главичка 39 см. Дъщеря ми роди секцио (не по желание) и на другия ден след операцията получи разстройство, на което в общата суматоха от раждането, болките след това, внезапно и обилно текналата кърма, усилията бебето да засуче (първия ден беше на АМ ) някак не обърнахме внимание, продължи само два дни.  Сега обаче се чудим, дали това няма връзка...Слагаха и три дни антибиотик, профилактично, каквато е обичайната практика, от които последните два дни тя правеше опити да кърми детето, тоест то е поело коластра и кърма, макар и малко, докато тя е била на антибиотик. Казвам тези неща, защото може би имат отношение към случилото се.

Ще бъде много ценно за нас Вашето мнение по случая и трябва ли да правим още нещо по въпроса. (ужасно дълго стана, за което се извинявам, но не можах по-кратко!)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #961 -: Август 17, 2008, 23:26:04 pm »
В момента детето има нормални изхождания и наддава добре на тегло?
Само на кърма ли е сега?
АМ в първите дни в болницата ли го приготвяха? с ваше АМ или от болницата всичко?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #962 -: Август 18, 2008, 07:34:25 am »
В момента детето има нормални изхождания и наддава добре на тегло?
Само на кърма ли е сега?
АМ в първите дни в болницата ли го приготвяха? с ваше АМ или от болницата всичко?

Да, изхожданията са нормални, като изключим, че все още има малко слуз. Но в сравнение с началото на проблема е мноооого намаляла, имаме изхождания и без.

Тегло - първи месец 900 гр. Втори месец - 600 гр. Трети месец 800 гр. Като от тези  800, 500 са само от последните две седмици, когато акото стана жълто и слузта почна да намалява.

Беше на АМ само един ден, първия от живота и. Приготвено с мляко от родилното, приготвено от тях. Фризо, хипоалергенно. Защо хипоалергенно? - за всеки случай, по обяснение на персонала. Втория ден и го спряха, за да се закърми. 24 часа беше страхотна борба за това и мама и бебе успяха. Оттогава и в момента е само и изключително на кърма, нищо друго. За съжаление от гърдата сука само първия месец, после заради проблеми със зърната се наложи да се цеди. Мислихме и за това, да не би да е проникнала инфекция някак от нас - заради използването на шишета, въпреки че дъщеря ми спазва хигиена, в това съм сигурна, ама знае ли човек...

Прочетох едно Ваше цитиране, да не търсим черна котка в тъмна стая, особено ако няма котка.  :D Но все ми се струва, че при нас имаше котка, а май не я потърсихме както трябва? От това са ми притесненията, да не сме пропуснали нещо, което да има последствие в бъдещето?

Благодаря :-)
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #963 -: Август 18, 2008, 11:25:34 am »
Здравейте д-р Бърди!
Имам проблем, по скоро ме интересува какво мислите за нощните хранения при бебетата - до кога трябва да продължават, трябва ли да се спират и по какъв начин?Синът ми е вече на 2 месеца - без малко - и продължава да яде по няколко пъти на вечер, през 2-3 часа всяка нощ. Само на кърма е и аз вече едвам издържам на това безсъние - той се буди, ядем 15-20 минути а понякога и  повече, защото както вече коментирахме по-рано е голям нервак, после 10 минути се оригваме и се приспиваме още 1 час и като си легна, айде дошло пак време за хранене! Така спа по 2-3 часа на вечер и то на пресекулки и започвам да си мисля за отбиване само и само за да поспа!Звучи ужасно, но не се издържа - през деня е по-добре, яд през 3 че и 4 часа, но нощем настава цирк.Не е ли време да започне да разрежда храненията през нощта?Извинявам се ако темата вече е била коментирана.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #964 -: Август 18, 2008, 17:10:38 pm »
Здравейте отново, Докторе
Припомням. Миналата седмица изследвахме билирубин заради иктера на Кари:

Общ билирубин - 107,5 umol/l (3,4 - 21)
Директен билирубин - 10,06 umol/l (0,8 - 8,5)

Спрях изцяло кърменето за 36 ч. Днес пуснахме нови изследвания:

Общ билирубин - 68 umol/l (3.4 - 21)
Директен билирубин - 7,2 umol/l (0 - 8.1)
АСАТ - 71 U/l (0 - 40)
АЛАТ - 52 U/l (0 - 55)
ГГТ - 59 U/l (0 - 50)
АФ - 614 U/l (40 - 150)

Виждате ли светлина в тунела :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #965 -: Август 18, 2008, 17:44:32 pm »
Двукратното почти спадане не е ли резултат? :)
Браво ... :)
Радвам се.
Как е детето?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #966 -: Август 18, 2008, 22:40:05 pm »
В момента детето има нормални изхождания и наддава добре на тегло?
Само на кърма ли е сега?
АМ в първите дни в болницата ли го приготвяха? с ваше АМ или от болницата всичко?

Да, изхожданията са нормални, като изключим, че все още има малко слуз. Но в сравнение с началото на проблема е мноооого намаляла, имаме изхождания и без.

Тегло - първи месец 900 гр. Втори месец - 600 гр. Трети месец 800 гр. Като от тези  800, 500 са само от последните две седмици, когато акото стана жълто и слузта почна да намалява.

Беше на АМ само един ден, първия от живота и. Приготвено с мляко от родилното, приготвено от тях. Фризо, хипоалергенно. Защо хипоалергенно? - за всеки случай, по обяснение на персонала. Втория ден и го спряха, за да се закърми. 24 часа беше страхотна борба за това и мама и бебе успяха. Оттогава и в момента е само и изключително на кърма, нищо друго. За съжаление от гърдата сука само първия месец, после заради проблеми със зърната се наложи да се цеди. Мислихме и за това, да не би да е проникнала инфекция някак от нас - заради използването на шишета, въпреки че дъщеря ми спазва хигиена, в това съм сигурна, ама знае ли човек...

Прочетох едно Ваше цитиране, да не търсим черна котка в тъмна стая, особено ако няма котка.  :D Но все ми се струва, че при нас имаше котка, а май не я потърсихме както трябва? От това са ми притесненията, да не сме пропуснали нещо, което да има последствие в бъдещето?

Благодаря :-)
Много е трудно да се каже доколко изолираното е реално. В Бг условия и лаборатории. Ако го приемем за реално, то тогава може да се каже че е преходна диспепсия. Вероятно от проблеми около хигиената при приготвяне на млякото или в домашните условия.

При положение че детето е добре, сега само наблюдение бих препоръчал.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #967 -: Август 18, 2008, 22:43:20 pm »
Здравейте д-р Бърди!
Имам проблем, по скоро ме интересува какво мислите за нощните хранения при бебетата - до кога трябва да продължават, трябва ли да се спират и по какъв начин?Синът ми е вече на 2 месеца - без малко - и продължава да яде по няколко пъти на вечер, през 2-3 часа всяка нощ. Само на кърма е и аз вече едвам издържам на това безсъние - той се буди, ядем 15-20 минути а понякога и  повече, защото както вече коментирахме по-рано е голям нервак, после 10 минути се оригваме и се приспиваме още 1 час и като си легна, айде дошло пак време за хранене! Така спа по 2-3 часа на вечер и то на пресекулки и започвам да си мисля за отбиване само и само за да поспа!Звучи ужасно, но не се издържа - през деня е по-добре, яд през 3 че и 4 часа, но нощем настава цирк.Не е ли време да започне да разрежда храненията през нощта?Извинявам се ако темата вече е била коментирана.
Разбирам Ви.
Децата обикновено около 2-3 месец сами спират с нощните хранения.
Ако наддава добре, причината е може би в това, че в някои от последните хранения за деня кърмата не му стига, и затова вечер се буди на често.
Приложете обичайните мерки за да се подсигурим че хапва достатъчно в храненията около 00-01.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #968 -: Август 18, 2008, 22:59:30 pm »
Докторе, пиша ви заради бебето на моя близка, възраст почти 3 месеца.Теглото й към момента е 4.900, проблемът е че при последната контрола е установен прираст със само 200 гр, детето е само на кърма, рядко пие вода. Детето е с иктер със следните показатели: общ билирубин 138 umol/l , директен 45.1 umol/l , АSАТ 51 u/l  ALAT 49 u/l. Според гастроентеролога жълтеницата е индуцирана от кърменето и няма нужда от никакво лечение /в това число спиране на кърменето/, защото чернодробните ензими били в норма. Възможно ли е ниският прираст на тегло да се дължи на продължителния иктер вместо на недостиг на кърма, както всички убеждават майката. Детето изяжда по 90-100 гр, майката проверява това с везна вкъщи, при около 8 кърмения на денонощие, сравнително спокойна е, с нормални изхождания и достатъчно мокри памперси. Какво бихте ни посъветвали, докторе? Благодаря Ви! 


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #969 -: Август 18, 2008, 23:21:39 pm »
Двукратното почти спадане не е ли резултат? :)
Браво ... :)
Радвам се.
Как е детето?
Добре си е :)  Хапва си лакомо :wink: Само от известно време се случва като посучи 10 мин. да започне да хленчи и да се гърчи, но не иска да пуска гърдата. Изправям я замалко и пак продължаваме яденето. Но не винаги помага :?
А и завишените стойности на АФ трябва ли да ме притесняват :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #970 -: Август 18, 2008, 23:24:57 pm »
Докторе, пиша ви заради бебето на моя близка, възраст почти 3 месеца.Теглото й към момента е 4.900, проблемът е че при последната контрола е установен прираст със само 200 гр, детето е само на кърма, рядко пие вода. Детето е с иктер със следните показатели: общ билирубин 138 umol/l , директен 45.1 umol/l , АSАТ 51 u/l  ALAT 49 u/l. Според гастроентеролога жълтеницата е индуцирана от кърменето и няма нужда от никакво лечение /в това число спиране на кърменето/, защото чернодробните ензими били в норма. Възможно ли е ниският прираст на тегло да се дължи на продължителния иктер вместо на недостиг на кърма, както всички убеждават майката. Детето изяжда по 90-100 гр, майката проверява това с везна вкъщи, при около 8 кърмения на денонощие, сравнително спокойна е, с нормални изхождания и достатъчно мокри памперси. Какво бихте ни посъветвали, докторе? Благодаря Ви! 
С какво тегло е родено детето?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #971 -: Август 18, 2008, 23:25:59 pm »
Цитат
С какво тегло е родено детето?

3150 гр.
« Последна редакция: Август 18, 2008, 23:31:23 pm от Миники »


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #972 -: Август 18, 2008, 23:31:05 pm »
Двукратното почти спадане не е ли резултат? :)
Браво ... :)
Радвам се.
Как е детето?
Добре си е :)  Хапва си лакомо :wink: Само от известно време се случва като посучи 10 мин. да започне да хленчи и да се гърчи, но не иска да пуска гърдата. Изправям я замалко и пак продължаваме яденето. Но не винаги помага :?
А и завишените стойности на АФ трябва ли да ме притесняват :?
АФ е с горна граница до 350.
В рамките на това състояние може да е завишена.
Нужно е да давате добавка от Вит Д, щом като детето се кърми само.
Но 400-500Е дневно. А не хиляди, както това правят в Бг с лека ръка.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #973 -: Август 18, 2008, 23:34:34 pm »
Цитат
С какво тегло е родено детето?

3150 гр.
Може би кърмата не стига, или не я оставят достатъчно на гърдата.
Да, може от жълтеницата да е, ако причина за нея е уроинфекция, например.
Уточняването на жълтеницата тук е пръв приоритет.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #974 -: Август 18, 2008, 23:41:46 pm »
Благодаря ви, Докторе :balk_21:
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #975 -: Август 18, 2008, 23:47:52 pm »
Цитат
С какво тегло е родено детето?

3150 гр.
Може би кърмата не стига, или не я оставят достатъчно на гърдата.
Да, може от жълтеницата да е, ако причина за нея е уроинфекция, например.
Уточняването на жълтеницата тук е пръв приоритет.

Благодаря Ви, докторе. До момента са направени само посочените в по-горния ми постинг изследвания. Какво е необходимо да се изследва още, за да се установи с точност произходът на жълтеницата?


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #976 -: Август 18, 2008, 23:56:20 pm »
*Обща кръвна картина,ретикулоцити,плочка,СУЕ,СРП
*Кумбс тест-директен,индиректен
*хормони на щитовидната жлеза-Т3,Т4,ТСХ
*кръвни групи-дете,майка
*общи изследвания урина+посявка
*щателен преглед за търсена на възможен фокус на инфекция.
« Последна редакция: Август 18, 2008, 23:59:29 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #977 -: Август 18, 2008, 23:58:57 pm »
Благодаря Ви! Чудя се, защо ли лекуващият лекар не е назначил всичко това по отрано, за да не се налага ново кръвопускане. А си плащаме :(


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #978 -: Август 19, 2008, 00:01:12 am »
Може ли да говорим изобщо за уточняване на проблема "жълтеница при новороденото" без да знаем кръвните групи на детето и майката??
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #979 -: Август 19, 2008, 07:54:52 am »

Много е трудно да се каже доколко изолираното е реално. В Бг условия и лаборатории. Ако го приемем за реално, то тогава може да се каже че е преходна диспепсия. Вероятно от проблеми около хигиената при приготвяне на млякото или в домашните условия.

При положение че детето е добре, сега само наблюдение бих препоръчал.
[/quote]

Благодаря! Така и ще направим. Спокоен ден Ви пожелавам.