0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #520 -: Юли 08, 2008, 20:32:57 pm »
Докторе, моля за вашия съвет - какво е подходящо като дневно меню 11-12 месечния ми син? Наслушах се на глупости.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #521 -: Юли 08, 2008, 20:48:19 pm »
Като вид храни-всичко,което е хапвал досега.
Като начин на приготвяне-консервативен подход без остри подправки, със зехтин, разбира се. Може леко да слагате сладки и не остри подправки в умерено количество-червен пипер, кари, например... .

И разбира се подбираме храни,които му харесват.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #522 -: Юли 08, 2008, 20:58:53 pm »
Благодаря Ви докторе за бързия отговор! :) Имам и още 1 въпрос - вчера малката глътна една костилка от джанка (слива) и още не я е изкарала.Може ли да се получи някакво усложнение и да не може да я изкара? :oops:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #523 -: Юли 08, 2008, 21:04:15 pm »
Благодаря Ви докторе за бързия отговор! :) Имам и още 1 въпрос - вчера малката глътна една костилка от джанка (слива) и още не я е изкарала.Може ли да се получи някакво усложнение и да не може да я изкара? :oops:
Да изчакаме още един ден.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #524 -: Юли 08, 2008, 21:21:28 pm »
Добре, ще изчакам и наблюдавам и после ще пиша.Предполагам,че костилката ще е във вида, в който я е глътнала...т.е. не може да се разложи.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #525 -: Юли 08, 2008, 21:44:17 pm »
Като вид храни-всичко,което е хапвал досега.
Като начин на приготвяне-консервативен подход без остри подправки, със зехтин, разбира се. Може леко да слагате сладки и не остри подправки в умерено количество-червен пипер, кари, например... .

И разбира се подбираме храни,които му харесват.

А кашите кога се изключват. Менюто ни сега:
1. Сутрин - Ам - Хумана 3 /благодаря, че светнахте лампичката че Хуманата е хубаво мляко/ 240 мл, попара с АМ, хляб,масло, и сиране или бисквитена каша;
2. Обед - две "манджи" супа под формата на телешко варено, боб чорба, леща чорба, пилешка супа и "основно ядене" с / без месо. Вчера примерно второто беше суфле от тиквички с картоф, сварени и цвърнати на фурна с кашкавал.
3. Следобедна закуска - е тук удрям на камък - между 250 и 300 грама пресен плод, плодово пюре или компот /домашно приготвени с малко захар/, комбинирани с 40 -80 грама каша.
4. Вечер - 200 мл АМ

Въпроси:
1. Може ли да давам прясно мляко  и заквасена сметана, приготвени в ядене - примерно печено пиле с картофи и моркови с мляко или сметана;
2. Може ли да давам фиде със съдържание на яйце /щото се предполага, че има и белтък/ ?
3. Съвети за следобедна закуска - кисел или нещо подобно и рано ли е да минем да вечеря и каква да бъде тя - без пържоли и пържени картофи? Все пак кога да въведа свинско?
4. Кога се въвеждат пържени ястия?
5. От кога могат да се въведат цитрусови плодове - портокал, ананас?

Червения пипер ще дам, когато си направя собствен, по простата причина , че в бг нищо не е такова, за каквото се продава. Случвала съм на червен пипер с примес на счукана керемида.
   
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #526 -: Юли 08, 2008, 23:11:25 pm »
Докторе, здравейте,
другата седмица ще поставят на Тодор третата ваксина Хепатит В. Ще ме посъветвате ли колко време след това може да се постави първия Превенар.

О, и да се похваля, с търпение захранването наистина започна да се получава :D От вчера (12 ден на захранването) вече с осезаем интерес осмуква лъжичката с оризовата каша, смесена с кърма и круша :D

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #527 -: Юли 09, 2008, 00:00:25 am »
Докторе, здравейте,
другата седмица ще поставят на Тодор третата ваксина Хепатит В. Ще ме посъветвате ли колко време след това може да се постави първия Превенар.

О, и да се похваля, с търпение захранването наистина започна да се получава :D От вчера (12 ден на захранването) вече с осезаем интерес осмуква лъжичката с оризовата каша, смесена с кърма и круша :D
Няма задылжителен срок. Може и заедно да се поставят.
Радвам се... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #528 -: Юли 09, 2008, 00:04:36 am »
Здравейте д-р Бърди,

При дъщеря ми захранването започна на 6 навършени месеца с плодово пюре, до сега съм въвела 5 плода и 4 зеленчука и, слава богу, не се появиха проблеми, приемат се добре. Въпросът ми към Вас е свързан с въвеждането на животински белтък. Кога считате, че е редно това да стане в нашия случай, при положение че има много сериозна фамилна обремененост /баща й на 4 години е развил алергия към всякакви животински продукти/. Притеснява ме и друго, докато кърмих изключително при изхождане често имаше слуз и кървави нишки /съветвах се с вас преди около два месеца по този повод/.
Благодар Ви!


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #529 -: Юли 09, 2008, 00:09:04 am »
Като вид храни-всичко,което е хапвал досега.
Като начин на приготвяне-консервативен подход без остри подправки, със зехтин, разбира се. Може леко да слагате сладки и не остри подправки в умерено количество-червен пипер, кари, например... .

И разбира се подбираме храни,които му харесват.

А кашите кога се изключват. Менюто ни сега:
1. Сутрин - Ам - Хумана 3 /благодаря, че светнахте лампичката че Хуманата е хубаво мляко/ 240 мл, попара с АМ, хляб,масло, и сиране или бисквитена каша;
2. Обед - две "манджи" супа под формата на телешко варено, боб чорба, леща чорба, пилешка супа и "основно ядене" с / без месо. Вчера примерно второто беше суфле от тиквички с картоф, сварени и цвърнати на фурна с кашкавал.
3. Следобедна закуска - е тук удрям на камък - между 250 и 300 грама пресен плод, плодово пюре или компот /домашно приготвени с малко захар/, комбинирани с 40 -80 грама каша.
4. Вечер - 200 мл АМ

Въпроси:
1. Може ли да давам прясно мляко  и заквасена сметана, приготвени в ядене - примерно печено пиле с картофи и моркови с мляко или сметана;
2. Може ли да давам фиде със съдържание на яйце /щото се предполага, че има и белтък/ ?
3. Съвети за следобедна закуска - кисел или нещо подобно и рано ли е да минем да вечеря и каква да бъде тя - без пържоли и пържени картофи? Все пак кога да въведа свинско?
4. Кога се въвеждат пържени ястия?
5. От кога могат да се въведат цитрусови плодове - портокал, ананас?

Червения пипер ще дам, когато си направя собствен, по простата причина , че в бг нищо не е такова, за каквото се продава. Случвала съм на червен пипер с примес на счукана керемида.
   
1.Защо Ви е заквасена сметана и мляко в пилето с картофки?  8O Може,след 12м възраст.
2.Може
3.Каквото леко има-плодове,плодова каша,смес плодове с плодова каша, 1-2 мезурки от всички каша+плодове алтернативно. НЕ Кисели!!! харесват се, но проблеми от тях има. Може да давате за вечеря от тази възраст, от която става ясно че с вечерното мляко детето се буди гладно посред нощ. Разбира се лесно това... . Свинско се въвежда от 8-9 месец свободно. НЕ Е тежко месо, както смятат, стига да не давате "пръжки".
4.Какво искате да пържите? Ако е меса, може да давате след 12м възраст, но изсушени върху кухненска хартия. Все пак са много калорични и не Ви ги препоръчвам. Портокали и ананас децата тук пият от 8-9 месец... :) УМЕРЕНО.

Може да ползвате сладки и не дразнещи подправки след 12-14 месец свободно УМЕРЕНО. Става вкусно и децата хапват с удоволствие. Винаги смятайте калориите в детските храни-не добавяйте "екстри",които ще удвоят калориите и ще пълнеят детето!

Не е нужно да изключвате кашите-давайте ги докогато се харесват.
Хумана е единственото останало днес добро мляко на пазара.
Антирефлуксните и специалните им млека са чудесни просто.
« Последна редакция: Юли 09, 2008, 00:18:06 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #530 -: Юли 09, 2008, 00:14:24 am »
Здравейте д-р Бърди,

При дъщеря ми захранването започна на 6 навършени месеца с плодово пюре, до сега съм въвела 5 плода и 4 зеленчука и, слава богу, не се появиха проблеми, приемат се добре. Въпросът ми към Вас е свързан с въвеждането на животински белтък. Кога считате, че е редно това да стане в нашия случай, при положение че има много сериозна фамилна обремененост /баща й на 4 години е развил алергия към всякакви животински продукти/. Притеснява ме и друго, докато кърмих изключително при изхождане често имаше слуз и кървави нишки /съветвах се с вас преди около два месеца по този повод/.
Благодар Ви!
Белтък яйце се въвежда след 12м възраст.
Месо се въвежда след 7-8 месец.
Не се притеснявайте-въвеждайте бавно, с разум и постепенно.
И няма да имате проблеми.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #531 -: Юли 09, 2008, 16:29:59 pm »
Здравейте докторе!
Малката тази нощ повръща на фонтан 3 пъти и от сутринта е с разстройство.Тъй като костилката едната излезе,възможно ли е от храна да е или не?Нашата лекарка по тел. каза,че е от някаква храна.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #532 -: Юли 09, 2008, 16:52:02 pm »
Здравейте докторе.
Благодаря ви,че толкова помагате на нас, обърканите майки.  :)
Имам син на 6м. Днес на консултацията му биха противохепатитната ваксина. Наддал е за 1 м. само 180гр. Това нормално ли е? Детето е на кърма. Започнах захранване преди 20 дена и съм въвела картоф, тиква и морков. От известно време забелязвам, че и пампесите са му полусух и изапочнах да се опитвам да му давам вода...процесът е труден и почти неуспешен. Притеснява ме, че може кърмата да не му достига. Буди се нощем все още по 2 пъти и иска да яде, не го залъгва бибероната. Въпросите са ми:
1. Ако се наложи дохранване с какво мляко да започна, 1 или 2. Посъветвайте ме за марка. Как да му го предлагам, като дохранване или да ги редувам кърмене, АМ. В началото докато се регулира кърмата го дохранвах с НАН ХА (него поискаха от болницата) и после ХИП ХА. Сега?
2. С какво да продължа захранването? Мислех за тиквичка и после каша. Вашето мнение?
3. Проблемът с непиенето на вода ме притеснява през летото. Смених няколко биберона а той само ги дърче.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #533 -: Юли 09, 2008, 17:45:50 pm »
1.Humana 2. Предлага се след кърмене. Виждаме колко изпива. Правим съответните изводи в зависимост от изпитото. Може да е нужно само едно или две дохранвания, а не след всяко кърмене.
2. С плод-ябълка и/или круша. В 16-17-18. Може и плод с 1 мезурка оризово брашно.
3. Не е нужна вода. Регулирайте нуждите от кърма/АМ и това е достатъчно. Ако не навличате с дрешки.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #534 -: Юли 09, 2008, 18:26:47 pm »
Благодаря докторе.  :)
Още не съм въвела ориз. Не трябва ли да го предложа първо него и после плодовете?
Обличане ли...  :lol: милия е гол в къщи по цял ден или с леко боди потник. :D Въпреки това се почти. :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #535 -: Юли 09, 2008, 19:26:25 pm »
Ок :)
Бебешко оризово брашно имам пред вид, а не ориз!
В Бг се продава като "Каша ориз" на Нестле. Или на Йотис-което е много качествено оризово брашно. Може да дадете плода или самостоятелно, или в комбинация с оризовото брашно. Както се харесва. Имам пред вид плод+1,2 мезурки оризово брашно. Или толкова брашно,колкото би било нужно за да постигнете желаната гъстота.
« Последна редакция: Юли 10, 2008, 11:02:17 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #536 -: Юли 09, 2008, 19:52:41 pm »
Здравейте доктор Бърди,
моля за вашето мнение по тези снимки:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=169374&pid=6385526
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=169374&pid=6385528
Според вас обезпокоително ли е това подгъване на ръчичките в китките? Ако да, на какъв специалист да я заведа? Не съм питала педиатърката й, защото вече й нямам доверие и ще я сменям.
Предварително много Ви благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #537 -: Юли 09, 2008, 20:02:52 pm »
Когате детето не е по коремче как стоят китките?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #538 -: Юли 09, 2008, 20:12:53 pm »
Когато не е по коремче са си нормални китките. Тя и когато е по корем не го прави винаги, но все пак е доста често!
Хваща и държи играчките без проблем. Вече движенията й са координирани, а не случайни.
« Последна редакция: Юли 09, 2008, 20:16:43 pm от nikitali »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #539 -: Юли 09, 2008, 20:23:51 pm »
Просто детето не може да държи тежестта на тялото си върху китките в желаната им поза. Това се дължи на все още свитите ръце в юмрук. Което постепенно отстъпва. И си е нормално. Ако при поставяне на детето по корем, ръцете още не са отворени (в дланите), китките отиват в тази посока,която виждаме на снимката. Ако ръцете са отворени (в дланите), детето ще се опира на дланите при поза по корем, и китките няма да заемат тези странни пози.

Тъй като детето още не може само да се обръща свободно и в двете посоки, не я оставяйте в поза по коремче, защото детето е като "заклещено".
« Последна редакция: Юли 09, 2008, 20:27:54 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.