0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Висок хомоцистеин
« -: Април 12, 2008, 17:37:03 pm »
Преди 2 месеца се установи, че имам висок хомоцистеин- 11, нормалното е 10.
По педписание на лекар, вЗимам "Медиум форте", комбинация от фолиева киселина ,витамин Б6 и Б12, но вместо да се намали, реЗултата днес е 13. Много сьм притеснена, в монента правя ин-витро и сьм 10 ден стимулация. При висок хомоцистеин има опастност да не се инплантира
а ако се инплантира, опастноста е тромбоЗа на плацентата,
преждевременно отделяне на плацентата, Забавяне в раЗвитието на ембриона, аборт.
Има ли някой с такав проблем и какво е вЗимал?
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #1 -: Април 16, 2008, 14:32:14 pm »
 "Хиперхомоцистеинемията се разглежда като самостоятелен фактор, увреждащ съдовия ендотел, и предразполагащ към активиране на коагулационната система. Като най-честа причина за повишено ниво на хомоцистеин в кръвта се счита мутация C677T в гена на ензима MTHFR. Хиперхомоцистеинемия е установена в около 26% при бременни с преждевременно отлепване на плацентата и в 31% при жени с преждевременно стареене на плацентата и плацентарни инфаркти, сравнено с около 9% при бременни без такива усложнения на бременността. Нашите данни, както и на други автори показват, че честотата на дефекта при жени със загуби на плода е около 2 пъти по-висока от тази в контролите, като носителството му повишава около 2.5 пъти риска през първи триместър и не показа асоциация с повторяемостта на загубите."
 Това е извадка от статията на доц. Конова. Чрез какво изследване ти е установен високия хомоцистеин? Генетични изследвания , асоциирани с тромбофилия могат да ти покажат имаш ли мутация в ензим MTFHR като евентуална причина за повишеното ниво на хомоцистеина. Ако имаш тази мутация би трябвало да пиеш л- метил фолат , а не обикновена фолиева киселина , защото същността на тази мутация е , че организма не може да разгражда  фолиевата киселина , а л- метил фолат-а е готова разградена фолиева киселина.
 Успех ти желая!
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #2 -: Април 16, 2008, 17:44:38 pm »
Високият хомоцистеин ми е установен при генетични иЗследвания, но нямам никаква мутация zа 6тастие. Док. ми иЗписа "Фрагмин П Форте" , инжекции, които сте zЗапочна да слагам след трансвера другата седмица.
Много ти благодаря За отговора .
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #3 -: Април 16, 2008, 17:57:07 pm »
 Какви генетични изследвания си правила? На какво се дължи при тебе високия хомоцистеин ?
 Успех на ин витрото! :goodluck:
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #4 -: Април 17, 2008, 10:56:13 am »
Аz имам един неуспе6ен ин-витро опит. Имах и 10 ЗамраЗени ембриона и много се надявах поне един от тях да се имплантира.Когато Започнах опитите сьс ЗамраЗените, всички до един Загинаха при раЗмраЗяването. Тогава док. ни каЗаха, че може да има генетчна причина За това. Веднага аz и мажьт ми направихме генетичнии  и всичко е наред ,освен високият ми хомоцистеин.Какво точно са ни иЗследвали немога да ти кажа. А на какво се дьлжи високата стойност на хмоцистеина , сьЩо никой не ми е каЗал. Може да се дьлжи дори и на неЗдравослоВно хранене. АЗ нямам никакви оплаквания, нямам наднопмено тегло, нямам раЗ6ирени вени, не чувствам ниЩо. Много се надявам с инжекциите да се овладее положението и да имам успе6но ин-витро.
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #5 -: Април 17, 2008, 11:28:35 am »
Високата стойност на хомоцистеина най - често се дължи на мутация в MTHFR. Други евентуални причини не зная. Може резултатът от генетичните ти да е , че нямаш отклонения в изследваните показатели , а да имаш тази мутация в хетерозиготен алел , както е при мен. Затова аз пия л- метил фолат.Също нямам оплаквания.
За здравословното хранене също е вярно - или не си набавяш достатъчно фолиева чрез храната , или тя не се усвоява.
Консултирай се с твоя док. за това. :goodluck:
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #6 -: Април 17, 2008, 15:26:37 pm »
Сега  пак си прегледах генетичните иЗследвания,пи6е, че не е установена мутация на MTHFR,както обикновенно при висок хомоцистеин се сре6та. Явно при мен не се усвоява от органиЗма фолиевата. Сте питам моя док.,дали да Започна да вЗимам и аЗ л-метил фолат.
 Колко ти е висок на теб хомоцистеин? Планува6 ли бременност?
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #7 -: Април 18, 2008, 00:09:14 am »
 Наскоро имах миссед и извънматочна едновременно. Планирам бременност възможно най - скоро , след като установят , че тръбите ми са наред.  :wink:
Хомоцистеин ще изследвам тази седмица , но аз си имам мутацията , така , че и той ще е повишен предполагам.
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #8 -: Април 18, 2008, 16:00:27 pm »
Сега,като вЗима6 медикаменти,вероятно хомоцистеин,не ти е толкова висок.
Дано вичко да е наред. Желая ти успех.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #9 -: Април 18, 2008, 22:32:09 pm »
не мисля че изследването на хомоцистеина е генетично изследване.
на мен ми е граничен, но аз съм с мутация на мтхфр и от ок 3 год пия фолиева от 5 мг, т.е. мисля че ако не пиех толкова висока доза фолиева и на мен хомоцистеина щеше да ми е завишен.
препоръката ми е за висока доза фолиева, както и аспирин от 75 мг + клексан 0.2 след арт или установена бременност. това е точно с цел да се опитаме да намалиме риска от образуване на тромби
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #10 -: Април 19, 2008, 01:36:12 am »
 И аз не мисля , че  изследването  на хомоцистеина е генетично. Генетичното е за мутацията в МTFHR.Пия аспирин протект и неофолик мета.След положителен тест трябва да продължа и с фраксипарин.
 Азара , Лили , успех ви желая!
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #11 -: Април 19, 2008, 15:25:10 pm »
Лили, fatalwoman,
В коя лаборатория правите изследването си за хомоцистеин и каква е цената?
Има ли някакви предварителни изисквания като например известен период предварително да не се приема фолиева киселина или друго?
Аз съм с хетерозиготна мутация в MTHFR и се предполага, че ензимната активност е намалена с 35%. Поне това е записано в изследването.

fatalwoman, разбрах, че ти също си с хетерозиготна мутация в MTHFR /като мен/. Какво количество дневно пиеш от Неофолик мета?
« Последна редакция: Април 19, 2008, 15:37:55 pm от wild cat »
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #12 -: Април 19, 2008, 17:02:58 pm »
 Wild cat,аз още не съм го правила и затова не зная цената. При мен не са изследвали ензимната активност.
 Доц. Конова ми е предписала аспирин протект от 15 до 28 ден на МЦ , антиоксидант на Валмарк по 1 т. дневно ,и по 1 т. Неофолик мета 0,4 дневно при опитите.
 Аз обаче имам и антифосфолипидни и НК- клетки и ще правя и вливания.
« Последна редакция: Април 19, 2008, 17:05:39 pm от fatalwoman »
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #13 -: Април 21, 2008, 11:25:06 am »
в бодимед го правих преди ок година, но там само взимат кръв и я пращат в де за изследването. мисля беше някъде ок 40 лв. не съм спирала фолиевата около изследването.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #14 -: Април 22, 2008, 10:12:52 am »
Аз съм с хомозиготна мутация МТХФР, но хомоцистинът ми беше нормален - изследваха ми го в Плевен, но май беше по някакъв проект, не знам правят ли го вече рутинно.
Благодаря ти, Бени!







*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #15 -: Април 29, 2008, 09:45:48 am »
За информация:
"Бодимед" правят изследване на хомоцистеин, изпращат го в Германия и цената е 45 лв.  В Бодимед-Пловдив ми казаха, че трябва да се даде кръв в сряда или в четвъртък сутринта, защото пробите се изпращат всеки четвъртък.  :wink:
Re: Висок хомоцистеин
« Отговор #16 -: Октомври 01, 2012, 18:16:17 pm »
Здравейте. Ското ми откриха висок или по-точно мнооого висок хомоцистеин, бихте ли ми препоръчали някой лекар в София? и някакви съвети какво да прая  :(