0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

морфология на сперматозоиди по СЗО!
« -: Април 08, 2008, 15:50:53 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ!ще съм благодарна на всяка от вас която се включи с мнение,защото в момента съм страшно объркана..
излезе поредната спермограма на мъжът ми  днес:
22% морфология е нормална/норма по СЗО >30/
правена е в клиника "надежда" ..
в началото на годината правихме в клиника "инвитро -софия" ,там беше с крюгер 14% нормална/> или = на 14 е нормата/,т.е. се водеше нормална..
какво да правим..?
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #1 -: Април 08, 2008, 15:56:05 pm »
морфологията на сперматозоидите е относително постоянна характеристика, особено пък в такива кратки срокове. бих заложила на прецизното изследване по Крюгер, което се прави по стриктни критерии.
оценката на морфология иначе се прави "на око", оттам и вариациите.
останалите показатели как са?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #2 -: Април 08, 2008, 17:30:08 pm »
Благодаря ти много-много jam отговора!!!!
ето днешната-ОТ КЛИНИКА "НАДЕЖДА"
дни въздържание-2
донесен материал отвкъщи
обем-4,2мл
цвят-N
вискозитет-повишен
pH-8,0
концентрация на сперм 91млн/мл (20<N>250млн/мл)
общо бр. 382,2 млн/мл (N>40)
leuko-няма
клетки-2млн/мл (N<1млн/мл)
активно подвижни 25%
подвижни 20%
бавно подвижни 5%
неподвижни 50%
аглутинация-не
морфология 22% (СЗО-N>30%)


ще копирам резултатите от предишната спермограма ,която беше правена в клиника "инвитро -софия"
дни въздържание-3
материалът е донесен в лабораторията до 30 мин. след отделянето му
обем 4,2 мл
ph 7,4
цвят-нормален
вискозитет-N(нормален до 2 см)
време на втечняване-30мин.,стайна температура
концентрация на сперматозоидите-56млн/мл
общ брой на сперматозоидите в еякулата-235,2млн/мл
обща подвижност на сперматозоидите-67% от тях:нормокинеза58%
                                              хипокинеза9%
                                              акинеза33%
брой нормокинетични сперматозоиди на мл-32,480 000(норма > или = на 10в мл)
общ брой нормокинетични сперматозоиди-136 416 000(норма > или = на 20 в мл.)
аглутинация на сперматозоидите:ДА   тип:глава с глава-да
                                          опашка с опашка-да
                                          глава с опашка-да
агрегация на сперматозоидите-НЕ
клетъчни елементи,различни от сперматозоиди(в зрително поле 10х40)
                                           (норма под 1х10на шеста степен в мл)
                                            левкоцити 2-3
                                            епителни клетки<1
                                            еритроцити-не
желатинови конгломерати-НЕ
незрели клетки на сперматогенезата-НЕ
сперматозоиди с нормална морфология-14%(норма > или = на 14)
сперматозоиди с отклонения в морфологията-86%
от тях:с главични дефекти-26%
       с шийни дефекти-18%
       с опашни дефекти-23%
       с цитоплазмен остатък-17%
       клетки на сперматогенезата-2%
Teratozoospermia index - 1,08 (норма < или равно на 1.6)
NB: наличие на аглутинати от смесен тип!!!
НЕЗНАМ НА КОЯ ДА ВЯРВАМ...незнам коя морфология е вярната..отчитам факта,че с моите тръби както се оказва ще правим  инвитро и вероятно тази спермограма е добра за инвитро...,но ми беше голям шок като видях колко много е под нормата според СЗО  :( !
ЗАТОВА СЕ ОБЪРНАХ КЪМ ВАС С МОЛБА ЗА СЪВЕТ!!вече ми идва много...преди няколко месеца бяхме с неизяснен стерилитет..,а в момента се чудя дали има нещо,което н и е наред... :(
« Последна редакция: Април 08, 2008, 17:41:00 pm от любопитка »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #3 -: Април 08, 2008, 19:44:33 pm »
казах ти - критериите на Крюгер не случайно са известни като "strict criteria".
относно морфологията, заложи на спермограмата с Крюгер.
гледам, че има голямо вариране в останалите данни - бройка, подвижност, освен това, в едната има аглутинати, в другата не посочват.

както и да е, моето мнение е следното:
1. спермограмата си е читава и става не само за инвитро, а и за нормално оплождане.
2. според скромното ми мнение, най-добри специалисти по спермограми има в инвитро център "София".
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #4 -: Април 08, 2008, 20:11:31 pm »
любопитка, не бързай да се шашкаш!
Дори и само по СЗО нещата изобщо не са отчайваши, още повече че, повечето показатели не са константа, та дори и морфологията в някои случаи.

Ембриолозите и биолозите в "Надежда" са квалифицирани кадри!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #5 -: Април 08, 2008, 22:38:19 pm »
това е една много добра спермограма, определено по Крюгер показателите са по-достоверни, но дори и така да е- той си е в норма, пък било и на долна граница
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #6 -: Април 09, 2008, 18:45:00 pm »
Благодаря ,много на всички за отговорите!! :bighug:
Мен не ме притеснява тази по крюгер!а втората,която е по СЗО,защото  тя е пускана преди да решим ще правим ли инвитро или какво..но доколкото разбрах-22% морфология по СЗО са подходящи за инвитро..
Желая УСПЕХ на всички  :bighug:
П.П. чудя се дали това вариране в останалите данни/което ви направи впечатление/ може да е заради разликата в дните въздържание?тази по Крюгер е при 3 дни полово въздържание,а тази по СЗО при 2 само?въпреки,че морфологията надали се е повлияла точно от това..както и да е важното е ,че е подходяща за инвитро..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #7 -: Април 09, 2008, 19:25:07 pm »
Любопитка, на мъжа ми морфологията до последно варираше между 2% - 4%. Какво ли не пи, но не можа да повиши повече процентите. Останалите два показателя (подвижност и брой) бяха на границата. Вашите резултати са си направо  добри, ако са достоверни. Ще успеете, не се притеснявай! Понякога нещата се случват напук на процентите!
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #8 -: Април 09, 2008, 19:36:41 pm »
Любопитка, на мъжа ми морфологията до последно варираше между 2% - 4%. Какво ли не пи, но не можа да повиши повече процентите. Останалите два показателя (подвижност и брой) бяха на границата. Вашите резултати са си направо  добри, ако са достоверни. Ще успеете, не се притеснявай! Понякога нещата се случват напук на процентите!
дано си права розичке :crossfingers:!!!вярно е това,че понякога става,когато не го очакваш даже..,но се притесних вчера,защото досега поне при мъжът ми нямаше регистриран проблем и като видях тия 22%/при норма над 30/ ми стана доста гадно,че и това ще трябва да решаваме...,но каквото такова..важното е да успеем всички,пък проблемите не си ги избираме,а те нас явно..
желая ти лека бременност и раждане :hug2:
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #9 -: Април 09, 2008, 19:44:45 pm »
Изобщо да не ти става гадно. Аз забременях спонтанно при морфология 10% по Крюгер.

Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #10 -: Април 09, 2008, 23:37:19 pm »
 И аз като бях бременна беше спонтанно при 9 % по Крюгер!
Успех!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #11 -: Април 10, 2008, 08:32:57 am »
при нас последно морфото беше 2%, тръгнахме от 0, забременях спонтанно
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #12 -: Април 10, 2008, 09:14:58 am »
когато бройката е голяма и подвижността - добра, това компенсира морфологията.
3 пъти съм забременявала при морфология 11% по Крюгер.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #13 -: Април 10, 2008, 09:21:20 am »
Благодаря ви момичета :bighug:..тя и майка ми постоянно ми дава примери с жени дето са забременели ,когато изобщо не са им давали надежда..чудеса стават..радвам се за тези,които са УСПЕЛИ :)!
в момента за мен е важно,че няма причини да се отлага инвитрото/това ме притесняваше след като прочетох критериите по СЗО,но всички във форума ми казват,че става за инвитро тази морфология../,дано и док другата седмица каже,че всичко е наред..и да действаме!!
п.п. сетих се нещо,което заради морфологията съвсем съм забравила да ви питам онзи ден - какво означава повишен вискозитет???лошо ли е?трябва ли да записвам час при др.Кацаров?или да си чакам първо да чуя мнението на док???
вискозитет е гъстота,нали?какво означава като е повишена..?
« Последна редакция: Април 10, 2008, 09:36:07 am от любопитка »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #14 -: Април 10, 2008, 18:23:09 pm »
най-просто казано забавя бойците
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #15 -: Април 10, 2008, 18:58:36 pm »
Но това не пречи при инсе, иски или инвитро, така че Успех!
 
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #16 -: Април 10, 2008, 19:49:17 pm »
е това е важното!нищо,че ги забавя щом не пречи на АРТ..както казах вече ние не сме подходящи за инсе заради мен :(,но поне имаме шанс за инвитрото..пък дано стане..
БЛАГОДАРЯ още веднъж на всички момичета,които ми помогнаха да си изясня ситуацията и да се успокоя малко :)!великолепни сте :bighug:
желая ви много късмет и бебоциии :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #17 -: Април 10, 2008, 22:08:10 pm »
Кате, мила ние сме със 5% и док каза ,че има шанс да стане и по естествен път малък е но го има.Успех и не се притеснявай. :D
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #18 -: Август 08, 2008, 17:39:59 pm »
Здравеите.Ние с мая мъж правим бебе вече7-8гд .2002гд правихме об спермограма и там всичко беше добре .Затова д-р наблегнаха на моето лечение и така 4-5 гд Вчера си взехме спермаграмата от Плевен (рашерена( и там излезе че морфологията не е добре.Крюгер при норма 14%и резалтат 5,35% там ни обесниха но аз много не разбрах .Кажете  от какво се получава и как се лекува .Сега направих ме микробнологични изследвания  но ще са готови другата седмица.При мене също има проблем но първо трябва да оправим спермозоичетата.Заключението на биолога е Тератооспермия дай те малко инфо. Благодаря ви предварително.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: морфология на сперматозоиди по СЗО!
« Отговор #19 -: Август 09, 2008, 14:26:02 pm »
Морфологията показва, че има отклонения във формата на сперматозоидите най - грубо казано. Причините за влошаването й може да са много и различни. Това, по принцип, е показател, който относително слабо се повлиява при лечение, но все пак има и случаи, в които се повлиява. Правилно са ви насочили към микробиологично изследване. Изчакайте си резултатите и се консултирайте с андролг или поне с уролог. Тук има много писано за причините поради които може да се влоши сперматогенезата. Поразрови се малко из библиотеката или ползвай търсачката. Успех  :D