0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« -: Декември 19, 2005, 21:58:56 pm »
Здравейте момичета!

Имам диагностицирана придобита тромбоцитопения със сравнително ниски нива на тробмоцитите. През август т.г. направих спонтанен аборт (миссед) в 8 г.с. Сега съм отново бременна в 5 г.с., но лекарят смята, че съм направила ранен спонтанен аборт  :( . Ще го потвърди в сряда  :balk_145:

Прочетох доста материали в библиотеката и ми направи впечатления статията за т.нар. антифосфолипиден синдром, който е честа причина за спонтанните аборти.

В тази статия http://zachatie.com/modules.php?name=News&file=article&sid=195 се говори и за тромбоцитопенията, но не ми стана много ясно.

Моля ви споделете своя опит, ако сте имали подобни проблеми.  :?:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #1 -: Декември 20, 2005, 10:24:28 am »
от това, което прочетох в статията, става ясно, че:

антифосфолипидния синдром има 3 класически прояви:
- автоимунната тромбоцитопения;
- повтарящи се аборти;
- повишена склонност към тромбози

не знам твоята тромбоцитопения каква е, но щом си я носиш постоянно, сигурно е автоимунна. значи, 2 от 3-те признака при теб ги има, така излиза.

настойчиво ти препоръчвам да пишеш на д-р Конова от Плевен, да опишеш случая си и да помолиш за консултация, изследвания и евентуално лечение.
ето нейните координати:
Плевен Център по Клинична Имунология, Висш Медицински Институт,
гр. Плевен, ул. Климент Охридски 1.
тел.: 064/ 805-557, 064/ 802-773, Д-р Е. Конова 0888/ 771-370; факс: 064/ 801-603
eikonova@abv.bg

пиши й на мейла, тя отговаря на всички.

а защо лекарят ти смята, че пак правиш аборт, но не е сигурен?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Anonymous

Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #2 -: Декември 20, 2005, 10:31:43 am »
Jam, благодаря ти за отговора. Непременно ще пиша на д-р Конова след утрешния преглед при гинеколог. Моят лекар смята, че съм направила ранен спонтанен аборт, защото в 5 г.с. не видя в матката нормално развиваща се бременност - което според мен означава, че или няма плоден сак или големината му не съответства на периода на бременноста.
В статията ме смутиха симптомите на антифосфолипидния синдром, тъй като са описани признацзите на хемофилия, т.е. противоположния "вариант" на тромбоцитопенията.

Още веднъж ти благодаря
*
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #3 -: Декември 20, 2005, 10:57:37 am »
Чакай сега, доктора не може да види почти нищо в 5 г.с.?! Не е ли раничко още да прави такива заключения, ми то трябва да мине още време.  При първата ми бременност в 5 г.с. се видя само плодния сак, но нищо повече, а вече към 7-ма тогава се видя зародиша. При втората също към 7-мата се виждаше добре. Но си мисля, че преди това е доста рано. Трябва да изчакаш още. А доктора би рябвало да е видял плодния сак, но не и дали се развива нормално бременноста.
Направи си изследвания за антифосфолипидни антитела. Правят го в Майчин дом в София. Аз правих такива изследвания. Имай предвид, че при жени с такъв проблем има решение на проблема и бременностите завършват успешно. Но ако знаеш, че това ти е проблема и до сега всичко е наред с бременноста ти побързай и отиди на 14 етаж на Майчин дом на консултация при генетиците за да се предприемат мерки и да се запази бременността. Успех!
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #4 -: Декември 20, 2005, 11:45:29 am »
Допуснала съм досадна грешка - имах предвид тромбофилия, а не хемофилия  :oops:
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #5 -: Декември 20, 2005, 11:50:09 am »
Juli7, и аз мисля че съм направила спонтанен аборт (вече missed), тъй като са налице повечето признаци за това  :(
Преди няколко дни се появи тъмно-кафеникаво вагинално течение. Имах леко гадене и доста напрегнати гърди - всичко това изчезна почти изцяло. Нивата ми ЧХГ са много ниски - 290.

За съжаление това е картината  :(

Благодаря ти за отговора.
*
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #6 -: Декември 20, 2005, 12:43:58 pm »
Много съжалявам ако е така, както казваш :cry:
Горе главата, сега трябва да си много силна за да преодолееш по-бързо всичко това.
Пиши какво става и как се развиват нещата.
Задължително отиди на  консултация в МД София, за да ти кажат следващият път какво трябва да се предприеме.
Не се натъжавай много, дай си почивка, а после - действай смело!
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #7 -: Декември 20, 2005, 15:01:07 pm »
аз също съм с автоимунна тромбоцитопения. попрочетох статията, но там се говори за проблеми при бременност. почвам да се чудя автоимунната тромбоцитопения как влияе на самото забременяване, въпреки че всички лекари при които съм била досега казват че няма проблем.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #8 -: Декември 20, 2005, 16:00:45 pm »
Цитат на: someona
Juli7, и аз мисля че съм направила спонтанен аборт (вече missed), тъй като са налице повечето признаци за това  :(


Дано да не се случи това от което най-много се страхуваш в момента.

Моя съвет също е да пишеш на мейла на д-р Конова, като й разкажеш как са се развивали при теб нещата.

Генетична консултация можете да направите в Майчин дом, на 14 етаж.

На мен д-р Конова ми беше препоръчала да направим следното.
1.Хромозомни на двамата
2.Генетични изследвания (ДНК изследване за генни мутации, асоциирани с тромбофилия - те са 4 на брой ) Тук не съм много на ясно.
3.изследвания за антифосфолипидни анти тела;
     анти протромбин анти тела
     анти кардиолипин анти тела
     анти бета 2 гликопротеинI антитела

Но при теб тя може би ще препоръчи и още нещо друго, щом казваш че имаш диагностицирана тромбоцитопения.
С какво изследване  точно се диагностицира това?

Сещам се също и за хормонално изследване - да се изключи като причина евентуална Прогестеронова недостатъчност;

На мен за сега това ми се върти в главата.

Исках още нещо да ти кажа.
в 8г.с. бях пуснала изследване в Плевен за антипротромин антитела - IgG, IgM - и бяха отрицателни.  Въпреки това направих мисед. Може да се е дължал на някои от другите антитела. За сега още не знам. Още не съм ги повторила, но може да се окаже че НЕ винаги антифосфолипидния синдром е причина за миседите. Може и никога да не се открие причината.
Което според мен означава, че случилото се е било грешка, лош късмет.
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #9 -: Декември 20, 2005, 16:47:13 pm »
Ромми, не изпадай в заблуждение - имунологичните причини НЕ СА единственити причини за мисед...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #10 -: Декември 20, 2005, 17:49:37 pm »
Цитат на: jam
Ромми, не изпадай в заблуждение - имунологичните причини НЕ СА единственити причини за мисед...


Знам де, :wink:
аз нали за това написах че може би е редно да се направят хромозомни, генетични, освен имунологичните.
Но идеята ми беше, че може да се окаже дори и след тези изследвания че никое от тях не е причината и тогава остава ролята на случайния фактор.
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #11 -: Декември 20, 2005, 20:22:23 pm »
Rommi, тромбоцитопенията ми я откриха при стандартна кръвна картина - тромбоцитите бяха три пъти по-ниски от минимално допустимата граница. Диагностицирането ми го направиха в Медицинска академия с изотопно изследване.

Благодаря ти за съвета - ще го последвам непременно.

Lilly, нямам никаква представа как влияе тромбоцитопенията на забременяването. При мен последните две бременности бяха почти случайни, макар че две години преди това с малки прекъсвания не се получаваше нищо.
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #12 -: Декември 21, 2005, 17:09:10 pm »
На мен ми откриха два проблема при генетичните изследвания.При такива проблеми,те съветвам да говориш задължително с Доц.Конова.Добре,че Jam ми каза за нея.Не отлагай,тези изследвания са много важни при твоя случай.
Успех!
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #13 -: Декември 21, 2005, 18:56:13 pm »
Бихте ли ми казали как се провежда консултацията с д-р Конова. Аз ще й пиша за моите проблеми, но самото изследване как се прави, налага ли се ходене до Плевен. Генетичните изследвания, които д-р Конова провежда припокриват ли се с тези в Медицинска академия при доц. Кременски.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #14 -: Декември 21, 2005, 20:38:21 pm »
мисля, че може и да не се наложи да ходиш до Плевен, ако доц.Конова прецени, че можеш да изпратиш кръвен серум по куриер.
Генетичните изследвания се припокриват, но имунологичните - не.
в Плевен правят доста повече.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #15 -: Декември 21, 2005, 22:02:31 pm »
jam,не правят ли и повече от генетичните?Едните ли бяха само две при Кременски,а 4 при Конова,или и имунологичните и генетичните,не си спомням :?:
*
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #16 -: Декември 22, 2005, 08:33:53 am »
Има още показатели, които правят в Плевен по повод генетичните за тромбофилия - Фактор V Leiden, Мутация G20210A в Протромбиновия ген, Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза, Генетичен вариант в гена на Тромбоцитен гликопротеин ІIb/IIIа.
Изследват се генетични фактори, свързани с предразположения към тромбофилични състояния. Отделно се прави и изследване за кариотип.
Ето тук писах на мен какво ми изследваха в Плевен. След това два пъти изследвах това антитяло, което ми беше над нормата и двата пъти после се оказа в норма - явно показателите варират някога.
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #17 -: Декември 22, 2005, 10:26:45 am »
Блогадаря ви много момичета, сега сядам да пиша на д-р Конова.  :balk_173:
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #18 -: Декември 23, 2005, 11:15:03 am »
Момичета, вчера бях на чичо доктор и знаете ли какво видя той: едно плодно сакче и вътре бяла точица  :jump12:

Не мога да ви опиша радостта си затова ви прегръщам силно  :bighug: Стискайте палци да не се размине и този път. Толкова съм щастлива....
*
Тромбоцитопения и повтарящи се аборти
« Отговор #19 -: Декември 23, 2005, 11:19:06 am »
Ехааааааа :)
Ето това е новина!
Честито !
Целувам те!  :D