0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

LUF-синдром и Aspirin
« -: Ноември 29, 2005, 16:10:30 pm »
LUF syndrome /лутеинизиран неруптурирал фоликул/ - състояние, при което е налице директно превръщане на доминантния фоликул в жълто тяло, без отделяне на яйцеклетка. Често се наблюдава при жени със СПЯ. Употребата на нестероидни противовъзпалителни средства може да доведе до този синдром.

Това е цитат от статията за ПКЯ в Зачатие.
Въпросът ми е влиза ли Аспиринът в групата на нестероидните противовъзпалителни ср-ва?
LUF синдром
« Отговор #1 -: Ноември 29, 2005, 16:30:03 pm »
Здравей, Alia Alia!

Мн интересен въпрос ...
И аз съм с този синдром, но не съм знаела за евент. зависимост от този вид.
Лекарят ми ми изписа онзи ден мазилото ЕЛОКОМ - уж съм полу4ила контактен дерматит (?!). Но като му 4етох указанието ... направо е противопоказен за подобни слу4аи и за ваг. приложение... :( Не знам ве4е. Преди със същите оплаквания са ми изписвали Полижинакс, Арилин ...
Друг лекар ми е изписвал и Дактакорт, трети ми е казвал, 4е кортикостероидните препарати можели само да утежнят положението, а не да помогнат ... на кого да се доверим?
Дано други моми4ета с пове4е инфо внесат яснота по темата!

Успех на вси4ки ни!
LUF-синдром и Aspirin
« Отговор #2 -: Ноември 29, 2005, 16:43:10 pm »
Замислих се на темата за влиянието на Аспирина в/у овулацията, защото пия Аспирин 100 мг вече повече от 1,5 години. Първо заради антифосфолипидни антитела, после се оказа, че имам и мутация в протромбиновия ген. За първи път сега се получава този проблем с неспукването на фоликули ( след 5000 ед. Прегнил). А при мен ФСХ/ЛХ е около 1.6 и  ( според мен) няма логика да имам точно такъв проблем. Ако не съм останала с погрешно впечатление от статиите по този въпрос СПКЯ има при съотношение ЛХ/ФСХ над 1.5.
А кистите и СПКЯ  са донякъде свързани.
Ей такива въпроси си задавам - може и логиката ми да е грешна, поправете ме ако греша, моля. :oops:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
LUF-синдром и Aspirin
« Отговор #3 -: Ноември 29, 2005, 18:51:38 pm »
Да, аспиринът е нестероидно противовъзпалително средство. Не знам обаче доколко можеш да свържеш употребата му с ЛУФ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
LUF-синдром и Aspirin
« Отговор #4 -: Ноември 30, 2005, 09:22:35 am »
Цитат на: Meli
Да, аспиринът е нестероидно противовъзпалително средство. Не знам обаче доколко можеш да свържеш употребата му с ЛУФ.


Намерих следното
Doctors may not mention this to women who are trying to get pregnant, but the use of non-steroidal anti-inflamatory drugs, including Advil and Aleve, and aspirin cause ovulation problems. Specifically, the use of these medications can cause a failure of the follicles to burst and release eggs -- called luteinizing unruptured follicle syndrome (LUF or LUFS). Below are some abstracts on the subject. Full journal articles may be ordered through Medline or found at medical libraries.
тук http://www.fertilityplus.org/faq/nsaids.html
И понеже не бях имала кисти досега, затова си помислих, че евентуално има връзка.
Е, сигурно търся под вола теле, напоследък. Но няма лекарство, което единствено да помага. А аз вземам аспирин около 1.5 години.
Да, проблема с овулацията ми най-вероятно е от възрастта, но преди година го нямаше.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: LUF-синдром и Aspirin
« Отговор #5 -: Декември 29, 2006, 15:23:59 pm »
Пак вдигам тая тема. Чудех се, ако наистина пречи Аспиринът на отделянето на яйцеклетката, не е ли по-добре да се пие чак след овулация?


*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: LUF-синдром и Aspirin
« Отговор #6 -: Януари 03, 2007, 15:16:44 pm »
И аз пия аспирин, обаче след овулация. Док. така ми каза!!! Питайте и вие.


*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: LUF-синдром и Aspirin
« Отговор #7 -: Януари 03, 2007, 15:50:37 pm »
Освен за Аспирана,  съм чела, че  Парацетамол-а също може да възпрепядства овулацията.
Доколкото си спомням приема на 1000 мг, 2 пъти на ден, в дните преди О. / 2-3 дена / - действат на ЛХ и подтиска О.
Това - опитно установено и имаше някаква статистика.
С УЗ се наблюдава, че фоликула расте, но не се пука.
Това в най-общи линии.

Намерих нещо подобно, като информация:
Paracetamol и ЛУФ
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 16:06:30 pm от denis »

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум