0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Генетичните изследвания
« -: Ноември 15, 2007, 11:33:27 am »
Вече две поредни вечери слушам в новините по БТВ, че апаратите, с които се правят генетичните изследвания в МД София:фенилкетонурия и вродена гуша ( не мога да си спомня точното медицинско наименование)са повредени. Знам, че всички новородени деца се подлагат задължително на тези тестове. Сега тепърва ще се започва да се обмисля нова програма, по която да се правят тези проверки и да се купува нова апаратура. Кажете ми, мамчета, как може да се разбере, че детето е минало през тези изследвания? Кой в родилното отделение се заема с тази задача и от кого да търсим отговори?
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #1 -: Ноември 15, 2007, 11:58:05 am »
Ами, Роксана,
на мен нещо не ми е ясно и се канех да питам.
Защо в репортажа твърдят, че това са единствените 2 апарата в цяла България?
Аз до колкото знам, генетични се правят във всички университетски болници, а именно, в Медицинска академия София /Майчин дом/, Варна, Плевен и Пловдив. До тук ги изброявам 4! Ние сме правили във Варна.
А и не на всяко бебе се налага да се правят подобни изследвания... Та те са много скъпи и струват 100ина лв.
Защо докторът в репортажа каза, че щели да ги правят сега в чужбина? Ами ей къде е Плевен? Не им ли е най-близко там?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #2 -: Ноември 15, 2007, 12:38:41 pm »
Милена, грешиш, става въпрос за точно определени изследвания, а не за всички генетични изследвания на света. И не струват нищо, защото се поемат от държавата по една програма за скрининг на всички новородени.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #3 -: Ноември 15, 2007, 12:48:59 pm »
Вече две поредни вечери слушам в новините по БТВ, че апаратите, с които се правят генетичните изследвания в МД София:фенилкетонурия и вродена гуша ( не мога да си спомня точното медицинско наименование)са повредени. Знам, че всички новородени деца се подлагат задължително на тези тестове. Сега тепърва ще се започва да се обмисля нова програма, по която да се правят тези проверки и да се купува нова апаратура. Кажете ми, мамчета, как може да се разбере, че детето е минало през тези изследвания? Кой в родилното отделение се заема с тази задача и от кого да търсим отговори?
Пише го в епикризата на детето. Ако не дай си Боже, има някакъв проблем, те уведомяват и правят и допълнителни изследвания.
<br />[link=http:
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #4 -: Ноември 15, 2007, 12:51:57 pm »
Значи остава да вярваме на доктора, който се изказа по телевизията, че пробите се изпращат в чужбина или децата ни просто ще пропуснат тези тестове. :?
*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #5 -: Ноември 15, 2007, 14:06:29 pm »
В Родилните отделения на всички новородени между 3 и 5 ден се взема кръв за ФКУ и се изпраща в съответната лаборатория.Ако има отклонения от лабораторията се свързват с родителите.
Това изследване няма нищо общо с генетичните изследвания, които ние си правим.
*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #6 -: Ноември 15, 2007, 14:10:56 pm »
Роксана, определено може да се вярва на проф. Кременски.
Аз обаче не разбрах след като са повредени апаратите, дали са правени изследванията последните два месеца, щото и ние сме в този период. От родилното казаха, че стават за 1 седмица и че ще ми се обадят само ако има проблем.Сега вече се чудя дали не са се обадили защото няма проблем или защото не са готови резултатите заради неизправността на апаратурата. Ще взема да питам на контролния преглед, за да ми е мирна главата.
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #7 -: Ноември 15, 2007, 14:46:56 pm »
Мели и mpia,
Благодаря за разясненията.
Това означава ли, че от всички АГта в страната, пращат кръвни проби от бебетата в МД за въпросното изследване? Малко абсурдно ми звучи всеки ден в МД да пристигат стотици проби от цялата страна.
Или просто родените бебета в Кубрат или в Силистра, например, никой не ги изследва.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #8 -: Ноември 15, 2007, 14:50:48 pm »
Аз работя в Родилно отделение в малък град и на всяко дете се взема и изпраща.
На края на годината получаваме и отчет от лабораторията-на колко бебета е взета кръв и има ли отклонения.
Така може да се види дали има пропуснати бебета.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #9 -: Ноември 15, 2007, 14:53:32 pm »
Всички бебета, независимо къде са родени, се изследват. Да, всички АГ отделения пращат кръвни проби от всички новородени. Не знам кое точно ти звучи абсурдно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #10 -: Ноември 15, 2007, 15:01:03 pm »
Добре, благодаря, още веднъж на Мели и mpia.
Щом е така - ОК!
За миг си представих как се затрупват от епруветки и как от срещуположния диагонал на страната ни кръвта се бави. Зная, че има специални изисквания за транспортиране на кръв, тъй като съм пращала по куриер и с автобус съм носила кръв.
Та затова се зачудих в първия момент.
Но приемам думата на медицинските лица.
Дано успеят скоро да решат проблемите с апаратурата.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #11 -: Ноември 15, 2007, 15:03:03 pm »
Не са епруветки. Кръвта се капи на нещо приличащо на картонче, незнам в действителност какво е.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #12 -: Ноември 15, 2007, 15:04:40 pm »
Не са епруветки. Кръвта се капи на нещо приличащо на картонче, незнам в действителност какво е.

Филтърна хартия.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #13 -: Ноември 15, 2007, 15:06:02 pm »
Кръвта не се изпраща в епруветки-взима се на специални картончета.
Не е задължително да се изпрати в деня в които се взема,само трябва да се вземе между 3 и 5 ден и ако има пропуск може и на 20 ден-но тогава се взема от личния лекар на бебето.
*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #14 -: Ноември 15, 2007, 15:06:54 pm »
Изпреварихте ме :)
*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #15 -: Ноември 16, 2007, 11:58:45 am »
И аз чух изказването на д-р Кременски, но не слушах внимателно.
Доколкото разбрах, става въпрос за генетичен скрийнинг, а не генетичен тест.
Тоест, измерват се няколко показатели (обикновенно хормони) и по тях се съди дали има вероятност за генетичен дефект. Сигурно не е скъпо и затова се поема от касата, но не знаех че само там ги правят тези изследвания.
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #16 -: Ноември 19, 2007, 12:14:54 pm »
Sia, не знам какво да ти кажа. Ето линка към предаванията, за които говорех.
http://www.neterra.tv/bg/show.php?id=179&bm=3
От появилия се списък избирате вечерните новини на 13-ти и 14-ти ноември.

Признавам си, че не правя разлика между генетичен тест и генетичен скрийнинг, затова в началото написах, че става дума за изследванията: вродена гуша и фенилкетонурея.
« Последна редакция: Ноември 19, 2007, 12:17:22 pm от Роксана »
*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #17 -: Ноември 19, 2007, 12:24:58 pm »

Признавам си, че не правя разлика между генетичен тест и генетичен скрийнинг, затова в началото написах, че става дума за изследванията: вродена гуша и фенилкетонурея.

Точно за тях става въпрос - за вродения хипотиреодизъм и фенилкетонурея. :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #18 -: Ноември 19, 2007, 13:30:29 pm »
каза ли Кременски от кога са повредени апаратите?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Генетичните изследвания
« Отговор #19 -: Ноември 19, 2007, 14:21:02 pm »
каза ли Кременски от кога са повредени апаратите?

Не си спомням дали той или водещата на новините, но казаха че повече от месец, каквото и да значи това. :?