0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« -: Ноември 11, 2007, 22:36:43 pm »
Здравейте,
мъжът ми има азоспермия и сертолиево клетъчен синдром. Това са незрели клетки на сперматозоидите, тоест те не могат да узреят до сперматозоиди след, което да се слеят с тестостероните и да образуват сперматогенезата (горе долу смятам, че не бъркам термините). Сега очакваме резултатите от генетика в София- д-р Алексей Савов. Въпосът ми е следния-  все още не знаем дали е генетично или не, но някой да е чувал дали в България или някъде в чужбина да се извърщва изкуствено узряване на тези сертолиеви клетки и да ги подготви за икси. В интернет четох, че учени в Япония правят подобни опити с мишки, но на хора не! Някой да е чувал нещо с днешна дата! Другият ми въпрос е, ако не е на генетична основа, а поради фактор възникнал в последствие възможно ли е да се провокира по медикативен начин подсилване и евентуално узряване на тези клетки!

Благодарна ще съм на всякаква информация свързана с темата!
Макар, че виждам крайния резултат...надеждата умира последна!
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #1 -: Ноември 12, 2007, 19:07:45 pm »
Соул, а нито един зрял сперматозоид ли не откриха при биопсията, или как така открихте този синдром+ каква то4но генетика правихте при Савов? за у-делециите ли или има и други генети4ни изследвания и как то4но се казват.
Ина4е за изкуствено узряване дано се вклю4и някой по-компетентен, 4е аз нищи4ко не съм 4увала, ама сега ще направя един сър4 в гугъла  :wink:
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #2 -: Ноември 12, 2007, 19:15:39 pm »
Не, мила, клетките на Сертоли не са незрели клетки на сперматогенезата. Няма как с тях да се работи в посока репродукция. Това, което си чела, вероятно е метод за АРТ с незрели клетки на сперматогенезата, нещо все още в експериментален стадий.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #3 -: Ноември 12, 2007, 20:38:47 pm »
Значи горе-долу никакъв шанс!?
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #4 -: Ноември 12, 2007, 21:12:46 pm »
Мели, а този синдром генети4ен ли е и как се открива, и как се придобива, май много въпроси станаха... :wink:
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #5 -: Ноември 13, 2007, 10:00:33 am »
Значи горе-долу никакъв шанс!?

Не, не е никакъв. В случаите, когато това е придобито състояние (след химиотерапия, лъчетерапия, продължителна работа с химикали, радиация и т.н.) все пак има шанс да се опита възстановяване на сперматогенезата с лекарства.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #6 -: Ноември 13, 2007, 10:31:11 am »
Соул, и ние сме с същата диагноза!!!!!!
Ужас, снощи нямах време, но сега пуснах един сър4 и това, което намерих на английски, много ми напомни резултата от нашата биопсия, която аз преведох на английски, за да я покажа в клиниката ни,
та на български в епикризата ни пише, клетъ4на аплазия /сега като се стреснах, отидох да я изнамеря, извадсих я и като про4етох, о ужас   :balk_145: :balk_144:/
което на английски = на сертолиево клетъ4ен синдром, т.е в тестисите има само сертолиеви клетки
Сега ве4е вси4ко ми е ясно, поне при нас, отговорих си то4но на въпроса какво е аплазия, т.е. невъзможността на клетките да произведат сперматозоиди :( Е, при нас, май наистина се оказва излишно оперирането от варикоцеле и повторна биопсия, тук в англия ни казаха, 4е нямаме шанс, след като упорито настоявах, 4е имаме все пак някакви сперматозоиди, те казаха, 4е по4ти сигурно е 4е при повторна биопсия няма да се намери нищо!!! и аз не им повярвах!!!! Но сега, сега направо ме е страх да си го помисля...
Соул, още за генети4ните, аз не знам какво то4но генети4но при нас са изследвали, но имам един доклад, дето пристигна по пощата, след като на мъжо му взеха кръв от вената в един ДНК-център, и пише 4е не е открита никаква генети4на при4ина за азооспермията, зна4и при нас не е наследствено, поне така си го обяснявам,
пиши ми като разберете нещо пове4е за вас и вашите резултати,
Много гуш  :bighug:
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #7 -: Ноември 13, 2007, 22:18:21 pm »
Здравей макияки,
при генетика правим изследване на делеций на у хромозома и още едно,но му забравих името. Трябваше да направим и муковисцидоза, но д-р Савов каза, че при тази диагноза е изключено да има миковисцидоза( обясни ни защо, но няма да мога да му повторя думите). Сега моя е в Пловдив да прави инхибин Б, защото в Бургас не правят такова исзледване. Всички документи и изследвания са в него и за това не мога да ти кажа точните изследвания за генетика. При вас като не е на генетична основа какво правите по въпроса, пиете ли някакви лекарства, какво се случва???!!!
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #8 -: Ноември 14, 2007, 23:12:27 pm »
Соул, нищо не пием, в4ера из4етох вси4ко в нет-а за тая диагноза- ле4ение няма, но в много от слу4аите, има все пак местенца в тестисите- "джобове" в които вси4ко е наред и се произвеждат сперматозоиди-ако се оцели такъв "джоб" с сперматозоиди при биопсията, има шанс за икси, въпреки 4е вероятността за оплождане с сперматозоиди от тези така наре4ени "джобове" е много пъти по-малка от колкото вероятността за оплождане с сперматозоиди от нормални азоосперми4ни тестиси, т.е. ако по принцип един мъж има азооспермия, то мъж с СК синдром е все едно азооспермия на квадрат-аз така го разбрах...
Направете биопсия, за да стане ясно дали ще открият "джоб" с сперматозоиди
И ми пиши имената на генети4ните изследвания
Ина4е синдрома може да се повлияе положително, ако се спре лъ4етерапията и излагането на радиация, но при нас такива изобщо липсват, така 4е никакви хап4ета не пием, нито пък имаме намерения да пием, абе като се поосвободя малко ще взема да преведа статията, та да я про4етеш, има много интересни неща
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #9 -: Ноември 15, 2007, 00:09:58 am »
Здравейте.И ние сме със сертолиево-клетъчен синдром т.е.азооспермия,доказана след множество направени спермограми,ДНК,хормонални изследвания и накрая биопсия.На нея диагнозата е;Тапиц ирани само от Сертолиеви клетки,семенни каналчета,с хиалинизация на базални мембрани в някои от тях.Не мога да си обясня само от каде е дошло това,като няма варикоцеле,не е от заушка,ДНК-нормално.При колкото андролози и уролози сме ходили,все различни причини казват.Не можем и ИКСИ да направим.Сега пробваме с донорска инсеминация,но сме решили когато си имаме вече бебе,все пак да направим биопсия и на другия тестис.Може и с тази диагноза да се намерят гнезда със сперматозоиди,които да ползваме за ИКСИ.
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #10 -: Ноември 15, 2007, 18:36:51 pm »
Сега пробваме с донорска инсеминация,но сме решили когато си имаме вече бебе,все пак да направим биопсия и на другия тестис.Може и с тази диагноза да се намерят гнезда със сперматозоиди,които да ползваме за ИКСИ.
Поли и ние така, а за думата гнезда, направо заслужаваш по4ерпка, толкоз се мъ4их в4ера да се сетя за тази думи4ка на български, като 4етох статията за този синдром на английски.
Поли, заушката няма нищо общо, тя не води до този синдром, нито пък варикоцелето, една от при4ините е радиация или облъ4ване, друга при4ина е липсата на репродуктивните клетки, поради "отказ" в пренасянето на гоноцити/ каквото и да зна4и тва- превеждам без ре4ник/, също може да е хормонална при4ина или травма, при нас уж не е нито едно от вси4ките, ама...
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #11 -: Ноември 15, 2007, 18:42:06 pm »
... при нас уж не е нито едно от вси4ките, ама...

Затова при вас не е този синдром.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #12 -: Ноември 15, 2007, 18:55:42 pm »
 8O Мели, ами така пише на биопсията  8O ама
най-важно е 4е имаме гнездо с нормална сперматогенеза  :?
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #13 -: Ноември 15, 2007, 19:09:36 pm »
8O Мели, ами така пише на биопсията  8O ама
най-важно е 4е имаме гнездо с нормална сперматогенеза  :?

Не пише така.  :)
Да кажем участък с нормална сперматогенеза, че това гнездо ми звучи много ... пилешко.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #14 -: Ноември 17, 2007, 22:16:20 pm »
Здравейте,
отдаввна не съм писала.
все още чакаме най-важните изследвани генетичните...тогава вече ще ви кажа дали сме развели "белия байряк" или продължаваме да се надяваме на чудеса. Последното изследване, което получихме е инхибин Б, мисля, че е нормално и това ни кара да мислим, че всичко ще се окаже на генетична основа. Макияки, биопсия сме правили преди мн време, не откриха нищо. Д-р Даскалова каза, че биопсията не е краен резултат, сега търсим първопричината на въпросния синдром. Ще ти напиша и генетичните изследвания, но утре, че са в колата. Честно казано, не мога да разбера вашата диагноза, чета и другите теми и виждам, че освен синдрома, имате и азооспермия и варикоцеле??!! Всъщност...малко ме объркваш! Най- искрено се надявам да успеете, но не мога да разбера до къде сте в изследванията и диагнозите!
Скоро ще ти пиша за изследванията!
Късмет!!!:blowingdust: :bori_007: :bori_004: :bori_005: :bori_002: :bori_015: :bori_011: :bori_012: :bori_010: :blowingdust2:
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #15 -: Ноември 19, 2007, 12:46:04 pm »
Честно казано, не мога да разбера вашата диагноза, чета и другите теми и виждам, че освен синдрома, имате и азооспермия и варикоцеле??!! Всъщност...малко ме объркваш!
Soul, 4естно да ти кажа и аз доскоро бях объркана, но се заех 4е из4ета вси4ко за азооспермиите и ето какво разбрах:
(ама тва съм го писала и на друго място де, ама защо не си го разбрала  8O)
Има 2 вида: обструктивни и необструктивни
Ние сме от необструктивните, по гадния вид, защото е следствие от липса на сперматогенеза или 4асти4на липса на такава, какъвто е нашия слу4ай.
Варикоцелето си е отделно, а азооспермията е следствие от този сертолиево -клетъ4ен синдром, ето тук ще дам линк към една статия на английски, http://www.emedicine.com/med/topic2104.htm а по-важните неща ги попреведох на бг и сега ще ги пусна тук, дано да стане ясно:

Сертолиево-клетъчен синдром

Произход
Сертолиево-клетъчен синдром (СКС), наричан още герминативноклетъчна аплазия, отговаря на състояние на тестисите, в които само Сертолиеви клетки покриват семиниферните каналчета. Обикновено се открива у мъже 20-40 годишни, с азооспермия, липса на сперматозоиди е еякулата. Обикновения преглед не е достатъ4ен и диагнозата се поставя в следствие на материал взет при биопсия. Въпреки че продължават проучванията с цел откриване на причината за този синдром, етиологията и механизма на самия процес са все още неизвестни. Няма открито и ефективно лечение.

История
* Най-често се открива у мъже, исзледвани за стерилитет.
-семенния анализ показва азооспермия, т.е. Липса на сперматозоиди.
-азооспермията може да е причинена от отказ на сперматогенезата или обструкция. Причини отказ в сперматогенезата: генетични, хормонални, идиопатични, токсично натравяне, лъчева терапия или сериозна травма. Всички тези причини са взаимосвързани с СКС, и по никакъв начин не са свързани с обструктивната азооспермия.
-по-рядко се стрещат мъже, при които може да има наличие на сперматозоиди, въпреки синдрома, количеството обикновено е по-малко от 1 милион на мл, този случай отговаря на смесена герминативноклетъчна аплазия с фокална сперматогенеза.
*СКС( герминативноклетъчна аплазия) се диагностицира с биопсия.
*В повече от случаите СКС води до пълна азооспермия, малък брой от засегнатите обаче имат частична сперматогенеза в тестиси, които са СКС.

Външни белези
*тестисите обикновено са малки до нормални на големина и консистенция.
*тестисите могат да са и атрофирали.
*пациентите са с нормални първични полови белези, без уголемяване на гърдите или други женски полови белези.


Причини
*повечето причини са идиопатични, възможна е и липса на пренасяне на гоноцитите, което да е довело до липса на клетките, които произвеждат сперматозоидите.
*генетични причини- микроделеции на У хромозомата са най-честата причина за СКС
* натравяне  с токсини и химикали, може да доведе до СКС, въпреки че няма подобни документирани случаи.

Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #16 -: Ноември 19, 2007, 12:55:20 pm »

Не пише така.  :)
Мели, търсих я тая биопсия 5 дена, бях я затрила някъде  :lol:, ама днес ве4е я намерих и ще пусна какво точно пише:
В материал от тестиси 75% ляв и 50% десен от семиниферните канал4ета са тапицирани само от сертолиеви клетки, малка 4аст от тях са напълно склерозирали. ( Това май си е то4но този синдром  :?)
(Добрата новина!!!) 25% от нали4ните семиниферни канал4ета показват изразена хипосперматогенеза с нали4ие и на необилно коли4ество сперматозоиди. ( Ама защо не са ги изброили, поне да знаем, не знам!! 8O)
Описаната находка отговаря на картина при смесена герминативно клетъ4на аплазия ( = сертолиево клетъ4ен синдром) с фокална сперматогенеза ( това го разбирам като нали4ие на "у4астъци с нормална сперматогенеза")
Така 4е май имаме шанс, което е най-важното  :D

Т.е. Соул, ние имаме смесица: синдром + у4астъци без синдром, дано ве4е стана ясно  :lol:
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #17 -: Ноември 19, 2007, 19:22:22 pm »
Разбрах, мн изчерпателна статия, но от нея не ми стана по- леко...
Все още чакаме резултатите. Моя се е сринал емоционално, по- безсилна не съм се чувствала никога!
Вие ще оперирате ли варикоцелето? Трябва да изясните на какво се дължи СКС.
Най- добре питай за точните изследвания при генетик Мели, че нашите изследвания са в моя, а когато заговоря по темата настроението се скапва и не ми говори.Значи ти едното си го написала- делиций по У хромозома, беше ни написала и муковисцидоза( но Д-р Савов го изключи като вариант при СКС) и имаше още едно ама не мога да се сетя.

Не знам какво да ти кажа...




По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #18 -: Ноември 19, 2007, 22:21:30 pm »
Мила Соул, ние също бяхме сломени от диагнозата, но за щастие, го преодоляхме, не 4е не ни тежи, но гледаме напред и в никакъв слу4ай, няма да се оставим на някаква си диагноза да ни раздели или да лиши живота ни от смисъл.
Статията я пуснах, за да има пове4е инфо, на мен лично ми е доста по-леко, откакто разбрах кое от кое следва и кои са евентуалните причини...
На нас генетични ни правиха в Лондон, но тук хич не ни казаха какво точно са изследвали, просто получихме едно писмо, в което се казва, 4е проблема за азооспермията не е генетичен, затова си мисля че може би са изследвали У делеции, защото в статията това се спомената,
за муковисцидоза, доколкото разбрах от темата за биопсиите, тя се появява само там, където няма каналчета по рождение, а при нас има, затова уж го изключваме като вариант.
Иначе причините за СКС не само че няма да можем да ги изясним, но то в света по принцип не са ясни причините все още  :?
Говорете за проблема, най-важно е да преодолеете емоционалния срив, за да можете да измислите някакво разрешение на проблема :) Успех и стискам палци
А вие втора биопсия ще правите ли, ще можеш ли да пуснеш тук какво е написано в първата биопсия?
Ние варикоцелето засега няма да го махаме, решихме да го махаме наведнъж с биопсия, с цел икси, но това ще е по-нататък, защото не искаме да замразяваме сперматозоидите, а искаме да правим икси с прясно извадени сперматозоиди в деня на икси-то.
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: Сертолиево- клетъчен синдром!!!
« Отговор #19 -: Ноември 19, 2007, 22:30:36 pm »
Втора биопсия за сега не се налага да правим. Всичко зависи какво ще покажат генетичните резултати. В биопсията пише - азооспермия в следствие на СКС.
При нас няма никой, нито участъци, нито наченки!
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!