0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Спермограма – моля за коментар
« -: Септември 15, 2007, 10:26:17 am »
Здравейте! Търся помощ и компетентно мнение по един проблем. С моят мъж не можем да имаме дете вече две години. Вчера правихме спермограма и като видя резултатите, докторът каза, че имаме проблем. Каза, че трябва да направим преглед при уролог и евентуално да започнем някакво лечение в София, Пловдив или Варна. Ще покажа стойностите на спермограмата и моля да ми кажете много ли са сериозни нещата, на какво може да се дължи проблема и дали трябва да започваме всичко от начало. Проблема дали може да се оправи само с някакви медикаменти и дали е нужно наистина да търсим по-специализирана помощ след прегледа от уролог. И какви точно изследвания трябва да направим евентуално, ако се наложи. Скъпо ли е удоволствието да имаш дете по нормален начин? Много съм объркана. Трябва да отбележа, че мъжа ми е на 38 г., а аз на 25. Спермограмата правихме след въздържание от 4 дни и половина, занесохме я в лабораторията до 20 мин., макар че ни казаха до час. Ето стойностите след изследването:

1. Количество: 4мл.
2. Цвят: бял
3. Бр. сперматозоиди на мл.: 13.5 млн.
4. РН: 8.0
5. Номокинетични: 50%
6. Хипокинетични: 10%
7. Акинетични: 40%
8. Патологични форми: 15%
Диагноза: Средна Олигоспермия

Какво значи това? Какво означава понятието "патологични форми"? Благодаря ви предварително!

Забравих да спомена, че мъжът ми пие фолиева киселина, Витамин Е и Витамин С...
« Последна редакция: Септември 15, 2007, 10:39:14 am от didi_dn »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #1 -: Септември 15, 2007, 12:44:50 pm »
Диди, отделих ти темата, за да могат повече хора да я видят и съответно да ти отговорят.

Само по еднократно изследване на еякулата не могат и не бива да се правят генерални заключение. Повторете изследването след 1-2 седмици, при спазен срок на сексуално въздържание и в специализирана клиника по репродуктивно здраве.

Ако параметрите пак са извън нормите, тогава ще се наложи да се направят още някои изследвания, прегледи и други уточняващи процедури - какви точно ще ви каже ембриолога след спермалния анализ или уролога след прегледа. И ако пуши, да спре.

Що се отнася до
Цитат
Скъпо ли е удоволствието да имаш дете по нормален начин?
знам ли, ако имаш предвид класическия начин, скъпо е по принцип - бутилка вино, кутия шоколадови бонбони, вечеря на свещи, ароматна вана и после :bed:



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #2 -: Септември 15, 2007, 14:42:52 pm »
Може ли да ме насочите към някое определено здравно заведение, където може да направим още едно изследване?

Аз съм от Казанлък. В Стара Загора има ли такъв център, или в Пловдив...?
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #3 -: Септември 15, 2007, 15:16:07 pm »
didi_dn - щом си от Казанлък, марш :wink: при Мели (д-р Даскалова) в Пловдив :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #4 -: Септември 15, 2007, 16:54:09 pm »
И ние правихме спермограмата при Д-р Даскалова- много сме доволни
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #5 -: Септември 19, 2007, 11:35:21 am »
Моля за коментар и на нашата спермограма. Досега не сме имали проблем, от това естество. Но сега - вижте:

Обем - 2.2мл.
цвят - N
вискозитет - N
pH - 8.5
концетр. на спер. - 73.0 млн/мл (20<N>250 млн/мл)
общ бр. - 160.6 млн (N>40 млн)
клетки - 3.4 млн/мл (N<5 млн/мл)
Leuko - N (N<1 млн/мл)

Активно подвижни - 5%
Подвижни - 30%
Бавно подвижни - 15%
Неподвижни - 50%
Морфология: (N>30%) - 20% с норм.морф.
Заключение: Астенозооспермия
            Влошена морфология


Док каза, че при това положение сме за ИКСИ.
Не ни предписа лечение, а необходимо ли е?
« Последна редакция: Септември 19, 2007, 12:48:42 pm от misi »
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #6 -: Септември 19, 2007, 12:32:20 pm »
Миси, не съм се сблъсквала с проблема, но мисля, че уролог може да ви даде консултация. Обърни питането към модераторите и успех!
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #7 -: Септември 19, 2007, 12:52:28 pm »
Надявам се Мели да се включи със съвет.
*
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #8 -: Септември 19, 2007, 13:12:42 pm »
Миси, първо направете една консултация с андролог (Кацаров, Мели). Според мен има шанс за подобрение, но сигурно док гледа комплексно на нещата и затова е препоръчал ИКСИ.
Мнооого късмет.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #9 -: Септември 19, 2007, 13:17:16 pm »
Миси, така или иначе ще правите ин витро. Затова ти е препоръчал направо ИКСИ. При него няма разлика в цената. Не се притеснявай, всичко ще е наред.

Целувки  :balk_21:

lb2f
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #10 -: Септември 19, 2007, 13:19:00 pm »
И според мен нещата ви не са чак толкова зле. Малко ви е завишено pH-то освен проблема с морфологията. Ако никога не сте ходили на андролог, по-добре идете защото може проблемът да е лесно отстраним. Не се притеснявай и успех.

Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #11 -: Септември 19, 2007, 14:01:22 pm »
Моля ви за помощ, много съм отчаяна,нищо не ми е ясно, а и докторите все увъртат.От Варна сме, скоро правихме спермограма на мъжа ми при доктор Александров, по неговите думи, нямало място за тревога и от една спермограма нищо не можело да се каже с точност, но вчера когато аз ходих на гинеколог и показах резултатите от спермограмата ми се стори по изражението и, че не всичко е наред, но и тя взе да ми увърта, че от една спермограма нищо конкретно не можело да се разбере, а и много външни фактори влияели.Ето резултатите, моля ви кажете ми какво да правим, има ли за какво да се тревожим, и ако има към кого трябва да се обърнем, нищо не ми е ясно...

Обем 1,5 мл
Концентрация 32х10/на шеста степен/мл - незнам как да го напиша но мисля че това трябва да означава
Подвижност 28%
Прогресивна подвижност 1
Общ брой 48х10 /на шеста степен/
рН 7,9
Вискозитет повишен
Цвят белезникав
Кръгли клетки 3х10 на шеста /мл

Морфология /СЗО критерии; 1992/
Нормални форми: 40%

Втечняване трайно остана с повишен вискозитет
КОМЕНТАР: леко измерено намалена подвижност на сперматозоидите
ДИАГНОЗА: ASTENOZOOSPERMIA

Моля, какжете ми какво означава това, ще се побъркам от притеснение
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #12 -: Септември 19, 2007, 14:43:29 pm »
По една спермограма нищо категорично не може да се каже, не е редно и не е правилно.

Първо контрола, можеш през това време да видиш нормите на спермалните параметри, за да се ориентираш. След контролата - преглед при уролог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #13 -: Септември 19, 2007, 14:45:35 pm »
Миси, първо направете една консултация с андролог (Кацаров, Мели).

Само уточнявам, че д-р Кацаров е андролог, а аз съм ембриолог.

Миси, силно е намалена подвиността, но така или иначе нали ще правите ин витро (в някои центрове се прави само ИКСИ).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #14 -: Септември 19, 2007, 14:58:16 pm »
Крим за да сте сигурни ,че няма проблем трябва да направите контролна спермограма след
един месец например, както вероятно ви еказал д-рАлександров.Ако резултатите са същите или влошени следва консултация с уролог,
както и няколко задължителни изследвания към които ще ви насочи пак той.Успокойте се и бъдете последователни.Резултатите не изглеждат много зле но не са и добри.За сравнение може да се поровиш в подфорума но имай предвид , че всичко е строго индивидуално. 
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #15 -: Септември 19, 2007, 15:15:36 pm »
Ised, благодаря много за успокоението.Д-р Александров е казал след около 3 месеца, но незнам как ще издържим толкова.А поне какво точно означава ASTENOZOOSPERMIA, някой има ли идея, че в нета не мога открия :(
Благодаря предварително

*
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #16 -: Септември 19, 2007, 16:57:43 pm »
Ами не съм съвсем сигурна но мисля,че озночава намалена подвижност на сперматозоидите,но аз като гледам спермограмата има и други проблеми без да съм специалист.
*
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #17 -: Октомври 11, 2007, 09:15:16 am »
Виждам, че тук успявате да хвърлите малко светлина върху резултатите от спермограмите. Ще напиша резултатите от последната на мъжа ми и ви моля за разяснение. Двама лекари са му казали съвсем различни неща. Едните са му казали, че проблемът е голям, а другият е казал, че преувеличават.
Така че, моля някой да ме осветли, иска ми се да чуя и трето мнение.

Еякулат количество - 6 мл
Брой на 1 мл - 18 млн.
Блом: живи спермии - 55 %
            мъртви - 45 %
Реакция Ph - 8
Подвижност:
нормокинеза - 50 %
хипокинеза  - 10 %
акинеза     - 40 %

Морфология:
нормални форми - 50 %
дегенеративни  - 50 %

Заключение: не съм сигурна за изписването, но го пиша както го разчитам
            "олиго астено терато некроспермия ІІ степен"

Предварително благодаря!
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #18 -: Октомври 11, 2007, 10:52:50 am »
Боги, нещо ми подсказва, че тази спермограма не е правена в клиника по стерилитет, а?  :D Я направете първо една както си му е реда и после се шашкайте/успокоявайте. Не с енаемам да коментирам по друг начин резултатите защото може да са съвсем некоректни и неточни ако не е правена от ембриолог.

Re: Спермограма – моля за коментар
« Отговор #19 -: Октомври 11, 2007, 12:07:41 pm »
Здравейте! Аз искам да ви попитам за колко време излизат резултатите от спермограмата?