0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Разширена спермограма - къде?
« -: Септември 25, 2005, 19:51:27 pm »
Здравейте!

Съветват ни да направим раширена спермограма, т.к. досега не е правена, а минаха и 6 месеца след операция от варикоцеле.
Моля дайте съвет къде? Колебаем се между д-р Стаменов (в новата му клиника- казва че имал специалист от Франция в момента), при д-р Владимиров, в клиниката на д-р Щерев или при някой дру?

Благодаря предварително!
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #1 -: Септември 25, 2005, 20:07:43 pm »
Анди, и на трите места ще бъде достоверна. Важното е да я направите.
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #2 -: Септември 25, 2005, 20:09:27 pm »
А в ценово отношение?
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #3 -: Септември 25, 2005, 20:09:30 pm »
В клиниката на  Щерев в разширената спермограма   се изследват и някои допълнителни показатели. Прави се  обработка и ин витро култивиране на сперматозоидите, биологична преживяемост и прикрепителна способност след селективна обработка.
Това са HZA (hemi zona assay) и биологична преживяемост за 24 часа

Освен това морфологията се оценява по Kruger's strict kriteria, а това изследване за морфология  в същата клиника не се включва при обикновената спермограма. Обикновената е 15 лева, а разширената 140 лв.

При д-р Тачева (клиниката на д-р Владимиров) при разширената се изследват някои допълнителни показатели, както и морфология по Kruger's strict kriteria, но цената е значително по-поносима. Разширената е 55 лева.

Зависи какво са имали предвид като са ви насочили към разширена спермограма.
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #4 -: Септември 25, 2005, 20:11:09 pm »
Сигнусче, и при Тачева в обикновената спермограма не изследват морфология...

По Крюгер правят и при Стаменов. Обработка и преживяемост - също. За HZA - не знам, но наистина имат нова биоложка от Франция и съвсем нова, много модерна апаратура.
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #5 -: Септември 25, 2005, 20:13:04 pm »
Зайко а кви са цените при д-р Стаменов?
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #6 -: Септември 25, 2005, 20:14:29 pm »
Ами според мен нямат предвид най-разширената възможна, защото и на двете места ставаше въпрос за около 60 лева, а като чета форума цената за разширена е над 100. Основно искаха да видят морфология и оплодителна способност (не знам дали е едно и също), както и антитела. Стаменов спомена, че има специалист от Франция в новата си клиника. Някой чувал ли е нещо по въпроса?
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #7 -: Септември 25, 2005, 20:15:02 pm »
Не знам, бе, Сигнусче.
Мъжът ми утре вероятно ще отиде за една контролна спермограма и щом разбера - веднага ще кажа цената  :D
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #8 -: Септември 25, 2005, 20:20:06 pm »
За това, което изброих по-горе, каза че ще струва около 60 лева.
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #9 -: Септември 25, 2005, 20:22:11 pm »
Вероятно ще изследват HZA (според мен това би трябвало да е оплодителна способност), отделно стандартните показатели за една спермограма (подвижност, морфология). И, както казваш, Анди, и антитела. Е, цената е доста добра. Даже, бих казала - повече от добра  :D и си заслужава!
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #10 -: Септември 25, 2005, 20:25:25 pm »
При HZA се добавят по 50 000 обработени сперматозоида от пациент и 50 000 обработени сперматозоида от тестван донор (фертилен) към 1/2 от яйцеклетка в две отделни микро-капки. След 4 часа инкубация се оценява броят на преикрепените към яйцеклетката сперматозоиди в съответно съотношение HZI -hemi zona index
HZI > 35

Това пише на нашата разширена при Щерев.
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #11 -: Септември 25, 2005, 20:30:24 pm »
Супер енциклопедии сте! Благодаря!
Зайче, ако твоят мъж отиде преди моя, моля сподели дали при Стаменов правят HZI. Че от тази спермограма ще се преценява ИКСИ, инсе, лапароскопия и т.н. Поне да знам че се поема в правилната посока.
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #12 -: Септември 25, 2005, 20:48:23 pm »
Анди, не знам какво ще изследват при мъжа ми... Пък и няма да мога да отида с него (и съответно да искам всичко)...
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #13 -: Септември 25, 2005, 21:40:28 pm »
Разбира се само ако имаш информация Зайче! Може би молбата ми прозвуча твърде ангажиращо предвид решението как да продължим. Нямах това предвид.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #14 -: Септември 26, 2005, 05:24:41 am »
Винаги ми е било интересно как събират този материал от фертилен донор за тези тестове? И какво означава фертилен - в кой момент, промяна винаги може да настъпи.
*
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #15 -: Септември 26, 2005, 05:33:21 am »
Цитат на: Lali
Винаги ми е било интересно как събират този материал от фертилен донор за тези тестове? И какво означава фертилен - в кой момент, промяна винаги може да настъпи.

Лали, нали имат спермална криобанка за донорски инсета, това е фертилен донор - има си показатели за донор :)
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #16 -: Септември 26, 2005, 05:36:12 am »
Какво означава фертилен донор? Че има показатели? Или че е осъществил оплождане?
Разширена спермограма - къде?
« Отговор #17 -: Септември 26, 2005, 20:07:23 pm »
Лали, вероятно че има оплождане. Така поне би трябвало да бъде.

Иначе - и на мен не ми звучи да се сравнява нещо с друго нещо, а не с някаква твърда норма, ама...