0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Andia

Объркана съм, моля за съвет
« -: Септември 14, 2005, 22:26:14 pm »
Здравейте момичета,

Форумът е страхотен, вие също! Чета отдавна,но до сега не смеех да пиша. Днес съм отчаяна от поредната консултация с лекар и Ви моля за съвет. Извинете, че не съм се регистрирала, но ще го направя!
Ето накратко и моята одисея. Дано не ви отегча, че 10 год трудно се разказват накратко:  

Аз- 34г, съпугът ми на 37. Опити за забременяване от 10 години. В първите години непрекъснато проблеми с микробиологичните изледвания- излекувани. И вяра, че има време и ще стане. При мен проходими тръби- цветна снимка преди 8 години (едната тръба е доста нагъната, но проходима), пролактина си поддържам в норми с 1/4 хапче Парлодел на ден от ок. 8 год, иначе вдигам нивото. Четири неуспешни инсеминации, много добре реагирам на стимулацията уж, но уви... нищо. През ноември 2004- киста (тъкмо се готвехме за ин-витро), след 3 месеца неуспешно лечение с противозачатъчни- пункция- успешна. При последните ехографии-коментар за малък ендометриум- "ще го оправим при ин-витрото с лекарсва"...
При съпруга ми-вариращи спергограми с резултати ту ставащи за инсеминация, ти само за инвитро. Преди години- левкоцити с неясна причина- изчистени с пиене на доста антибиотици, сега пак се намират. През февруари т.г. операция от варикоцеле, контрола (наша инциатива) след 3 месеца - резултати - без промяна: обем 2 мл, 10-15 левкоцити, концентрация 14 млн, нормокинеза 35, морфология-нормални 38. Сега ще прави нова, т.к. минаха 6 месеца. В лабораторията, където правихме инсеминациите, резултатите излизаха по-добри, а след миене или обработка с перкол- добри за инсеминация(ако може да им се вярва). Не сме изследвали антитела, но след 10 год непазене.. сигурно и тях си имаме (никой не ни е пращал).

Та лекарят, при който ходих днес каза, че не са ми направени необходимите изследвания, за да се прецени дали има смисъл от нови опити с инсеминация, или да ходим задължително за ин-витро. Предлага скенер (заради пролактина) и лапаросопия (диагностична, а ако се налага оперативна).
Въпросът ми: необходима ли е лапароскопия при положение, че нямам някакви проблемни показатели до момента, а и за кога на тези години. Струва ли си при тази история и дадености да продължим с изследвания, нови опити да стане чудото, чакане, напразни надежди.., или да ходим твърдо на ин-витро струващо маса пари, което освен това повечето казват че е най-често неуспешно от първи опит? Толкова съм объркана и отчаяна, че вече не вярвам май на никой. От друга страна като чета за перипетиите на другите, имам чувството, че 10 години нищо не съм правила...
Съжалявам, ако съм Ви отегчила с дългото си писмо и Ви благодаря предварително за подкрепата!!!!!
Успехи на всички!!!!!!  :)
Анди
*
Регистрирах се!
« Отговор #1 -: Септември 14, 2005, 22:41:30 pm »
Е, вече се регистрирах!
Моля, ако писанието ми не е за тук-преместете го!
Андиа
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #2 -: Септември 14, 2005, 23:28:00 pm »
Добре дошла!

Отделих ти темата, за да получиш повече отговори.

От мене няколко думи на пръв прочит.

1. Не е задължително да си имате антитела от непазенето
2. Главата трябва да се снима
3. Тръбите са били проходими, ама отдавна
4. Решението си е твое, но аз бих проверила бързо тръби, глава, имунологичен статус, генетична консултация и отновата година, дай Боже да има пак програма, първа за ин витро
5. И трябва да вярваш - на екипа и на шанса

 :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #3 -: Септември 15, 2005, 01:20:40 am »
Благодаря ти Мели!

Просто не разбирам връзката между скенер, проходими тръби и ин-витро (съжалявам за некомпетентнсотта)! Тези изследвания важни ли са за успех на ин-витро?
А иначе за екипите- просто май съм в процес на нов избор след преминаване през Табакова, Тодоров (клиника братя Тодорови), Йорданов (1-ва АГ). Досега никой от тях не е смятал за необходимо да ме праща на тези изследвания.

Поздрави и упех на всички момичета!
*
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #4 -: Септември 15, 2005, 09:45:55 am »
Здравеи Андиа,едва ли бих могла да ти дам по-компетентен съвет от Мели :lol: Но ти пожелавам много вяра , сили и оптимизъм.Успех!
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #5 -: Септември 15, 2005, 10:30:52 am »
Здравей Андиа!

Добре дошла, пожелавам ти много късмет и бързо местене в клуба на бременните :D

Ситуацията е наистина доста сложна и аз не съм много компетентна, но ми се струва резонно колебанието ти има ли време за още куп изследвания, като може пак да се стигне после до ин-витро, но ще изгубите някой друг месец.... и аз не знам какво да ти кажа. Дано получиш отговори на въпросите си - кое точно би попречило на бъдещо инвитро? Да ти кажа, имунологичните изследвания ми се струва добре да се направят - те имат значение и ако се решите за инвитро.

За лапарото, какво да ти кажа ... евентуално ще се изключи ендометриоза. Другото, което мога да ти кажа от личен опит, че операцията е наистина много лека, и губиш само един месец ако всичко е наред - още от следващия цикъл можеш да действаш :D

Не знам, неприятна работа е как ни подпират годините ... и на мен не ми се мотае с "естествени опити"... Другото пък струва пари  :?

Желая ти успех и късмет! :D
Благодаря ти, Бени!







*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #6 -: Септември 15, 2005, 11:08:48 am »
Цитат на: Andia
Благодаря ти Мели!

Просто не разбирам връзката между скенер, проходими тръби и ин-витро (съжалявам за некомпетентнсотта)! Тези изследвания важни ли са за успех на ин-витро?


Не можеш да си компетентна по всички въпроси, не съжалявай, това е сложна материя.

Първо за главата. Нали освен да имаш дете, трябва да си жива (това задължително) и относително здрава (в пожелателен аспект). При жени с  висок пролактин първо проверяваме какво е състоянието на хипофизната жлеза, следим други хормонални нива и чак тогава лекуваме. Макар и късно, редно е да се поправи тази грешка. Някои пролактиноми изискват оперативно лечение. Ето статия, ще ти е от полза - Значение на хиперпролактинемията при женския стерилитет.

Сега за тръбите. Много старо е това изследване за проходимост, за тези години може да се е променила ситуацията. Освен това още тогава е имало някакво отклонение от идеалната норма. А при един хидросалпингс ще се обсъжда дали да се провежда лечение или тръбите ще се махат преди ин витро процедурата.

Подобни разсъждения мога да ти напиша и за лапароскопията, за имунологичните изследвания, за генетичната консултация и т.н. Да не забравяме и мъжа!

Та с две думи - много фактори могат да компрометират едно сполучливо ин витро оплождане. Затова колкото повече знаем, респективно повече изследвания сме направили преди, толкова по - големи са шансовете да открием и да премахнем или поне сведем до минимум евентуалните пречки.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #7 -: Септември 15, 2005, 14:40:47 pm »
Цитат на: Meli
Та с две думи - много фактори могат да компрометират едно сполучливо ин витро оплождане. Затова колкото повече знаем, респективно повече изследвания сме направили преди, толкова по - големи са шансовете да открием и да премахнем или поне сведем до минимум евентуалните пречки.


те това изказване требва да се издълбае с големи приветливи букви на входа на инвитро клиниките, за да го вденат и лекари, и пациенти!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #8 -: Септември 15, 2005, 14:43:16 pm »
Цитат на: jam
Цитат на: Meli
Та с две думи - много фактори могат да компрометират едно сполучливо ин витро оплождане. Затова колкото повече знаем, респективно повече изследвания сме направили преди, толкова по - големи са шансовете да открием и да премахнем или поне сведем до минимум евентуалните пречки.


те това изказване требва да се издълбае с големи приветливи букви на входа на инвитро клиниките, за да го вденат и лекари, и пациенти!


Обаче веднага ще ти дам една контра - тия доктори само си измислят разни изследвания, да ни взимат парите и да ни откриват разни болести. Нали се сещаш, че не съм си го измислила - при нужда мога да посоча трогателни източници на тази мъдрост.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Anonymous

Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #9 -: Септември 26, 2005, 19:52:04 pm »
Наталия е.
Искам да питам всички вас, момичета, но преди всичко Мели, защото виждам, че отчита изследването на хормона пролактин като едно от същностните при борбата с проблема ни:
Аз имам пролактин с нива, два пъти по-високи от нормата /ако нормата е  26, стига до 54, ако нормата е 588 - отчита се над 1000/ ; измервала съм го само по правилата в 4 лаборатории, седем-осем пъти за две години - сутрин, на гладно, преди това никакъв секс или докосване до гърдите, относително спокойствие, лежане на кушетка в лабораторията за 20 мин. Правих ЯМР, не се констатираха проблеми. Редовен мензис и редовна овулация имам, нямам никакви други хорм.проблеми. След вземане на лекарства /парлодел в малки дози/ спада бързо и рязко - дори отива към долна граница.
При д-р Владимиров направих обща консултация и той каза, че пролактинът не е проблем при наличието на доказана овулация всеки месец /нормални по големина фоликули, пукащи се сами след 20 мм. и т.н./ ; напротив - падането на нивото му толкова много след прием на парлодел, е възможно най-лошата ситуация.
Вие как мислите...възможно ли е ако повишеният пролактин не повлияе на първата фаза от цикъла, до окаже негативно въздействие върху процеса на имплантиране, или пък ако има имплантация /както при мен се случи два-три пъти/ след ин витро, да е причина за ранен аборт.
В интернет - информация никаква.
*
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #10 -: Септември 27, 2005, 01:26:29 am »
Здравей Андиа,
Аз съм изправена пред подобна дилема и темата ти е много полезна и за мен. По плана на моя лекар правихме 3 инсеминации и сега трябва да реша дали да правя изследвания на тръби и лапароскопия или направо ин витро. При нас проблемът засега е само при мъжа ми. Моя приятелка мина по този път и направиха икси без изследвания на тръби. Те бяха на същата възраст като вас и на нея не и се чакаше. При тях беше успешно с резултат близнаци  :) .
Аз обаче май ще направя изследванията все пак, защото искам да разбера какво е положението с тръбите.
Каквото и да решиш, ти желая успех.
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #11 -: Септември 27, 2005, 11:52:29 am »
Наталия, аз също имам завишен пролактин, а откакто имам цикъл ми е все редовен. Месец не ме е пропуснал. Докторът е категоричен, че пролактина пречи на овулацията и като коментирах с него тези въпроси каза, че е възможно да имам овулация, но яйцеклетката да е некачествена. Възможно е това да е проблемът. Сега пия достинекс, свалила съм го в рамките на нормалното, пък да видим какво ще стане накрая.
*
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #12 -: Септември 28, 2005, 00:57:08 am »
Цитат на: Lila
Здравей Андиа,
Аз съм изправена пред подобна дилема и темата ти е много полезна и за мен. По плана на моя лекар правихме 3 инсеминации и сега трябва да реша дали да правя изследвания на тръби и лапароскопия или направо ин витро. При нас проблемът засега е само при мъжа ми.

Благодаря ти Лила!
След направените две консултации с лекари с много добри отзиви във форума установих следното: сигурно и при нас в основата е мъжкия фактор, но все пак не се изключва неоткрит проблем при мен. След толкова много лекари никой не е назначил разширена спермограма при мъжа ми от която да се види морфологията най-малко. Сега прочетох друга тема във форума, че операцията от варикоцеле не би помогнала много, ако морфологията е лоша. А той се оперира от което следваха 6 месеца изчакване (добре че вече минаха). Мненията и на двамата лекари бяха, че само въз основа на разширена спермограма могат да посъветват какво да правим. Ако е лоша ще сме за ИКСИ и няма смисъл от лапаросопия. Ако е добра (дай-боже) може да се мисли за нова цветна снимка при мен и при видим проблем- лапароскопия. Разбира се лапароскопията сигурно си струва от гледна точка на бъдещото ни здраве, но пък след като годинките си летят, защо да не я направим след като имаме дете?!
А за пролактина- и пр мен е завишен. След като преди 7 години ми дойде на 14 ден при иначе супер-редовен цикъл се установи проблема. От тогава пия по 1/2, а през по-голямата част от времето 1/4 Парлодел. Спирах го на два пъти за около 6-7 месеца. Първият път пак ми дойде на 10-14 ден- изследване- повишен е. Вторият път и не отидох на изследване, а направо си купих лекарството. При инсетата не се забеляза проблем с овулация, фоликули и т.н. Уж всичко си беше наред.
Извинете, стана много дълго, но се надявам да съм помогнала на някой в дилемата годинки/нови изследвания/оперативни намеси или "тежка" артилерия.
*
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #13 -: Септември 28, 2005, 02:23:14 am »
Този план ми звучи доста добре. Хубаво е, че сте разрешили проблема с пролактина и варикоцелето. Дано скоро да пожънете резултати  :wink: . Ние сме точно с варикоцеле и проблем с морфологията. Наистина ли това не се решава с операцията? Моля те, изпрати ми линка към това, което си чела.
Наистина е задължително да направите разширена спермограма. Дано резултатите да са добри! Ще стискам палци!
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
*
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #14 -: Септември 28, 2005, 03:24:24 am »
Хей, Лила! Мислех, че само за съм от лудите, дето не спят.
Ако така се копира линк- ето го:

http://zachatie.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1399

Ако имаш прблем, пиши!
Не мога да кажа, че сме решили каквото и да е, но ми се струва по-ясна посоката. Поне засега...
И аз ти стискам палци - първо за правилен избор, а после и за всичко друго!
*

    valia-gost

andia
« Отговор #15 -: Октомври 13, 2005, 19:30:22 pm »
andia,,edinstvenoto,koeto 6te ti prepora4am e da se obarne6 kam d-r markova-varna.6te polu4i6 re6enie na vsi4kite si vaprosi.doveri mi se.
*
Объркана съм, моля за съвет
« Отговор #16 -: Октомври 14, 2005, 18:56:28 pm »
Благодаря ти за съвета Валя, но аз съм в София! А тук има доста лекари на които да се довериш. Само трябва да намериш "твоя лекар".