0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Del1

Норми на TSH i FT4 при бременност
« -: Август 09, 2007, 15:02:11 pm »
Здравейте,
някой може ли да ми каже какви са референтните стойности за FT4 и TSH при бременност?
Имам TSH 1.6 и FT4  9.33.
В какви стойности трябва да бъдат, за да са ОК?
Благодаря предварително.
*
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #1 -: Август 09, 2007, 15:15:58 pm »
Според мен са си наред. :D
Лека и безоблачна бременност и здрав резултат на финала.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #2 -: Август 09, 2007, 15:42:41 pm »
преди малко аз писах.
идеята ми е, че направих тези изследвания по препоръка на ендокринолог и ми казаха, че резултатите са добре, но като за не-бременна.Казаха ми да пия L-thyroxi, но понеже се притесних, забравих да попитам при това положение, какви са нормите.
Моля, ако някой си е правил такива изследвания по време на бременност, нека да каже ако знае какви са референтните стойности.
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #3 -: Август 09, 2007, 16:14:23 pm »
Потърси второ мнение на ендокринолог, из другите теми ще намериш кого препоръчват момичетата.
Успех!
*
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #4 -: Август 09, 2007, 17:11:57 pm »
Хубаво е да напишеш и референтните стойности на ТСХ и ФТ4 на лабораторията, в която си ги изследвала.Според мен ТСХ е добре, но ФТ4 е май-ниско, но все пак дай референтни стойности.
Имай впредвид и че щитовидните хормони по време на бременност много играят.
*
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #5 -: Август 09, 2007, 17:31:36 pm »
Лабораторията дава рефернтни стойности и от там ми казаха, че са в норма, но лекарят каза, че това са добри стойности, ако не съм бременна.
И аз си мисля, че за бременност има други рефернтни стойности. Затова и попитах тук, може някой да знае.
Например, той каза, че TSH при бременни трябва да е под 1, но колко все пак е добрата стойност. При нормално състояние границите са 0.27-4.2 Аз съм с 1,66.
За FT4 границите са 9.3 до 17. Аз съм с 9.33. FT4 трябвало да е по-високо, но колко?
В Биомед ги правих, но и в кандиларов дават същите референтни стойности.
*
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #6 -: Август 09, 2007, 22:06:26 pm »
Дел, моята ендокриноложка е на мнение, че ТСХ-то при бременност трябва да е от 0.5 до 1.5, а ФТ4 някъде по средата на референтните с-ти. При теб е на долна граница и може би за това са ти изписали Л- тироксин.

Но моят съвет е да направиш консултация с още един ендокринолог.

Лека бременност и много късмет! :)
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #7 -: Август 09, 2007, 22:19:36 pm »
Имала ли си някога проблеми с щитовидната жлеза, или пък някакви изменения при изследвания на хипофизата? Т4 е възможно да търпи промени при определени обстоятелства, но си в граници. А TSH ти е съвсем в норма - смята се, че стойности от 1 до 2 - 2 1/2 са най-добрите. Горната граница на референтните стойности напоследък доста се оспорва, четох че над 3 вече е показател за някакви промени във функцията, но си далече от долната...

И все пак, доц. Конова сигурно има отговор на въпроса. Защо не се обърнеш към нея?

« Последна редакция: Август 09, 2007, 22:21:51 pm от Вазарели »
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #8 -: Август 10, 2007, 09:52:03 am »
Цитат
Публикувана от: galli
Дел, моята ендокриноложка е на мнение, че ТСХ-то при бременност трябва да е от 0.5 до 1.5,а ФТ4 някъде по средата на референтните с-ти.
:balk_602:

Дел, защо не попита какви трябва да са стойностите, според твоя ендокринолог, за бременни?
Вж. доста инфо по въпроса в подфорум Хормонални проблеми при жената. СПКЯ. (Модератор: Мели)ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА. !!!
По колко Л - тироксин трябва да пиеш?
Другия хормон и антителата изследвала ли си? Ехография правила ли си?
*
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #9 -: Август 10, 2007, 12:17:45 pm »
Твоят лекар не можа ли да ти назначи един кръвен тест за бременност, вместо да я доказва с нивата на щитовидните хормони. :x
Потърси непременно второ мнение - най-добре д-р Катя тодорова.
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=807&Itemid=31


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #10 -: Май 01, 2014, 13:58:55 pm »
Здравейте. Аз се включвам изключително късно по темата, но все пак мнението ми може да бъде полезно някога на някого. Аз съм с Хашимото по принцип, в момента съм бременна в 10 г.с. Разбира се направих изследванията за TSH и резултата беше 3,05, което по принцип ако не съм бременна е в границите на нормалното. Ходих при двама еднокринолози и двамата са на мнение, че за бременна жена TSH трябва да е около 1,1. Поради което се наложи повишаване дозата на Eutyrox от 75 на 100. Това било необходимо за нуждите на бебето. При следващото изследване ме посъветваха да изследвам и FT4, както е направила авторката на темата. Аз препоръчвам моя еднокринолог - уникален специалист и на първо място човек - проф. Михаил Боянов от Александровска болница. Много човешки и приятелски се държи с всичките си пациенти, а не както повечето му колеги сърдитковци!
Re: Норми на TSH i FT4 при бременност
« Отговор #11 -: Май 01, 2014, 15:25:59 pm »
Доколкото разбирам, ендокринологът е казал, че според него е добре при бременност тсх да е под 1 и за това е назначил л-тироксин.Би следвало да си го пиеш и да не се притесняваш.След месец-контрола на тсх и фт4 и консултация с ендокринолога.Това е.Не виждам причина за консултации с друг лекар.