0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Спермален анализ не по стандарта на СЗО – разказано от BBC NEWS

Обзор върху 37 лаборатории в Англия, публикуван от Human Reproduction

Морфологията на сперматозоидите – тяхната форма и големина, е известен на науката много важен критерий за оценка на мъжкия фертилитет.

Това е един от показателите, които се оценяват при лабораторен анализ на спермата (спермограма), при което се преценява мъжът има ли фертилни проблеми и позволява на лекарите да решат дали двойката има нужда от лечение, което да помогне забременяването.

През последните 15 години СЗО публикува поредица от указания за работа на андрологичните лаборатории, в които се дават препоръки за оценка на спермалната морфология.

В Обединеното Кралство има 95 специализирани и 200 неспециализирани лаборатории.

При това изследване, проведено от учени от университетите в Бристол и Шефилд, са били проверени 19 лаборатории, специализирани в спермалния анализ и 18 лаборатории в районни  болници.

От проверените лаборатории 43% изследват само нативен препарат, а не фиксиран и оцветен. СЗО препоръчва оценката на спермална морфология да става на фиксиран и оцветен препарат.

Само 16% от лабораториите използват препоръчаното от СЗО микроскопско увеличение.

Само 30% изброяват достатъчен брой сперматозоиди, за да бъде изследването достоверно. СЗО препоръчва да се оцени морфологията поне на 200 сперматозоида. Но повечето лаборатории оценяват 100 или дори по – малко.

Само 5% от лабораториите спазват всички указания на СЗО за оценка на спермалната морфология.

Kate Whittington, професор по репродукция и развитие в Университета в Бристол и ръководител на проучването, казва: “Много голямо разочарование е този факт, че повече от 5 години след публикуването на указанията нашето проучване показва, че само 5% от английските лаборатории спазват стриктно всички препоръки на СЗО.”

Matt Tomlinson, председател на Association of Biomedical Andrologists, които ръководят  обучението и стандартите за анализ на причините за мъжки стерилитет, допуска, че много клиники не спазват стандартите на СЗО. “Безотговорно е от страна на лабораториите да не се спазват препоръките на СЗО” – казва той.

Dr Allan Pacey, старши асистент по андрология в Университета в Шефилд и съавтор на този доклад, казва: ”Това е трудно за провеждане лабораторно изследване, но точно затова пренебрегването на указанията увеличава възможността да намерим проблеми там, където те всъщност не съществуват. По този начин двойките се насочват към по – скъпо лечение, каквото е ИКСИ, въпреки че и по – просто лечение би било ефективно.”


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Случва се и в най - добрите английски семейства
« Отговор #1 -: Септември 03, 2005, 18:46:42 pm »
Интересно.
А в България как е според теб?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Случва се и в най - добрите английски семейства
« Отговор #2 -: Септември 13, 2005, 20:02:47 pm »
Ами ... не знам.  :oops:  И не смея да предположа.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу