0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте!
Досега не съм писала тук, затова съвсем накратко ще разкажа за моите стъпки в забременяването. На 33 съм и вече близо година пробваме безуспешно. Правихме спермограма, хормонални изследвания на мен, цветна снимка на тръбите. За сега всичко ми е наред-имам овулация /поне така показват ову-тестовете/ и проходими тръби. Проблемът ни е по-скоро мъжки или поне така се очертава.
Днес правихме нова спермограма. Втората за три месеца. Заключението е Asthenozoospermiа-лека
СЪМНЕНИЯ ЗА СПЕРМАЛНИ АВТОАНТИТЕЛА.
Показатели: аглутинати-ДА, тип- ТИПИЧНИ.
При първата спермограма този показател беше: единични от смесен тип, по-малко от 10.
Лекарката, която ме консултира препоръча имунологичен тест за съвместимост и ако при него показателите са малки ще правим инсеминации /но не повече от три/, ако са по-големи ми каза директно да мисля за ИКСИ.
Моля, кажете ми-възможно ли е само от една спермограма да предположат, че сме несъвместими? Как така го установяват, защото аз питах това означава ли, че той е несъвместим и с други жени или само с мен и отговора беше:"Несъвместимостта е само към Вас"? И какво общо имам аз с тия аглутинати?!
Сега започвам да ровя в нета за повече информация, ще съм ви благодарна, ако ми дадете линкове за тестовете за съвместимост, ИКСИ и доколко при евентуална несъвместимост може това ИКСИ да доведе до здраво бебе накрая?
Същото питане съм направила и във форума на бг-мама.
Благодаря предварително за мненията!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #1 -: Август 26, 2005, 21:39:56 pm »
Ако напишеш цялата спермограма, може би ще можем да ти кажем по - конкретни неща.

Астенозооспермия означава намалена подвижност на сперматозоидите.
Изчислява се в проценти.

Съмненията за спермални автоантитела идват от наличието на аглутинати. Първо трябва да се разграничат аглутинатите от агрегати, това не винаги е лесно. Второ, самото име АВТОантитела показва, че това  са антитела у мъжа спрямо неговите собствени сперматозоиди. Наличието на такива антитела предизвиква аглутинацията на сперматозоидите, което им пречи да се движат и по този начин се намалява оплодителната способност.

Разбира се, това няма нищо общо с тебе, нито с друга жена. Говорим само за негови, собствени, антиспермални автоантитела.

За да се установи дали ги има или не, се правят тестове.  Общоприложими са два теста - MAR и Immunobead, вторият е много скъп и не съм чувала някъде да се прави в Бг.

Не знам, успях ли да ти го обясня добре, разбра ли ме?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #2 -: Август 26, 2005, 23:10:22 pm »
Да, Мели, разбрах те идеално. Благодаря ти!
Разбира се, че мога да напиша цялата спермограма, но реших, че няма смисъл-другото ми е известно. А и лекарката, която я разчете каза, че това е най-обезпокоителното в нея. Но ето я цялата:

обем:3.1 мл
време на втечняване: 15 мин
рН 7.5
желатинови конгломерати-не
левкоцити 2-3
аглутинати-ДА
тип-типични
незрели клетки от сперматогенезата-не
обща концентрация на с-ди/1 мл:31.8 млн.
нормокинетични сперматозоиди- 46%
хипокинетични-12%
акинетични-42%
концентрация нормокинетични/1 мл: 14 628 000
обща концентрация на нормокинетични: 45 346 800 в обема
следва морфология по крюгер:
с нормална морфология 28 бр, 14%
с анормална морфология 172 бр, 86%
и още известен брой показатели...

През април, когато правихме първата спермограма общата подвижност беше 66%, от които с нормокинеза 50%, с хипокинеза 16% и акинеза 34%. Показателят по крюгер беше 12%.
т.е. има подобряване на този показател, но пък влошаване на нормокинетичните сперматозоиди. Но понеже е близо до границата, казаха, че не е толкова обезпокоително.
Мели, аз ти писах през април и ти ме посъветва партньорът ми да пие витамини. Все още ги пие. Сега ни предстои нов тест-може и да объркам какъв точно-за имунологична съвместимост-от него ще изследват сперма, а от мен кръв.
Ама ми стана странно днес, че само на базата на направена спермограма лекарката заключи, че сме несъвместими. Та се опитвах да разсъждавам каква несъвместимост успя да открие тя, без аз да имам нищо общо с неговата семенна течност. Както и да е-може би е имала предвид, че при наличие на антитела е възможно да се появи тази несъвместимост. Моля, поправи ме, ако греша. Важно е още да отбележа, че в ранна детска възраст /преди пубертета/ той е опериран от крипторхизъм. Ако тази диагноза /наличие на автотела/ се потвърди, как смяташ-инсеминация и в края на краищата ИКСИ-то добър вариант ли е за нас и в крайна сметка би ли могло да се предполага раждането на здраво бебе?
А възможно ли е забременяване по естествен път или трябва непременно чрез интервенция някаква?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #3 -: Август 26, 2005, 23:31:31 pm »
Оперативна интервенция в областта на тестиса, особено с нарушаване на кръвно - тестисната бариера, е една вероятна причина за образуването на антитела срещу собствените сперматозоиди. В конкретния случай - орхидопексията (операцията по повод крипторхизъм).

Всъщност я направо прочети тази статия - http://www.zachatie.com/modules.php?name=News&file=print&sid=128
Мисля, че ще ти помогне да се ориентираш. :)

Има нещо от спермограмата, които ме кара да те посъветвам да направите спермограма на сериозно място. Извинявай, но не помня къде се лекувате. Склероза. :oops:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #4 -: Август 26, 2005, 23:53:46 pm »
Мели, по-сериозни места от клиниките на Тачева /първата спермограма/ и Щерев /втората/ не мога да измисля :). Знам сега, че ще ми кажеш, че се правят на едно и също място, но когато си взех първата спермограма от Тачева, тя просто я беше оставила на рецепцията и трябваше сама да разгадавам за какво става дума. Затова реших да отида пък при Щерев. Тук поне имаше лекар, който да ми даде съвет. Аз утре ще ходя и при моята си гинеколожка /ще мерим фоликули/ и много разчитам и на нейното мнение. Така че-поне съм спазила съветите ви, на всички момичета, за местата, в които се правят качествени спермограми. Възможно е да не съм изписала всичко-например пропуснала съм вискозитет 0.
Благодаря за статията, вече я бях прочела :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #5 -: Август 27, 2005, 00:00:41 am »
Мда. :)

Може би просто аз не разбирам някои неща във вида, в който са изписани. За да не става като "развален телефон", би ли ги попитала заради мене:
1. Какво значи аглутинати тип типични?
2. Защо няма незрели клетки на сперматогенезата?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #6 -: Август 27, 2005, 00:03:03 am »
добре, ще питам във вторник. тогава сме на другия тест.
благодаря ти много!
сега отивам да поспя, че днес много емоции-чак си забравих пуловера в клиниката :)
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #7 -: Август 27, 2005, 20:08:00 pm »
Момиче, защо просто не отиде мъжа ти  при Мели?
Не правя реклама, но моя от пет месеца ми  разправяше - искам при Мели.
И спермограмата на мъжа ми при др Тачева беше оставена на рецепцията / бюрото в чакалнята де/, без каквото и да било обяснение, но тогава от прочетеното в зачатие разбрах, че мъжо е ОК.
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #8 -: Август 29, 2005, 16:52:52 pm »
Здрасти Момиче :)

Мога да споделя личният ми опит по въпроса. Първо правих някакъв тест - кръвен серум от мен, в Бодимед - оказа се леко завишен. После се оказа пък, че такъв тест за антиспермални антитела е толкова неточен, че някои направо казват, че няма реално приложение. После направихме този MAR тест точно при Щерев, и резултатите бяха категорично отрицателни (много под 10%, което се смята за границата). Независимо от това, в спермограмите на мъжа ми често има аглутинати! Последният път беше друга ембриоложка и като й се обадихме по тел. да дискутираме последните резултати, разговорът беше както следва: "Има аглутинати, сигурно има антитела, трябва да направите тест", "Ние вече правихме - отрицателен е", "А, така ли - да, виждам в документите", "Нещо друго трябва ли да се направи?", "Не, щом тестът е отрицателен, нищо друго".

Така че, предполагам и ви пожелавам и при вас тестът да не покаже наличие на антитела. Този стерилитет и без друго е доста рядко срещан.

Накъде в този сайт четох статия, в която пишеше, че аглутинати можело да има при липса на вит.С - Мели каза, че са глупости :wink:

Успех, и моля те кажи какво е станало на теста - и мен ми е много интересна работата с тия аглутинати! Мели казва, че пречели на резултатите по "баламския" начин - намаляват подвижността и това е всичко. :D
Благодаря ти, Бени!







имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #9 -: Август 30, 2005, 12:58:53 pm »
Мели, много съм разсеяна, забравих да питам за това, което не ти беше ясно. Дано не забравя утре пак.

Фрешче, непременно ще кажа какви са резултатите-ще бъдат готови утре. След много питане успях да разбера, че става въпрос за теста MAR и сега съм по-спокойна :). Дано да е и отрицателен :)
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #10 -: Август 31, 2005, 15:34:33 pm »
Ура!
Тестът е отрицателен, както за мен, така и за него. Нямало проблеми с несъвместимостта. Виталността на спермитата само била занижена. Още не съм взела резултатите, казаха ми го по телефона.
Мели, пак забравих да питам. Аз сутринта ходих на поредното мерене на фоликул и после като си тръгнах от лекарката направих една катастрофичка /писах го вече в бг мама/, та се добрах до офиса трепереща и всички въпроси ми бяха излезли от главата. Исках само да знам положителен или отрицателен е теста и така се зарадвах на новината...Все пак ембириоложката каза, че е добре да пробваме с инсеминация, та ще го мисля тия дни. Ще се консултирам с лекарите, но първо искам малко мозъчна почивка и после ще видим.
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #11 -: Август 31, 2005, 16:41:08 pm »
Eee, супер!

Ето, както и при нас.

Сега да си пожелаем късмет! :D
Благодаря ти, Бени!







имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #12 -: Август 31, 2005, 17:00:31 pm »
Фрешче, от всичко писано от теб, ми прави впечатление, че май са ни еднакви показателите и проблемите по забременяването. :)
Мииииииии, стискам палци за скорошен успех!
На всички.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #13 -: Септември 01, 2005, 17:49:21 pm »
Цитат на: lady_11

И спермограмата на мъжа ми при др Тачева беше оставена на рецепцията / бюрото в чакалнята де/, без каквото и да било обяснение, но тогава от прочетеното в зачатие разбрах, че мъжо е ОК.


оставени са на рецепцията, защото Тачева не е лекар и не може да коментира резултатите от спермограмата или да назначава лечение, затова!
спермограмата е изследване, което се предписва от лекар, извършва се от някакво специализирано лице и резултатът се връчва на лекаря, който я е предписал - за коментари и лечение!
като идете в лабораторията да ви вземат кръв, да не би да ви коментират резултата?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #14 -: Септември 02, 2005, 11:38:24 am »
Да, Джам, така е-когато правя кръвни изследвания си ми ги дават да ги нося на лекаря, който ги е назначил.
Но ето как стои въпросът в клиниката на Щерев-спермограмата също беше оставена на рецепцията, но когато отидох да я взема ме попитаха дали желая консултация с лекар и на моя положителен отговор ме пратиха в лекарския кабинет. Отделно имах възможност да говоря и с ембриоложката.
Докато при д-р Тачева ми казаха, че всичко е наред, а то не беше. Морфологията по Крюгер беше под нормата, но въпреки това ми казаха, че всичко е ок. Другият проблем беше, че подвижността беше малко над нормата, което също не е върха на сладоледа. Но не мога да отрека, че д-р Тачева ни посрещна много добре и ни обясни какво точно трябва да направим за събирането на материала, което не се случи при Щерев. Явно навсякъде има добри и лоши страни :)
*
имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #15 -: Септември 02, 2005, 11:51:30 am »
Когато правихме спермограми в клиниката на д-р Щерев ние също получавахме консултация от ембриоложката, а така също и от лекар. За д-р Тачева не зная, там не сме правили.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



имунологична несъвместимост-спермални антитела
« Отговор #16 -: Септември 02, 2005, 13:25:51 pm »
Мда, при Щерев ембриологът задължително коментира сп-мата, даже ми се струва, че са по-навътре от докторите, които само казват добре ли е или не. Ембриологът коментира обстойно какво е състоянието, каква може да е причината, какви са възможните пътища на действие и т.н. Преди време в дира пишеше една от ембриоложките, с ник ин-витро, сигурно си спомняте, че беше много грамотна медицински.
Благодаря ти, Бени!