0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
пълен скрининг
« -: Юли 11, 2007, 10:32:31 am »
Здравейте моми4ета,аз пак с мойте въпроси, но може ли да ми кажете какво озна4ава пълен скрийнинг за какво се прави?
« Последна редакция: Юли 11, 2007, 12:23:08 pm от azaia »
*
Re: пялен скрининг
« Отговор #1 -: Юли 11, 2007, 10:37:45 am »
Скрийнинг на какво?


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: пълен скрининг
« Отговор #2 -: Юли 11, 2007, 12:21:40 pm »
Бременна съм и трябва да отида в 10 г.с в лабораторията да дам кръв.
Re: пълен скрининг
« Отговор #3 -: Юли 11, 2007, 12:36:28 pm »
Питай лекаря си какво точно има предвид. В този срок правят пълна кръвна картина и др. кръвни изследвания, но май не се казват скрийнинг. Биохимичен скрийнинг се прави чак в 15-19 г.с. В България наистина е непълен. В Майчин дом, където май единствени правят БХС, изследват само алфа-фетопротеин и бета-ЧХГ, въпреки, че му викат "троен тест". Естриол не изследват, много било скъпо, лабораториите не поддържали консумативи... Може да пратят в Германия, но резулатът се връща след 3-4 седмици, когато вече било безсмислено. Мели беше писала някъде, че вече и четворен тест имало, но у нас си е само двоен. Все пак го направи, но още е рано. Лека бременност и здраво детенце!
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: пълен скрининг
« Отговор #4 -: Юли 11, 2007, 12:53:44 pm »
Вероятно става въпрос за оценка риск от раждане на дете със синдрома на Даун и други вродени заболявания в първия триместър на бременността. Прави между 11 и 13,6 г.с. Скринингът включва ултразвуково изследване на плода, определяне срока на бременността по ултразвукови признаци, измерване на нухална транслуценция (това е кожна гънка в областта на врата) и определяне на два биохимични маркера в кръвта - свободен бета-ЧХГ и PAPP-A (свързан с бременността плазмен протеин А). Допълнително се измерват и други ултразвукови маркери с цел да се намалят фалшиво положителните резултати. По този начин се определят рисковите бременности, на които след това освен скрининг във втория триместър и се предлага инвазивна процедура - хорионбиопсия или амниоцентеза (по преценка на лекаря и в зависимост от показателите). Скринингът подобрява откриваемостта до 90%.

Прави се и в България (в Пловдив със сигруност).  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: пълен скрининг
« Отговор #5 -: Юли 11, 2007, 13:11:51 pm »
Благодаря за бързите отговори,може да е за болеста на Даун за6тото преди да ми даде листа с изледването ми даде да про4ета за болеста на Даун.В листа за за изледването пи6е,4е се прави м/у 9-11г.с и не по късно от 12,6 г,с.Аз съм в Испания
« Последна редакция: Юли 11, 2007, 13:17:59 pm от azaia »
*

    eleonor

  • ****
  • 1075
  • БEA -ПРЕКРАСНА I CИМЕОНчЕ- БОНБОНчЕ-ОБИЧАМЕ ВИ
Re: пълен скрининг
« Отговор #6 -: Юли 11, 2007, 14:01:26 pm »
Благодаря за бързите отговори,може да е за болеста на Даун за6тото преди да ми даде листа с изледването ми даде да про4ета за болеста на Даун.В листа за за изледването пи6е,4е се прави м/у 9-11г.с и не по късно от 12,6 г,с.Аз съм в Испания

Здравей Азая, не се притеснявай, това изследване се прави задължително на вси4ки бременелки(тук в Испания).Вземат ти кръв от вената и ако има неЩо "нередно", лекарят ти се обажда.Ако ходиШ по здравната каса де, на мен ми го правиха в 12 г.седмица и сега о4аквам резултатите.
Ти не разговаряШ ли с лекуваЩият си лекар? Той Ще ти обясни вси4ко подробно :P



Beatris - 13.01.2008
Simeon- 19.01.2009

МЕЧТИТЕ СЕ СБЪДВАТ