0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: НК клетки
« Отговор #20 -: Август 07, 2007, 12:27:46 pm »
Поне към момента не се прави биопсия поради чисто технически ограничения:

Правени са опити да се сравни броят на NK клетки в ендометрума при жена с повтарящи се спонтанни аборти или стерилитет (без да има бременност) и нормално фертилна жена. Тъй като броят на ендометриалните NK клетки се променя бързо след овулация, необходимо е прецизно таймиране, за да се избегне неправилно отчитане на резултатите. С други думи, сравнението на броя на ендометриалните NK клетки при жена на 5 ден след овулация може да даде съвсем различен резултат от този при жена 6 дни след овулация.

Освен това, тъй гъстотата на NK клетки в лигавицата варира, "дълбока" биопсия ще даде различен резултат от този при "повърхностна" биопсия.  Поне за момента се счита, че не е възможно да се измери дълбочината на биопсията при "жива" матка.  Следователно, почти е невъзможно да се определи дали даден пациент с имплантационен проблем или повтарящи се аборти има завишен брой NK клетки в лигавицата в сравнение с жена, която няма тези проблеми.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: НК клетки
« Отговор #21 -: Август 07, 2007, 12:44:00 pm »
Абсолютно логично звучи, но взимането на биопсичен материал за изследване, в месеца предхождащ процедурата, посредством хистероскопия е подходящ и напълно приложим.
Ако ми предложат такова изследване, мисля че ще се съглася.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: НК клетки
« Отговор #22 -: Август 07, 2007, 12:46:29 pm »
Абсолютно логично звучи, но взимането на биопсичен материал за изследване, в месеца предхождащ процедурата, посредством хистероскопия е подходящ и напълно приложим.
Ако ми предложат такова изследване, мисля че ще се съглася.

Не знам да съществуват референтни стойности за НК от биопсия. Точно поради описаните по-горе "технически" ограничения. Което обезмисля всяко изследване.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: НК клетки
« Отговор #23 -: Август 07, 2007, 12:57:56 pm »
Е, то е ясно, че не се практикува.  :)

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: НК клетки
« Отговор #24 -: Август 15, 2007, 17:04:48 pm »
Не отварям нова тема, защото става дума за НК-клетките:
"Котешки нокът (Uncaria Tomentosa (Willd.) Dc.)

Ункария томентоза е диворастяща лоза, която заради формата на шиповете и листата си е получила името “Котешки нокът”. За медицински цели се използва кората, която съдържа алкалоиди (изоптероподин, птероподин, изомитрафилин, митрафилин, изоринхофилин, ринхофилин). Алкалоидите притежават висока биологична активност и подпомагат потенциалната активност на имунната система и преди всичко на клетките на фагоцитарната система. Засилването на фагоцитарното звено на имунитета от една страна, се явява един от най-вероятните механизми за имунно-модулиращото действие на растението, а от друга - нормализиране нивото на секреция на цитокините, т.нар. медиатори на имунитета, които практически оказват влияние на всички клетки на организма, обезпечавайки междуклетъчната кооперация и контрола на хомеостазата. Следователно, имунно-модулиращите свойства на котешкия нокът се обуславят като преки (чрез стимулиране фагоцитарното звено на имунитета), така и косвени (чрез синтеза на ендогенни медиатори) действия на различните клетки на организма, участващи в развитието на имунния отговор. Мощният имунно-модулиращ потенциал на растението позволява то да бъде считано за едно от перспективните средства за профилактика и комплексно лечение на онкологичните заболявания. "
http://www.healthmarket-bg.com/?page_id=94
Дали наистина може да се нормализира нивото на цитокините или просто се увеличава?
Някой знае ли нещо повече?
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: НК клетки
« Отговор #25 -: Август 15, 2007, 17:47:54 pm »
Бях чела някъде, че с Котешки нокът, трябвя да се внимава. Имам една стара рецептурна книга за билките и ще проверя. Обещавам!

А какво стана с оная статия за антифосфолипидните антитела /от руски/?

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com