0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #440 -: Декември 15, 2010, 12:48:56 pm »
A за моята какво ще кажете?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #441 -: Декември 15, 2010, 15:09:24 pm »
Lynnette Спермограмата ви е добра, кое те притеснява, разликата в подвижността?Доколкото виждам сте пили добавки, може да е от това, зависи и на кой ден е правена СГ, дали предния ден мъжът ти е пил алкохол и т.н.

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #442 -: Декември 15, 2010, 18:23:48 pm »
A за моята какво ще кажете?

Изглежда ми ОК. Фертилейд-а може да "понапудри" спермограмата, ние стигнахме от 3 на 10% морфология за общо 9 месеца, но и след инсета нищо не стана. Разликата 30/50 ти е ясно, че не е само при теб. Имаш всички шансове да стане с инсе. Успех!

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #443 -: Декември 19, 2010, 23:36:31 pm »
Здравейте,обръщам се към вас с молба за съвет.
Направихме спермограма с критериите на Крюгер и причината за неизяснения стерилитет цъфна-резултата беше:
Количество еякулат -4.0 мл  (2-6)
Количество сперматозоиди-113 млн/мл (>20)
Морфология-3% нормални (>15)
Вискозност-нормално
Левкоцити-не
Еритроцити-не
Виталност-20%
ph-7,5
Време на въздържане-5дни
Подвижност-нормокинетични сперматозоиди-група "a"и"b" -84 млн/мл или 78%
                    -хипокинетични  сперматозоиди-група"c"-6 млн/мл или 2%
                    -акинетични сперматозоиди-група "d"-23 млн/мл  или 20%
Моля ви,ако имате възможност и сте наясно с изложените резултати да ме ориентирате доколко критично е състоянието с тази лоша морфология.Имаме ли някакви шансове за ИНСЕ? Благодаря предварително!


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #444 -: Декември 20, 2010, 23:32:09 pm »
Здравейте. Искам да попитам за съвет някои от вас които са наясно със спермограмите. Моя мъж прави спермограма в клиниката на "Д-р Щерев" и там д-р Стаменов му каза че има Oligoasthenozoospermia и му предписа да пие 1 месец Сарженор и вит.А,Е. Искам и вие да си кажете мнението за тази спермограма, защото си мисля, че докторите може да крият нещо от нас. Аз не разбирам нищо от тази спермограма.
Моля помогнете ми със вашия съвет.
« Последна редакция: Декември 20, 2010, 23:33:46 pm от муци »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #445 -: Декември 20, 2010, 23:48:13 pm »
Муци, не изглеждат добре нещата, не знам какво имаш предвид, че крие доктора от вас...Нека си изпие витамините, повторете спермограмата, даже по-добре направо при Стаменов я повторете. Направете и морфология и чак тогава си вадете генерални заключения. Съжалявам за лошия резултат, важното е че поне знаете къде е проблема и кой е пътя към успеха.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #446 -: Декември 21, 2010, 17:39:05 pm »
А за какво се пие Сарженор?
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #447 -: Декември 21, 2010, 20:38:36 pm »
Сарженорът е аминокиселина. Явно за да подбутне сперматогенезата. Муци, подвижността и броя са ниски, но те добре се повлияват от витамини и добавки. Ако мъжът ти пие и пуши - да спира. Направете и морфология по Крюгер, ако нямате.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #448 -: Януари 07, 2011, 14:19:33 pm »
Бихте ли могли да ми разясните тази спермограма добра ли е или не.Благодаря предварително.

 Материалът е:              1  даден на място                   0  донесен


Материалът е получен чрез: мастурбация
Време на сексуално въздържание:   6   (норма 3-5 дни)   pH:   8.4   (норма 7.2-8.0)

Обем на еякулата:   3.0   (N 1.5 -6 ml)   Цвят:   0 бял    1 сл.кост   0 жълтеникав    0 кафеникаво-червен           


Втечняване:   20 мин.   (норма до 60 мин.)   Агрегация:  1 ДА (+)    0 НЕ


Вискозитет:   N   (норма 0-2cm)   Аглутинати:  1 ДА  (+)   0 НЕ


Левкоцити:   N   (норма<1.106/ml)   Епителни клетки:     N   (норма 0-1/поле)

Незрели кл. на сперматогенезата:   1 ДА  0 НЕ   Желатинови телца: 1 ДА  0 НЕ   Детрит:   1 ДА  0 НЕ



Брой сперматозоиди:   54 000 000   /ml (норма>15.106/ml)

Брой сперматозоиди:   162 000 000   /еякулат (норма>39.106)

Подвижност (групи по СЗО):

0   Нормокинетични сперматозоиди – гр. [ a+b ]
36.1   % (норма>32%)

брой:   19 494 000   /ml   брой:   58 482 000   /еякулат
   
0   Хипокинетични сперматозоиди – гр. c   26.9   % 0   Акинетични сперматозоиди – гр. d   37.0   %


Виталност:      % живи (N>58%)           % мъртви   

ASA в семенна плазма      (N<60 U/ml)   

Тератозооспермaлен индекс по Kruger-Tygerberg’s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди   200       с дефекти на шийна/средна част   53   %

с нормална морфология (N>4%)   4   %     с опашни дефекти   4   %

с абнормална морфология   96   %     с цитоплазмен остатък   13   %

с главични дефекти   93   %     TZI (N<1.6)   1.70   
   

*Преобладаващи дефекти   Аморфни, пириформени главички, макроцефали, кръгли главички без акрозома (5% - 10%), с малка акрозома, задебелена средна част, сперматозоиди с неправилно прикрепяне.
Заб. Референтните стойности на показателите от семенния анaлиз са съобразно WHO laboratory manual for Examination and processing of human semen -  fifth edition
Заключение:   Нормозооспермия. Повишен тератозооспермален индекс.


OR =
OR (Odds ratio) е съотношение между вероятността да настъпи забременяване при пациент с нормална оплодителна способност спрямо изследвания пациент. Нормалната стойност на OR е единица. Колкото вероятността за настъпване на бременност е по-малка, стойността на OR e по-висока от 1 (най-ниска е вероятността при OR 15.8).
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #449 -: Януари 07, 2011, 15:12:35 pm »
Въздържанието ви е повече от необходимото, това изкривява резултата.

Не трябва да има агрегати е аглутинати.

Не знам дали не са това новите норми на WHO, обикновено по Крюгер над 14% се смята за ОК, тук са дали 4%.

Бих пуснала микробиология на еякулата, заради агрегатите и аглутинатите. Вероятно лекарят ви е назначил вече нещо.

Къде е правена спермограмата?

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #450 -: Януари 07, 2011, 15:21:25 pm »
Не знам дали не са това новите норми на WHO, обикновено по Крюгер над 14% се смята за ОК, тук са дали 4%.

Зай, потвърждавам, това са най-новите референтни стойности според СЗО:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=84.msg746737#msg746737

Като чета въпроси за спермограми напоследък, ми прави впечатление, че специализираните клиники продължават да използват стриктните критерии на Крюгер за оценка на морфологията.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #451 -: Януари 07, 2011, 15:51:33 pm »
Не знам дали не са това новите норми на WHO, обикновено по Крюгер над 14% се смята за ОК, тук са дали 4%.

Зай, потвърждавам, това са най-новите референтни стойности според СЗО:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=84.msg746737#msg746737

Като чета въпроси за спермограми напоследък, ми прави впечатление, че специализираните клиники продължават да използват стриктните критерии на Крюгер за оценка на морфологията.

цигу, тези 4% морфология...на същия принцип ли се изчисляват процентите като по Крюгер?
Според мен при такива показатели трябва да се счита за нормално бременност да настъпи в рамките на 2 години, а не на една, както е прието.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #452 -: Януари 18, 2011, 17:22:06 pm »
Здравейте, момичета моля да ме извините ако не пиша на правилното място, но съм нова във форума. След многократни опити за бебе и изследвания от моя страна решихме да направим и спермограма. Показателите бяха следните:рh 8, количество 4се, на 1 час-намалено количество на сперматозоидите в 1 мл.-12 милиона, на 100 избрани 50% подвижни, 20% слабоподвижни, 30% неподвижни. Спермограмата е правена в обикновена лаборатория, а не в клиника. След тази спермограма, отидохме при Кацаров, и последва операция от варикоцеле, като каза да изчакаме 6м. от операцията и ако няма бременност при него. Притеснението ми е, че януари изтича 6м, а бременност няма, не сме правили и контролна спермограма след операцията. Въпроса ми е колоко време горе-долу след операцията се подобряват показателите . И има ли някое момиче да е забременяло по естествен път с такива показатели при мъжа, или варианта е само инсеминации и съответно инвитро, икси. Предварително ви благодаря за отзивчивостта и отговорите.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #453 -: Януари 18, 2011, 17:49:23 pm »
daisy86, ние сме с подобни показатели като брой на мл. и подвижност.
морфологията ви каква е?
при нас все още няма бременност, колкото до спермограмата след операцията, прочетох, че се правела контролна след третия месец.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #454 -: Януари 18, 2011, 18:08:19 pm »
daisy86, вече можете да направите контролна спермограма. Минало е достатъчно време след операцията.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #455 -: Януари 18, 2011, 18:48:40 pm »
Момичета много ви благодаря за отговорите.
Ами всъщност незнам морфологията каква е . Незнам каква е спермограмата, която сме правили,  но тя не е разширена и  в нея не пише. Може би трябва да направим по- разширена.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #456 -: Януари 18, 2011, 19:04:36 pm »
Дейзи, видях, че не си от София, но си заслужава да се отиде и да се направи спермограма в специализирана клиника, зарежи тези лаборатории. Морфологията е много важен фактор, трябва да кажете, че искате и морфология по Крюгер.

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=167&Itemid=52
Клиника 1, 2 и 4 от горния списък са в София и са силно препоръчителни като място, където да пуснете следващата си СГ.

Успех!
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #457 -: Януари 24, 2011, 19:19:34 pm »
Момичета, имам нужда от малко помощ.

Някой от вас правил ли е спермограми при Владимиров и при Стаменов в кратко разстояние от време? Забелязали ли сте значителна разлика конкретно в процента подвижност?

Питам, тъй като при нас при Владимиров винаги, дори в най-лошите спермограми, подвижността е била 50%. Докато при Стаменов само веднъж стигна 54% и то след олимпийски дози Фертилейд, който вече спряхме, основно се движехме около 30-40%.

Броят и морфологията на двете места си отговарят, но тази подвижност нещо не ми е ясна защо така се получава.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #458 -: Януари 31, 2011, 18:34:29 pm »
Мели, моля те дай ни съвет какво можем да направим с тези резултати.Аз отделно си правих на хормоните (те са в норма) + TSH (който се оказа над нормата - 5.68).Ендокринолог (д-р Веселин Демирчев препоръча да изследват ТАТ и МАТ), при него ще ходим в Четвъртък следобед.

Ето резултатите:

Период на въздържание: 3 дни
Обем:4.6 мл. (норма 2.0-6.0)
pH:7.8 (норма 7.2-8.0)
цвят: нормален
вискозитет:2 (норма - до 2 см)
време на втечняване: 20 мин.
концентрация на сперматозоиди: 1.8 млн./мл.
общ брой на сперматозоиди в еякулата: 8.3 млн.
обща подвижност на сперматозоиди: 22%
нормокинеза:14% (норма - > 50%)
хипокинеза:8%
акинеза:78%
брой нормокинетични сперматозоиди: 252 000 (норма > 10х10^6 в мл.)
общ брой нормокинетични: 1 159 200 (норма > 20х10^6 в мл.)
аглутенация на сперматозоиди: не
агрегация на сперматозоиди: не
левкоцити: <1 (норма < 1х10^6 в мл.)
епителни клетки <1
еритроцити и др.:не
желатинови конгломерати: не
незрели клетки на спермогенезата:не

МОРФОЛОГИЯ

5% сперматозоиди с нормална морфология (норма - > 14%)
95% сперматозоиди с отклонения в морфологията,
от тях:
30% сперматозоиди с главични дефекти
16% сперматозоиди с шийни дефекти
25% сперматозоиди с опашни дефекти
23% сперматозоиди с цитоплазмен остатък
1% клетки на сперматогенезата

Teratozoospermia index 1.61 (норма - <1.6)

Заключение и препоръки:

Olygoasthenozoospermia

И относно индекса на тератозооспермията - него как да го разбирам (с този граничен индекс), тази диагноза също ли я имаме или е само олигоастенозооспермия.Мъжа ми се интересува какво точно значи, но аз не мога да му обясня, не можах да намеря такава информация в нета...
« Последна редакция: Януари 31, 2011, 18:38:32 pm от Златен дъжд »
 

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #459 -: Януари 31, 2011, 19:36:59 pm »
Златен дъжд, направете още една спермограма - не е нужно да е веднага, но повторете изследването.
Посетете уролог, за да се установи има ли мъжът ти варикоцеле - често това е причина за влошените параметри.
Направете и хормонални изследвания на мъжа ти - LH, FSH, тестостерон, пролактин и TSH.

Това, което зависи от мъжа ти, е да носи свободно бельо, да избягва горещи душове и вани, да ограничи алкохола и да откаже цигарите.

Търсете причината, за да започнете адекватно и ефективно лечение.
Разбирам колко сте разстроени от лошите резултати. Много хора във форума са минали по този път. Някои дори вече имат деца. Надежда има, просто е нужно време и лечение.