0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
И отново за донорските инсе/икси
« -: Юни 01, 2007, 17:02:58 pm »
Здравейте отново, с риск да ви стана досадна с мойте донорски постове, ще ви кажа какво разбрах за донорството в англия и ще ви питам така ли е в България:
в ЮК ако забременееш от донор, след години за второ дете, можеш да ползваш същия донор, така на практика и двете ти деца са 100% братя и сестри, кажете ми дали и в България е така, не знам дали в ЮК това е възможно в следствие от това 4е донорството не е анонимно и детето може да полу4и инфо за донора след като навърши пълнолетие.
Тъй като в БГ донорството е анонимно, дали е възможно по-горното :)
или/ и каква е практиката в БГ
+ има ли някакво специализирано издание за безплодието, където да 4етем инфо-то или за БГ можем да полу4им инфо само след като сме задали конкретен въпрос и някой е знаел отговора и ни е отговорил, еее пак стана дълго, благодаря за търпението :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #1 -: Юни 01, 2007, 17:44:53 pm »
В България не е така. Донорът се използва до постигане на 3 успешни бременностти. Детето не може да получи никаква информация за донора. Но все пак тази материя подлежи на дооправяне у нас, тъй като сме изостанали в законодателно отношение.

Специализираното издание за безплодие е Зачатие.  :)
Има списания, които са само за лекари и няма да са ти полезни.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #2 -: Юни 01, 2007, 18:32:49 pm »
Да, има разлика, в ЮК донорът се използва за 10 бременности, така 4е след евентуална първа трябва да се обадиш в клиниката и да кажеш 4е искаш да го използваш и за в бъдеще / за да ти го пазят сигурно/
и са разсекретили анонимността защото имало голям шанс децата на донори да станат бра4ни партнъори в бъдеще поради незнание 4е са роднини
Има голям недостиг на донори в ЮК

За БГ мога да кажа, 4е в слу4ай на донорско инсе/икси трябва да се борим за близнаци :)))))))  :D
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #3 -: Ноември 20, 2007, 15:08:56 pm »
Здравей makiyaki,
Обръщам се към теб, защото положението при нас е почти същото. След поставена диагноза азооспермия и повишено ниво на ФСХ, първото нещо което направихме е посещение при д-р Кацаров. Той ни даде 10% и определено няма да забравя думите му "На други давам по-висок процент. За да не си хабите нервите и парите ви препоръчвам донорска инсеменция". След това посетихме клиника "Малинов" и там ни предложиха ИКСИ + ТЕСЕ, като ще ни излезе почти безплатно срущу донорство на яйцеклетки. Не сме правили биопсия, защото д-р Кацаров изобщо не сметна за нужно. В момента и двамата обмисляме какво да предприемем. Искам да подчертая, че мъжът ми сам предложи да прибегнем до донорско инсе, защото смята, че по-добре дете така отколкото в отчаяно и изнервено семейство. Всеки път когато си кажа, че не трябва да се отказваме толкова лесно, ми изплуват думите на д-р Кацаров. Важното е че мъжът ми го приема и каквото и да стане няма да спираме да опитваме след това. Сигурна съм, че той ще бъде страхотен баща.
Моля за съвет makiyaki и всички момичета.
Благодаря Ви предварително.
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #4 -: Ноември 20, 2007, 15:35:44 pm »
Д-р Кацаров Каза същото и за нас- " Не си губете времето в изследвания, а се насочвайте към донорство"!
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #5 -: Ноември 20, 2007, 15:43:10 pm »
Според мен трябва да направите биопсия и всички необходими изследвания. Дори и резултата да е негативен, поне ние така смятаме. Въпреки думите на д-р К.ние си направихме всичко необходимо, защото смятаме, че сме длъжни да опитаме всичко необходимо и което е по- важното- да разберем първопричината. Разбира се, ти имаш право да мислиш различно, вие решавате дали 10% са достатъчни или нищожни.
П.С. Не приемай думите на д-р К. за окончателни!
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #6 -: Ноември 20, 2007, 16:02:29 pm »
Благодаря ти soul123,
Причината при нас е в следстие на катастрофа, когато е бил 15 годишен, и сега е с един асансьорен тестис, а другия е недоразвит. Просто тогава е трябвало да се оперира.
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #7 -: Ноември 20, 2007, 16:06:17 pm »
Ходихте ли при д-р Даскалова? Ако "Да", тя какво ви посъветва?
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #8 -: Ноември 20, 2007, 16:36:52 pm »
Не, само при д-р Кацаров.
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #9 -: Ноември 20, 2007, 16:46:12 pm »
Най- горещо ви препоръчвам да направите една консултация с д-р Даскалова.
Мисля, че няма да останете разочаровани!
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
*
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #10 -: Ноември 20, 2007, 16:52:16 pm »
Мислиш ли, че все пак може да имаме някакви шансове. Д-р Кацаров беше толкова категоричен.
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #11 -: Ноември 20, 2007, 17:10:25 pm »
Аз не мога да ти кажа дали имате шансове. Аз лично съм крайно негативно настроена към д-р Кацаров. Зная, че оперира успешно варикоцеле и прави биопсии, но...
Моя си беше правил при него биопсия още когато е бил асистент, това преди 6-7г. Поради причини, които не са от значение, през този период не са правени никакви изследвания. Когато се запознахме с моя, аз започнах да задавам въпроси, за диагнози, изследвания, но нямах отговор- просто темата не се е коментирала и не се е предприело нищо по нея. Записах час при д-р Кацаров, след месец ни прие ( ние сме от Бс) пътувахме 6 часа и накрая той ни каза това ,което ти бях написала. Отдели ни 5 минутки. Бях мн разочарована и започнах да се ровя из интернета, просто исках да науча какво се случва и защо? Срещнахме се с д-р Даскалова в Пловдив, тя ни обясни мн внимателно и търпеливо проблема и ни написа какви изследвания трябва да направим. След, което отново ще се видим с нея. Тя ни даде макар и малка надежда, че е възможно...все още нищо не знаем- чакаме изследванията.
Вие знаете причината, това дали няма да е от значение!!??? Ние все още я изясняваме!
Ако искаш направо й пиши, тя е модератор тук, никнейма е- Мели!

Късмет!
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #12 -: Ноември 20, 2007, 18:00:08 pm »
И аз имам какво да напиша за д-р Кацаров-след направена от него биопсия с мнение че има сперматозоиди и сме годни за икси ние се решихме на тази процедура.
Цяла година пестихме пари,здравна каса и всякакви неприятни неща-но нали беше с идеята за собствено дете.
И накрая след пункцията,с мъжа ми на легло, ембриоложката ни каза че извадените сперматозоиди при втората биопсия са мъртви.
Обяснението на Кацаров беше че той е установил че има сперматозоиди пък какви са и за какво стават си е едва ли не наш проблем.
А за какво сме си дали парите за биопсия,да не говорим за болката при мъжът ми...пак наш проблем.
Продължихме иксито с донорски материал-излезе неуспешно.
Ако знаех че няма гаранция да извадят годни сперматозоиди никога не бих се подложила на това.
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #13 -: Ноември 20, 2007, 18:10:43 pm »
Гъбка, каква е вашата диагноза. Четох някъде твои теми, но не си спомням детайли. Какъв е вашия проблем, защо за мъртви сперматозоидите?
По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината!

It's better to light a candle than curse the darkness!!!
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #14 -: Ноември 20, 2007, 19:25:49 pm »
gubkata11, съжалявам  :( Никой не може да даде гаранция, че при повторната биопсия ще има качествени сперматозоиди. Ние до последно се притеснявахме за това.
Относно коментарите на д-р Кацаров, никога не е бил особено оптимистичен и при нас. Като отидохме, бяхме събрали всички възможни изследвания, назначени от Мели и му ги представихме. Каза, че единствено биопсията остава вариант, но и там шансът е малък.
*
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #15 -: Ноември 20, 2007, 21:57:04 pm »
Нел, Соул, момичета, спокойно, вси4ко ще се оправи, преди година и аз бях изпълнена с същата паника и обезвереност, за щастие се опитахме и успяхме да преодолеем "дупката" в която бяхме паднали.
Първо, изчетох целия форум и всичко за азооспермиите, докато ми се изясни проблема, и знаете ли какво, вече изобщо не ме плаши тази дума, дори смятам че тя трябва да се плаши от нас  :wink:
Второ, с мъжа ми седнахме и поговорихме, как точно да продължим напред и какво точно да направим, спряхме се на донорка инсеминация като за начало.
Нел и Соул, ние също имаме високи нива на хормона ФСХ, което означава срив на сперматогенезата, следователно вероятността да се намерят жеви сперматозоиди от тестиси, които не произвеждат такива е много малка, по-голяма е при тестиси, с нормална сперматогенеза, нормални нива на хормоните и обструктивна азооспермия.
Затова и доктора е казал че няма смисъл от биопсия.
Ний ходихме на уролог в Лондон, който категорично отказа да направи биопсия, тъй като това е скъпа операция, а ние имахме право да я направим през ЗК, като си дойдохме в БГ обаче се свързахме с уролог в Пловдив и той се съгласи да направи биопсията, отидохме в Торакс, платихме и се качихме горе за операция, съблече се мъжа ми и доктора почна да го преглежда, каза че има атрофирали тестиси, малки на размер, варикоцеле, и отказа да прави биопсията, каза да слезем да си вземем парите, защото нямало смисъл...а като видя и високия хормон...абе каза че няма смисъл от биопсия.
Ние обаче, нали родителите на мъжа ми не вярваха че той има проблем, и решихме така и така сме платили, да направим биопсията, за да потвърдим диагнозата и да имаме доказателство пред свекъра и свекървата за проблема ни.
При биопсията се откриха живи сперматозоиди и така наречения Сертолиево-клетъчен синдром с частично запазена сперматогенеза, излезнахме късметлии до тук.
Докторите, с които се съветвах в БГ и в Лондон, казаха, 4е шанс, макар и съвсем минимален да станем биологични родители- има.
Ние трябваше да решим от къде и как да започнем- за нас е важно да имаме дете, независимо дали осиновено или донорско или биологично, най-добре и от 3те варианта по едно.
Аз лично не разбирам егото на двойки, които опитват да имат единствено и само биологично дете, а опитите продължават с 10тки години. 8O
Ние предпочетохме най-бързия и евтин вариант, осиновяване- което се оказа безбожно скъпо, заради това че в момента живеем в чужбина, или донорски инсеминации. Когатоо вече имаме дете, ще започнем да пестим средства и енергия за да се борим за биологично бебе...Разбира се, така стоят нещата при нас, засега, но никога не е късно за промяна в схемата :)
За мен, най-големия проблем свързан с ДИАГНОЗАТА беше липсата на всякаква информация или статистика.
В Америка например, всеки 5-10 мъж е с Сертоиево=клетъчен синдром, а този синдром засяга само бели мъже, т.е. в Америка има други раси много повече отколкото в Бг, според мен следва в България процента на мъже с Сертолиево-клетъчна азооспермия да е по-голям, но това са само мои предположения....
Момичета, много дълго стана,
Гъбката, задължително направете биопсия, това може да ви даде надежда и шанс за борба за собствно дете, ако наистина това е от изключителна важност за вас.
Въпреки че има хора преживели 3-4 та и повече неуспешни ИКСИта в преследване на така заветната цел, има и такива забременели от първи опит, а има и такива без репродуктивни проблеми, нали...
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: И отново за донорските инсе/икси
« Отговор #16 -: Ноември 20, 2007, 23:16:02 pm »
Проблема е, че никой не ни каза че има вероятност да няма качествени сперматозоиди при повторна биопсия.
Аз лично при шанс 35% при инвитро, ако знаех това можех да направя по-трезва преценка на нещата и да не се захвъщам с нещо с толкова несигурен резултат.
Makiyaki радвам се че приемаш толкова оптимистично диагнозата ,но все още си само
в началото и аз преди близо 3години,три инсеминации и едно икси  бях като теб,но вече знам, че има неща който не зависят от нашата вяра,надежди и  желание да се борим.