0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: за бабините деветини
« Отговор #20 -: Април 20, 2007, 10:11:33 am »
Абе в голяма част от бабините деветини има резон.  Като е нямало научно познание хората са опирали до емпиричен опит.
Ето например - да не се пипа куче от бременна - хората не са знаели, че има токсоплазмоза и, че гостоприемник са домашните животни, но ...
За дрешките след залез слънце - ами всичко може да ги полази навън или препикае, хората навремето са простирали навън прането си - в двора.
За некупуването на дрешки, момичетата по-горе са го написали. И да не забравим колко е била висока детската и майчина смъртност, когато не е имало медицина и доктори.
Мазането с мас, когато не е имало парно отопление и климатици е предпазвало бебето от простуда.
Да не излизат и да не се срещат с външни хора родилката и бебето също има своето обяснение и според мен донякъде важи и за днес - имунната система е все още слаба на бебето, а майката също в този период е по-податлива на инфекции.
« Последна редакция: Април 20, 2007, 10:15:18 am от cygnus »
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #21 -: Април 20, 2007, 10:12:20 am »
А мен страшно ме дразни това, че трябвало от всичко да си хапва бременната жена, което някой й предложи, иначе бебето щяло да бъде злоядо и като започнат да ми предлагат хапни си, та хапни си - е направо се изприщвам... А аз по принцип съм си лакомия и си ям, каквото и когато ми се ще - не, когато някой се е сетил, че съм бременна - та да си хапна - ама, ха де...

В тая връзка - една приятелка, мама на двама юнака, се възмущаваше вчера в парка от някаква баба, която си отчупила от баницата, която до преди малко дъвчела, че да даде на дечицата, щото видите ли - момченца са, да хапнели, да не им стане нещо, ако само гледат...
« Последна редакция: Април 20, 2007, 10:14:04 am от Bora82 »
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #22 -: Април 20, 2007, 10:19:17 am »
 :DЧе "злоядите" деца обикновено са по-здрави от добре охранените! С тези двама  "пухкави" родители, много добре ще ни дойде едно "злоядо" дете, не че ми се вярва. Той генът си е ген и е преди бабините деветини.
 :witch: - за бабата с баницата!
« Последна редакция: Април 20, 2007, 10:25:05 am от Lan »
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #23 -: Април 20, 2007, 10:37:24 am »
:DЧе "злоядите" деца обикновено са по-здрави от добре охранените! С тези двама  "пухкави" родители, много добре ще ни дойде едно "злоядо" дете, не че ми се вярва. Той генът си е ген и е преди бабините деветини.
 :witch: - за бабата с баницата!
Лан, и в това донякъде има логика. Затлъстяването крие доста рискове, а в периода до 3 годишна възраст никак не е добре да затлъстяват децата.
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #24 -: Април 20, 2007, 10:40:37 am »
Аз да си призная без бой...най се връзвам на това за подстригването.. :balk_133:
Не заради това, че съм щяла да отрежа пишката на детето, ами по-скоро уж си режеш късмета,ала-бала...Обаче, смятам да го преодолея като ида на фризьор, защото до края ще ми цъфне косата до горе! :D Ще изплаша горкото бебе като ме види!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: за бабините деветини
« Отговор #25 -: Април 20, 2007, 10:41:36 am »
:DЧе "злоядите" деца обикновено са по-здрави от добре охранените! С тези двама  "пухкави" родители, много добре ще ни дойде едно "злоядо" дете, не че ми се вярва. Той генът си е ген и е преди бабините деветини.
 :witch: - за бабата с баницата!
ти не хич си пухкава, сега вероятно си "бухнала" малко :wink:, но иначе си беше 1 джезве кокали, я ме виж аз каква съм кравенка  /65 кг./ lol: :lol: :lol:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #26 -: Април 20, 2007, 10:52:41 am »
Гена си е важен, женкиии!
Елате да го видите сина ми - винаги си похапваше добре, проблеми с яденето - никога (аз си бях същата бременна и преди 18 години - пак си отказвах, ако нещо не ми се яде  :D), ама той сега е 195 см, с 48 номер обувки, без грам излишно тегло и яде по 6 пържоли на сядане...
Важното е какво ядат децата - и това зависи от нас, е най-вече в първите годинки, разбира се! Ние нали затова сме умни и всичко изчитаме по въпроса  :P
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #27 -: Април 20, 2007, 11:23:40 am »
evro, ти ме видя в много различен период. Иначе от седми клас до миналата година си бях 70-71кг.  :lol:И майка ми и баба ми са пълнички, генът си е "пухкав"!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: за бабините деветини
« Отговор #28 -: Април 20, 2007, 14:39:29 pm »
Лан, по въпроса за купуването на разни неща за бебето - аз бях подготвила всичко предварително. Оказа се, че имало защо. Ако бях оставила на милото да се справя, щях да си изляза с бебо по долни гащи от болницата. Оказа се, че има толкова много неща да се подготвят и после и да изникват в последния момент, че на мъжа ти свят ще му се извие. При нас - трябваше да се намери помпа, понеже кърмата не тръгна, да се купят няколко по-малки дрешки, че не му ставаха тези, дето му ги взех, да се намери млякото дето ни го препоръчаха от болницата... Нямаш си на идея колко неща станаха в последния ден. А пък и не купувайки нищо си отказваш една от най-големите радости - да избираш сама нещата за детето си. И мен ме беше страх, но просто реших, че съм над тези неща и се налага да мисля позитивно.
А по въпроса за яденето на децата - акушерката, която идваше да ми помага, каза, че препоръчва децата да са малко по-пухкави в началото, защото като се разболеят това е най-лесния начин да смъкнат и да се оправят бързо, а ако са кльощави - ще е по-трудно. Последните боледувания на Алекс доказаха, че е права.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #29 -: Април 20, 2007, 15:38:43 pm »
Лан, за купуването на разни неща, подкрепям Ганка, от моя скорошен опит.
И аз нищо не купих и на никого не позволих да купува, точно поради твоите съображения - страх ме беше, че ако нещо се случи, няма да понеса всички тези вещи. Но може би човек трябва да гледа по - оптимистично. И аз бях харесала предварително всичко та мъжът ми да го купи. Но после бяха купени съвсем други неща - магазинът бил затворил, нямало го вече това нещо... Като родиш ще настане такава лудница сред близките ти хора, малко или много и ти ще си в стрес и хич няма да е лошо човек да се е поподготвил. Мен поне допълнително ме натовари фактът, че не се бяхме подготвили, мъжът ми също беше изнервен и стресиран, че трябва супер бързо да набави толкова неща, от които грам не разбира.
И ето на, страхотните детски тапети, които едва купих, след голяма вътрешна борба, стоят неналепени - няма кога :D
Пожелавам на всички ви в тази тема страховете ви да са напълно неоснователни и вярвам, че ще е така!
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #30 -: Април 20, 2007, 17:21:11 pm »
 :lol:Аааа аз дрешки, биберони, памперси, помпичка и др. от първа необходимост ще си купя.  :lol:Говорех основно за по-големите покупки - количка, креватче, легенче и евентуално столче за кола, както и голяма част от дрешките.
Re: за бабините деветини
« Отговор #31 -: Април 20, 2007, 17:22:38 pm »
Lan, и аз разсъждавах като теб в началото, но желанието ми да съм готова и да имам от всичко победи страховете ми. Пък и мъжът ми каза, че когато бебето се роди иска да е максимално време с мен в болницата, а не да търчи по жегите да пазарува и тепърва да сглобява креватчета и колички. А и много ме е страх, че бебчето може да има нужда от нещо, което аз нямам под ръка. И наистина пазаруването е най-голямото удоволствие! Но ако ще ти е по-добре да изчакаш, изчакай. Само че на теб ти е малко рано май. Подозирам, че като наближиш 9-тия месец и като те подгони треската, може да се изкушиш и да се втурнеш да купуваш дрешки и шишенца :D

А дрешки аз лично не съм купила много, но не от суеверия, а от практична гледна точка - не знам колко голямо ще се роди, не съм сигурна с какъв темп ще започне да расте и не искам да имам неща, които няма да облече нито веднъж. Засега съм взела няколко бодита, чорапки, ръкавички и два чифта панталонки.
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #32 -: Април 20, 2007, 17:25:08 pm »
Тъй де - и аз за това така с дрешките. Пък и Милото иска да участва в процеса, не мога да му отнема това удоволствие.  :lol:
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: за бабините деветини
« Отговор #33 -: Април 20, 2007, 18:05:21 pm »
Тук кошчето за кола е абсолютно необходимо и аз нямаше как да изляза от болницата без него. Поради тази причина беше купено. Количката я получих още втори месец като бях - беше подарък от най-добрата ми приятелка, така че реших, че щом тя е добронамерена, няма начин да се случи нещо. Оказах се права :lol:
Дрешки бях купила съвсем малко, даже се оказа че трябва да купувам нови, но все пак всичко си бях изпрала и нагласила предварително. Имай предвид, че свикването с памперсите и повръщането са най-големия враг на малкото дрешки :lol: Креватчето също беше купено по-рано и преди да тръгна за родилния дом милото го сглоби. Все пак и там трябваше всичко да се изпере и изглади. А за количката - исках да си е по-рано при мен, защото още на 8мия ден след раждането, нищо че беше февруари излязохме с малчо на разходка.
А иначе милото участва навсякъде с пазара :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #34 -: Април 20, 2007, 18:12:02 pm »
Аз за кошчето за кола казах "евентуално", защото просто си нямаме кола, ако се сдобием до тогава ще стане задължително. Сега за едно прибиране от болницата в Бг даже и заядливите катаджии няма да направят проблем. :lol:
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #35 -: Април 20, 2007, 18:23:49 pm »
Аз се чудя, това дали не се предлага като услуга. Логично е някой от магазините да е въвел "пакет за новородени", т.е. предварително да отидеш да си ги поръчаш и щастливят татко да ги напазарува с едно ходене?
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #36 -: Април 21, 2007, 13:01:17 pm »
Добра идея е със списъците или "пакетите за новородени" - аз особено много си падам по тях - много ме улесняват. Те, в Пакостник имат някакъв подобен списък - можете да минете с мъжлето на оглед, да отбележите нещата и като дойде моментът - ще му е лесно на човека...
Аз иначе вчера направих първите покупки - няколко леки, памучни одеялца и бодита, и не мога да им се нарадвам - направо ме сърбят ръчичките за още - много обичам да пазарувам, МНОГО  :P
А, големите неща засега са само набелязани, че ще правим малък ремонт на стаята за бебето и тогава ще се развихря  :D
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: за бабините деветини
« Отговор #37 -: Април 21, 2007, 13:58:08 pm »
Само внимавайте със солта, защото всяка година в България от такова варварско отношение умират по няколко новородени деца. Всичко друго е безобидно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: за бабините деветини
« Отговор #38 -: Април 21, 2007, 15:18:51 pm »
Добра идея е със списъците или "пакетите за новородени" - аз особено много си падам по тях - много ме улесняват. Те, в Пакостник имат някакъв подобен списък - можете да минете с мъжлето на оглед, да отбележите нещата и като дойде моментът - ще му е лесно на човека...
Това наистина е добра идея. Много улеснява нещата. Аз изпринтих тоя списък и го дадох на една близка майка с малко бебе и тя ми отбеляза нещата, които въобще не са й потрябвали, за да не ги купувам предварително. Ако искате можем да коментираме тук 1 списък, за да се ориентирате по-лесно. Аз си бях купила дрешки, чаршафчета, одеалце, памперси, залъгалки, бебешката козметика след като влязох в седмия месе. Всички по-големи покупки ги избрахме предварително, но ги купихме след раждането. Изключение прави стерилизатора и кошницата, защото бяха на промоция.
<br />[link=http:
*
Re: за бабините деветини
« Отговор #39 -: Април 21, 2007, 15:27:38 pm »
И мен ме беше мнооого страх да купувам нещата за бебето, но към края на бременността се престраших и не можех после да се спра. И не съжалявам, че накупих всичко предварително! Е, отидох малко в другата крайност - бях купила и някои неща, които после изобщо не използвах...
Съпругът ми беше с мен в болницата, но и да не беше, му нямам доверие да пазарува. На него ако му кажеш да ти купи овца, от цяло стадо ще ти донесе кучето... :lol:
От всичките изброени деветини, спазвах само тази да прибирам дрешките от простора, но не заради суеверие, а защото синът ми е зимно бебе, а около нас са все къщи с екологично отопление и привечер такава мъгла настава...