0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
За амниоцентезата
« -: Април 09, 2007, 10:40:38 am »
Бих искала да има една тема за амниоцентезата. Всички пишат за МД - Димитрова, Карагьозова, а не намирам нищо за Шейново - Велев. Споделете опита си, моля. Аз съм и с кръвно 140/100. Има ли жени направили спонтанен аборт след амнио? Иначе статистическите рискове са ясни.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
Re: За амниоцентезата
« Отговор #1 -: Април 09, 2007, 10:56:09 am »
Аз правих амнио при Велев - професионалист е! Твърдяха там, че нямат случай на аборт след амнио! Все пак риск има - мисля, че 2 % беше! Скоро една приятелка абортира след амнио - за щастие бебето беше с Синдром на Даун, което се разбра от резултата и итака или иначе щяха да го махнат! / Израза " за щастие", разбира се, е относителен!/
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За амниоцентезата
« Отговор #2 -: Април 09, 2007, 20:03:13 pm »
най-много амниоцентези се правят в Майчин дом, затова и там имат най-много опит.
Велев е единственият, който прави амниоцентези в Шейново, чувала съм, че е добър. но все пак - там се правят по-малко на брой такива процедури.

аз бих заложила на опитната ръка.

Вени, риск 2% е малко високо. обикновено дават средно 1% риск, но това е УСРЕДНЕН риск. в Африка сигурно имат по-висок риск отколкото в реномирана болница в САЩ, примерно.

за Майчин дом, миналата година, когато аз правих там амниото, ми казаха, че имат вече над 700 процедури без инцидент за последните 2 години.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #3 -: Април 10, 2007, 10:00:05 am »
А с амниоцентеза само наличие на Синдром на Даун ли се установява или и др. болести?


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За амниоцентезата
« Отговор #4 -: Април 10, 2007, 13:18:17 pm »
А с амниоцентеза само наличие на Синдром на Даун ли се установява или и др. болести?

http://www.biberonbg.com/info/amnio.htm
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #5 -: Април 10, 2007, 14:07:16 pm »
И аз й хвърлих едно око. Пище, че зависи от възрастта. Някъде бях чела, че е едва ли не задължителна за жени над 35 г. Така ли е наистина? А по отношение на история на заболяванията дали оплождането инвитро е допълнителен аргумент да се прави тази процедура?
Песимистът вижда трудността във всяка възможност;
Оптимистът вижда възможността във всяка трудност!
*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #6 -: Април 10, 2007, 18:33:52 pm »
В някои клиники в западна Европа даже след ИКСИ/инвитро забременяване препоръчват само фетална морфология, без амниоцентеза. Това даже и проф. Кременски няколко пъти е споделял...
*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #7 -: Април 11, 2007, 11:02:23 am »
В някои клиники в западна Европа даже след ИКСИ/инвитро забременяване препоръчват само фетална морфология, без амниоцентеза. Това даже и проф. Кременски няколко пъти е споделял...
Вероятно заради малкия, но все пак риск от аборт или??? Феталната морфология не дава 100 % сигурност.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
Re: За амниоцентезата
« Отговор #8 -: Април 11, 2007, 11:05:06 am »
Феталната недава 100% сигурност за съжаление! Това може да направи само амниото! Може да се иследват три от най - често срещаните болести или всички гентични болести!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #9 -: Април 16, 2007, 13:25:55 pm »
Днес говорих с Владимиров, той не е голям привърженик на амниото. Пък и ми каза, че теоретично могат да се изследват няколко генетични заболявания, но практически изследват тризомия 18 и 21. Споделете момичета какво се изследва при вас освен синдром на Даун.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За амниоцентезата
« Отговор #10 -: Април 16, 2007, 19:31:06 pm »
не съм сигурна, че има такова нещо като "не е голям привърженик на амниото". вероятно не ти го е препоръчал на теб конкретно, с оглед на твоята ситуация.
аз бях бременна на 39 години и точно д-р Владимиров горещо ми препоръча амниоцентеза, докато аз се колебаех.
в Майчин дом твърдят, че правят изследване освен за трите тризомии, също и за над 90% от най-често срещаните генетични аномалии.
най-добре е да отидеш и да разговаряш с доц.Кременски на 14-ти етаж в МД. така или иначе, всички генетични изследвания на амниотична течност се правят там и никъде другаде, доколкото ми е известно.
така че е безсмислено да ти споделяме какво се е изследвало при нас - каквото изследват в МД, това са ни изследвали на всичките.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #11 -: Април 17, 2007, 23:28:44 pm »
Вероятно е така, сега той се колебаеше, а аз мислех, че е наложително, предвид възрастта.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
Re: За амниоцентезата
« Отговор #12 -: Април 18, 2007, 10:15:00 am »
kalinuccia,
аз съм на 38г, изобщо не се поголебах и миг да направя амниото /като имаш предвид, че 13 год се бирих със ст-та и имам 5 неуспешни ин витро зад гърба си/. Тук /в Германия/ ми дадоха ок. 0,2% риск от аборт, риска от Даун за тази възраст е 1:120. Мисля, че няма какво да се коментира.
Не разбирам, защо се страхувате толкова от амниото. При лекари, които само с това се занимават, опитни са и правят по стотици манипулации...... Манипулацията трае минута общо взето. I се изследва не само Даун а и няколко други ген. мутации. Аз бях решила твърдо, че ще махна бебето, ако се откриеше нещо. Мисля, че е напълно безмислено и мъчително да създадеш недъгав и непълноценен живот. Както за детето, така и за околните.
Поздрави

*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #13 -: Април 18, 2007, 11:23:47 am »
Според мен въпросът е изключително личен - всеки трябва да реши сам за себе си с кой от процентите може да живее. И при риск 1:120 - това са 0.8%
Така че каквото и да си коментираме тук - никога не трябва да забравяме личното виждане на всеки един от нас и разбира се най-важното - съветите от докторите ни!
Успех и дано скоро притесненията ти свършат!
Re: За амниоцентезата
« Отговор #14 -: Април 18, 2007, 11:52:43 am »
Бора,
разбира се, че въпроса е изключително личен, в това спор няма :)
В случая обаче, момичето е публикувало във форума постинга си с молба за мнения и съвети. Дискутира се въпроса. Е, аз изказвам собственото си мнение, което е такова.
А кой какво ще реши си е лично негов проблем.

И в случая, лекарите не си позволяват да дадат конкретен и безапелативен съвет. по-скоро ти обясняват кое как стои и те оставят ти да решиш как ще постъпиш. Поне тук е така. В Канада също. Скоро говорих с едни приятели, на които ми предстоеше амнио там, е оставили ги бяха те да решат какво ще правят.
Поздрави 

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: За амниоцентезата
« Отговор #15 -: Април 18, 2007, 13:46:27 pm »
kalinuccia,
аз съм на 38г, изобщо не се поголебах и миг да направя амниото /като имаш предвид, че 13 год се бирих със ст-та и имам 5 неуспешни ин витро зад гърба си/. Тук /в Германия/ ми дадоха ок. 0,2% риск от аборт, риска от Даун за тази възраст е 1:120. Мисля, че няма какво да се коментира.
Не разбирам, защо се страхувате толкова от амниото. При лекари, които само с това се занимават, опитни са и правят по стотици манипулации...... Манипулацията трае минута общо взето. I се изследва не само Даун а и няколко други ген. мутации. Аз бях решила твърдо, че ще махна бебето, ако се откриеше нещо. Мисля, че е напълно безмислено и мъчително да създадеш недъгав и непълноценен живот. Както за детето, така и за околните.
Поздрави
Албена, а болезнена ли е много самата манипулация? То след всичкото боцкане покрай инвитротата, едва ли би се оплакала, но все пак. Пожелавам ти бебчето ти, както и всички бебета на момичетата от форума, да е винаги здраво и ти носи само радост!


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За амниоцентезата
« Отговор #16 -: Април 18, 2007, 14:27:28 pm »
И в случая, лекарите не си позволяват да дадат конкретен и безапелативен съвет. по-скоро ти обясняват кое как стои и те оставят ти да решиш как ще постъпиш. Поне тук е така. В Канада също. Скоро говорих с едни приятели, на които ми предстоеше амнио там, е оставили ги бяха те да решат какво ще правят.
Поздрави 

и в България е така. за мен вземането на решение за амниоцентеза при наличие на риск, макар и минимален, и две неуспешни бременности преди това, беше адски трудно. плакала съм пред лекаря си. той ми каза - решението вземаш ти, аз ти казвам как бих посъветвал моята жена, ако беше на твое място. говорила съм с още 2-ма лекари по въпроса, никой не си позволи да ми натрапва решение. трудно беше, но го взехме заедно с мъжа ми, на когото съм благодарна за смелостта да отсече вместо мен, колебливата и страхливата. аргументите ни бяха същите като на albenanedelcheva.

а самата манипулация НЕ БОЛИ ИЗОБЩО. и наистина трае точно минута, е, без предварителния УЗ преглед, разбира се.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: За амниоцентезата
« Отговор #17 -: Април 19, 2007, 09:56:08 am »
Добро утро :)
Бебе, както Джам е казала вече, изобщо не боли самата манипулация, едно боцване с игличка в шкембето :), като инжекция. Преди това обаче има доста обстойно оглеждане на органите и положението на бебето на УЗ. Самата м-ция се провежда изцяло под УЗ контрол.
Поздрави

*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #18 -: Април 19, 2007, 12:21:48 pm »
Здравейте,
интересува ме във Варна къде го правят и кои лекари са за предпочитане?
*
Re: За амниоцентезата
« Отговор #19 -: Април 19, 2007, 13:35:18 pm »
Бора,
разбира се, че въпроса е изключително личен, в това спор няма :)
В случая обаче, момичето е публикувало във форума постинга си с молба за мнения и съвети. Дискутира се въпроса. Е, аз изказвам собственото си мнение, което е такова.
А кой какво ще реши си е лично негов проблем.

И в случая, лекарите не си позволяват да дадат конкретен и безапелативен съвет. по-скоро ти обясняват кое как стои и те оставят ти да решиш как ще постъпиш. Поне тук е така. В Канада също. Скоро говорих с едни приятели, на които ми предстоеше амнио там, е оставили ги бяха те да решат какво ще правят.
Поздрави 

И аз това точно имах предвид - да си изкажем мненията, но и да не забравяме, че решението е трудно и лично! Съветът ми беше към kalinuccia
 :bighug: