Менструацията
Публикувано на: 09.01.2007г.

Какво се случва всеки месец с нас?



изчакайте да се зареди анимацията....



Промени на ендометриума в рамките на един месечен цикъл
6-14 ден на цикъла - пролиферативна фаза на предовулаторния период.
15-28 ден на цикъла - секреторна фаза.

За съзряването на ендометриума:

В течение на всеки предовулаторен период естрогените ( основно естрадиола) обезпечават пролиферацията (т.е. разрастването) на слизестата обвивка на матката (ендометриум), дебелината на която постепенно расте.

По време на овулацията заради спукването на фоликула отделянето на естрадиол се понижава.

Образуващото се жълто тяло незначително повишава нивото на естрадиола и в това време започва активно да отделя прогестерон.

Тази естро-прогестативна дейност радикално променя ендометриума: прекъсва пролиферацията и размера на ендометриума в дебелина и започва секреторна дейност на жлезите за да се подготви ендометриума за възможната имплантация на зародиша.

Ако не е настъпило оплождане и имплантация, то жълтото тяло след 12-14 дни умира, вследствие на което се получава рязък спад на нивото на естрадиола и прогестерона, без които ендометриума не може да съществува. Като следствие на това се получава свиване на кръвоносните съдове, умъртвяване на тъканите на ендометриума и изхвърлянето им във вид на генитално кръвотечение - менструация.

Така приключва един менструален цикъл и започва нов.

Струва ни се, че менструацията е обикновено събитие при жените, но рядко се среща жена, която не се е сблъсквала поне веднъж с проблеми с месечния си цикъл.

Менструациите могат да бъдат:

- Болезнени - Честата болка ниско долу в корема и силните спазми се провокират от простагландини, - такива биологически активни вещества, които заставят мускула на матката да се съкращава за извеждането на кръвта. Прието е да се счита, че след раждане болките по време на менструация отслабват.

Какво може да помогне: болкоуспокояващи средства или спазмалитици - парацетамол, Но-шпа и др. Не приемайте аспирин - усилва кръвотечението.

Ходенето, карането на велосипед, плуването намаляват болката на матката. Ако и това не помогне, обърнете се към лекар, който да ви предпише лекарства за критичните 2-3 дни .
Ако менструацията ви стане болезнена след 35 годишна възраст, то трябва да сте нащрек, тъй като тази болка може да има органична причина: ендометриоза, полипи или фиброма на матката. Обърнете се към гинеколог, който да определи точната причина.

- Обилни - когато сменяте превръзките или тампоните през 2 часа, кръвта излиза във вид на големи съсиреци или менструацията ви продължава повече от седмица.

Както при младите момичета, така и при жените, приближаващи се към менопоаузата, такива менструации - вследствие на хормонално нарушение са лесно поправими, ако се обърнете към лекар.

Ако менструацията ви стане прекалено обилна, то това може да е признак на гинекологично възпаление.
Спиралите също могат да бъдат причина за прекомерно кръвотечение. В този случай, необходимо е да отнесете този въпрос към гинеколога си. Съществуват спирали, при които не съществуват тези проблеми.

- Слаби - когато кръвотечението е съвсем слабо и продължава най-много два дни. По принцип това не е страшно. Получава се при приема на противозачатъчни средства, в началто на менопаузата или вследствие на рязка промяна в теглото (която провокира неголямо хормонално разтройство).
Но ако вашите менструации са станали слаби след аборт, почистване на матката или почистване на матката след раждане, то нужно е да се потърси лекарска помощ. Понякога това е следствие на слепване на стените на матката, и в този случай може да се наложи лека хирургична намеса.

Предупреждение! Може да имате слабо кръвотечение и по време на бременност!

- Нередовни - "Стандартните" менструации идват на всеки 28 дни, с разлика от 24 до 48 часа. По-краткият цикъл (25 дни) или по-дългият (30-32 дни) не е ненормално явление.

Само при дължина на цикъла по-къса от 25 дни или повече от 35 дни можем да говорим за нередовна менструация.

При младите момичета регулярността на цикъла често се установява след една две години от първата менструация. Там няма място за безпокойство.

В периода преди менопаузата менструациите също могат да станат доста капризни. Тогава докторът може да назначи хормонално лечение.

В другите случаи нередовните менструации често се свързват с отсъствие на овулация или на нейно нарушение (което може да се отнесе към гинекологично възпаление). Ако целта ви е дете - това е достатъчен повод да потърсите гинеколог. Лекарят може да назначи хормонално лечение.

- Липса на менструация - Бременност, ранна менопауза, проблеми от хормонален или психологичен характер. Липсата на менструация в нито един от случаите не е нормално явление. Задължително е нужно да се потърси лекар, който да установи причината.

 

Кое е по-добре: тампони или превръзки?

Всичко е въпрос на навик. Превръзките не са по-здравословни от тампоните. Важното е, да сменяте "защитата си" на всеки 4-5 часа. Честата подмяна на тампоните може да промени вагиналната флора! Затова се препоръчва да се използват тампони в зависимост от обилността на течението.

 

Медицински наименования на патологиите в месечния цикъл:

Аменорея: липса на менструално течение

Първична аменорея: отсътствие на първите менструации при момичета на 16-17 години.
Вторична аменорея: отсъствие на менструации при жени повече от 3 месеца.

 

Аномалии на менструалния ритъм:

Спаниоменорея: дълъг цикъл (повече от 35 дни).
Полименорея (поллакименорея): кратък цикъл (по-къс от 21 дни).
Анисоменорея: нередовен цикъл.

 

Проблеми на менструалното кръвотечение:

Хипоменорея: слабообилни менструации (по-кратки от 3 дни).
Хиперменорея: много обилни менструации (повече от 80 мл.).
Менорагия: много обилни менструации (повече от 80 мл.) и по-дълги от 7 дни.
Дисменорея: ниска болка долу по време на менструация.
Метрорагия: кръвотечение, което се появява не по време на очакваната менструация.

 

Болки ниско долу по време на цикъла:

 

Интроменструален синдром: появяват се по време на овулацията като болки ниско долу, слабо кръвотечение и подуване на корема.

Предменструален синдром: ансамбъл от психологични и/или физични признаци появяващи се преди менструациите и изчезващи заедно с тях. За да се говори за менструален синдром е нужно тези признаци да се появяват редовно и да се превърнат в значително неудобство за Вас.

 

Проблеми при овулацията:

Ановулаторен цикъл: отсъствие на овулацията.
Кратка фоликуларна фаза: по-малка от 12 дни.
Дълга фоликуларна фаза: по-дълга от 16 дни.
Синдром на неспукващия се фоликул : лутенизация на неспукания фоликул.
Синдром на неотделената яйцеклетка: яйцеклетка не се е отделила от разкъсания фоликул.
Кратка лутеална фаза: по-кратка от 10 дни.
Недостатъчна лутеална фаза: недостатъчна секреция на прогестерон.
Удължена лутеална фаза: повече от 15 дни.







източник: feminaweb.narod.ru