0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова

вчера направихме спремограма в клиника надежда ето и рузлтатите:

Обем на еякулата 3,3 мл
РН 8, цвят N ,вискозитет N,
Концентрация на сперматозоидите 176,6 млн/мл
Общ брой сперматозоиди 528,78 млн
клетки 2,7 млн
левкоцити -не
Аглутинация на сперматозоидите -Не.
активно подвижни 10%, подвижни 25%, бавно подвижни 5%, неподвижни 60%.
с нормална морфология 6 % по СЗО
(други графи не са попълнени)
Заключение: Asthenozoospermia и вероятна teratozoospermia
моля за вашия съвет и насока и благодаря за отделеното време


Потърсете причините за влошената подвижност и за нарушената морфология - килограми, диета, застояла работа, шофиране, работа с отрови и т.н. Ако пуши, да спре.  :) Да посети уролог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,
ето и моя случай - Съпруга ми има две операции от варикоцеле и след тях е с диагноза олигоастенотератозооспермия, поради което правихме ИКСи - неуспешно. Съпруга ми си направи SDI тест и резултатите са повече от отчайващи.
обем: 3,8 мл.
цвят N
вискозитет N
рН 8
концентрация 3,6 млн/мл
общ брой 13,7 млн
клетки 1,6 млн/мл
активно подвижни 0
подвижни 2%
бавно подвижни 3%
неподвижни 95%
аглутинаци не
нормална морфология по крюгер 0,8 %
нормална морфология по СЗО < 90%
DFI 39,96%\
HDS 17,35 %
Бихте ли коментирали резултатите на съпруга ми. Преди една година с нормална морфология бяха 3,5 % по Крюгер, а преди ИКСИто, което беше преди три месеца 6% , но по СЗО. Много ме притеснява това влошаване на показателите. Правихме и генетични и хормонални изследнавия, но всичко е в норма. Дали с тези резултати ще можем да направим ново ИКСи и според Вас дали някакво лечение би помогнало. Ние ще се консултираме и с андролог, но много бих се радвал да чуя и вашето мнение. Също така искам да попитам, понеже имаме замразени ембриони от първото ИКСи дали въобщеима смисъл да пробваме с тях. Благодаря предварително.

Опитай със замразените. Дали ще се повлияе от лечение никой не може да каже предварително, но поне може да се опита. И да провери дали няма рецидив на варикоцеле.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes

Направихме нова спермограма Посъветваха ни да направим спермограма в клиника по стерилитет. Готова е.
Направена е в Центъра по репродуктивна медицина.
Та по спомен ще кажа нещата които запомних.
общ брои сперматозоиди- 9.4 млн.
подвижността не е по добра от предишната.
И тест Крюгер- 3% нормални и 97% с дефекти-разпределени са с главични и разни дръги, но не ги помня точно.
Той смята че това не е вярно и иска да повтаря. Смята че може да са грешни резултатите. 
Не приема истината която се повтаря.
Какво мислите по въпроса?

р.с. Да добавя според мен има проблем и с простата защото нощно време ходи до тоалетна минимум 1 път.
При секс не може да повтори половия акт дори със стимулация...може да направи това чак след 7-8 часа. Оправдава се всеки път че " на гладен стомах" не може да се прави любов, но не мисля че това е причината....все пак имам база за сравнение с друг мъж ....Не е в напреднала възраст - на 40 години е.
Даите ми съвет моля
При такава спермограма какъв е варианта за забременяване?

Не знам, Ивайла, като не иска да приеме резултатите, да направи нова спермограма. Спермограмата е направена на правилно място, очевидно проблемът не е в това, а във факта, че не желае да приеме истината. Според него защо няма деца? Бил ли е на преглед при уролог за простатната жлеза? И ако пуши, знаеш ...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова! Моля за вашето мнение.
обем:6,8мл цвят:светло жълт
втечняване 25мин ph:7.2
вискозитет:норм. левкоцити:1-2
желатинови конгломерати:да
лецитинови зърна:да норм.морфология15%
обща концентрация в 1мл:4*10^6/мл
нормокинетични/а+в/:28%
нормално подвижни:7% с нетипични движения:21%
слабоподвижни:12% неподвижни:60%
конц.на нормокинетични в 1мл:1,1*10^6/мл
обща концентрация на нормокинетичните в обема:7,48*10^6

Олигоастенозооспермия

Аз съм с поликистозни яйчници/липсваща офулация/ и 6 минали стимулации с клостилбегит,но не стигнахме до инсеминации. Според Вас какво следва?
Много Ви благодаря!

С тези показатели аз не бих ви съветвала да правите инсеминации. И шесте пъти ли не стигнахте до инсеминация, защо?

Иначе следва търсене на причините за мъжкия проблем. Първо консултация с уролог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова!

Това са резултатите от SDI теста
DFI : 57.3 %
HDS : 27.4 %.

И са изброени дефектите в проценти.

Оценка по Крюгер нормална морфология < 1 %.

              СЕГА                               преди шест месеца

обем           3                                       3
вискозитет     силно повишен.                          нормален
конц.          5,6                                     7,8
общ брой       16,8                                    23,5
активно подвижни -                                      5                     
подвижни        4 %                                     10
бавно подвижни  4 %                                      5
неподвижни     92 %                                      80
аглутинация     не.                                      да

Диагноза : олигоастенотератозооспермия.

Има киста, която д-р Кацаров препоръчва да не се пипа, поне няма да помогне.

Какви изследвания сега да направим, има ли нежда от генетични, предимплационна диагностика евентуално, след като три години пие всякакви витамини, антиоксиданти и чай, и няма подобрение, има ли смисъл да продължава, с какво да продължим.

Благодаря ви!

Консултирайте се пак с д-р Кацаров за кистата. И направете цитогенетичен анализ. Проблемът вероятно се дължи именно на факта, че пие "всякакви" неща.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Много ви моля за помощ!Спермограмата е направена при Владимиров.Нямаше лекар в клиниката,който да я разчете,така че ще бъда много благодарна,ако ми помогнете

период на въздържание-3 дни
концентрация - 25,1млн/мл -нор.20 х 10на6 в мл
общ брой - 100,4 млн - нор 40х10 на 6 в мл
подвижност - 36% с нормокинеза 26% нор. над 50; с хипокинеза 10%; с aкинеза 64%
бр. нормокинетични сперм. 6 526 000 - нор над 10х10 на 6
общ бр. нормокинетични сперм. 26 104 000 нор. 20х10 нa 6
8% с нормална морфулогия, 92% с отклонения в морфологията от тях 31% с главични дефекти; 15% с шийни дефекти; 24% с опашни дефекти; 18% с цитоплазматичен остатък; 4% клетки на сперматогенезата
teratozoospermia index 1,59 ноп над 1,6
заключение: Asthenoterafozoospermia

Много ви благодаря предварително!!!!


Няма особено голям смисъл в правенето на изследване без последваща консултация. Затова си запишете час в клиниката и си направете консултацията, това е важно. Иначе като цяло спермограмата не е лоша, има дребни неща, подлежащи на уточняване - влошената подвижност и лошата морфология. Аз бих направила и още една спермограма.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,
След 11 месеца опити за зачеване с моята съпруга и неуспех на 22.05.08г. си направих спермограма и се получиха следните резултати:
въздържание: 5 дни
цвят: слонова кост
обем: 4 ml
време за втечняване: 20мин
pH: N
вискозитет: 1
желатинови конгломерати: не
левкоцити: 5-6(бакт)
аглутинати: не
незрели кл. от спермогенезата: не
обща концентрация на сперматозоиди/1ml:66*10 на 6
нормокинетични сперматозоиди: 45%
хипокинетични сперматозоиди: 10%
акинетични сперматозоиди: 45%
концентрация нормокинетични/1ml: 30*10 на 6
обща концентрация на нормокинетични: 120*10 на 6
След селективна обработка
концентрация на сперматозоиди: 20*10 на 6
хиперкинетични сперматозоиди: 90%
HZA - опит
HZA=40(>35) образуват се аглутинати
Биологична преживяемост за 24 часа
50% добре подвижни сперматозоиди в инкубатор
60% добре подвижни сперматозоиди на ст.температура
Оценка на морфологията по Kruger's strict criteria
брой 204
с нормална морфология 32 бр. 15.68%(>14%)
с анормална морфология 172бр. 84.32%
-с макроцефалия 12бр.
-с двойна главички 0бр.
-с шиловидни главички 4бр.
-с шийни дефекти 26бр.
-с цитоплазмен остатък 1бр.
-с микроцефалия 13бр.
-с аморфни главички 59бр.
-с tappering форми 4бр.
-с опашни дефекти 53бр.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Аsthenozoospermia,
Морфология по Kruger's - в норма
HZA и биологична преживяемост 24 часа - в норма

Моля за вашата експертна оценка!
Предварително ВИ благодаря!

Експертна оценка, разбира се, не мога да направя.  :)
Бих повторила спермограмата при 3 дни въздържание. Ако резултатите са подобни, ще трябва да се търси причината за намалената подвижност. И уточнете има или няма бактерии, направете посявка, ако има. Иначе като цяло спермограмата е добра.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
В червено са стойностите на спермограмата от инсето правено в неделя. Старата сп е правена на 28.01.08.
Въпросът ми е с тази сп има ли шанс за зачеване с инсеминация?
Персенска ми каза че имало шанс дори за спонтанно зачеване, а Стаменов ми каза че няма шанс за нормално зачеване :?  Какви са тези разминавания не знам  :(
Кажете си мнението !!!

въздържание-3,5 дни /40 часа
обем - 5,2мл/2,5 млконцентрация - 23,5млн/мл /34,2 млн/мл
общо - 122,2 млн /85,5 млн/мл.клетки -0,8 / 2,3
левкоцити- не / не
вискозитет- N /N
ph - 8.0 / 8,0активно подвижни -20% / 15 %
подвижни -30% /30%
бавно подвижни -10% / 10%
неподвижни -40% /45%аглутинация -не / не
нормална морфология- като че ли пише 10% /10%
Метод на капацитиране - gradientКонцентрация след обработка-48,0 млн/млобем-0,6 мл.
брой подвижни сперматозоиди-14,4 млнподвижност:
а) 30%
b) 20%
c) не
d) 50%


Сега съвсем ще те объркам, като ти кажа, че спермограмата не е изследване, което да може да отговори на въпроса - ще стане ли спонтанно или не. Нека не те смущава разликата в мненията, гледай показателите - колкото повече показатели са в норма, толкова е по-висок шансът за бременност. А дали наистина ще се получи или не - всеки лекар преценява не само от спермограмата, но и на базата на опита си и на другите изследвания на партньорите, възраст, първичен или вторичен стерилитет и т.н.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейе и от мен др.Даскалова,
ето и наште резултати от раширената спермограма на моя мъж.

В конкретния случай аз бих лекувала ентерокока заради високото микробно число и чистата култура.  Но решението трябва да е на микробиолога, направил изследването и според антибиограма. След лечението - нова спермограма и пак ще мислим.

Не мога да коментирам хормоните, не си посочила референтните стойности, а всяка лаборатория има свои такива.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейе д-р Даскалова,
за първи път пиша във форума, въпреки че от доста време чета... все още ми е трудно да разбера от къде да започнем с изследванията, но поне след като прочетох няколко Ваши съвета успях да убедя половинката за спермограма.
От няколко години правим опити за второ бебе и не се получават, а тъй като преди 8 години станаха от раз все си мислехме, че и сега така ще се случи... ето това са резултатите от спермограмата:

Период на въздържание- 4 дни.
Обем на еякулата-3.0 мл.
pH - 8
Цвят-нормален
Вискозитет-N
 
Концентрация на сперматозоидите-0.42млн/мл.
Общ брой на сперматозоидите в еякулата-1.26 млн.

Обща подвижност на сперматозоидите-30%
активно подвижни-20
подвижни - 10
бавно подвижни -10
неподвижни - 60

аглутинация - не
Левкоцити-3

3%-сперматозоиди с нормална морфология
Olygoasthenoteratozoospermia

Предварително ви благодаря за Вашия коментар


Нямате предишна спермограма за сравнение, така ли? Резултатите от тази не са добри. Повторете я, да се изключи лабораторна грешка и после трябва да се търсят причините за това влошаване (ако приемем, че преди са били добре). Боледува ли от нещо? 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
  Здравейте Д-р Мели  :P !
Правихме спермограма преди няколко месеца,но днес като ходих на предварителен преглед за ЦС,докторката каза че спермограмата не й харесва и иска нова.Диагнозата е Нормозооспермия,но мъжът ми даде пробата в домашни условия в 14 часа.Аз след 10 мин.вече бях в АГ-Варна,но сестрата ми взе пробата чак в 14.50,а по това което пише на листта анализа е започнат да се прави в 15.40.Количеството на спермата беше много малко,тъй като на мъжът ми му беше за първи път и не можа да нацели шишенцето в началото.  :oops: Ето и резултатите:
  Въздържание 3 дни
   Обем-0.5мл
   подвижност-50%
   Прогресивна подвижност:2-3
   Общ брой 10.10/6 -не знам как да го напиша
   рн-7,8
   Цвят-белезникав
   Кръгли клетки-1.10
   Втечняване-20мин.
   Нормални форми 35%
   Нормални параметри на спермалния анализ.Намалено количество на еякулата.Normozoospermia.
  Има ли място за притеснение предвид това,че анализа е направен чак 2 часа след еякулацията,тъй като докторката каза,че подвижността е на долната граница.Също каза,че я притеснява че количеството на спермата е малко,но мъжа ми просто я разпиля на друго място  :D .Благодаря предваротелно!  :P

За правилната оценка на спермалните параметни е нужно цялото количесто еякулат. Съветвам ви да повторите спермограмата. Има големи стерилни контейнери от 150 мл (за урина са по принцип), продават се в аптеките и са с по-широк отвор, което пък е по-удобно за мъжа.
« Последна редакция: Юни 22, 2008, 14:55:41 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря Ви Д-р Даскалова, за отговора.След като излязаха резултатите от микробиологията, д-р Кацаров назначи седем дневно лечение с "Рулид" 150mg.и днес направихме нова микробиология, но резултатите ще излазат най-рано в понеделник.Референтните граници на хормоните са:
Estradiol - 26.61 - граници - 10.0-39.5
Prolaktin - 408.2 - граници - 86.0-390.0
free Testosteron - 20.8  граници - 5-25 
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, Д-р Даскалова.
Миналата седмица направихме спермограма и бих искала да Ви помоля за коментар на резултатите и за съвет:
Време на сексуално въздържание:   4
pH:   8.7   (норма 7.2-8.0)
Обем на еякулата:   2.2   (норма 2-6 ml)
Цвят:  сл.кост   
Втечняване:   20 min.
Агрегация:  ДА (+) 
Вискозитет:   N   (норма 0-2 cm)
Аглутинати:   НЕ
Левкоцити:   1,1.106/ml   (норма<1.106/ml)
Епителни клетки:     1-2/поле   (норма 0-1/поле)
Незрели кл. на сперматогенезата:    ДА   
Желатинови телца:   НЕ
Окултна кръв:   ДА хем.(+),нехем.(+) 
Детрит:  НЕ
Брой сперматозоиди:   12 000 000   /ml (норма>20.106/ml)
Брой сперматозоиди:   26 400 000   /еякулат (норма>40.106)
Нормокинетични сперматозоиди – гр. [ a+b ]  45.8% (норма>50%)
брой:   5 496 000   /ml
брой:   12 091 200   /еякулат
Хипокинетични сперматозоиди – гр. c 20.8%
Акинетични сперматозоиди – гр.d 33.4%
С нормална морфология:   9бр.   8.7%   (норма над 14%)
С патологична морфология:   94бр., от които:
С главични дефекти:   83бр.   С дефекти на шийката и средния сегмент   7бр.
с елонгирани главички: 17бр.
с неправилно прикрепяне: 1бр.
с пириформени главички: 11бр.
със задебелен среден сегмент 5бр.
с кръгли главички:  - без акрозома: 5бр.
с тънък среден сегмент: -бр.
- с малка акрозома: 2бр.   
с дефекти на средния сегмент: 1бр.
с аморфни главички: 19бр.
с вакуолизирани главички: 19бр.   
С опашни дефекти: 2бр.
с малка акрозомна област: 10бр.   
С цитоплазматичен остатък: 2бр.
Заключение:   Олигоастенотератозооспермия. Олигоспермия – лека степен.

Многоме притесниха тези резултати. При предишната спермограма, която правихме октомври месец Нормокинетични сперматозоиди бяха около 30%, а с нормална морфология - 27%, а сега морфологията е лоша.
И още нещо много съществено - мъжът ми казва, че малка част от материала е попаднала извън контейнерчето, но е пропуснал да спомене тази малка подробност на лекаря. Дали е възможно и това да се е отразило на лошите резултати?

Благодаря предварително.


Яничка, това, че част от еякулата е останал извън
пробата не е добре, но ако е бил малко като обем, може и да няма
отношение. Все пак не може да се каже със сигурност и задължително
трябва да се коментира с лекаря. Затова аз винаги инструктирам моите
пациенти какво да правят в такива случаи.



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Ще напиша нещо за всички, макар да съм провокирана от конкретен случай. Хора, ваше задължение е да внимавате при кого се лекувате и на кого се доверявате. Вие като пациенти трябва да питате дали този, който ви лекува, е специалист в съответната област (независимо какво пише на табелата на кабинета му - и аз мога да си сложа табела, че съм специалист по андрология, но това няма да ме направи такъв). Усмивката и доброто отношение са важни неща, но не заместват професионализма. Липсата на почтеност в медицината се отразява само и единствено на пациента. Спермограмата е важно изследване, но според нея не се поставя диагноза, а се дава само заключение. За диагнозата са необходими консултации мининум с уролог (ако не се намира андролог) и допълнителни изследвания. Анализът на еякулата дори и по всички известни на медицината параметри съвсем не е всичко, което може да се направи при един мъж и сам по себе си не е основание за прогноза и лечение. Така че - пазете си здравето и търсете истински специалисти.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Д-р Даскалова, напълно съм съгласна с вашия призив, но все пак ние не сме специалисти в областта на репродуктивното здраве
 и докато то не е приоритет в България, и няма контрол кой каква табелка си слага на вратата на кабинета, за съжаление ще има много объркани пациенти.

Много благодаря на Вас и на всички ваши колеги, които ни помагат. 
Нямате предишна спермограма за сравнение, така ли? Резултатите от тази не са добри. Повторете я, да се изключи лабораторна грешка и после трябва да се търсят причините за това влошаване (ако приемем, че преди са били добре). Боледува ли от нещо? 

Благодаря за коментара...
Всъщност това е втората спермограма, предишната беше абсолютно отчайваща, но това го отдадохме на факта, че не беше правена в специализирана лаборатория. Въпросът ми е оттук нататък следва ли да предприемем лечение или трябва да гледаме към ассистирани методи за зачеване...
Ако има варианти за подобряване на картинката с витамини или нещо подобно и да повторим теста след време... Доста сме объркани...

за да повярваш в доброто, трябва да започнеш да го правиш!
   Д-р Мариела Даскалова - ембриолог
   тел: 0898 99 55 32
   Пловдив, бул. "Васил Априлов" 15А
   Медицински Университет
   Катедра Анатомия, хистология и ембриология
   Д-р Мариела Даскалова, главен асистент
   e-mail: meli@zachatie.org


Здравейте, хора! В тази тема можете да ми задавате въпроси за мъжкото репродуктивно здраве, а аз ще се постарая да ви отговоря бързо и адекватно. Разбира се, няма да престана да ви отговарям на бележките, но идеята е тук да са събрани мнения, които след време могат да послужат и на друг, не само на задалия конкретен въпрос.

Мъжете сте особен биологичен вид. Аз ви обичам, харесва ми да работя с вас, старая се да ви помагам, когато ме възприемате като враг, да ви обяснявам, че не е така и че ние и двамата искаме едно и също нещо; снизходителна съм, когато си мислите, че сутрешната ви ерекция е показател за добро репродуктивно здраве; опитвам се да бъда максимално кратка и минимално досадна, да отговарям на всякакви, дори и абсурдни въпроси. Но ... всяко търпение си има граници. Моето се изчерпва с пушенето.

Не, няма да пушите! Не, не може просто да ги намалите!
Ако искате да имате здрави деца, спрете да пушите днес!


Д-р Мариела Даскалова

[/quote
Доктор Даскалова, моят въпрос ми е малко неудобно да ви го задам, но Ви умолявам ако Ви е възможно да ми отговорите-теста за бременост кога най-рано може да отчете евентуална бременност, колко дни след зачеването.
Здравейте,д-р Даскалова!
Доскоро смятахме,4е сме с мъжки фактор само.Имаме 4 опита ИКСИ,трансфер на замразен ембрион,6 донорски инсеминации.Направих генети4ни и имунологи4ни-проблем имаше и в двете.Преди 2 месеца беше поредното ИКСИ,с преимплантационна генети4на диагностика,вливане на 52 ампули имуновенин.От 8 оплодени,само 1 ембрион беше добър и го върнахме на 4етвърти ден.Теста пак беше отрицателен,но този път ми закъсня,4 дни имах кафеникаво зацапване,след което изхвърлих някакви пар4ета прили4ащи на дебела ципа.
Въпроса ми е трябва ли да направи мъжа ми SDI?Знам,4е яйцеклетките ми са с лошо ка4ество,но нали направихме трансфера с изследван ембрион?Неговите генети4ни са добри.А ето и последната спермограма:
обем-5,2мл
цвят-жълт
вискозитет-N
pH-8,0
концентр.на сперм.-7,93 млн./мл
общ брой-41,236 млн.
клетки-0,3 млн./мл
leuko- -млн./мл
активно подвижни-5%
подвижни-20%
бавно подвижни-5%
неподвижни-70%
аглутинация -не
морфология - 5%с нормална морфология
Заклю4ение:Asthenozoospermia
Вероятна Peratozoospermia
Има ли смисъл от билки,витамини и т.н.Да правим ли SDI?
Предварително ви благодаря!

Аз бих направила тест за ДНК фрагментация, независимо дали ще е SDI или друг негов аналог - SCD, SCSA, TUNEL, Comet Assay. PGD се прави за определени заболявания, но не може да отхвърли всички възможни причини за имплантационни неудачи.

От сърце ти желая следващият ти опит да е успешен!
Здравейте отново,д-р Даскалова!
Направихме и SDI тест,и разщирена спермограма.Ще ви изпратя резултатите на ли4ни и ще ви бъда благодарна,ако може да ги коментирате.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*
Здравейте д-р Даскалова ,
Правихме спермограма на съпруга ми в Щерев ,за съжаление беше много лоша според лекаря / остана в досието и затова не мога да я приложа ,запомних само че общия бр. беше 12 млн., а трябва да е мин.20 и че всички други стойности са доста под долните граници /.Казаха ни да изчакаме поне 20 дни и да я повторим.Иначе не пуши ,не пие , не работи във вредна среда .Въпросът ми е тъй като той пие Тритейс 5 и Бисогамма за високо кръвно , дали може да е от това и ако примерно ги спре или намали веднага /след консултация с кардиолог/след колко дни е добре да направим новата спермограма.Иначе аз имам 1 мисед от преди 1 година , но това ни беше първата спермограма.Благодаря предварително и Ви желая всичко най-добро!
*

    bobi 2

  • ***
  • 384
  • "член на групата 3 от 6" хихи
Здравейте д-р Даскалова,
имам един въпрос, който много ме притеснява - миналата седмица на съпруга ми му правиха рентгенова снимка и му предписаха антибиотика Аугментин, който той трябва да пие до днес. Днес ми е втори ден от цикъла. Въпросът ми е - можем ли да правим опити за бебе този цикъл и какво е влиянието на антибиотиците върху срерматозоидите.
« Последна редакция: Юни 30, 2008, 22:25:57 pm от qwertyasd »