0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    tanita_3

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #60 -: Февруари 23, 2007, 09:37:47 am »
Мели,прписвам я дословно:Постъпва за пръв път по пововод установена разширена вена на лиевия тестис.Общ статус-б.оЛокално:разширена вена на левия тестис.Параклиника-кръв-б.оСпермограма.ОАСТ.Операция-резекция вена тестикуларис в ляво.D.def силно уголемен.Изписва се в добро общо състояние и пише:Взе се биопсия от епидиум/празен/и се направиДЕА/и/.Това е всичко.Благодаря за вниманието.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #61 -: Февруари 23, 2007, 12:30:49 pm »
Мели, цигари и алкохол не употребява.
Означава ли, че тогава вероятността да е генетичен дефект е голяма, и с какви изследвания това може да се установи?
Все още не сме направили консултация с андролог. Ти би ли ми изпратила телефон на д-р Дечев в Пловдив, защото нямаме друга идея при кого да отидем.

Моето мнение е, че трябва да се прави генетичен анализ при мъже с олигозооспермия под 10х10^6, както и при необяснима с други причини тератозооспермия, особено когато е под 4%.

Генетичен анализ в Пловдив може да се направи в Катедра Медицинска генетика, на бул. Васил Априлов 15А, тел. 602 445. Изисква се копие от спермограмата. Дава се венозна кръв в определени дни, като цитогенетичният анализ се прави на място, а отделно кръв за микроделеции на Y хромозомата се изпраща по куриер в София (тази възможност дължим на любезното и кооперативно отношение на Лабораторията по молекулярна патология в София).

Д-р Дечев приема в Катедра Урология на Пещерско шосе, тел. 0888 946 357.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #62 -: Февруари 23, 2007, 12:32:31 pm »
Мели,прписвам я дословно:Постъпва за пръв път по пововод установена разширена вена на лиевия тестис.Общ статус-б.оЛокално:разширена вена на левия тестис.Параклиника-кръв-б.оСпермограма.ОАСТ.Операция-резекция вена тестикуларис в ляво.D.def силно уголемен.Изписва се в добро общо състояние и пише:Взе се биопсия от епидиум/празен/и се направиДЕА/и/.Това е всичко.Благодаря за вниманието.

Това работна диагноза ли е (заради самата операция) или е истинската? В смисъл има ли сперматозоиди в еякулата, както е написано по-горе или не?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #63 -: Февруари 24, 2007, 17:56:21 pm »
Здравей Мели,трябваше да ти пратя спермограмата на мъжа ми,наистина не бях още толкова вътре в настроиките на форума и вече се оправих та :обем на еякулата/мл/-2                                       PH-7.2
време на втечняване/мин/-30
Вискозитет-нормален
концентрация на сперматозоидите/млн/мл/-20
Общ брой на сперматозоидите в еякулата/млн/-40
Обща подвижност на сперматозоидите/%/-50
От тях подвижни-30
          трептящи на място-20
          Неподвижни-50
Патологични сперматозоиди/%/-40
от тях :патология на главичката -20
           патология на шийката -10
           патология на тялото и опашката-10
Аглутинация-рядко микроаглутинации
Други клетки и примеси в еякулата:
Левкоцити -5-6
Клетки на сперматогенезата -10
Епителни клетки и др.-единичен;един.бактерии;желатиноподобни зъ....(тук не мога да го разчета )
Заключение :съмнение за бактериална инфекция,нермозооспермия-и това трудно го разчитам
хормони :лх-2.51
              фсх-0.84
               тестостерон22.37
микробиология и паразитология
        еякулат-посявка:
         не се изолира candida
ще чакам отговора наистина ще ти бъда много благодарна
*

    tanita_3

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #64 -: Февруари 25, 2007, 19:05:27 pm »
Да Мели,това е истинската диагноза,но не разбирам по кое личи ,че има смерматозаиди?Притеснява ме какво значи епидиум/празен?Моля те кажи ми нещо по конкретно,какво мислиш по въпроса?
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #65 -: Февруари 25, 2007, 19:49:22 pm »
Здравейте, д-р Мели.Обръщам се към вас с молба за съвет.Ще разкажа накратко какъв е проблема при мен и съпруга ми.При мен запушена дясна тръба вследствие операция от апендисит, лява пропуска, но е нагъната и разширена в частта откъм яйчника - резултат от цветна снимка през месец
март 2006.Спермограма на съпруга ми през февруари 2006г. - нормозооспермия.Хормони на мен в норма и доказана овулация.През май месец 2006
инсеминация - неуспешна.После дойде лято, почивка.През
октомври преглед и се видя киста, изписаха ми Примолут нор
за 10 дни.През ноември инсе, лоша спермограма, неуспешно.Насоки за ИКСИ.През декември започваме изследвания за подготовка за ИКСИ.Спермограма
на 27.декември 2006г. в
Първа АГ болница "Тина Киркова"
резултата е:

Въздържание - 5 дни

Обем на еякулата - 3,0 мл

Реакция pH - 9

Вескозитет - повишен

Аглутинация - -

Левкоцити - 12-14

Бактерии - да

Сперматозоидна концетрация - 15 млн.

Подвижност:

нормокинеза - 45%
хипокинеза - 10%
акинеза - 45%

Морфология на сперматозоидите:
нормални форми - 53%
дегенеративни форми - 47%

Заключение: Олигоастенотератоспермия

На първи февруари тази година стартирахме процедура ИКСИ.Реагирах добре на стимулацията, при пункцията извадиха 11 фоликула.Яйцеклетки ок.лигавица ок., но не стигнахме до трансфер.Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно.Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали.Шока и за двама ни е голям.Как да действаме от тук натаък?Какви изследвания да направим и накъде да се насочим? Предложиха ни при следваща процедура да оплодят част от яйцеклетките с донорски сперматозоиди, а друга част със сперматозоиди от съпруга ми.За други изследвания не стана дума.
Моля Ви да ме посъветвате какво бихме могли да направим оттук нататък.
Благодаря

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #66 -: Февруари 26, 2007, 10:25:14 am »
Здравейте д-р Даскалова!
Извинявам се, ако въпроса ми Ви се стори глупав, но ме интересува аглутинатите пречат ли на нормалното оплождане и показател ли са за сериозен проблем?
Предварително благодаря!
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #67 -: Февруари 26, 2007, 17:18:47 pm »
и моят мъж е с диагноза азооспермия,направихме доста изследваня в клиниката на Щерев,последното изследване  е микробиология.
Наи отгоре пише-материалът е в недостатъчно количество за Трихомони и микоплазми.
Chlamidia Trach-lg G       7AE       под 9 отрицателен,над 11 пол.
Chlamidia Trach-lg M       2AE       ДО 9 ОТРИЦАТЕЛЕН над 9 пол.
Антибиограми                  $
Изолиран микроорганизъм           Staphyiococcus           aureus
Лекуващия ни лекар ни предписа ципробаи на баер.
Мъжа ми изпи хапчетата и след около седмица сме на нов преглед .
Е ако има нещо ново ще пиша
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #68 -: Февруари 27, 2007, 09:45:09 am »
Здравей Мели,трябваше да ти пратя спермограмата на мъжа ми,наистина не бях още толкова вътре в настроиките на форума и вече се оправих та ...
Заключение :съмнение за бактериална инфекция,нермозооспермия-и 

Нормозооспермия е заключението. Аз бих те посъветвала да изхвърлиш тази спермограма и да се направи нова на място, където разбират от спермален анализ. Да се направи посявка от простатен и уретрален секрет.

Пак по твое питане, но в друга тема - резултатът от инхибин В на мъжа е отличен.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #69 -: Февруари 27, 2007, 09:46:48 am »
Да Мели,това е истинската диагноза,но не разбирам по кое личи ,че има смерматозаиди?Притеснява ме какво значи епидиум/празен?Моля те кажи ми нещо по конкретно,какво мислиш по въпроса?

Танита, ето това означава, че има сперматозоиди "Спермограма.ОАСТ".

Предлагам ти да започнем отначало, защото така ме караш да гадая - колко спермограми има направени, къде, какви са данните от тях, какво друго е изследвано, видяни ли са хормоналните нива, генетична консултация направена ли е и т.н.
« Последна редакция: Февруари 27, 2007, 09:49:51 am от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #70 -: Февруари 27, 2007, 10:00:05 am »

На първи февруари тази година стартирахме процедура ИКСИ.Реагирах добре на стимулацията, при пункцията извадиха 11 фоликула.Яйцеклетки ок.лигавица ок., но не стигнахме до трансфер.Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно.Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали.Шока и за двама ни е голям.Как да действаме от тук натаък?Какви изследвания да направим и накъде да се насочим? Предложиха ни при следваща процедура да оплодят част от яйцеклетките с донорски сперматозоиди, а друга част със сперматозоиди от съпруга ми.За други изследвания не стана дума.
Моля Ви да ме посъветвате какво бихме могли да направим оттук нататък.
Благодаря


Аз мисля, че всеки човек, който задава въпрос "Какво става?", заслужава отговор, по-добър от "просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали". Това не е нито просто, нито коректно като обяснение за неуспеха.

Аз бих започнала с истинска спермограма, изясняване проблемите при мъжа (високо рН, повишен вискозитет, повече левкоцити, наличие на бактерии, малко на брой и слабо подвижни сперматозоиди и т.н., морфологията отказвам да я коментирам) и евентуално Sperm DNA Integrity аssay (SDI).
И после помисли пак за ин витро (може и на естествен цикъл).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #71 -: Февруари 27, 2007, 10:02:36 am »
Здравейте д-р Даскалова!
Извинявам се, ако въпроса ми Ви се стори глупав, но ме интересува аглутинатите пречат ли на нормалното оплождане и показател ли са за сериозен проблем?
Предварително благодаря!
Наличието на аглутинати е косвен признак, който насочва към търсенето на антиспермални автоантитела (по възможност в еякулата). Пречат доколкото не позволяват на сперматозоидите да се движат нормално.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #72 -: Февруари 27, 2007, 10:16:52 am »
и моят мъж е с диагноза азооспермия,направихме доста изследваня в клиниката на Щерев

Лора, а биопсия на тестиса/епидидима направихте ли?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #73 -: Февруари 27, 2007, 11:06:38 am »
Здравей Мели!
Накратко ще кажа само, че на мъжът ми когат е бил на 12-13 години е получил оплитане на тестисите в резултат на това е останал само с един недоразвит тестис. Нашата диагноза е олигоастенозооспермия. Немога точно да цитирам стойности на спермограмата и хормоните които сме правили, защото всичките изследвания са ни в клиниката където ходим, но  това което помня е:
Около 1 мил. общ брой сперматозоиди от който само 15% подвижни.
Високи стойности на ФСХ и ЛХ, нисък тестостерон, нисък инхибин <10
До сега сме му правили само кариотип който е нормален XY.Генетика д-р Георгиева каза, че нямало нужда от друго. И имаме 3 неуспешни иксита! :( Клетките се деляха нормално, незнам дали са най-добрите ембриони, имали доста фрегменти, но те казват, че имало и лоши имало и добри... Според теб нужно ли е да правим още изследвания на мъжа ми или да се насочим изцяло към мен, защо не мога да задържа ембрионите? Благодаря ти за отговора предварително!
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #74 -: Февруари 27, 2007, 11:42:42 am »
Благодаря за отговора д-р Мели.Ще направим нова спермограма на друго място, но се чудя дали да не направим и имунологични и генетични изследвания?
Благодаря Ви
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #75 -: Февруари 27, 2007, 14:24:01 pm »
и моят мъж е с диагноза азооспермия,направихме доста изследваня в клиниката на Щерев

Лора, а биопсия на тестиса/епидидима направихте ли?
не не сме правили биопсия,защото лекарят не ни е казвал да правим.
Може би трябва да направим още изследваня,и биопсията да е последна.
Като отидем на софия ще поговорим с Бъчваров за биопсия пък ще видим какво ще ни каже.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #76 -: Март 04, 2007, 22:54:01 pm »
Здравей Мели!
Накратко ще кажа само, че на мъжът ми когат е бил на 12-13 години е получил оплитане на тестисите в резултат на това е останал само с един недоразвит тестис. Нашата диагноза е олигоастенозооспермия. Немога точно да цитирам стойности на спермограмата и хормоните които сме правили, защото всичките изследвания са ни в клиниката където ходим, но  това което помня е:
Около 1 мил. общ брой сперматозоиди от който само 15% подвижни.
Високи стойности на ФСХ и ЛХ, нисък тестостерон, нисък инхибин <10
До сега сме му правили само кариотип който е нормален XY.Генетика д-р Георгиева каза, че нямало нужда от друго. И имаме 3 неуспешни иксита! :( Клетките се деляха нормално, незнам дали са най-добрите ембриони, имали доста фрегменти, но те казват, че имало и лоши имало и добри... Според теб нужно ли е да правим още изследвания на мъжа ми или да се насочим изцяло към мен, защо не мога да задържа ембрионите? Благодаря ти за отговора предварително!

Обърни внимание повече на себе си. Евентуално при него може да се направи SDI.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #77 -: Март 04, 2007, 22:56:29 pm »
Благодаря за отговора д-р Мели.Ще направим нова спермограма на друго място, но се чудя дали да не направим и имунологични и генетични изследвания?
Благодаря Ви

Сама няма да се справиш в гората от изследвания, потърси първо репродуктивен специалист, на когото да вярваш и който да те насочва към необходимите ти изследвания.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #78 -: Март 04, 2007, 23:02:15 pm »
и моят мъж е с диагноза азооспермия,направихме доста изследваня в клиниката на Щерев

Лора, а биопсия на тестиса/епидидима направихте ли?
не не сме правили биопсия,защото лекарят не ни е казвал да правим.
Може би трябва да направим още изследваня,и биопсията да е последна.
Като отидем на софия ще поговорим с Бъчваров за биопсия пък ще видим какво ще ни каже.

Лора, да обобщим. Направени са 3 спермограми с диагноза азооспермия и хиповолемия, някои хормони и тест за микроделеции на Y хромозомата. Не са направени:

1. Тест за ретроградна еякулация
2. Цитогенетичен анализ
3. Хормонът инхибин В
4. Преглед за наличие на семепроводи
5. Образна диагностика за доказване наличието на семенни мехурчета и простатна жлеза
6. Пункция или биопсия на тестиса (епидидима).

Това са все неща, които трябва да бъдат препоръчани, а част от тях и лично направени от андролог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #79 -: Март 04, 2007, 23:07:34 pm »
Мели много ти благодаря че отговори на въпроса ми.
Ще те послушам ,и веднага щом отидем на софия ще поговоря с лекаря за всички тези изследваня които ми написа.
БЛАГОДАРЯ ти много :)