0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #20 -: Февруари 16, 2007, 12:52:17 pm »
Мели искам да попитам нещо, което мисля, че ще бъде полезно за всички, които тръгват по пътя за желаното дете: При добра спермограма-обикновена, трябва ли да се прави и разширена такава.

Всяка първоначална спермограма трябва да включва основни и задължителни параметри - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=85.0
Всяка интерпретация на тази тема води до погрешни заключения.
« Последна редакция: Февруари 16, 2007, 17:24:36 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #21 -: Февруари 16, 2007, 12:57:39 pm »
Благодаря за отговора Мели,мъжът ми се изследва за микроделеция-нямаше.
Това е резултата от биопсията
"резултат от хистопатологично изследване-рескитуларна тъкан - запазена спермогенеза, но при намален брой (под 10 в тубиларен срез) на сперматозоидите."
За какво се изследва инхибина и какво друго може да се направи за да не правим втора биопсия при иксито,а да се появят поне единични бройки?

Инхибин В е пряк показател за потенциала на Сертолиевите клетки в паренхима на тестиса. Добре е да се види изходното му ниво преди стимулация.

Прогнозата само по хистологичния резултат е трудна. Все пак ако има добра новина, тя е че тестисът произвежда, макар и малко на брой, сперматозоиди, които могат да се ползват при ИКСИ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #22 -: Февруари 16, 2007, 13:30:04 pm »
Ах, чудесна идея, много благодаря.

Има един въпрос, на който не мога да намеря никъде отговор. Направихме спермограма, между другото по препоръка от форума, защото аз съм с два аборта и при мен откриха доста неща, но с цел да изключим и други възможни причини.
Значи всички показатели са наред с изключение на морфологията (по Крюгер), която е 13%. Възможно ли е дефектен сперматозоид да оплоди яйцеклетка (в случая от живите 87% са дефектни)? И ако да, би ли имало смисъл от инсеминация в този случай, отсяват ли се при инсеминация дефектните сперматозоиди?

Станаха три въпроса, все пак свързани един с друг. Сигурно изглеждат глупави, но отговорът ме вълнува много.

Предварително ти благодаря, Мели.
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #23 -: Февруари 16, 2007, 14:04:20 pm »
Мели, благодаря ти!
Пристрастена към д-р Хаус!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #24 -: Февруари 16, 2007, 15:15:35 pm »
Юлче, възможно е дефектен сперматозоид да оплоди яйцеклетката. Това е теоретично възможно и при отлични показатели на еякулата. При обработката за инсеминация наистина се отсяват сперматозоидите, но само по подвижност, а не и по хромозомна структура (което в случая е важно).
Дали при вас има смисъл от инсеминация не може да се прецени само по показателя морфология на сперматозоидите.

Няма глупави въпроси.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #25 -: Февруари 16, 2007, 15:52:03 pm »
Мели, от сърце ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор. Спестяваш ми много излишни терзания.

Приятен уикенд! 

:)
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #26 -: Февруари 16, 2007, 16:33:44 pm »
Ммммм колко страхотно, каква тема  :D

Силно се надявам да се престрашат мъжете и да започнат да пишат вече , не само да четат.


Удивителна си Мели 
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #27 -: Февруари 16, 2007, 17:03:16 pm »
Честита ни нова темичка! Мели, страхотно е! Все пак така няма да отговаряш на един и същи въпрос хиляди пъти :lol:
Злато си ти бе!
А относно цигарите - на всяка среща се чудех, защо гледаш да си на противоположната на мен страна, а то защо било..... :wink: :bighug:
« Последна редакция: Февруари 16, 2007, 17:05:08 pm от Mari_Pz »
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #28 -: Февруари 16, 2007, 19:14:17 pm »
здравеите мили дами. Мен не ме притеснява да говоря за нашите проблеми-проблемите при нас мъжете. От 1 год. със жена ми опитваме и не става. :? Преди да започнем някакви по сериозни изследвания при нея, решихме да видим мен. Днес направихме спермограма в цибалаб,но съпругата ми се притеснява от резултатите, както и аз.
Ще съм много благодарен ако дадете мненитето си, преди да отидем при андролог.Чели сме много из форума каква е стандартната спермограма,но моята като, че ли е наполовина направена.Въздържанието ми от полов акт е от 7 дни, занесохме матеряла до 20 мин.
Благодаря Ви предварително
ето и резултатите, които излязоха следобяд

 
 Забележка : * В ДОНЕСЕНИЯТ МАТЕРИАЛ НЕ СЕ НАБЛЮДАВАТ СПЕРМАТОЗОИДИ *
 
 Име на теста (изследването)
 Резултат
 
 Единици
 Референтни граници
 
 
 Спермограма *
 Профил Виж по-долу
 
 Обем 6
 ml 2-6
 
 Сперматозоидна концентрация *
 млн / ml 40-120
 
 Сперматозоиди с нормокинеза *
 % над 70
 
 Сперматозоиди с хипокинеза *
 % 
 
 Сперматозоиди с акинеза *
 % 
 
 Сперматозоиди с нормална морфология *
 % над 90
 
 Левкоцити 15-18
 на поле до 10
 
 Брой нормокинетични сперматозоиди *
 млн./ml 
 
 Общ брой нормокинетични сперматозоиди *
 млн. 
 
   
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #29 -: Февруари 16, 2007, 19:34:44 pm »
мели, с ние молим за помощ - току-що излизаме от доц.маркова - варна- не сме доволни - все път се налага да обяснявам за какво иде реч... направих си всички изледвания - прогестерон, fsh, lh, prol, кръвна картина - всичко е в нормите- но сега иска да ми прави цветна снимка на матката и проходимоста на тръбите - но съм чувала че е болезнено и цената е 120 лева. но преди всичко това - първа направихме спермограма която се оказа с много ниски стойности - но в границите:
обем -7.0 мл
ph -8
сперматозоидна концентрация -24 375 000 млн мл
сперматозоиди с нормокинеза 29.49 %
сперматозоиди с хипокинеза - ***
сперматозоиди с акинеза - 70.51 %
левкоцити - масово левкоцити на поле
аглутинати - няма
общ брой нормокинетични сперматозоиди - 50 312 500 млн
седимент - бактерии ***

след като му предписаха ел карнитин - направихме втора спермограма:
- в друг център с други показатели???
време на продуциране -16.00
време ва получаване - 16.05
време на анализ -
въздържание-7 дни
обем -6.0 мл
втечняване - 15 мин
концентрация - 42
подвижност - 54
прогресивна подвижност - 2-3
общ брой - 252
вискозитет - нисък
цвят - белезникъв
кръли клетки - 4
криопрезерваци - не
аглутинати - +
нормални форми - 45%
станах много пространствена, обаче никой нищо не ни обяснява - само му предписаха клостилбегит- по 2 на ден - за 6 седмици- и алое вера. от този клостилбегит пре него има всичките странични действия - главоболие, отпадналост и умора. сега не знаем при кого да идем и от къде да я почваме. от миналата година от май месец само ходим от един доктор на друг и пак сме в неведение! моля за малко помощ!


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #30 -: Февруари 16, 2007, 21:37:40 pm »
Стив, положението е лошо, но все още не е безнадеждно. След първоначалния шок, вярвам ще се съвземеш и ще прочетеш какво ти пишем.

Първо, не винаги диагнозата азооспермия (това означава липса на сперматозоиди в еякулата) е лесна. Имам достатъчно много на брой пациенти, на които първо е сложена тази диагноза, а в последствие се оказва, че не е така. Това разминаване се получава, защото не е достатъчно само да се погледне еякулата под микроскоп. Иска допълнително да се работи, за да сме съвсем сигурни, че няма никакви сперматозоиди.

Второ, и с азооспермия да си, това пак не означава веднага, че не можеш да имаш деца. Имам поне 12 пациента (в момента обработвам данните, затова съм сигурна в конкретната бройка), които са били с азооспермия и варикоцеле и след отстраняването му са се появили сперматозоиди.

Има и други причини, които водят до азооспермия, но могат да се отстранят и да се възстанови сперматогенезата.

Така че моят съвет е без излишна паника да спазиш 2-3 дни сексуално въздържание и да отидеш в клиника да ти направят спермограма. Но е добре да отделиш еякулата на място и в стерилен съд, ще ти дадат от клиниката.

После пак ще говорим.

Понеже копирам отговора си от другата ти тема, но нека го има и тук, да ти кажа, че наистина е добре да се спазва срока на сексуално въздържание. Нормата е изработена за въздържание от 3 до 5 дни, но аз лично предпочитам два до три дни.
« Последна редакция: Февруари 17, 2007, 15:07:10 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #31 -: Февруари 16, 2007, 21:44:01 pm »
...обаче никой нищо не ни обяснява...

Това е наистина много неприятна част от борбата със стерилитета.

По същество - и двете спермограми не са много добри, но не и отчайващо лоши. Очевиден е повишеният обем на еякулата и понижената подвижност на сперматозоидите. Тези две неща твърде често вървят с варикоцеле. В този смисъл уролог погледна ли го?

И още нещо - ако пуши, да спре веднага.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #32 -: Февруари 16, 2007, 22:26:21 pm »
Мели, много пъти вече съм ти писала лични бележки, на които ти отговаряш светкавично, за което съм ти безкрайно благодарна и задължена.
Хрумна ми че не съм обсъждала с теб следното.
При нас единствената открита причина (не са правени единствено генетични изследвания) за астенозооспермията е имунологична (антиспермални антитела). Не успяхме да повлияем подвижността в задоволителна степен в проължение на 9 месеца лечение с витамини, антиоксиданти, билки, ядки, всичко за което е писано тук; много от дозите консултирахме с теб. Процентът нормокинетичните сперматозоиди винаги е около 8 (правили сме около 5 спермограми до сега). Освен астенозооспермията и аглутинатите други отклонения в спермограмата няма (морфологията е 14,5 според последната проба).

Мислиш ли, че имунологичният проблем е единственото и достатъчно обяснение за астенозооспермията?

Благодаря ти! 


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #33 -: Февруари 16, 2007, 22:59:21 pm »
Да, Миники, имунологичният проблем е достатъчно обяснения за астенозооспермията. Но не зная дали е единственото.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #34 -: Февруари 17, 2007, 09:49:23 am »
Да, Миники, имунологичният проблем е достатъчно обяснения за астенозооспермията. Но не зная дали е единственото.

Благодаря!


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #35 -: Февруари 17, 2007, 11:55:39 am »
благодаря ти за вниманието-трогната съм! не съм наясно какво значи повишен брой на еякулата и варикоцеле. да ходи при д-р амар от варна. той му предписа простиг...( забравих какво точно беше) по-нагоре съм го написала- в понеделник курса свършва. и мисля да направим нова спермограма, и дори да търсим друг доктор който отново да види спермограмата- сега сме се насочили към центъра на др-монастирска. дано този път да случим на доктор който да ни обясни - гледам да не се отчайвам - но поне да намерим някой който да ни поеме , а не да се лутаме, защото времето минава, и всичко това ни се отразява и на нашите взаимоотношения...
иначе аз от месеци меря температури  и имам точен пц на 28 дена.
и той не пуши
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #36 -: Февруари 17, 2007, 12:03:16 pm »
не съм наясно какво значи повишен брой на еякулата и варикоцеле.

Спокойно, ще ти се изяснят нещата. Обемът на еякулата е повишен при него, не броя - първият път е бил 7 мл, вторият - 6 мл. Нормата е от 2 до 6 мл, но средностатистически е някъде към 3,34 мл (не помня точната цифра, но е някъде там).

Варикоцеле са разширени вени покрай семепровода, респективно скротума. Ето ти една статия - http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=142

Да конспектирам - трябва да го прегледа уролог. И да се направи контролна спермограма след лечението.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #37 -: Февруари 17, 2007, 12:55:13 pm »
не съм много често в интернет, но приемам помощ всякаква - megiaries@mail.bg
благодаря!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #38 -: Февруари 17, 2007, 13:04:53 pm »
въздържание-7 дни
Обикновено въздържанието е между 3-5 дена, но не и повече.
Твърде вероятно е по-дългия период на въздържание, да влоши някои показатели. Така съм чела, ако греша ме поправете.

Цитат
но сега иска да ми прави цветна снимка на матката и проходимоста на тръбите - но съм чувала че е болезнено
Така или иначе трябва да се направи, за да се провери проходимостта на тръбите - независимо дали ще е с цветна снимка или хидротубация. Болката е индивидуална и всеки има различен праг към нея. Разрови се и прочети, доста неща има по темата.

Темата е създадена от определен специалист в конкретната проблематика, в нея не се дават мнения на потребители с неустановен статут!!!

Много добре чета и знам каква е темата и с какъв статут :)
Просто не беше обърнато внимание на това, и знаех че Мели ще каже като види че е писано. Беше интересно и за мен. Мерси все пак за мъмренето - няма да пиша повече.
Извинявам се, на който и да е да ме е скастрил.
Приятен ден :)
ПС: Мислех и да си изтрия поста си, след като не е за тук, но се нарушава логиката на темата, понеже Мели ми е отговорила.
« Последна редакция: Февруари 22, 2007, 19:23:50 pm от BLACK_ROSE »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #39 -: Февруари 17, 2007, 13:19:18 pm »
Така си е. Обемът на еякулата нараства средностатистически с 1,0 мл между първия и втория ден на сексуално въздържание и с 0,3 мл дневно до петия ден. До 11-14 ден обемът леко се увеличава, след което започва да намалява.

Броят сперматозоиди и подвижността им са по-лоши след 1 ден въздържание, нарастват до втория (процента на виталните) и третия (процента на подвижните), а след петия ден започват да спадат. Морфологията е сравнително стабилен показател и не се влияе съществено от срока на абстиненция.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу