0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #20 -: Февруари 14, 2007, 22:56:29 pm »
Благодаря за бързия отговор, д-р Даскалов!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #21 -: Февруари 15, 2007, 06:34:33 am »
Д-р Даскалов, много благодаря!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #22 -: Февруари 15, 2007, 08:28:20 am »
Доктор Даскалов!  :flower:
Какво бихме правили без сърцати лекари като ВАС!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #23 -: Февруари 15, 2007, 20:01:01 pm »
Въпреки, че съм към края на бременността си имам питане към д-р Даскалов- или по-точно пояснение за т.нар. тапа или слузеста запушалка- какво представлява, как да я разпознаем и дали това е задължителен признак за наближаващо раждане.
Благодаря за отговора предварително.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #24 -: Февруари 16, 2007, 13:26:25 pm »
Честито за новата тема и добре дошъл на д-р Даскалов  :D

За пореден път се прекланям пред Вашата отзивчивост и желание да помагате, въпреки изключителната Ви професионална ангажираност!
Аз съм от щастливките, които са Ви посещавали и ще Ви посещават лично, но съм сигурна, че помощта Ви ще бъде безценна за тези момичета, които нямат тази възможност!
Благодаря Ви!

Пресъединявам се към написаното от Верди и се чувствам късметлийка, че ви познавам докторе  :)
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #25 -: Февруари 16, 2007, 17:27:16 pm »
Д-р Даскалов, извинявам се, че ви притеснявам за втори път, а предполагам, че няма и да е последния.

Преди да забременея имам изследване с положителен титър за токсоплазмоза клас IgG. По този повод съм правила консултация с инфекционист /благодарение на д-р Владимиров/, който ме увери, че съм прекарала в миналото токсоплазмозата и принципно при забременяване няма опасност за мен, още повече че опасната при бременост форма трае само 14 дни.

По настояване на гинката от ЖК пуснах токсоплазмоза отново, като предпочетох да изследвам IgM антитела, които са за острата форма на заболяването. И , о , радост! Резултат - положителен и далеч над референтната стойност.

Въпросът ми е - възможно ли е това?
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #26 -: Февруари 16, 2007, 19:57:50 pm »

Здравейте отново д-р Даскалов! Вече съм 6 г.с. и 4 дни. Отново имам нужда от вашия опит и съвет. Днес бях при д-р Мазнейкова. Видяха се 2 г. сака. Единият добре оформен, с ембрион със сърдечна дейност. Вторият почти  два пъти по-малък, леко сплескан и не се виждаше ембрион. След като й разказах за  двата спонтанни аборта, хистерорезекцията за синехия  на матката, кървенето и кръвоизлива, тя предположи, че  се чисти втория сак. Та въпросът ми е: Има ли опасност при изхвърляне на единия, да се изхвърли и другия сак?
А, и още 1 въпрос: Какъв е шансът да се задържат и двата? 
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #27 -: Февруари 17, 2007, 09:57:17 am »
Добре дошъл при нас Д-р Даскалов, радвам се, че ще можем да обсъждаме всичко тук и да не се питаме по сто пъти :lol:
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #28 -: Февруари 17, 2007, 18:14:06 pm »
Здравейте д-р. Даскалов! Искам да ви попитам в коя седмица е най подходящо да се направи Фетална морфология? Тъй като ми казаха 20/22 седмица а чета че на  повечето им е правена по рано! Благодаря ви предварително! :)
*

    naty_84

  • ***
  • 193
  • Искай нещо много силно и то се сбъдва.Повярвайте
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #29 -: Февруари 18, 2007, 21:11:28 pm »
Искам да споделя с вас,че в по-малките градове няма такива обстоятелствени изследвания или просто аз съм попаднала на неподходящ гинеколог.Той от както е остановил бременоста ми не ме е погледнал ха ехографа да ми каже как е бебето,а какво да говорим за фетална морфология.Имах инфекция/много силно бяло течение на топченца и сърбеж/отидох при него и без да ме погледне ми изписа лекрства,които са спрени,не ги зареждат в аптеките.Така дадоха ми заместител аптекарките.След това имах раничка и кървеше ,казах му той пак не благоволи да ме погледне да ми каже поне от нея ли наистина ми кърви.Каза ми следното"имаш нямаш сега не се лекува".Дори да е така поне да ме беше погледнал.Та искам да ви кажа,че в малките градове ни претупват,ЖК е точно 3 мин.
БЛАГОДЯРЯ ВИ Д-Р ДАСКАЛОВ ЗА ПОЛЕЗНАТА ИНФОРМАЦИЯ И ДАНО ПОВЕЧЕТО ЛЕКАРИ СА КАТО ВАС И САМО АЗ ДА НЕ СЪМ СЛУЧИЛА НА ЛЕКАР.

[link=http://www.mamaibebe.com][img noborder]http://
*

    naty_84

  • ***
  • 193
  • Искай нещо много силно и то се сбъдва.Повярвайте
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #30 -: Февруари 19, 2007, 10:44:47 am »
Днес ходих на ЖК и доктора ми даде следните изследвания без да ми обясни нищо.Ако може д-р Даскалов да ми обясните следните изследвания ще ви бъда много благодарна и ще ъм по-спокойна,че всичко е наред.
Левкоцити-WBC  7.4  G/L
Еритроцити-RBC  4.18 T/L
Хемоглобин-HGB  126 g/L
Хематокрит-HCT  0.368 L/L
MCV- 88.0 fl
MCH -30.1 pg
MCHC - 342 g/L
Тромбоцити-PLT  268 G/L

[link=http://www.mamaibebe.com][img noborder]http://
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #31 -: Февруари 19, 2007, 14:50:07 pm »
naty_84,
Надявам се, д-р Даскалов скоро да може да отговори на въпросите ти.
Аз ще ти кажа само, че не е редно да не ти е правено УЗИ досега, както и да ти се изписват лекарства без необходимите изследвания.
Редно е гинекологът ти да ти обяснява всичко. Изисквай го. Ако не - смени го.
Ето ти ориентировъчни референтни стойности на хематологичните показатели (в различните лаборатории стойностите могат да имат различни граници в зависимост от методите, които се използват).
« Последна редакция: Февруари 19, 2007, 14:52:10 pm от Verdi »
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #32 -: Февруари 19, 2007, 20:33:08 pm »
Доктор Даскалов!  :flower:
Какво бихме правили без сърцати лекари като ВАС!

Ако не съм аз, ще дойде някой друг, няма незаменими хора.  :lol:
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #33 -: Февруари 19, 2007, 20:44:37 pm »
Въпреки, че съм към края на бременността си имам питане към д-р Даскалов- или по-точно пояснение за т.нар. тапа или слузеста запушалка- какво представлява, как да я разпознаем и дали това е задължителен признак за наближаващо раждане.
Благодаря за отговора предварително.

Началото на раждането може да започне със следните признаци:

1. Болки в областта на кръста и/или ниско долу в корема.
2. Промени в маточната шийка - скъсяване, изглаждане и разширение (това се установява при вагинален преглед от акушер-гинеколог).
3. "Бележене на родилката" (интересен термин от народния фолклор) - това е кръвотечение от малки съдове по лигавицата на маточната шийка, предизвикано от процеса, описан в т. 2. Цервикалната запушалка (гъста слузеста материя, която е запушвала цервикалния канал по време на бременността) изпада, примесена с тази сукървица. Може да се сбърка с изтичане на околоплодна течност.
4. Пукане на околоплодния мехур и изтичане на околоплодна течност в различно количество.

Окончателна оценка дали е започнало раждането трябва да се направи от акушер-гинеколог, тъй като признаците не са задължителни и трудно могат да се преценят от самата бременна, особено ако ражда зъ първи път.

С най-добри пожелания за леко и успешно раждане! :)
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #34 -: Февруари 19, 2007, 20:48:43 pm »
Д-р Даскалов, извинявам се, че ви притеснявам за втори път, а предполагам, че няма и да е последния.

Преди да забременея имам изследване с положителен титър за токсоплазмоза клас IgG. По този повод съм правила консултация с инфекционист /благодарение на д-р Владимиров/, който ме увери, че съм прекарала в миналото токсоплазмозата и принципно при забременяване няма опасност за мен, още повече че опасната при бременост форма трае само 14 дни.

По настояване на гинката от ЖК пуснах токсоплазмоза отново, като предпочетох да изследвам IgM антитела, които са за острата форма на заболяването. И , о , радост! Резултат - положителен и далеч над референтната стойност.

Въпросът ми е - възможно ли е това?

Дали не е лабораторна грешка? Това, за съжаление, всеки път влиза в обсега на диференциалната диагноза. Аз бих изследвал отново IgG, IgM и IgA. Ако наистина е активна форма, в което много се съмнявам, ще трябва да се проведе антибиотичен курс по време на бременността с цел да се предпази плода.
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #35 -: Февруари 19, 2007, 20:53:01 pm »

Здравейте отново д-р Даскалов! Вече съм 6 г.с. и 4 дни. Отново имам нужда от вашия опит и съвет. Днес бях при д-р Мазнейкова. Видяха се 2 г. сака. Единият добре оформен, с ембрион със сърдечна дейност. Вторият почти  два пъти по-малък, леко сплескан и не се виждаше ембрион. След като й разказах за  двата спонтанни аборта, хистерорезекцията за синехия  на матката, кървенето и кръвоизлива, тя предположи, че  се чисти втория сак. Та въпросът ми е: Има ли опасност при изхвърляне на единия, да се изхвърли и другия сак?
А, и още 1 въпрос: Какъв е шансът да се задържат и двата? 

Д-р Мазнейкова е отличен специалист и щом е видяла един жизнеспособен плод и един сак без ембрион, няма причини да се съмняваме в поставената диагноза. Има опасност да се изхвърли и другия близнак, но е малка и е по-вероятно да не се случи. След като няма ембрион, шансът да се задържат и двата е само теоретичен.

Желая Ви да износите бемзпроблемно единична бременност, което в крайна сметка е нормалното състояние, докато близначната е рискова бременност.
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #36 -: Февруари 19, 2007, 21:24:48 pm »
Здравейте д-р. Даскалов! Искам да ви попитам в коя седмица е най подходящо да се направи Фетална морфология? Тъй като ми казаха 20/22 седмица а чета че на  повечето им е правена по рано! Благодаря ви предварително! :)

По време на бременност има няколко срока, в които е важно да се направи ултразвуково изследване на плода с цел да се търсят ултразвукови маркери, характерни за аномалии на плода. Важно условие за правилното провеждане на този скрининг е наличието на ултразвуков апарат от висок клас с добра разделителнаспособност, с наличие на Доплер и квалифициран акушер-гинеколог.

1. В първи триместър, между 11 и 13,6 гестационни седмици
2. Във втория триместър, между 18 и 23 гестационна седмица

В първия срок се прави ултразвуково изследване на т.нар. нухална транслуценция (nuchal translucency) - това е гънка в областта на врата на бебето, която трябва да се открие и измери.



Освен това се измерват CRL (това е размерът между главата до седалището), носната кост, ъгълът между носа и челото и кръвотокът на трикуспидалната клапа. Успоредно с това се прави и серумен биохимичен скрининг, при който се измерват нивата на два серумни маркера в кръвта - свободен бета ЧХГ и PAPP-A (Pregnancy-associated plasma protein-A).

Целта на това сложно занятие е да се определи рискът от раждане на дете с аномалии. При повишен риск се предлага да се проведат инвазивни изследвания - хорионбиопсия или амниоцентеза.

Във втория срок се оценява завършената органогенеза на плода.
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #37 -: Февруари 19, 2007, 21:31:57 pm »
Искам да споделя с вас,че в по-малките градове няма такива обстоятелствени изследвания или просто аз съм попаднала на неподходящ гинеколог.

За съжаление знам, че това е така.

След това имах раничка и кървеше ,казах му той пак не благоволи да ме погледне да ми каже поне от нея ли наистина ми кърви.Каза ми следното"имаш нямаш сега не се лекува"

Протестирам срещу такъв подход. Бременната жена може да боледува от същите болест и да има същите проблеми с маточната шийка, както и небременна. Сериозно Ви препоръчвам гинекологичен преглед с цитонамазка, микробиология от влагалищен секрет и ако е необходимо, лечение по време на бременността.

Днес ходих на ЖК и доктора ми даде следните изследвания без да ми обясни нищо.Ако може д-р Даскалов да ми обясните следните изследвания ще ви бъда много благодарна и ще ъм по-спокойна,че всичко е наред.
Левкоцити-WBC  7.4  G/L
Еритроцити-RBC  4.18 T/L
Хемоглобин-HGB  126 g/L
Хематокрит-HCT  0.368 L/L
MCV- 88.0 fl
MCH -30.1 pg
MCHC - 342 g/L
Тромбоцити-PLT  268 G/L


Тези показатели са в норма, но все пак е редно да ги коментира  гинеколог, който следи бременността Ви и най-добре знае какво е общото Ви състояние.
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #38 -: Февруари 19, 2007, 23:43:20 pm »
Благодаря за отговора и за пожеланията.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #39 -: Февруари 20, 2007, 08:30:38 am »
Доктор Даскалов!  :flower:
Какво бихме правили без сърцати лекари като ВАС!

Ако не съм аз, ще дойде някой друг, няма незаменими хора.  :lol:

Незаменими няма, но неповторими има! :lovedock: :lovedock:



P:S:(Съдбата,взела че ги и срещнала и станали семейство!)
« Последна редакция: Февруари 20, 2007, 08:33:39 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)