0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
здравейте, д-р Бърди,
сусам може ли да се дава? ако да, обработен и смлян ли?
Благодаря :D
Абсолютно не! под никаква форма, освен 1 ч.л. сусамово масло и то след 12-14 месеца.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Здравейте д-р Бърди,
Ше Ви досадя с няколко въпроса, за което се извинявам.
Бебето е на 25 дена вече.
1. От 5 ден след раждането си е на дохранване, започнахме по препоръка на сестрите от клиниката с ХА /питаха ме дали сме имали алергии, съпруга ми е имал някакви като дете/. На Хумана ХА отначало, после Аптамил ХА След това около 20-я и ден, по препоръка на педиатъра преминахме на нормално АМ, Аптамил 1  на Милупа. Ефекта беше, че г-цата съвсем явно не го харесваше, не си дояждаше никога /ХА го яде с апетит/ и го повръщаше по малко. Така 2-3 дена, след което акушерката препоръча отново да се върнем на ХА. Детето си го яде с желание отново. Между другото още като отворихме кутията на Аптамил 1, ни замириса много неприятно, точно на рибено масло /срока на годност е до 2008/, съвсем различен вкус от Аптамил ХА. Доколкото разбрах от акушерката, от ХА са извлечени белтъците, или не съм разбрала правилно?.
Бихте ли коментирали на какво може да се дължи това явление? Дали е въпрос на  вкус или има някоя сзставка в обикновеното АМ, която не и понася? И докога да се храним с ХА?
2. И втория ми въпрос. Издава, особено след хранене и нощно време, много силни звуци, нещо като напъване, пъшкане, скърцане и същевременно се свива, мята ръце и крака и се зачервява като домат :). И това на сън почти през цялата нощ. Според акушерката, това идвало от храносмилането и било нормално за бебе на тази възраст????? Бихте ли ми дали съвет и идея дали наистина е така и трябвали да направим някакви изследвания. Изпражненията са си нормални мисля, жълти, с цвят на горчица, кашести,  понякога един път на ден, понякога и повече.
Благодаря Ви предварително

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте д-р Бърди,
Ше Ви досадя с няколко въпроса, за което се извинявам.
Бебето е на 25 дена вече.
1. От 5 ден след раждането си е на дохранване, започнахме по препоръка на сестрите от клиниката с ХА /питаха ме дали сме имали алергии, съпруга ми е имал някакви като дете/. На Хумана ХА отначало, после Аптамил ХА След това около 20-я и ден, по препоръка на педиатъра преминахме на нормално АМ, Аптамил 1  на Милупа. Ефекта беше, че г-цата съвсем явно не го харесваше, не си дояждаше никога /ХА го яде с апетит/ и го повръщаше по малко. Така 2-3 дена, след което акушерката препоръча отново да се върнем на ХА. Детето си го яде с желание отново. Между другото още като отворихме кутията на Аптамил 1, ни замириса много неприятно, точно на рибено масло /срока на годност е до 2008/, съвсем различен вкус от Аптамил ХА. Доколкото разбрах от акушерката, от ХА са извлечени белтъците, или не съм разбрала правилно?.
Бихте ли коментирали на какво може да се дължи това явление? Дали е въпрос на  вкус или има някоя съставка в обикновеното АМ, която не и понася? И докога да се храним с ХА?
2. И втория ми въпрос. Издава, особено след хранене и нощно време, много силни звуци, нещо като напъване, пъшкане, скърцане и същевременно се свива, мята ръце и крака и се зачервява като домат :). И това на сън почти през цялата нощ. Според акушерката, това идвало от храносмилането и било нормално за бебе на тази възраст????? Бихте ли ми дали съвет и идея дали наистина е така и трябвали да направим някакви изследвания. Изпражненията са си нормални мисля, жълти, с цвят на горчица, кашести,  понякога един път на ден, понякога и повече.
Благодаря Ви предварително
Дохранване към кърмата ли имате пред вид? Няма смисъл ако кърмите да дохранвате с ХА мляко. Въобще ефекта на ХА млека е доста съмнителен. От Хумана ХА и Аптамил ХА, кое повече харесва? Не "играйте" с млеката по този начин...

2-това вероятно е от преяждане или не се е оригнала. Поставяйте я на дясната и страна за около 20 минути след хранене.

Ако няма нужда от добавки-кърмете само. Ако има нужда, едно обикновено мляко- Хумана, например, би било достатъчно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря Ви, д-р Бърди за отговора.
1. Да дохрамваме, защото аз имам много малко кърма, около 20 до 30 гр като изцеждам с помпата, едвам едвам покапва.
2. И когато се оригне звучно и няколкократно пак се получава този ефект с ръмженето.
3. За съжаление не мога да я сложа на дясната страна, защото носи специални гащи за да и стоят разкрачени крачетата, недоизградени хълбоци, заради това че не се обърна в корема ми.
4. Ми и двете ги яде, и Хумана ХА и Аптамил ХА. Да, че няма смисъл от ХАто разбрах, но какво да правим ако започна отново с Хумана примерно и тя го отказва или го повръща.
И дали се дължи  на някоя от съставките при обикновеното АМ, това да не го харесва?
Благодаря Ви отново

И още един въпрос д-р Бърди,

Даваме й по малко чай /бебешки, билков,  за успокоение на стомаха/, който тя поглъша с голямо удоволствие. Както казах, тя е на смесено хранене, като по голямата част е АМ.
Какво ще ме посъветвате за чая. Щом го пие детето да му дваме ли или не е препоръчително.
Благодаря Ви

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
И още един въпрос д-р Бърди,

Даваме й по малко чай /бебешки, билков,  за успокоение на стомаха/, който тя поглъша с голямо удоволствие. Както казах, тя е на смесено хранене, като по голямата част е АМ.
Какво ще ме посъветвате за чая. Щом го пие детето да му дваме ли или не е препоръчително.
Благодаря Ви
Не е добре да давате чай. Всъщност до 6 месеца не даваме нищо друго освен АМ/кърма.Чай засища, може да има повече калории отколкото е нужно, или по-малко.
Може да продължите с ХА спокойно до 6 месец и нататък и да не експериментираме повече с млеката. Изберете това ХА, което хапва добре.
« Последна редакция: Август 02, 2007, 10:37:15 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Д-р Бърди, Здравейте,
Правихме кръвна картина на синът ми, по настояване на баба му, и бих искала да обсъдя резултатите с вас.
WBS 11.3 G/L [3.3-10.9]
LYM 5.9 R2 52.4 %L [0.6-4.1][10.0-58.5%L]
*MID 2.5 22.3 %M [0.0-1.8][0.1-24.0 %M]
GRAN 2.9 25.3 %G [2.0-7.8][37.0-92.0 %G]
RBC 5.28 T/L [4.2-6.3]
HGB 123 g/L [120-180]
HCT .387 L/L [.370-.510]
MCV 73.3 fL [80.0-97.0]
MCH 23.3pg [26.0-32.0]
MCHC 318 g/L [310-360]
RDW 13.7 % [11.5-14.5]
PLT 377 G/L [140-440]
MPV 7.8 fL [0.0-99.8]
кръвна захар - 5,3

Свекърва ми казва че кръвната картина не и харесва, според нея имал хемолитична анемия, и че кръвната захар е висока/кръвта е взета 3 часа след хранене, млечен крем 220гр/. Вие какво мислите? Има ли основание за някакво притеснение?
Предварително благодаря!

П.С. Другото което исках да ви попитам е дали може да му се направи манту, тъй като не се показа никакъв белег, с оглед днешната кръвна картина.

Тава е една от последните снимки на синът ми
« Последна редакция: Август 02, 2007, 22:04:09 pm от Cvetelina »
*

    sami

  • *****
  • 1148
  • Обожавам малките ми куклички!!!!!!!
Здравейте доктор Birdie!
Ако си спомняте бяхте ми казали/за алергията/,да давам "зиртек"!
Искам да ви кажа че пъпките минават,но очичките всяка вечер се подуват все още!
До кога ще е така?И до кога да давам лекарството,вече 4-5 дена го пие?
Благодаря ви!


http://www.zdravei.bg/videos/id_6940/title_v
torija-rojden-den/http://bg-mamma.com/ticker/69256
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Д-р Бърди, Здравейте,
Правихме кръвна картина на синът ми, по настояване на баба му, и бих искала да обсъдя резултатите с вас.
WBS 11.3 G/L [3.3-10.9]
LYM 5.9 R2 52.4 %L [0.6-4.1][10.0-58.5%L]
*MID 2.5 22.3 %M [0.0-1.8][0.1-24.0 %M]
GRAN 2.9 25.3 %G [2.0-7.8][37.0-92.0 %G]
RBC 5.28 T/L [4.2-6.3]
HGB 123 g/L [120-180]
HCT .387 L/L [.370-.510]
MCV 73.3 fL [80.0-97.0]
MCH 23.3pg [26.0-32.0]
MCHC 318 g/L [310-360]
RDW 13.7 % [11.5-14.5]
PLT 377 G/L [140-440]
MPV 7.8 fL [0.0-99.8]
кръвна захар - 5,3

Свекърва ми казва че кръвната картина не и харесва, според нея имал хемолитична анемия, и че кръвната захар е висока/кръвта е взета 3 часа след хранене, млечен крем 220гр/. Вие какво мислите? Има ли основание за някакво притеснение?
Предварително благодаря!

П.С. Другото което исках да ви попитам е дали може да му се направи манту, тъй като не се показа никакъв белег, с оглед днешната кръвна картина.

Тава е една от последните снимки на синът ми
Кръвната глюкоза е нормална.
Хемолитична анемия?  8O от тези изследвания? На базата на какво?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте доктор Birdie!
Ако си спомняте бяхте ми казали/за алергията/,да давам "зиртек"!
Искам да ви кажа че пъпките минават,но очичките всяка вечер се подуват все още!
До кога ще е така?И до кога да давам лекарството,вече 4-5 дена го пие?
Благодаря ви!
Може да го ползвате още 3 дена.
Това, за което пишете не е проблем. Важно е обривите да минат.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
 8O и моето изражение беше същото. Обяснението й беше, че отношението м/у хематокрита и еритроцитите не е както трябва. Според нея еритроцитите са твърде много. Другото което ми каза, че тези референтни стойности, които са дадени не са за деца :? Детето било жълтеникаво.
Левкоцитите били много и не можело да се направи манту и т.н.
Снощи четох много инфо за това нейно предположение и абсолютно не съм съгласна с нея, затова исках да се допитам до вас.
« Последна редакция: Август 03, 2007, 10:47:35 am от Cvetelina »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
8O и моето изражение беше същото. Обяснението й беше, че отношението м/у хематокрита и еритроцитите не е както трябва. Според нея еритроцитите са твърде много. Другото което ми каза, че тези референтни стойности, които са дадени не са за деца :? Детето било жълтеникаво.
Левкоцитите били много и не можело да се направи манту и т.н.
Снощи четох много инфо за това нейно предположение и абсолютно не съм съгласна с нея, затова исках да се допитам до вас.
При хемолитична анемия има данни за анемия.
Освен това, не е правена морфология ("плочка") и не са изследвани ретикулоцити.
Левкоцитите са в норма (5-15).
Дали детето е "жълто" не мога да кажа.
Ваксините нямат нищо общо с броя на левкоцитите.

Манту НЕ Е, и НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ критерий за успешността на една БЦЖ ваксинация!
Една направена и документирана доза БЦЖ е достатъчна.
НЕ правете втора БЦЖ!!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Много Ви благодаря за отговора!
Все се каня да не и обръщам внимание, но е много трудно, когато ти кажат ,че детето ти може би има някакъв здравословен проблем, дори и когато го казва човек на който нямаш пълно доверие.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Здравейте д-р Бърди- ние почнахме захранвато и веднага почват притесненията и питанките.
Та- първо въведена храна- морков на Гербер 80 гр- първи ден- 4 лъжички, втори- 8, трети-13 /около 1/3 от бурканчето/. От 20-25 ден след раждането си някъде Стефи е със забавено изхождане- веднъж на няколко /4-5-до 8/ дена, след пюрето още на втория ден се изходи- малко по-плътно от нормалното и по-тъмно, не с характерния златист цвят. Вчера на обед пак се изходи /два дни подред/, но вечерта с много напъване завтори като накрая изкарваше само безцветна слуз /малко като количество, но все пак ме притесни/. Как да тълкувам това изхождане, като цяло детето е в нормален тонус, суче си нормално и си прави всичко друго както обикновенно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте д-р Бърди- ние почнахме захранвато и веднага почват притесненията и питанките.
Та- първо въведена храна- морков на Гербер 80 гр- първи ден- 4 лъжички, втори- 8, трети-13 /около 1/3 от бурканчето/. От 20-25 ден след раждането си някъде Стефи е със забавено изхождане- веднъж на няколко /4-5-до 8/ дена, след пюрето още на втория ден се изходи- малко по-плътно от нормалното и по-тъмно, не с характерния златист цвят. Вчера на обед пак се изходи /два дни подред/, но вечерта с много напъване завтори като накрая изкарваше само безцветна слуз /малко като количество, но все пак ме притесни/. Как да тълкувам това изхождане, като цяло детето е в нормален тонус, суче си нормално и си прави всичко друго както обикновенно.

Нищо от това, което описвате не представлява проблем.
Бих препоръчал да започнете захранване с плодове в 16-17-18, а не със зеленчук.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Здравейте д-р Бърди и от мен, новоизлюпена майка на бебето Криси, малко момиченце. Аз съм майка, която хълца, когато то хълца, прозявам се когато то се прозява, спя, когато то спи, но лошото е, че и плача, когато то плаче :) Ама напоследък не плача. Престрашавам се да ви питам нещо...
Бебето се роди по-мъничко 2650 г., изписаха ни от болницата 2590 г. на 31.07.07 г. Вторник на обяд. Храня я само с кърма, суче от мен, като първия ден в къщи нямах много, а и бях притеснена, не сме изградили още и режим съвсем точен, но се стараем и имаме напредък. Храни се по 7 пъти в денонощието, като през нощтта яде последно в 12 часа и след това преживяваме коликите до към 1 часа и заспива, след това се храним чак към 7-8 часа сутринта (за през ноща сега спи като мече зимен сън). До днес 05.08.07 за 5 дни от изписването е наддала 110 грама и сега тежи 2 700 г. Дали това е нормално, при положение, че не я дохранвам с нищо? Личната и лекарка каза, че не е лошо вечер да си я дохранвам с по 30 грама от изцедената ми кърма. Примерно на последните две хранения, защото тогава кърмата ми действително намалява. Какво е вашето мнение относно тези ми въпроси? ще съм ви благодарна ако ми отговорите докторе :)
Поздрави, Нина
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте д-р Бърди и от мен, новоизлюпена майка на бебето Криси, малко момиченце. Аз съм майка, която хълца, когато то хълца, прозявам се когато то се прозява, спя, когато то спи, но лошото е, че и плача, когато то плаче :) Ама напоследък не плача. Престрашавам се да ви питам нещо...
Бебето се роди по-мъничко 2650 г., изписаха ни от болницата 2590 г. на 31.07.07 г. Вторник на обяд. Храня я само с кърма, суче от мен, като първия ден в къщи нямах много, а и бях притеснена, не сме изградили още и режим съвсем точен, но се стараем и имаме напредък. Храни се по 7 пъти в денонощието, като през нощта яде последно в 12 часа и след това преживяваме коликите до към 1 часа и заспива, след това се храним чак към 7-8 часа сутринта (за през нощта сега спи като мече зимен сън). До днес 05.08.07 за 5 дни от изписването е наддала 110 грама и сега тежи 2 700 г. Дали това е нормално, при положение, че не я дохранвам с нищо? Личната и лекарка каза, че не е лошо вечер да си я дохранвам с по 30 грама от изцедената ми кърма. Примерно на последните две хранения, защото тогава кърмата ми действително намалява. Какво е вашето мнение относно тези ми въпроси? ще съм ви благодарна ако ми отговорите докторе :)
Поздрави, Нина
Привет,
Да е живо и здраво малкото мече.
Бих ви посъветвал да:

*я оставяте по-дълго на гърдата, като по средата на храненето я оригвате. Да "завършвате" с втората гърда, а при следващо кърмене да започвате от "последната" гърда при предишното хранене.
*да не давате храна от биберон (кърма или АМ) без абсолютна необходимост.
*да се убедите че за последното хранене детето не е още гладно и затова да плаче, а не от "колики".
*Да храните поне един път през нощта- това е много важно за наддаването на тегло.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Много ви благодаря за отговора.  :)
Ако правилно съм разбрала, може би трябва малко да изместим режима и последното хранене да е по-късно през нощта.
Също така при такова наддаване на тегло не е абсолютно необходимо дохранване с кърма от шише.
Все ми се ще да наддава повече  :?
Поздрави и лека вечер за сега. Ако имам въпроси ще ви безспокоя  :oops:
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Нищо от това, което описвате не представлява проблем.
Бих препоръчал да започнете захранване с плодове в 16-17-18, а не със зеленчук.
Благодаря, доктор Бърди. Да ми обясните малко по-подробно логиката на тази схема за захранване, от това което прочетох си направих следните изводи:
1. с оризова каша се захранват деца с телесно тегло близо до долна граница /каквито ние не сме/
2. захранва се по обедно време, за да може да има повече време да се отреагира при евентуална алергична реакция през светлата част на деня
3.захранването с плодови пюрета крие риск от привикване към фруктовата захар и след това детето трудно възприема зеленчуковите
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Нищо от това, което описвате не представлява проблем.
Бих препоръчал да започнете захранване с плодове в 16-17-18, а не със зеленчук.
Благодаря, доктор Бърди. Да ми обясните малко по-подробно логиката на тази схема за захранване, от това което прочетох си направих следните изводи:
1. с оризова каша се захранват деца с телесно тегло близо до долна граница /каквито ние не сме/
2. захранва се по обедно време, за да може да има повече време да се отреагира при евентуална алергична реакция през светлата част на деня
3.захранването с плодови пюрета крие риск от привикване към фруктовата захар и след това детето трудно възприема зеленчуковите

1. Няма такова нещо изобщо. Оризовото брашно е алтернатива на плодовете, и не е с богато калорийно съдържание. Следователно, никакво предимство на оризовото брашно по отношение на наддаването няма.
2. Алергията не е тема в началото на захранванията, защото много, много е рядка алергия към ябълка и/или круша.
3. Няма "привикване към фруктовата захар", защото плодовете са "неутрално" сладки. Нетипично и силно сладки са само "изкуствените" храни или подсладените такива. По принцип за толкова години не съм виждал дете с патологично пристрастие към плодове :) .Логиката на плодовете е да предизвикате интерес, и така да избягвате натиск при хранене.

Което с плодове става най-лесно. Със зеленчук->>по-трудно.
« Последна редакция: Август 06, 2007, 19:54:26 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.