0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте отново,

нямам думи да изкажа благодарността си на всички вас - толкова много научих от 2-та форума в които чета, пиша, питам..

За това се обръщам отново с въпрос към вас, а не към лекаря ми - кога се налага да се направят имунологични изследвания?

Трябва ли да отида и да си направя такива изследвания, а не да оставям времето да лети до като някой лекар, някой ден не се сети - че там може да е проблема...

Има толкова малки неща, на които никой не обръща внимание и се губят години...в търсене..мъка...и терзание. Малки нещица като Ph-то на влагалището...или не правенето на едно или друго изследване преди предпиемане на оперативна намеса...

Мисля си че някои от вас знаят в пъти повече от много от лекарите-специалисти у нас.

Благодаря ви още веднъж че ви има. Пожелавам искрено успех на всеки от нас който търси помощ и утеха.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #1 -: Март 21, 2007, 09:25:16 am »
Моето лично мнение е, че преди ин-витро процедура е добре да се направят. Прекалено много влагаш при АРТ - здравето си, надежди, средства.
*
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #2 -: Март 21, 2007, 12:09:51 pm »
И според мен би трябвало да се направят дори при първо ин витро, а не както доктора от
Якентро твърди при първо неуспешно ин витро. Казвам го защото имам 4 опита икси при Табакова и едва когато отидох при Стаменов ми бяха направени тези изследвания. Тъй или иначе даваш кръв за щяло и нещяло пари също така, а това е едно комплексно изследване и на хормони и на НК клетки , в много от случаите производството на антитела е причината за мистериозен стерлитет, а те се откриват именно при тези изследвания.
Успех!
 
*

    NDK

  • *
  • 174
  • Двете слънца които топлят сърцето ми.
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #3 -: Март 21, 2007, 12:45:57 pm »
Pitia , не самото  констатиране на наличие на Нк в периферната кръв е достатъчно да се направят  категорични изводи. Важна е тяхната активност и до каква степен тази АКТИВНОСТ се подтиска в лаборатовни условия с IVIg или Интралипид,за да се приложи единия или другия супресант.

 Второ изследване което дава отговори е Crossmach , но не само  като флуоцитометрия, а и като ниво на протеините IgG i IgM  спрямо Т и Б клетките.

 И не на последно място до колко има съвпадение на HLA  от втори клас DR  и DQ.

 И то те са основание за размисъл , ако няма ендокринологичен проблем.
*
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #4 -: Март 21, 2007, 13:55:32 pm »
Pitia , не самото  констатиране на наличие на Нк в периферната кръв е достатъчно да се направят  категорични изводи. Важна е тяхната активност и до каква степен тази АКТИВНОСТ се подтиска в лаборатовни условия с IVIg или Интралипид,за да се приложи единия или другия супресант.

 Второ изследване което дава отговори е Crossmach , но не само  като флуоцитометрия, а и като ниво на протеините IgG i IgM  спрямо Т и Б клетките.

 И не на последно място до колко има съвпадение на HLA  от втори клас DR  и DQ.

 И то те са основание за размисъл , ако няма ендокринологичен проблем.

Леле, много сложно звучи. А къде мога да ги направя тези имунологични изследвния?
*

    NDK

  • *
  • 174
  • Двете слънца които топлят сърцето ми.
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #5 -: Март 21, 2007, 14:46:04 pm »
Лично според мен - в тази им цялост в момента не и в България . Поради тази причина се надявам да намеря отговор при срещата си с професор Кулам, а в тази връзка новата плевенска клиника да попълни тази огромна празнота в  репродуктивната ти имунология. Такива  панели се правят в няколко имунологични клиники в САЩ , а доц, Конова според мен  направи огромен жест към всички нас ,които  търсим отговори в мъглявината на имунологията , като покани за консултанти  док Кулам и док Русев.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #6 -: Март 21, 2007, 17:09:31 pm »
Имунологичните изследвания са над 1000 вида, затова е необходимо добър имунолог да определи кои точно да ти назначи като начало (ако се открият някои отклонения при първите изследвания, се назначават и допълнителни).

Аз също съм на мнение, че имунологичните и генетичните изследвания трябва да се направят още преди първото ин витро (икси).

В България можеш да ги направиш в Плевен при д-р Конова.За София знам, че правят в клиниката на Стаменов, но сигурно има идруги места, където можеш да ги пуснеш.
Намерихме нашето синче.
*
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #7 -: Март 21, 2007, 18:05:20 pm »
Чувала съм че са много скъпи...вярно ли е?
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #8 -: Март 21, 2007, 19:34:39 pm »
кога да се наравят !? аз имам 4 неуспешни инсеминации и 1 неуспешно инвитро,никой не ми е назначил такива изследвания въпреки, че сме с неизяснен стерилитет.много се чудих дали да не направя консултация с имунолог преди инвитрото и сега съжалявам, че не съм го направила. моят съвет също е преди АРТ процедура да се направят всички възможни изследвания. Верно е ,че не са евтини, но парите и надеждите които влагаме за инвитро...
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #9 -: Март 21, 2007, 20:13:44 pm »
Пиши на доц. Конова.
*

    NDK

  • *
  • 174
  • Двете слънца които топлят сърцето ми.
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #10 -: Март 21, 2007, 20:44:49 pm »
Аз бих те посъветвал направо си запиши  час за консултация в Плевен.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #11 -: Март 21, 2007, 23:20:58 pm »
аз също сериозно съм се замислила за изследвания-генетични и имунологични.Поразгледах сайта на доц. Конова и направих следните генетични:
 - фактор V Leiden;
- мутация G20210A в протромбиновия ген;
- генетичен вариянт C677T в гена на метилентетрахидрофолат редуктаза.
 Трябва да направя и генетичен вариант в гена на тромбоцитен гликопротеин IIb/IIIa , но ми казаха,че се прави поне 3 месеца след аборта.Дотук изследваните са ок.
 Сега се чудя има ли смисъл да си правим със съпругът ми хромозомен анализ-и без това нищо не може да се направи ако излезе нещо.
 За имунологичните-там пък съвсем нищо не ми е ясно.Явно трябва да пиша на Конова и да видим ,какво ще ме посъветва.
 Според моите лекари,няма много нужда от тях,защото връзка между двата ми аборта няма.Единият е в 9-та седмица-мисед.А другият е в 20-та ,но той стана,защото бебетата бяха еднояйчни близнаци и едното имаше по-голям кръвопоток от другото.Според тях и в двата аборта са малшанс.Може и така да е ,но ми се ще да проверя дали няма и друга причина.Според едната ми лекарка, антифосфолипидни антитела се изследват до месец след аборта или по време на бременността - така ли е наистина?
« Последна редакция: Март 21, 2007, 23:22:38 pm от z22 »
<br />
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #12 -: Март 22, 2007, 09:45:10 am »
Сега се чудя има ли смисъл да си правим със съпругът ми хромозомен анализ-и без това нищо не може да се направи ако излезе нещо.

Мила, не съм генетик, но мисля, че не е съвсем така. Проблемите при хромозомния анализ могат да бъдат от най-различно естество, като някои от тях могат да бъдат преодоляни с АРТ, а в редки случаи и със спонтанно забременяване (като се остави природата сама да си свърши работата и да се освободи от тежко увредените зародиши).
Обясненията ми сигурно звучат малко неясно, но аз правя извод от нашия случай (аз съм балансиран носител на Робертсонова транслокация, т.е. имам една хромозома по-малко от нормалните 46ХХ). Заключението на генетичката беше, че може да се опита с АРТ + предимплантацинна диагностика, а може и да се разчита на естествено забременяване, шанса при което обаче е минимален.

Все пак си мисля, че е по-добре човек да е наясно има ли проблем там, за да знае и лекаря ти на какво да наблегне и какво да следи при бъдеща бременност.
Намерихме нашето синче.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #13 -: Март 22, 2007, 10:14:43 am »
по принцип е така,но при положение че имам две бременности,едната износена до 5-ти месец -та за това се чудя.
 А каква е цената на хромозомните?
<br />
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #14 -: Март 22, 2007, 13:24:26 pm »
Ако искаш първо се консултирай с генетик и той ще те посъветва дали да ги направите или не.
Можеш да пишеш до д-р Ковачева, която сега работи в клиниката на д-р Конова.


Ние правихме изследванията миналото лято в Плевен (тогава клиника още не съществуваше и генетичните се правеха в Медицинския университет, но генетичката, при която ги пуснахме сега е в новата клиника) - платихме общо 150лв., в които са включени хромозомен анализ за мен и съпруга ми и маркери за тромбофилия - само за мен.
Намерихме нашето синче.
Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #15 -: Март 22, 2007, 19:04:02 pm »
Въпреки, че положението с имунологичните изследвания е малко сложно - при някои се предполага, че имунологичните причини са проблем, други пък си забременяват, все пак според мен е добре да се направят.
Могат да се предприемат действия, които да увеличат шансовете за успех.

Зори, според мен си направи и имунологични. Различни имунологични причини водят до прекъсване на бременността в различен етап, някои дори в напреднала. При теб най-вероятно наистина е малшанс, но какво ти пречи за всеки случай да си ги изследваш.
Благодаря ти, Бени!







Re: Имунологични изследвания...кога се налагат?
« Отговор #16 -: Март 24, 2007, 22:19:30 pm »
zdraveite, pisha za parvi pat, pravih 2 pati icsi pri Tabakova bezuspeshno i chak sega pri Stamenov mi napraviha tezi imunologichni i-ia,rezultatite kloniaha kam othvarliane na ploda. Kakvo oznachava tova

Пиши на кирилица
« Последна редакция: Март 25, 2007, 09:35:19 am от Lali »