0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
оскъден цикъл/хипоменорея
« -: Януари 20, 2008, 20:50:30 pm »
Здрвейте на всички. Но съм очаквала че и това ще ми дойде до главата, но уви човек никога не знае какво му е писано.
На 33 години съм и от половин година цикъла ми много намаля.В момента е само един ден.Не съм вземала никога хормони или противозачатачни, което отпада като причина.
Ходих на гинеколог. Каза ми че лигавицата ми е много тънка. Приемам хомеопатични лекарства, но засега резултат няма.... вече 3ти цикъл.
Не съм  правила никакви хормонални иследвания. А днес е 3ти ден от цикъла.
И в общи линии на своя глава съм решила да си направя иследвания. А не да чакам прегелда а после още месец до следващия цикъл, който може и да го няма. Мъчно ми е, че точно в момента в който с приятеля ми вече бяхме решили най после да имаме бебе.... това се случи с мене. И да успея да забременея надали ще го износя.
Прочетох че  трябва да си направя следните иследвания на 3-5 ден от цикъла: LH, Estradiol, FSH, Prolactin, Testosteron
И на 7 ден след овулацията/което сигурно е към 20ден от цикъла/ Прогестерон.
Кажете ми моля така ли е както съм го написала или бъркам?
И относно иследванията на щитовидната жлеза.....моля кажете ми какви точно да са или кое е стандартно за такъв тип иследване. ТSH i Parathormon смятам да направя, но малко на лотария го играя. Може би е по добре да ида на ендокринолог първо, но нямам нерви да чакам, защотото ще се побъркам. И без това за гинеколога ми поне за месец няма часове.... За ендокринолог ще е същото предполагам. Просто искам да си спестя един месец чакане.И направо с готови иследвания да ида, а не тепърва да ги правя.
« Последна редакция: Януари 21, 2008, 11:06:37 am от dalil »
*
Re: оскъден цикъл
« Отговор #1 -: Януари 20, 2008, 22:26:16 pm »
Хормоните се изследват на тези дни които си написъла.
От щитовидните аз съм изследвала TSH FT3 FT4 TAT MAT
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: оскъден цикъл
« Отговор #2 -: Януари 21, 2008, 07:47:03 am »
На 3 ден от МЦ- ЛХ,ФСХ и Естрадиол
На 7 ден след доказана О. ,/ поне с тестове и БТ/ - Прогестерон.
За другите изследвания няма значение на кой ден.
Посети клиника по стерилитет.
Не вярвам на Хомеопатията- ако имаш сериозен проблем потърси сериозна помощ/гинеколог-ендокринолог/

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*
Re: оскъден цикъл
« Отговор #3 -: Януари 21, 2008, 09:55:39 am »
Направих си иследванията и след обяд ще са готови.
Моля те обясни ми какви тестове се правят за доказване на овулацията.Всъщност има ли в аптеките такива тестове...подобни на тези за бременност.
Честно казано съм доста стресната. Имам си други здравословни проблеми....които продължаваха с години и нямаха разрешение и точно когато се почувствах добре и здрава цикъла ми взе да изчезва. От един проблем на друг проблем, няма никаква почивка от неприятности. Сяка вечер си лягам с мисълта ...дано утре всичко просто е наред и всичко да се оправи най-после.
От два дни само чета. Но не ми става по-ясно...защото вариантите са много.
И още нещо...живея в София. Ако може препоръчайте ми някой гинеколог-ендокринолог  или подходяща клиника по стерилитет.
« Последна редакция: Януари 21, 2008, 10:41:26 am от dalil »
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #4 -: Януари 21, 2008, 11:26:35 am »
Тестовете за овулация ги има в аптеките-като тези при бременност са.
Четеш упътването и действаш :)
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #5 -: Януари 21, 2008, 16:17:56 pm »
Взех резултатите, доколкото виждам само първите три не са в норма.Което води до хипотиреоидизъм. От това което прочетох в нета обаче пише че се наблюдават и повишени стойности на ТАТ и МАТ, а при мене са в норма.
Вчера като мислех кои иследвания да пусна, си мислех че неможе да е щитовидната жлеза проблема,поради простата причина че нямам никакви характерни симтоми.Вярно е че съм заморничава, но така съм била цял живот. Единствения адекватен симптом е проблема с оскъдния цикъл.Остана само прогестерона да иследвам.
Едва от няколко часа чета за това заболяване... ще трябва и на ендокринолог да отида. Но ме интересува обратим ли е този процес? Веднъж  почнал има ли връщане назад? Възможно ли е иследванията да са такиава. А като направя след няколко седмици нови и те ако са в норма. Тогава какви изводи трябва да си вадя?Задавам този въпрос защото попаднах на такива случай.Всичко това  е много ново за мене.
В Кандиларов са правени иследванията.

FT3        2.78    2.8-7.10
FT4       11.02        12.0-22.0
TSH        5.47        0.27 - 4.2
TAT /A-TG/  10.00       0 - 115.0
MAT /A-TPO/ 6.58        0 - 34.0
Паратхормон 48.61    15.0 - 65.0

LH        6.98       2.4-12.6
FSH        6.92       3.5-12.5
Estradiol    50.49       24.5-195.0
Prolactin    787.7       73.0 - 850.0
Testosteron    0.219       0.06 - 0.82
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #6 -: Януари 21, 2008, 17:49:47 pm »
А в Testosteronа си не виждаш ли отклонения или не си го написала правилно?Иначе Денис ще се включи и ще ти каже какъв е проблема евентуално.Тя винаги ни е помагала, ще помогне и на тебе със съвети.
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #7 -: Януари 21, 2008, 18:07:42 pm »
TSH ти е завишен ,не съм страшен капацитет, но знам, че това може да е причина да не можеш да забременееш, но това се оправя с хапчета. Незнам дали може да е причина за оскъдния ти цикул....трябва да каже ендокринолог. Важното е, че репродуктивните хормони са ти добре, споко. Сега освен хормоните трябва да отидеш да ти направят фоликуметрия....ходи се на гинеколог в няколко последователни дни и се проследява как ти нарастват фоликулите, как ти се уголемява лигавицата....и дали ( и кога )ще имаш овулация...Хайде, не се шашкай и УСПЕХ!!  :D
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #8 -: Януари 21, 2008, 18:19:56 pm »
Здравей Далил!
Както са ти написаи по- горе репродуктивните хормони са ти в норма, а това е направо супер.
Наистина има проблем със щитовидната жлеза, но с лекарства, хормоните за няколко месеца ще влязат в норма и спокойно можеш да си бременееш.

Тук във форума момичетата са много доволни от д-р Катя Тодорова - ендокринолог.
Аз посещавам друг лекар, който също си разбира от работата и мога да кажа само хубави неща за него.
Ако искаш на лични ще ти пратя координатите им.

Успех!
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #9 -: Януари 21, 2008, 18:21:19 pm »
Чела съм че TSH трябва да е под 2,5 когато целта е забременяване.
Консултирай се с ендокринолог.
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #10 -: Януари 21, 2008, 18:22:25 pm »
Здравей Далил!
Както са ти написаи по- горе репродуктивните хормони са ти в норма, а това е направо супер.
Наистина има проблем със щитовидната жлеза, но с лекарства, хормоните за няколко месеца ще влязат в норма и спокойно можеш да си бременееш.

Тук във форума момичетата са много доволни от д-р Катя Тодорова - ендокринолог.
Аз посещавам друг лекар, който също си разбира от работата и мога да кажа само хубави неща за него.
Ако искаш на лични ще ти пратя координатите им.

Успех!

То координатите ги има на много места написани вече, така че давай ги от тука. :wink:
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #11 -: Януари 21, 2008, 18:27:39 pm »
Страшно се уморих от четене. По принцип професията ми е такава че съм постоянно пред PC, но сега се чувствам зле. Ужасно много информация, много мнения, много случай.
Найстина съм доста уплашена. Мразя да чакам...Обичам ако имам проблем да го разрешавам веднага, а сега съм зависима от лекари, от далечни часове за прием, от избор на лекар от иследвания и един куп други неща.
Отнсоно тестостерона правилно съм го преписала, но ако е повишен не ми е ясно защоне е в графата извън референтни стойности. Копирам го директно от сайта, където си гледам резултата:

Показател  Мерна ед. В реф.граници Извън реф.граници Референтни
Testosteron  ng/ml              0.219                                                0.06 - 0.82
 


« Последна редакция: Януари 21, 2008, 18:34:39 pm от dalil »
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #12 -: Януари 21, 2008, 18:33:21 pm »
Тестостерона ти е в норма!
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #13 -: Януари 21, 2008, 18:48:26 pm »
ок ще пия хапчета, 2-3 месеца може и повече... ще влязат в норма... Но значи ли че завинаги ще е така или ще трябва периодично да вземам лекарства или постоянно?Съзнавам че въпроса ми е глупав. Но вече си имам няколко болести с неизясненаи диагнози с който ще си умра.
И не ми е ясна тази история с Хашимото. То може да бъде с понижена или повишена функция или да преминава от едното в другото. Но как се доказва дали хипотиреоидизма е и Хашимото? Или просто може да си е хипотиреоидизъм без да е Хашимото?
Извинявам се много за въпросите. Сигурна са много елементарни. Но аз два дни прочетох огромно количество информация. А тук в форума се ползват доста съкращения в писането. Някой разбрах какво значат. Чувствам се така се едно съм на гости  на някой и има много хора който си говорят за различни неща, а аз просто улавям части от разговорите и се опитвам да намеря липсващите парчета.
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #14 -: Януари 21, 2008, 20:35:37 pm »
Хашимото имам  аз. :lol:Това не е причина за незабременяване,щом не е навредило на другите ти хормони. Общо взето тези антитела започват да унищожават щитовидната жлеза,но дори това да стане има лекарства.Не търси причината в него. При мене Хашимото е свързано със завишени НК клетки,иначе хормоните ми са добре.Проблема ми е евентуално от тях, но за това се прави изследване в Плевен при зоцент Конова.
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #15 -: Януари 24, 2008, 09:24:38 am »
Привет отново.

Започнах да си меря базалната температура. Но имам едно притеснение и незнам до колко  е нормално да има такава разлика в стойностите. Меря в 7.30 сутринта. Специално днес я мерих 4 пъти, защото си мислех че има някаква грешка. Под мишницата отчита 36.2, а в дупето 36.7..... Нормално ли е 5 еденици разлика? Днес е 7 ден от цикъла. Вчера беще 36.1 под мишницата, и в дупето уж беше толкова, но когато се събудих по късно и погледнах термометара беше 36.6. Не вярвам сам да се е дигнал. така че и вчера е 5 еденици разликата.
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #16 -: Януари 24, 2008, 14:55:10 pm »
Нормално е да са различни, не се притеснявай.
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #17 -: Януари 24, 2008, 16:20:07 pm »
Найстина съм доста уплашена. Мразя да чакам...Обичам ако имам проблем да го разрешавам веднага, а сега съм зависима от лекари, от далечни часове за прием, от избор на лекар от иследвания и един куп други неща.
Мила,dalil! Много е важно да подредиш мислите си и да си изработиш план за действие! Историята е доказала,че който бърза греши.Така,че БЪРЗАЙ БАВНО! Първо си избери добър специалист,а в София има много!Срещни се с него и обсъдете проблема. Колкото и да сме умни и начетени ,все си е друго да говориш със специалист! Всяка една от нас има различни проблеми,така че всичко е строго индивидуално! и още нещо ,не се втурвай да търсиш проблема безразборно,не си внушавай нови и страшни болести мисли позитивно и целенасочено и ще успееш!Лично аз съм много доволна от д-р Стаменов,но при него се чака доста дълго ,а с твоето търпение...  :wink: И не забравяй,че колкото и да бързаш това не ти гарантира бърз изход от ситуацията.Така,че ПЛАНИРАЙ!
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*
Re: оскъден цикъл/хипоменорея
« Отговор #18 -: Януари 24, 2008, 18:09:30 pm »
Благодаря за отговорите.
Опитвам се да бъда уж последователна и позитивна и да мисля логично. Но при мене болестите никога не са логични, никога не се вписвам в стандартните клинични картини и в повечето случай немогат да ми поставят диагноза, а камо ли да ме лекуват. Поне 10 пъти съм чувала от лекар до тук бяхме неможем повече да помогнем. Или думите такъв случай до сега не сме имали. И като казвам това става дума за всички болести който съм имала през последните 10 години, които не са никак приятни. Някой си ги нося 3-4 години и изведнъж изчезват с други ще си умра, без да знам какви са дори. В по голямата част от случайте иследвнията са ми перфектни...а аз едвам стоя на краката си от болка. Но това не касае настоящия проблем. Обяснявам защо се ровя из интернет и търся информация. Лекарите рядко обясняват, а ако обясняват  рядко е на език който бих разбрала. Аз просто искам да знам защо нещо се случва с мене и като се лекува каква е целта. Не иска просто да гълтам хапчета насляпо. Преди години имах възпаление на половите органи доста продължително време/години/. Беше ми много тежко, защото нито един от гинеколозите и кожните лекари не можеше да ми помогне, просто нямаше причина. Та при един от хилядите прегледи просто сравних  усещането за възпаление  като изгорено, парещо, а не сърбеж,. Написаха ми рецепта и като излязох и видях да пише дефламол, просто се разревах.Попадала съм и на много добри лекари, но докато стигна до тях много вода изтича. Както се вижда и сега е така половин година съм с този проблем.
Но найстина ми е трудно да седя и да чакам час който е след 3-4 месеца ако не и повече. Ще се чувствам виновна че чакам толкова за да ида при добър лекар. Който да ми помогне. И когато дойде деня и ида нещата да са се усложнили и да ми кажат " Момиче защо не си дошла по-рано?" Не искам един ден да се обвинявам че не съм направила всичко възможно по-силите си в възможно най-кратки срокове.И без това ме е яд на себе си че не обърнах по-рано по-сириозно внимание на това.Може би трябваше да съм по настоятелна пред лекарите. Но как да съм настоятелна след като аз незнаех до онзи ден какво да искам. И за мене е по-лесно да ида да извдя 200 лв и да си направя иседванията, а не да ходя и да кажа на лекаря искам такива иследвания. Това  е унизителна постъпка и за двете страни. Коя съм аз че ще казвам кави иследвания да ми правят. Така и така не ги покрива здравната каса се ще  ги дам тия пари.
Съжалявам  че доста се отклоних...избягвам да си спомням миналото твърде е болезнено за мене. Опитвам се да живея в настоящето и с надежда за утрешния ден, но  е трудно когато от 18 годишната ми възраст до сега най-важното нещо и с приоритет пред всичко останало е здравето. Всяка коледа и всеки рожден ден си пожелавам едно и също и то никога не се сбъдва.Просто искам всичко това да свърши най-после.
Извинявам се отново, май имах нужда да споделя с някой.
« Последна редакция: Януари 24, 2008, 18:15:45 pm от dalil »