0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Мили момичета, ще ви помоля да коментирате следните резултати от хормоналните изследвания правени на 5-ти ден от цикъла:

LH-8.8  (2.4-12.6)
FSH-5.38 (3.5-12.5)
Estradiol-53.66 (12.5-166)
Prolaktin-282.4  (127-637)

Цикълът ми е нередовен и през Декември 2007, имах 2 седмици кафеникаво зацапване от датата на цикъла, затова ми бяха назначени тези изследвания. Интересува ме как да тълкувам съотношението на LH и FSH и дали на 19-я ден, когато ще пусна изследване на прогестерон да поискам и изследване на тестостерон?

*
Re: Моля за коментар на хормонално изследване
« Отговор #1 -: Януари 21, 2008, 20:44:26 pm »
АМи това съотноШение би могло да оzначава ПКЯ, но това може да го каже само лекуваЩия лекар след като ти проследи няколко цикъла.
Re: Моля за коментар на хормонално изследване
« Отговор #2 -: Януари 21, 2008, 21:19:51 pm »
Добре, при ПКЯ на гинекологичен преглед с ехограф не е ли задължително наличие на кисти или те понякога може и да са микроскопични и да не се видят?
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Моля за коментар на хормонално изследване
« Отговор #4 -: Януари 21, 2008, 23:23:55 pm »
adi благодаря за статиите, прочетох ги и ми стана ясно, че за поставяне на диагноза ПКЯ има наличие на завишени мъжки хормони, окосмяване, проблем с теглото при повечето жени, множество кистички в яйчниците.
Надявам се, че ще ми се размине с тази диагноза, защото положението при мен и без друго не е розово  :(
*
Re: Моля за коментар на хормонално изследване
« Отговор #5 -: Януари 22, 2008, 09:32:18 am »
За това ти каzвам, че не трябва да се притесняваШ zаради това съотноШение. Може другия месец всичко да е наред. Нека лекарят ти да иzтълкува реzултата.
Re: Моля за коментар на хормонално изследване
« Отговор #6 -: Януари 22, 2008, 09:36:40 am »
Добре, при ПКЯ на гинекологичен преглед с ехограф не е ли задължително наличие на кисти или те понякога може и да са микроскопични и да не се видят?


Аз съм с диагноза ПКЯ, но нямам кисти! Не е задължително да имаш кисти. При мен яйчниците ми образуват много фоликулчета с еднакъв стадий на развитие, от там няма доминантен фоликул и следователно няма Овулация. Затова ме стимулират с Клостилбегит, много добре се повлиявам и всичко за сега е ОК само трябва да го оцелим това яйце най-накрая ;-)
Re: Моля за коментар на хормонално изследване
« Отговор #7 -: Януари 22, 2008, 11:39:22 am »

Пролактина е добре. LH и FSH са синергични и нарастват едновременно, ако всичко е наред с баланса и са реципрочни на естрадиола и прогестерона. Когато тази реципрочност се наруши започват проблемите с яйчниците. Само по тези хормони не може да се каже дали става въпрос за поликистоза. Има и други фактори които трябва да се вземат в предвид. Обикновенно нещо по веригата - хипоталамус-хипофиза-щитовидна жлеза-надбъбречни жлези не работи добре. Има 1 терапия с която се прави "центровка" точно на тази ос наречена Импулсна терапия.