0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте!  :)

Искам да попитам дали при лоша морфология има смисъл да пробваме с инсеминация или да преминаваме към инвитро/ ИКСИ ?
Декември имах една неуспешна инсеминация. Аз съм с Хашимото и антителата ми са в пъти увеличени, но иначе всичко друго май е ОК - репродуктивните хормони; хламидии - няма; микробиология нормална; проходими тръби; имам овулация ...

А ето и спермограмата на милото:

Обем: 5.00 мл.
pH      7.6
цвят - нормален
вискозитет - нормален
време на втечняване - 30 мин.
концентрация на сперматозоидите - 28.2 млн/мл
общ брой на сперматозоидите в еякулата - 141 млн

обща подвижност - 66%
с нормокинеза - 57%
с хипокинеза - 9%
с акинеза - 34%

брой норнокинетични / мл - 16 074 000
общ брой нормокинетични - 80 370 000
аглутинация - не
агрегация - не
левкоцити 1-2
еритроцити - не

Kruger's strict criteria:


сперматозоиди с нормална морфология - 8.5%
сперматозоиди с отклонения  - 91.5%
- с главични дефекти - 29.5%
- с шийни дефекти - 17%
- с опашни дефекти - 21%
- с цитоплазматичен остатък - 22%
- клетки на сперматогенезата - 2%

Тератозооспермия индекс - 1.56 / нормални стойности: <1.6 /

Заключение:
  Намалена оплодителна способност въз основа на Kruger's strict criteria . Останалите показатели в норма.

Само да спомена, че съпруга ми не пие и не пуши / никога не е бил пушач/, спортува за тонус. И до колкото е възможно, защото доста пътува се храни целесъобразно.

Мели, ще ти бъда много благодарна, ако можеш да дадеш твоето компетентно мнение / доколкото е възможно на база информацията, която предоставям/.

Успешна година на всички и много бебета!  :) :) :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
А сам ли шофира, когато пътува?
Какво спортува?
Други изследвания правени ли са му?
Уролог преглеждал ли го е?

Отдалече е трудно да се дават съвети, но морфологията не е чак пък толкова лоша. Личното ми мнение е че нормата над 14% е доста завишена. Ако беше мой пациент, щях да настоявам за инсеминации. Успоредно с това може да се опитва да се пооправи малко морфологията.

 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Мели, много ти благодаря за бързия отговор!  :)

Ето и отговорите на въпросите ти поред:
1. Да - сам шофира.
2. Два пъти седмично ходи на фитнес.
3. Не - други изследвания не са правени.
4. И при уролог не е ходил.

Никой не ни е насочвал към други специалисти.
А на морфологията може ли да се повлияе? Доколкото съм чела из форума впечатленията ми са, че няма начин да се подобри.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Това, че сам шофира, може да обясни лошата морфология. Има ли начин да не шофира толкова много? Или поне да прави почивки на всеки час шофиране ...

Като ходи на фитнес, взима ли някакви добавки от фитнес-залата?

Разбира се, че има начин да се подобри морфологията. Не при всички, но има.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Работата му е свързана с пътуване, поне за сега не може да спре да пътува. За почивките - незнам. Той все бърза... но ще поговоря с него малко да намали оборотите...

Не взема никакви добавки. Той го прави само за тонус, а не за мускулатура.

Какво трябва да пие или с какво да се храни, за да се подобри морфологията?
А ако успея да го уговоря как бихме могли да направим една спермограма при теб и консултация?

Извинявай, че въпросите ми станаха толкова много...

Благодаря ти още веднъж!  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Нещата едно по едно. Първо нека го види уролог. И да пусне малко хормони по касата. Да намали оборотите.

И пак ще го мислим.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
ОК!  :D

Багодаря ти, Мели и хубава вечер!   :)
*
Нещата едно по едно. Първо нека го види уролог. И да пусне малко хормони по касата. Да намали оборотите.

И пак ще го мислим.  :)
Мели кои хормони поема касата и кой трябва да ти даде направление за тях-личния или... Личният лекар на моя съпруг му казал, че стерилитета при мъжете не се поема от касата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Личният лекар да вземе малко да си почете кое поема касата.
Хормоналните изследвания се изписват от ендокринолог.
Хормони, които поема касата, са ФСХ, ЛХ, тестостерон, пролактин, Т4, ТСХ, ДХЕА-С. Не по касата е добре да се види и инхибин В.
По каса са също така операциите от крипторхизъм, варикоцеле, тумори на мъжката полова система, кисти на епидидима, все неща с отношение към стелилитета.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Това означава, че трябва да му даде направление за еднокринолог и съответно пък той да му пусне хормони по касата, така ли?
Защото ние ходихме на уролог на частно, който му каза да си направи хормоналните. Пратих го при личния да пита дали неможе да му даде напраление, но отговора му вече го писах.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Това означава, че трябва да му даде направление за еднокринолог и съответно пък той да му пусне хормони по касата, така ли?
Точно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу