0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Мили момичета, бих искала да науча нещо повече за този дефект СИНЕХИЯ в кухината на матката.Четя из форума, но не открих нищо а понеже ми предстои първо ин-витро и вероятно хистероскопия за да се види по-добре, малко ме е страх от резултата. Образуванието се вижда на цветната снимка като черно петно в матката,а в самия резултат пише "кухината на матката е с нормални размери с наличие на дефект в изпълването към десния рог,най-вероятно СИНЕХИЯ" Благодаря предварително на всички които ще ми отговорят!
От присъствието ми във форума разбрах че тук винаги има някой който може и иска да помогне на всяка една от нас.
Благодаря на господ че Ви има! И повече :bfp:
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #1 -: Ноември 22, 2006, 22:55:48 pm »
До колкото знам това са вътрематочни сраствания - "синехии".
Срастванията могат да обхванат както маточните тръби и яйчниците, така и матката. Мисля че е това, но може и да бъркам.
Това представляват:

http://fertimed.ru/ill/polip.html
Ето един бърз превод от този сайт:
http://www.sana-med.com.ua/fr_2_11.php
Цитат
Синехиите са тънка съединителна тъкан, която се образува в резултат на някакво възпаление на лигавицата на матката (ендометриума). Може да се появят и при някаква оперативна намеса в матката или при вътрематочна контрацепция (като спиралите). Възпаленията може да са предизвикани след раждания, аборти или хирургични операции. Често се наблюдава съчетанието от фактори-механична травма и последващо възпаление. Клиническата проява на срастванията в матката е доста различна и зависи от размера на пораженията. В леките случаи жената няма оплаквания и симптоми и срастванията се откриват като находка при хистероскопия. Когато са в по-тежка форма се наблюдава нарушаване на месечния цикъл - намаляване на кръвотечението дори до пълното му прекратяване - аменорея.........
[/b][/i][/color]
« Последна редакция: Ноември 22, 2006, 23:19:46 pm от BLACK_ROSE »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #2 -: Ноември 22, 2006, 23:15:16 pm »
Допълвам Розичката, хистероскопията е добър метод за твоя проблем.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #3 -: Ноември 22, 2006, 23:45:33 pm »
Много балгодаря за бързите отговори. Всъщност това ще попречи ли на трансфера и как се отсранява изобщо такъв проблем???
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #4 -: Ноември 22, 2006, 23:46:43 pm »
Преди трансфера вероятно ще ти го махнат с хистероскопа.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #5 -: Ноември 23, 2006, 00:10:35 am »
Надин,здравей!Моля те да посочиш как ти поставиха тази диагноза-точно какъв преглед или изследване.Какви бяха симптомите при теб които накараха лекаря ти да се усъмни че имаш такъв проблем.Би ли казала при кой лекар и в коя клиника ходиш.Моля те за отговор защото съм много притеснена.А как ще се лекуваш от това?

От цитата,който Розичка е посочила оставам с впечатлението,че имам такъв дефект. След втората инсеминация първо имах 2-3 цикъла с много оскъдно кървене 2 дни с много условности мога да ги преброя и като три.После ми се появи киста,която за един месец много порастна от 3см на почти 7см и ме оперираха при което останах с един яйчник и една тръба.Хистология-ендометриоза."Цикъла" преди операцията беше от една жълта капка.Цикълът след операцията беше най-продължителен през последната година 3 до 4 дни и малко повече кървене от останалите.После пак оскъдно и кратко за 1-2 цикъла.После пак цикъл от една жълта капка.Следващия цикъл докато бях на противозачатъчни,по средата на опаковката без нито една цветна капчица, е започнал да расте нов фоликул.Беше пред спукване когато отидох на преглед осем дни след последното хапче.Бях притеснена че не ми идва,а когато се разбра че предстои овулация бях изумена.Следващите 2-3 цикъла имах пак много оскъдно,условно казано кървене 2-3 дни.А този цикъл след като бях правила инвитро и слагах утрогестан 3Х2 вагинално осем дни имах кафяво като кафе зацапване-оскъдно.Ако не беше въпрос на хигиена всеки един от последните ми 13 цикъла можех да изкарам с по една превръзка от началото до края.До момента лекарите не обръщат внимание на изчезналото ми кървене.Преди инсеминациите имах кървене по 5-6 дни и по моя преценка достатъчно обилно,а в сравнение със сегашното ми кървене направо си беше много обилно.
Сега се питам дали това е признак на проблем с матката и затова и 4-те инсеминации и инвитрото са били неуспешни.Само,че когато говоря за това с лекарите ми казват че можело и така.Когато започне цапането ми казват че това не ми е цикъла и да го броя от момента на ярката кръв и когато стане обилно.И понеже това не се случва ми казват че това цапане ми е цикъла.И изобщо не са предложили изследвания или прегледи във връзка с този проблем.Но аз се притеснявам и моля за съвет.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #6 -: Ноември 23, 2006, 00:16:35 am »
Dji-djo, прочети какво пише под името ми.

Нали са ти правили изследвания преди инсеминациите и ин витрото?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #7 -: Ноември 23, 2006, 00:30:23 am »
Мила, това което ти ми разказваш относно кървенето не съвпада с моя иначе обилен цикъл. При мен се видя на цветната снимка на маточните тръби като черно петно вътре в матката даже ме питаха дали не съм имала аборти(никога не съм забременявала) и че за процедурата по ин-витро оплождане матката трябва да е идеална.Интересното е че на едната снимка се вижда а на другата бледнее и ми казаха че ще се види с хистероскопия когато му дойде времето, ами то взе че дойде!Симптоми нямям и лекаря го видя случайно.Ходя при Д-р Диана Николова от "Света София" бивша "Тина Киркова". Утре сутринта ще ходя при нея и може би ще имам повече отговори и ще ти пиша на лични ако искаш.Надявам се да съм помогнала.И споко всичко се оправя :D    
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #8 -: Ноември 23, 2006, 19:00:08 pm »
Мели, непосредствено преди инсеминациите и инвитрото ми правиха изследвания на СУЕ,Естрадиол и ЛХ.Преди инвитрото ми пуснаха още ПКК и още нещо което не помня.Но истината е че за тази промяна с кървенето нищо не ми казват и след инвитрото ходя през седмица на преглед да следим как расте лигавицата и дали ще се пукне фоликула,но за липсата на кървене - нищо,затова се притеснявам и търся причините
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #9 -: Ноември 23, 2006, 21:12:07 pm »
Здравей, Надин!
Лятото правих хистероскопия при д-р Тюфекчиева.Беше ми поставена тази диагноза-синехия.Оказа се  малко срастване, което лесно беше отстранено.Всъщност дори не подозирах за него, но се видя при направената цвтна снимка.
Съветвам те да направиш хистероскопията, не е никак страшно.Минава бързо и безболезнено, възстановявш се за ден-два.
Успех!

Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #10 -: Ноември 30, 2006, 14:56:04 pm »
Мели, непосредствено преди инсеминациите и инвитрото ми правиха изследвания на СУЕ,Естрадиол и ЛХ.Преди инвитрото ми пуснаха още ПКК и още нещо което не помня.

Според мен това оскъдно кървене не може да е от срастване в кухината на матката. Най-логично ми звучи да се изследват репродуктивни хормони.
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #11 -: Ноември 30, 2006, 18:50:38 pm »
нека и аз нещо да напиша за синехията, по-скоро да разкажа какво се случи при мен. след 2 спонтанни аборта и обикаляне при много "светила", най-накрая ми откриха чрез УЗИ и впоследствие цветна снимка синехия - слепване на маточните стени. преди седмица ми направиха хистерорезекция и отстраниха срастването, което е основната причина за абортите или поне така ми обясниха, тъй като то пречи на матката да се разшири и в следствие на това се изхвърля плода. сега с нетърпение чакам контролния преглед, за да видя дали всичко е ок.
а иначе момичетата са прави, че няма нищо страшно в хистероскопията.
успех :goodluck:
*
Re: Някой знае ли нещто за СИНЕХИЯ (дефект в матката)
« Отговор #12 -: Декември 05, 2006, 23:13:08 pm »
Имах диагноза "синехия" в матката, видя се на УЗИ и на Цветна снимка.
При последвалата диагностична хистероскопия се оказа че няма слепване, а е имало нещо като въздушен мехур или балонче, така че не се притеснявай, съветвам те да направиш диагностична хистероскопия и оттам би тлябвало по - точно да се разбере какво ти е!
Успех!