0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,понеже днеска бях за иследване на спермата (разширена спермограма) и резултатите много ме притесниха и незнам как да действам от тук нататък.Ще напиша резултатите по долу:

Дни въздържание: 6 (3-5)
Лечение с антибиотици и др : не
Консумация на алкохол : не
Материалът е получен чрез : мастурбация
Време за втечняване: 30 (до 60 мин)
Обем:1.2 мл (2.0-6.0мл)
Вискозитет : 3 (0-3)
Цвят:слонова кост
pH : 8.0 (7.2 - 8.0)
Мирис:специфичен
Желатинови конгломерати: не
Аглутинати: да
Кръгли клетки : 2.10^6 (<-5.10^6/ml)
Концентрация на сперматозоиди:11,0.10^6 (>-20.10^6сп/ml)
Общ брой сперматозоиди в еакулата 13,20.10^6 (>-40.10^6 сп.)

Подвижност на сперматозоидите:
1.Нормокинетични сперматозоиди : 29% (>-50%)
2.Хипокинетични сперматозоиди: 46 %
3.Акинетичнисперматозоиди: 25 %

Концентрация нормокинетични/мл 3,19.10^6 (>-10.10^6/ml)
Обща концентрация нормокинетични сперматозоиди в еякулата: 3,82.10^6 (>-20.10^6 сп.)

Оценка по морфологията по стриктните критерии на Kruger
Сперматозоиди с нормална морфология 6 Бр. 3% (норма >14 %; патология <-4 %)
Дефекти засягащи главата:
В удължената шиловидна:19 бр
Дефекти в шийката и средната част:
В цитоплазнатичен остатък:19 бр
Дефекти в опашката:
В пречупена:19 бр

Общо сперматозоиди с анормална морфология 194 бр 97 %
Заключение :Oligoastenoteratozoospermia. Лека форма.За терапия.
Ниска оплодителна способност по стрикните критерии на Крюгер !

Бих се радвал да дадете мнение !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравей, Симо!

Щом е първа спермограма, трябва да се уточнят няколко неща.
1. Дали е правена в лечебно заведение, което е има право да прави спермограми?
Ако не, то очевидно ще трябва да се повтори на място, от което резултатите са достоверни.
2. На място ли е отделен еякулата или е донесен до лабораторията? И в двата случая имам коментар.
3. Срокът на сексуално въздържание е дълъг, добре е да е 3-4 дни.
4. Трябва да се направи среща с репродуктивен специалист за снемане на анамнеза и назначаване на допълнителни изследвания, за да се уточни къде е проблемът.

Това като начало. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
1. Дали е правена в лечебно заведение, което е има право да прави спермограми? В Инвитро център в гр.Русе,понеже бях информиран,че само в инвитро центрове могат да направят разширена спермограма !
2. На място ли е отделен еякулата или е донесен до лабораторията? В къщи е отделен еякулата в 10:35 и занесен около 11:10 в клиниката !(след това разбрах,че е трябвало на място да се даде).
3. Срокът на сексуално въздържание е дълъг, добре е да е 3-4 дни . Беше 6 дни!
Добавка към отговорите: Имаше употреба на алкохол и цигари ,повреме на въздържанието ,което имам съмнения ,че е оказало влияние !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма правена за първи път притеснение !
« Отговор #3 -: Август 01, 2021, 13:37:56 pm »
Принципно е допустимо пробата да се отдели другаде и да се транспортира до лечебното заведение, но трябда са се празват определени условия. Указания за това се дават от самата лаборатория.

В такъв случай трябва да се премине към среща с репродуктивен специалист за снемане на анамнеза и назначаване на допълнителни изследвания, за да се уточни къде е проблемът.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу