0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Кулинария в извънредно положение 😷
« -: Април 13, 2020, 14:40:23 pm »
Привет на всички Кулинари на Зачатие 🍽️
 
Вече месец сме в извънредно положение, в къщи сме и разбираемо хапваме и готвим повече. Аз самата се изумявам колко изобретателност и находчивост може да се придобие в една такава обстановка за да успяваме да се храним здравословно, а и икономично!
Нека в тази тема споделяме идеи, за да се справим с тази не лека изолация по-лесно 😊

Ето моето предложение, нямам снимки, но обещавам при следващото готвене и да 📷
 
*Сварявате си една тенджера картофи и имате за три манджи....
1. Заготовка за Гювечета.
2. Огретен с картофи на тиган. Загрявам масло с олио в тиган и пускам картофите нарязани + зелена чушка на шайби, нстрошавам сирене и 2-3 кубчета кашкавал, следват 2-3 яйца! Всичко затопляте в тигана и това е, може и
да го изпечете в тава, ако имате време!
3. Огретен с броколи и картофи
Плик замразени броколи, 5 6 картофа от сварени те рендосани, натрошено сирене, подправка зеленчукова, всичко се омесва и се слага в намазнена тава.
Залива се със залива от 2/3 кофичка кисело мляко, три яйца, лъжичка брашно и щипка сода, отгоре върху залив ката настъргвате кашкавал и се запича във фурната!
Да Ви е сладко  :eat:

Сега е ваш ред 🍭🍭🍭
« Последна редакция: Април 13, 2020, 16:46:39 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #1 -: Април 13, 2020, 17:26:37 pm »
Аз толкова баници, тутманици и т.н. закуски не бях правила до сега.  :lol: Пишете да черпя идеи, че в къщи са едни претенции...

*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #2 -: Април 13, 2020, 17:59:07 pm »
Ето и моето предложение за днес:
- пастет от риба тон за закуска;
- зелен боб чорба;
- свинско с печурки, кладница, моркови и лук, бавно печено в гювеч.

Рецептата за чорбата, аз я наричам "чорбата на баба", защото знам рецептата от нея - много е вкусна и студена, зелен боб, морков, лук и по желание картофче на ситно нарязано, едно доматче също наразяно на ситно. Вари се, като е готова супата в бурканче разбъркваш оцет, чесън на ситно нарязан, малко брашно и вода и изсипваш в супичката.
Да ви е сладко!  :D

*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #3 -: Април 13, 2020, 18:23:43 pm »
Днес ще ядем патладжани с доматен сос и пармезен, мега салата- зелени треви, лук, краставица, може малко домат, една пита камамбер на фурна и още топло в салатата, купчета шунка и сушени боровинки.
За детето- филе от мерлуза на фурна и мачкани картофи със зелен боб на тиган с масло.
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #4 -: Април 13, 2020, 18:28:44 pm »
Аз ще продължа с варените картофи на Мишето. Нарязвате на кубчета и слагате в тавичка. В тиган запържвате малко бекон или шунка, пушено месо. Заливате с една опаковка сметана, сипвате малко водичка и като заври - 2-3 триъгълничета топено сирене. Заливате картофите, поръсвате с кашкавал и запичате до златисто. Може да добавите гъби или други зеленчуци, но моите хора не ги тачат.
     
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #5 -: Април 13, 2020, 18:41:53 pm »
Аз нямам много идеи, но пък ми трябват такива. При нас се излиза на пазар само един път в седмицата и ми е ужасно трудно да правя списъка и да планирам. А колко ми липсват и ресторантите... ние много ходехме преди ИП.

Понеже не понасям да готвя всеки ден, днес направих една тенджера спагети и една сос. Соса уж е болонезе, ама си измислих малко. Сложих кайма, доматено пюре, моркови и подправки. И задължително с пармезан отгоре.
А така да ми се яде салата...

26.09.2019
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #6 -: Април 13, 2020, 19:34:09 pm »
Днес

Закуска: 1. Пълнозърнести палачинки с мед и тахан;
2. Кисвло мляко с овесени ядки, мед, пчелен прашец, сушени плодове, бадеми, конопено семе и чиа


Обяд: 1. Задушени зеленчуци с киноа и сметана + бъркани яйца с масло и сирене;
2. Салата краставици и домати



Вечеря: Фосили с доматен сос (с червена чушка) и пармезан

За десерт и междинна за детето: Плодове


« Последна редакция: Април 13, 2020, 19:52:22 pm от Zlateto ♡ »
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #7 -: Април 13, 2020, 21:21:18 pm »
Пилешки дробчета.
Половин килограм дробчета.
Половин литър прясно мляко.
Подправка и зехтин.
Задушавам дробчетата в малко зехтин, после доливам млякото и подправям. Изварявам докато остане на мазнина.
Върви с ресвератрол в чаша. :)

Солен кейк.
3 яйца L размер
1 бакпулвер
1 чаена чаша кисело мляко
1 чаена чаша брашно - бяло, пълнозърнесто, типово или смес
1 чаена чаша мазнина - краве масло, кокосово масло, олио
1 чаена чаша сирене на кубчета - става и с кашкавал на кубчета или смес сирене и кашкавал, но тогава мазнината трябва да се намали
1 връзка магданоз, нарязана

Смесвам, слагам във форма и пека на 180 градуса за половин час.
Яде се охладен. :)

Това е когато имам време, иначе салата до припадък всякакъв вид.

« Последна редакция: Април 13, 2020, 21:44:11 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #8 -: Април 13, 2020, 22:08:04 pm »
Здравейте и от мен :)

Да споделя рецептата за любима наша супа: магданозена

1 връзка пресен магданоз
1 лъжица брашно
Сол, подправки на вкус
1/2 глава лук
1 л. вода
4 лъжици фиде
1 яйце
2 лъжици кисело мляко

Лукът се задушава с мазнина, добавя се брашното и подправките.
Магданозът се нарязва на едро (само листенцата, без стъблата) и се добавя към лука с малко вода. Оставя се да омекне за минута-две. Добавя се останалата вода и ври 10ина минути. Слага се фидето. След готовност на фидето се добавя застройка от млякото и яйцето.



   La vita è bella
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #9 -: Април 13, 2020, 22:12:12 pm »
Здравейте!
Прекрасна идея за обменяне на рецепти.

Една мързелива пица от мен, която правих за първи път, но много се хареса от всички.
А на мен най-много ми хареса, защото я направих за 20 мин.

 1/2 пакетче суха мая се обърква с 2 чаени лъжички захар. Слага се и малко брашно от общото количество,  което е 200 гр. и се добавя хладка вода, за да се разбие всичко. Добавя се 1 яйце, оставено на стайна температура. После се добавя останалото брашно и малко сол. Добавя се още хладка вода, докато стане много меко тесто. Малко по-гъсто, отколкото за палачинки.
Слага се на тава 30 см хартия, отгоре олио и се затопля в загрята фурна на 200° за около 5-7 мин.
Изважда се тавата, разстила се тестото, отгоре доматено пюре, овкусено по желание (с чесън, подправки) и каквото искате за плънка. Отгоре кашкавал или сирене или моцарела.
Пече се в гореща фурна на 200-250° за около 15 мин.


*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #10 -: Април 14, 2020, 09:09:19 am »
Стеф, как правите пастета от риба тон?

При нас най-проблемна е закуската.Детето е на градина и там закусва, а ние с Мерал не закусваме, та до сега само събота и неделя правехме нещо.Но сега... всеки ден.Гледам да правя тутманици, баници, мекици и подобни неща, че да може Мерал да си взима за работа.

*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #11 -: Април 14, 2020, 09:39:00 am »
Маги, ще пусна една рецепта за катми, подходящи за закуска и не само  :wink:
Скоро се включих в една група "Турски вкусотии" и едва се сдържам да не опитам да направя всичко, що видя там. А рецептата за катми пак е на турски готвач, чиято страница следвам.


Катми 😊krep "katmi"

Необходими продукти:

3бр яйца
400гр кисело мляко
1в.ч. вода
1ч.л. сол
1пак. бакпулвер
Брашно (добавя се до получаване на смес за палачинки/катми)

Масло (за намазване на тигана)

Начин на приготвяне:

Всички продукти без брашното се изсипват в купа и се разбиват. След това към тях постепенно се добавя брашно до получаване на смес за палачинки.
Тиганът се намазва с малко масло и след това в него се изсипва един черпак от сместа. Пече се от едната страна и след това се обръща и се пече от другата.

Аз намалих солта на 1/2.

     
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #12 -: Април 14, 2020, 12:15:45 pm »
Маги, аз го правя с две консерви риба тон, 2-3 лъжици майонеза, сока от един лимон, малко сол и бъркаш.
Слагала съм и кисела краставичка, каперси, става страхотна плънка за тортила или арабски хляб, завиваш и нарязваш на кръгчета :)
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #13 -: Април 14, 2020, 13:48:16 pm »
Катмите ще ги пробвам.

За днес ще е мега салатата, че снощи не остана ред. Но ще е с кубчета, а не купчето, че телефонът искаше да има купчина.  :oops: :D
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #14 -: Април 15, 2020, 11:33:57 am »
Менюто за ден-два 😄
- салата печени чушки, нахут, кисели краставички, лук и разбира се доволно количество чесън;
- искендер кебап с телешко по рецепта от нета;
- паниран зелен боб - боба се бланшира, не трябва да е много сварен, за да не се разпадне при панирането. В купа се разбърква галета, брашно, каквото имате, яйце и бира малко слагам аз, разбърквам боба в купата с панировката и след това в тефлонов тиган с мазнина редя бобчетата едно до друго, обръщам и готово.

Пресни салати правим почти за всяко ядене - маруля, айсберг, репички, авокадо, моркови, домати, краставици, всичко каквото има налично  :lol:
А сега в ИП всеки ден към 11 часа правя плодова салата на всеки в купичка :D
« Последна редакция: Април 15, 2020, 12:09:39 pm от StefiZ »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #15 -: Април 15, 2020, 12:09:19 pm »
да споделя една наша любима идея за десерт, че в ИП десерти се търсят и тачат, а трябва да са нискокалорични - ЖЕЛЕТО!

знам, че не всички харесват желе и желирани неща, но за който харесва, спирка няма.
хващате един компот и пакетче желатин - и хоп, нискокалоричният десерт е готов! най-подходящи са желетата с компот от вишни, ягоди, праскови. вчера правих с компот от манго от консерва.

ако нямате компоти - желе с кисело или прясно мляко. може да се добави какао, да се направи двуцветно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #16 -: Април 16, 2020, 15:19:21 pm »
ние днес сме на картофи  :lol:
- варени картофи запечени с броколи, сирена и сметана;
- салата с варени картофи, кисели краставички, варени яйца, лук и маринована херинга;
- крем супа карфиол и печени чушки, гарнирана със сирене и пресен лук. Рецептата преди време я видях в някое от кулинарните предавания, доста е сполучлива
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #17 -: Април 16, 2020, 18:28:19 pm »
:eat: днес

* Супа " Кофта " арабска рецепта, много любима, има я в Рецептурника, готвя я много често. РЕЦЕПТАТА ТУК

* ЛАЗАНЯТА на Джейми Оливър, значи така да го харесвам
и той да ми измисли рецепта без Бешамел, безценно 🍜 РЕЦЕПТАТА ТУК
* Шоколадов кекс с шоколад - от скоро го правя чуден е 🥧
РЕЦЕПТАТА ТУК

* Салати и плодове, каквито има в момента и традиционното вечер, кисело мляко с мед за едното дете 😍 и кисело мляко със сладко от малини за другото 😍
« Последна редакция: Април 24, 2020, 07:13:06 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #18 -: Април 16, 2020, 21:16:51 pm »
Ах каква добра идея: вечер кисело мляко с плодове :) Правехме така, когато Теди беше бебе и пиеше мляко вечер. За да не ревнува баткото, за него правехме кисело мляко с плодове. Толкова мили спомени:)



   La vita è bella
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #19 -: Април 22, 2020, 17:29:16 pm »
снощи се чудех с какво да оползотворя няколко зрели плода авокадо. нямах зелена салата, нито домати, така че обичайните приложения отпадаха.
потърсих и намерих една рецепта, която не звучеше лошо. адаптирах я според продуктите и се получи

Паста с пуешко филе и авокадо

Имах на разположение лингуини, но талятелите са още по-удачни.
Пуешкото (или пилешко) се нарязва на малки късчета. Запържва се със ситно нарязан лук и малко чесън. Подправки по желание, аз сложих малко соев сос. Отделно авокадото се нарязва на парченца. В чинията се слага пастата, отгоре пуешкото с малкото останал сос, накрая авокадото и за разкош може да се настърже малко квото имате - кашкавал, пармезан или нищо. :)


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!