0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Моля те Мели за съвет!
« -: Юли 12, 2006, 18:34:36 pm »
Добър ден на всички!
Предварително се извинявам,ако съм твърде подробна!
Бременна съм в 4мес. и досега нямам направени почти никакви изследвания и тестове.Проблема е,че съм в Канада и техния начин за следене на бременност.В началото ми взеха кръв за потвърждаване на бременността и резултата беше готов след 2 седмици 8O!После пак ми взеха кръв за кр.захар,СПИН,кръвна група и след още 2седмици ми казаха,че всичко ми е наред.Кръвната ми група е различна,но "Те в Б-я са я объркали!Ние сме сигурни!"Личният ми лекар ми обясни,че няма право да ме изпрати на кръвни изследвания за установяване на извън маточна бременност и трябва да чакам среща със специалист.След месец бях на видеозон и се разбра,че бебето е на правилното място и е със сърдечна дейност! :lol:(тук видеозона не е при гинеколог!)И до тук!Нищо повече!Едва вчера ми се обадиха,че съм щастлива да имам час за специалист на 11 септември!Това просто ме срина!Тогава ще съм в 6мес. и ще е късно за много тестове!Не съм давала урина,кръв за био-химичен скрининг,а съм на 35год.!Не ми е правена цитонамазка!А колограми,мерки на таз-това било отживелица
Надявам се до 2-3 седмици да съм в България и да започна всичко отначало доколкото е възможно!Може ли в 4-5мес. да си направя цитонамазка?Може ли директно да си направя амниоцентеза,без тройния кръвен тест?И въобще има ли начин да наваксам всичко пропуснато тук?Можеш ли Мели и вие момичета,да ме посъветвате как да продължа!?
Чета мнения и преживелици на момичетата в България,но там все пак имаш достъп до здравеопазване,частни консултации със светила в различни области,обясняват хората и си спокоен!Тук няма частни практики!За жалост,не са човечни и бременните са просто крави!
На всички ви желая хубав ден и радвайте се ще сте в България,дори да звучи понякога абсурдно!
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #1 -: Юли 12, 2006, 18:40:59 pm »
Забравих да попитам,дали е възможно в 10седмица на видеозон(не триизмерен) да се види,че няма причини за съмнениа за Даун синдром?Чела съм,че това е възможно между 13-15 седмица.
Предварително ви благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #2 -: Юли 12, 2006, 18:47:44 pm »
Спокойно. Нищо не си пропуснала.

Цитонамазка може да се направи по всяко време на бременността.
Амниоцентеза може и дори е желателно да се направи на твоята възраст независимо от стойностите на скрининга.
Първото изследване за Даун се прави между 11 и 14 г.с., а второто - между 14 и 20 г.с.
Кръвно мерят ли ти?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #3 -: Юли 12, 2006, 19:10:53 pm »
Благодаря ти за светкавичната реакция! :D
Успокои ме!Кръвното ми мери личния,въси вежди и пак го мери,но нищо не ми казва,слуша ме със слушалка и ми гледа очния сак(ако не греша как се казва)Тук не е прието да си виждаш папката с документите отнасящи се за самия теб,нямаш екземпляри и нищо незнаеш.Постоянно повтарят,че си наред и това е!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #4 -: Юли 12, 2006, 19:13:47 pm »
Не знам какво друго да ти кажа, освен да им се довериш. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #5 -: Юли 12, 2006, 21:16:00 pm »
Не зная дали бих могла да те успокоя ( въпреки, че много ми се иска! ).

Преди седмица се срещнах с моя приятелка тя живее също в Канада и ми разказа за  третото си раждане в Торонто.
Също сподели, че подхода при  проследяване на бременността в Канада е по-различен.
При нея не е имало никакъв проблем, и ме увери, че раждането е било значително по-леко от предишните две.
По време на тази бременност тя беше на 35год.

Желая ти  спокойна бременност!  :cloud9:



Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #6 -: Юли 12, 2006, 21:46:23 pm »
Аз се опитвам да им се доверя,но да се довериш на незнанието не е най-разумното.Още повече се опитвам да се успокоя,да мисля позитивно...понякога се получава.Ако някой някога ми беше разказал такава история за "равитите и цивилизовани" страни,едва ли бих повярвала.
Мели безкрайно ти благодаря за успокоението :kiss:
Лита,чела съм във форуми,че самото раждане е по-леко,но пътя до него ми се вижда труден.Тук няма доктор който да ти помага с указания какво да правиш,а акушерка(не отричам помощта им в никакъв случай),която те съветва "да слушаш тялото си"В Торонто има много болници,конкуренция и лекар българин,който следи момичетата.Блазе им!Шашкането при мен идва и от това,че ми е първа бременност и многото четене на информация :)Благодаря ти :bighug:
« Последна редакция: Юли 12, 2006, 21:50:40 pm от shushi »
*
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #7 -: Юли 13, 2006, 08:45:59 am »
Шуши, щом ще си идваш в бг, всичко е наред и не се безпокой излишно!

 Предлаганите различни нива на ултразвуковата диагностика на вродените аномалии на плода включват:
   - ултразвуков скрининг за хромозомни аномалии в първото тримесечие на бременността (11-14 седмица от бременността)
   - биохимичен скрининг - ти направо отиваш на амниоцентеза, която трябва да се направи преди 20 г.с.
   - фетална морфология във второто тримесечие на бременността - препоръчително е това да се направи до 20 г.с.
   - фетална ехокардиография (диагноза на сърдечни аномалии на плода)
   - още една фетална морфология между 28 и 30 г.с.
Отделно се правят регулярни изследвания на кръв и урина, цитонамазка и много други, ако се наложи в процеса на следене на бременността.
Пожелавам ти успех и не се безпокой, всичко ще бъде наред!
*

    piera

  • ****
  • 896
  • Keen on boots
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #8 -: Юли 13, 2006, 09:23:59 am »
Извинявам се,но искам да попитам какво представлява ултразвуковия скрининг за хромозомни аномалии(11-14 седмица).Как се прави?Сам ли трябва да си го поискаш?Плаща ли се или се поема от касата?
*
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #9 -: Юли 13, 2006, 09:48:00 am »
Не се поема от касата, както никое от изброените по-долу. Правят се по желание срещу заплащане.
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #10 -: Юли 13, 2006, 14:56:45 pm »
Heart благодаря и на теб за ясния график! :balk_602:Наистина вярвам,че в Бг всичко ще е наред!Сега да те попитам и един тъп въпрос-феталната ехокардиография се прави от гинеколог,нали?
Piera,аз мисля ултразвуковия скрининг е за да покаже гънката на вратлето,която да насочи към Даун синдром.Не го обясних ясно,съжалявам.Така или иначе ни предстоят доста тестове и прегледи и ще разберем!
Хубав ден!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #11 -: Юли 13, 2006, 16:51:09 pm »
Не се поема от касата, както никое от изброените по-долу. Правят се по желание срещу заплащане.
Формално не е съвсем така - виж тук Прегледи и изследвания при нормална и рискова бременност.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #12 -: Юли 13, 2006, 16:57:27 pm »
Извинявам се,но искам да попитам какво представлява ултразвуковия скрининг за хромозомни аномалии(11-14 седмица).Как се прави?Сам ли трябва да си го поискаш?Плаща ли се или се поема от касата?
Това е преглед с ултразвук, при който гинекологът проследява маркери (анатомични елементи от тялото на плода), които са свързани с генетични дефекти. В определени седмици от бременността се гледат различни маркери. На теория би трябвало да ти го направи гинеколога, който ти следи бременността и да не го плащаш, а да се поема от касата. На практика е малко по-различно.
« Последна редакция: Юли 13, 2006, 19:29:01 pm от Meli »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #13 -: Юли 13, 2006, 19:25:48 pm »
Здравей Суши,
съжалявам, че при теб се получава така, но явно има нещо не съвсем в ред.Първо да споделя, че и аз съм в Канада/Торонто/.
И съм много доволна от проследяването на бременността ми, вярно,ч е тя се водеше рискова бременност, понеже съм с близнаци, но мои приятелки бременни също преминаха през същите процедури.
На 35 години задължително се преминава през ИПС - до 13 седмица, когато те гледат на Ултразвук за дебелината на нухалната гънка и после ти взимат кръв и пращат в специализирана клиника за генетични изследвания, мисля че 18 седмица ми взеха кръв за още две генетични малформации.Вярно малко рядко гледат на Узи, но ако недай си боже възникне проблем, направо те побъркват от прегледи.
18-20 седмица задължително всички на фетална морфология, не знам как теб не са те пратили, секрет и други проби не са ми взимали, но при мен имаха предишните ми микробиологии от клиниката и може би затова, по принцип ваг. секрет се взима към края на бременността, за разни опасни бактерии.В деня, когато ми изтекоха водите, ме питаха дали имам изследване за  незнам си какви стрептококи , аз казах, че нямам, но и без това нали бях за секцио, не ми взеха такава проба.
Така че моя съвет е да поговориш с твоя личен лекар съвсем сериозно , да му кажеш за притесненията си и така.Можеш да звъннеш на телефона който е за провинциалната здравна застраховка и да споделиш притесненията си.
Системата не  е идеална, но повярвай ми, като жена, лекувала стерилитет и майка на две родени в 33 седмица близнета, съвсем не е лоша.Понякога обаче, трябва да си знаем правата.

Поздрави и успех.Питай, ако нещо  те интересува.

П.С Сега препрочетох изсказването ти и забелязах, че дори и тегло не ти мерят, което е странно, при мен и при всички познати, които са били бременни, всеки месец се ходи на преглед/до 32 седмица/ и се мери тегло, матка, слушат се тоновете с доплер, дава се урина, тоест сам си топваш една лентичка в урината, и имаш свободен разговор с лекаря, който ти проследява бременността.Ти в кой район живееш? Ако не ти правят тези неща, това е меко казано невероятно за мене 8O.
« Последна редакция: Юли 13, 2006, 20:52:09 pm от shygirl »
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #14 -: Юли 13, 2006, 21:12:50 pm »
Здравей Shygirl,
първо да те поздравя за двойната ти радост-да са ти здрави и щастливи рожбичките!Радвам се,че си доволна от вниманието което си получила.
Ако ти кажа,че съм в Кitchener съм сигурна,че те ти се изясни ситуацията! :DТук има значение къде живееш,вече се уверих.Аз като казах,че искам амнио доктора ме изгледа изумен.Ама защо ми е притрябвала?!Вчера звънях да си променя часа при гинеколога за по-ранен,но не е възможно.Изненадаха се,че нямам биохимичен скрининг-това трябвало да се направи от личния,не от тях!Той ме праща при тях...и така.Тук нямаме педиатър!Нито един!
Обаче днес говорих с д-р Велев и в 17г.с. ще съм при него за амниоцентезата.Докато съм в Сф,ще отида и при д-рМазнейкова да види как е бебчето.
Много мило,че си толкова отзивчива,но съм толкова изпушила напоследък,че не се сещам за въпроси
Лек и спокоен ден!
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #15 -: Юли 21, 2006, 10:35:54 am »
Здравейте момичета и от мен! Сега като чета патилата на Шуши ми се появиха доста неясни неща, което може да ви се стори тъпо  :?. Бихте ли ми обяснили какво означава биохимичния скрининг и амниоцентеза, кога и при какви случаи се правят?


*
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #16 -: Юли 21, 2006, 10:39:45 am »
За скрининга:
http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=132
За амниоцентеза:
http://www.biberonbg.com/info/amnio.htm
Пусни си Гугъл, има много по въпроса.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #17 -: Юли 21, 2006, 11:15:44 am »
Благодаря ти White! Аз съм на 32г., а когато родя (живот и здраве) ще бъда на 33г. Задължително ли на тази възраст да си направя амниоцентеза? При последния преглед гинеколожката ми спомена, че ако се наложело такова изследване плацентата ми се образува от правилното място..., но аз не разбрах за какво точно става въпрос  :? Нещо не ми харесва тази идея... :?


*
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #18 -: Юли 21, 2006, 11:19:47 am »
За съжаление, нищо не мога да ти кажа по въпроса. Ще се наложи да се включи Мели. Аз съм на етап опити за бременност и този урок още не съм го учила. :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Моля те Мели за съвет!
« Отговор #19 -: Юли 21, 2006, 11:44:48 am »

Амниоцентеза се прави задължително на жени над 35год. Ако резултатът от биохимичния скрининг не е добър или ако се види нещо нередно с плода при ултразвуковото изследване, то също се прави амницентеза.
Това което ти е казала гинеколожката за плацентата предполагам е искала да каже, че плацентата е хваната на удобно място, например на задната стена на матката и ако се наложи амницентеза, то няма да се наложи иглата да минава през нея.