0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,
Заради 9 месеца неуспех със забременяването ми назначиха изследвания на основните хормони.
Правени са 3 пъти през 3 месеца. Всички други хормони са в норма освен ФСХ.
(1) ФСХ - 8,6
(2) ФСХ - 8,4
(3) ФСХ - 12,4

Последният резултат ми дойде като гръм от ясно небе, защото е на границата от 12,5.
Разбира се веднага пуснах АМХ и Инхибин Б на 3-ти ден от цикъла.
АМХ - 3,81
Инххибин Б - 73
Добър яйчников резерв и добър отговор на яйчникова стимулация.

От няколко дена съм в шаш и паника заради стойностите на ФСХ.
Имам по една операция на всеки яйчник заради големи кисти (дермоидна и фоликулярна).
Но ако проблемът беше в тези операции още първият път ФСХ щеше да е повишено.

Някой има ли идея защо двата хормона са в пълна противоположност?
Има ли причина за повишаването на ФСХ различна от изчерпан или намаляващ резерв?
*
Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #1 -: Май 29, 2019, 06:12:14 am »
Здрасти, може да е моментно завишаване. ФСХ 8 си е ОК. То се разчита заедно с ЛХ. Прави се отношение между ЛХ:ФСХ, ако ФСХ е 1.5 пъти по-голямо от ЛХ се замисляш за ИЯР. Но при теб са изследвани и АМХ и Ибхибин Б, които са с добри стойности. Антрални фоликули гледани ли са?
Само на третия месец е високи ФСХ, то стимулира узряване на яйцеклетките и според мен може да се окаже, че е бил крив самия цикъл и ако пак го изследваш на друг цикъл, ще е в норма.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #2 -: Май 29, 2019, 08:34:05 am »
Пишете мерните единици.АМХ има две мерни единици и так анаписано нищо не може да се разбере.Отделно никой хормон не се разглежда сам за себе си ФСХ се разглежда с ЛХ винаги, АМХ се коментира и след преглед на антралните фоликули!

Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #3 -: Май 29, 2019, 12:29:17 pm »
Извинявам се, че обяснението ми е така хаотично, но нещо много се шашнах от тези резултати.
Всички хормони са ми изследвани няколко пъти: ТСХ, ФСХ, ЛХ, ДХЕА, Тестостерон, Пролактин, Естроген. 
При последното излседване ФСХ излезна 12,4 а ЛХ 8,8.
Сега следва пълно излседване на щитовидната и инсулинова резистентност.
Гинекологът ми още не е видля последния резултат от ФСХ, но го коментирах с двама ендокринолози, като и двамата не видяха проблем в стойността.
Лошото е, че където и да чета стойности над 10-12 се приемат за сигнал за НЯР или ИЯР.

За АМХ: 3,81 ng/ml при референтни 0,576 – 8,31
за Инхибин Б – 73 ng/l при референтни 15-120

Като АМХ е излседвано два пъти заради гоям дефицит на вит. Д. При първото изследване беше 2,70 ng/ml и няколко месеца след започванена прием на вит. Д стана 3,81 ng/ml.

Просто не мога да намеря отговор за това разминаване в показанията на ФСХ и АМХ.
*
Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #4 -: Май 29, 2019, 12:41:31 pm »
Един хормон, а и всякаква параклиника, сам по себе си не е нито диагноза, нито нищо. При нормално ниво на хормоните (точно този цикъл може да си имала задържан фоликул, много ранна О или каквото и да е друго), редовна, доказана О, добър брой на атралните фоликули- значи е ок. На колко си години?
Надявам се, че посещава репродуктивен специалист и има мъжът ти СГ?

http://www.zachatie.org/bibliotekata/zhenski-sterilitet/1078-%D0%B8%D0%B7%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B0%D0%BD-%D1%8F%D0%B9%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2


Ето няколко статии от нашия сайт.
Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #5 -: Май 29, 2019, 12:52:05 pm »
Благодаря за отговора Павла.  :P
Засега съм на 31, но скоро ставам на 32 години.
На този етап не сме се консултирали с репродуктивен, защото решихме да изчакаме поне година опити. Разбира се това решение е консултирано и с гинеколога и с ендокринолога ми. Дадоха ни още 3-4 месеца опити, като ще започна да взимам “коктейл” добавки за подобряване на функцията на яйчниците.
Мъжът ми ще прави спермограма този месец. Дано поне при него всичко е нормално. :)
*
Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #6 -: Май 29, 2019, 13:08:58 pm »
Спермограмата е валидна и вярна само и единствено ако е направена в репродуктивна клиника, а не в обикновена лаборатория.
Цветна снимка имаш ли направена? Добре е след като видите резултатите от СГ.

Не мисля, че имаш за какво да се притесняваш. Аз съм на 33 и отгоре с АМХ 1, но ФСХ и ЛХ в добри норми. Спонтанна О, добър брой фоликули. Малко се притеснявам, че времето ни притиска, но нищо повече.
Успех и дано да не дочакате година опити!
Добре дошла в темата, в която пишем всички, които правим опити. Много повече се пише.
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=53362.840
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #7 -: Май 29, 2019, 15:44:14 pm »
Аз бих посъветвала всяка жена, която е претърпяла операция на яйчника, да не чака 1 година, а да направи оценка на яйчниковия резерв. Изчакването не е в полза на жената.

Спермограма непременно, ако всичко е наред, оценка на резерва както си му е реда, с изброяване на антралните фоликули на 3-ти ден от МЦ, измерване обема на яйчниците и хормонални нива и едва след това прогноза и лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Разминаване в оказанията на ФСХ и АМХ
« Отговор #8 -: Май 29, 2019, 17:21:31 pm »
Благодаря за включването Д-р Даскалова.
Никъде не съм казала, че изчакваме 1 година, за да се изследваме.
Напротив, през последните месеци имам неколкократно изследване на хормони, прегледи и консултации с гинеколог и ендокринолог. 1 година изчакваме, за да видим дали нещата ще се случат по естествен път и само с помощта на добавки или ще трябва да се насочим към асистирана репродукция.
Въпросът ми беше насочен конкретно към разминаването на показанията м/у фоликулостимулиращия и анти-мюлеровия хормон.