0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes


Време е за промяна.

За тези, които не ме познават, ще се представя накратко. Аз съм Мариела Даскалова, лекар съм, завърших медицина през миналия век. Имам 25 години академичен стаж в Катедра "Анатомия, хистология и ембриология" към Медицински университет –  Пловдив и същата специалност. Работих като клиничен ембриолог по 3 години последователно, между 2009 и 2011 г. в МЦ Надежда рерподуктив Пловдив и между 2014 и 2017 г. – в Ню Лайф СМЦГ. И двете лечебни заведения имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето за дейности по асистирана репродукция. От началото но 2019 г. съм консултант по въпросите на мъжкия фертилитет към Университетска болница Селена и ръководя Консултативен кабинет за мъже. Омъжена съм за АГ специалист, д-р Васил Даскалов, с когото работим в частно лечебно заведение в Пловдив. Имам две деца.

Освен професионалната кариера, другата важна област, в която влагам усилия, е насочена към защита правата на пациентите в областта на репродуктивната медицина. Съучредител съм на сдружение "Зачатие" –  първата неправителствена организация, създадена официално през 2004 г., която обединява хората с инфертилитет в България. Бях 5 години зам.-предстедател на сдружението и 15 години, от неговото създаване досега, съм постоянен медицински консултант. От тази позиция се опитвам да предлагам законодателни и организационни промени, критикувам държавата за някои несправедливости, консултирам безплатно, провеждам ежегодно информационни кампании и поне два пъти годишно участвам с лични средства и труд в благотворителните инициативи на сдружението.

Идеята за интернет-консултирането е част от тази безвъзмездна помощ, която сдружение "Зачатие" предлага на своите потребители. Тя беше разработена успешно през 2007 г., но по ред причини останалите консултанти се отказаха. Да се консултира в такъв формат е трудно. Липсва директния разговор, нямам всички данни от историята на пациента, писменото слово се възприема по-трудно и понякога неправилно и т.н. Въпреки това смятам, че този вариант за допитване до специалист е важен, за някои хора дори единствен в даден момент и може да помогне с насоки за поведение.

Като човек, който вече втори век общува с всякакви хора – специалисти и пациенти, държавни служители и законотворци, световно признати имена в медицината, социално слаби хора и хора от елита, журналисти и т.н, мога да кажа следното. Да се работи в областта на репродуктивното здраве е все по-трудно. От една страна медицината у нас създава някои неправилни догми и ги поддържа с мрачна решителност. От друга страна агресията, на която лекарите сме подложени ежедневно, е чудовищна. И въпреки това се опитвам да съм в полза на хората, които имат нужда от моето мнение. Понякога проблемите са толкова трудни, че ми отнема часове от свободното време, за да намеря правилното решение. Не очаквам нищо в замяна. Приемам благодарностите с неудобство – не го правя за да ми ръкопляскате, самочувствието ми няма нужда от такава подкрепа, а се основава на знанията и уменията ми. Приемам критиките като всеки човек – първо ме заболява, после търся къде съм сгрешила и дали мога да се поправя. Жалко е, когато в думите на пациентите прозират изречени зад гърба ми хули от колеги, които принизяват повече тях, отколкото мен, но ... това е положението.

И така, към новите теми – с пожелание към всички да сте живи и здрави, и по-рядко да имате нужда от мен.

За връзка с мен:
тел: 0898 99 55 32
e-mail: mariela.daskalova@gmail.com
сайт: http://www.invitro-plovdiv.com

Преди да ми зададете въпрос, моля прочетете тази тема:
Информация за ползване на услугата интернет-консултиране

Линк към стари теми:
Стерилитет при мъжа
Проследяване на бременността

В тази тема можете да ми задавате въпроси за мъжкото репродуктивно здраве.
« Последна редакция: Февруари 29, 2020, 17:21:46 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, искам да попитам нещо. Мъжът ми си прави спермограма онзи ден и се оказа че като брой и подвижност са добри резултатите, но по Кругер има само 6 % с нормална морфология. По мнение на лекуващия лекар останалите 94% са с допустими отклонения. Препоръча ни да направим ДНК тест за фрагментация на сперматозоидите , МАР тест и ХБА тест. Какво е вашето мнение? Има ли шанс и какъв е той за нормално естествено оплождане или задължително ще се ориентираме към някаква асистирана репродуктивна техника? Колко лошо е положението?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, искам да попитам нещо. Мъжът ми си прави спермограма онзи ден и се оказа че като брой и подвижност са добри резултатите, но по Кругер има само 6 % с нормална морфология. По мнение на лекуващия лекар останалите 94% са с допустими отклонения. Препоръча ни да направим ДНК тест за фрагментация на сперматозоидите , МАР тест и ХБА тест. Какво е вашето мнение? Има ли шанс и какъв е той за нормално естествено оплождане или задължително ще се ориентираме към някаква асистирана репродуктивна техника? Колко лошо е положението?

Здравей, silvia_90!

При малки отклонения в спермалните показатели, както е при него, винаги е добре да се правят допълнителни тестове и изследвания, за да се види откъде идва проблемът и да се направят опити за подобряване на показателите. Понякога това става лесно, напр. ако причината е високо кръвно налягане или неправилна работа на щитовидната жлеза, лечението на тези заболявания се отразява бързо на сперматогенезата. В други случаи е по-трудно и изисква повече време, но така или иначе има алгоритъм, по който се върви, за да се прецени дали да се предложи асистирана репродукция. Ако при тебе всичко е наред, имаш овулация и проходими маточни тръби, е възможно да се обсъди и друг вид процедура, напр. таймиран цикъл или вътрематочна инсеминация.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Здравейте!
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ
Възможно ли е морфологията да падне с 11% за година и 2/3 месеца
http://prikachi.com/images/9/9295009I.jpg

http://prikachi.com/images/17/9295017v.jpg

Какъв е шанса ни с тези резултати ?
« Последна редакция: Март 27, 2018, 14:12:04 pm от Esenia »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте!
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ
Възможно ли е морфологията да падне с 11% за година и 2/3 месеца
http://prikachi.com/images/9/9295009I.jpg

http://prikachi.com/images/17/9295017v.jpg

Какъв е шанса ни с тези резултати ?

Здравей, Esenia!

Възможно е показателите да се променят и в по-кратки срокове. Множество фактори могат да засегнат сперматогенезата, като високо кръвно налягане, наднормено тегло, възраст, тютюнопушене, инфекции, фактори от околната среда и професия и т.н. Освен това при CASA морфологията винаги е малко по-ниска.

Освен морфологията, има отклонения в обема и подвижността на сперматозоидите. Ако вървите към ин витро, това са добри показатели, а ако лекарят прецени, че е възможно, спермалните показатели позволяват обработка на еякулата и използване на сперматозоидите за вътрематочна инсеминация.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
В момента съм в стимулация ( днес ми е 7ми ден ) има ли шанс с прием на спимен ,  Q10 , цинк вит С и селен леко да подобрим нещата ?

Имаме проблем с кръвното, вярно е , но го контролираме, явно е оказало влияние .

Колко дни въздаржание препоръчвате преди деня на пункцията ?

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
В момента съм в стимулация ( днес ми е 7ми ден ) има ли шанс с прием на спимен ,  Q10 , цинк вит С и селен леко да подобрим нещата ?

Имаме проблем с кръвното, вярно е , но го контролираме, явно е оказало влияние .

Колко дни въздаржание препоръчвате преди деня на пункцията ?

В оставащите дни преди пункция едва ли нещо може да се направи, но и показателите не са лоши за ин витро оплождане. Въздържание като за спермограма, между 3 и 5 дни с превес към 3. Това не винаги е възможно, защото таймирането понякога е планово, но понякога е в спешен порядък.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Дано да имаме успех и повече късмет 🍀
В случай на спешна пункция и само 2 дни въздаржание дали ще даде лош резултат ? 

Благодаря много Д-р  Даскалова ще очаквам мейла ви с нетърпение.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Дано да имаме успех и повече късмет 🍀
В случай на спешна пункция и само 2 дни въздаржание дали ще даде лош резултат ?

Не мисля.

Успех на пункцията! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #10 -: Април 01, 2018, 10:38:10 am »
Благодаря 🤗
Утре ще  бъде !
Честита Цветница 🌹
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #11 -: Април 01, 2018, 21:16:42 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

посъветваха ме да пиша в тази тема. Ако поста ми не е за тук, моля да ме извините и да изтриете мнението ми.

Искам да попитам просто дали нещо може да се направи в моя случай?

Ето накратко моята история (мъж на 33 години)

2013 си направих спермограма, в която имах 43 милиона сперматозоида

2013 - операция от Варикоцеле (varicoceles) на десния тестис (в токуда при д-р Калоян Давидов)

2013/2014 влошаване на спермограмата (9 милиона сперматозоида)

2015 (до днес) - Azoospermia. Тогава ходих на преглед при д-р К. Давидов и М. Кацаров, и двамата решиха, че проблема е от кисти в епидидимите.

2017 отидох на преглед при д-р Ю. Бъчваров. Той ми назначи изследвания, които показаха инфекцият от Хламидия (chlamydia trachomatis). Най-вероятно инфекцията е още от 2012/2013 година.

Хламидията бързо я 'излекувах' с антибиотици. Но azoospermia-та остана :( Хормоните ми бяха в норма (FSH: 5.1, Тестостерон: 19.10)

2018 - ми направиха TESE (tese testicular sperm extraction) в болница Щерев (д-р Ю. Бъчваров) с много лош резултат:

десен тестис: Нищо (нито сперматозоиди, нито клетки на спермогенеза)
ляв тестис: намерени 4-5 сперматозоида (неподвижни), както и липса на клетки на спермогенезата (spermatogenic cells)

Изглежда, че Хламидията ми е причинила:
1. Запушване на семепровододите
2. Унищожение на клетките на спермогенезата (spermatogenic cells) в двата тестиса

Въпросът ми е има ли какво да се направи в този случай?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #12 -: Април 11, 2018, 23:16:35 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

посъветваха ме да пиша в тази тема. Ако поста ми не е за тук, моля да ме извините и да изтриете мнението ми.

Искам да попитам просто дали нещо може да се направи в моя случай?

Ето накратко моята история (мъж на 33 години)

2013 си направих спермограма, в която имах 43 милиона сперматозоида

2013 - операция от Варикоцеле (varicoceles) на десния тестис (в токуда при д-р Калоян Давидов)

2013/2014 влошаване на спермограмата (9 милиона сперматозоида)

2015 (до днес) - Azoospermia. Тогава ходих на преглед при д-р К. Давидов и М. Кацаров, и двамата решиха, че проблема е от кисти в епидидимите.

2017 отидох на преглед при д-р Ю. Бъчваров. Той ми назначи изследвания, които показаха инфекцият от Хламидия (chlamydia trachomatis). Най-вероятно инфекцията е още от 2012/2013 година.

Хламидията бързо я 'излекувах' с антибиотици. Но azoospermia-та остана :( Хормоните ми бяха в норма (FSH: 5.1, Тестостерон: 19.10)

2018 - ми направиха TESE (tese testicular sperm extraction) в болница Щерев (д-р Ю. Бъчваров) с много лош резултат:

десен тестис: Нищо (нито сперматозоиди, нито клетки на спермогенеза)
ляв тестис: намерени 4-5 сперматозоида (неподвижни), както и липса на клетки на спермогенезата (spermatogenic cells)

Изглежда, че Хламидията ми е причинила:
1. Запушване на семепровододите
2. Унищожение на клетките на спермогенезата (spermatogenic cells) в двата тестиса

Въпросът ми е има ли какво да се направи в този случай?

Здравей, think_157!

Питането ти е точно на място.
Неприятна е тази ситуация. Възможно е хламидийната инфекция да нанесе сериозни поражения върху мъжката репродуктивна система. В твоята ситуация могат да се направят следните неща:

1. Да се потърсят други причини за унищожената сперматогенеза - хипертония, диабет, наднормено тегло, гонадотоксини и т.н. Това, че има една ясна причина, не изключва наличието на други.
2. Може да се обсъди с уролозитедуктодеферентография - метод за диагностика (и реканализация) на проходимостта на семепроводите.
3. При липса на други причини е редно да се направи опит да се стимулира сперматогенезата с лекарства.
4. Ако се постигне някакво подобрение, може да се мисли за ин витро оплождане с извлечени от тестис/епидидим сперматозоиди.
5. Помислете за подаване на документи за финансиране от ЦАР.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #13 -: Април 14, 2018, 08:44:45 am »
Здравейте д-р Даскалова,
 Вчера получихме резултати от спермограмата на съпруга ми, моля за Вашето мнение, това което аз виждам е лоша морфология 5% по Крюгер, но не разбирам до колко това е лошо и дали може да се коригира. Аз съм с една проходима тръба, преди четири месеца имах спонтанен аборт в 6г.с. след спонтанно забременяване, имам инсулинова резистентсност, за която пия медикаменти.
Моля за вашият съвет към какво да се насочим като лечение и за малко разяснение относно спермограмата. Имаме час за специалист, но той е чак след месец и до тогава ще се побъркам от чудене и притеснение.
Благодаря ви предварително!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #14 -: Април 18, 2018, 11:11:16 am »
Здравейте Др Даскалова,може ли да коментирате нашата спермограма?Знам,че не е никак добра,но какво означава това,че има незрели клетки а липсват сперватозоиди,може ли да говорим в такъв случай,че отхвърляме варианта за запушване на семепроводи щом има налични незрели клетки?Немога и да си обясня наличието на левкоцити.Правени са изследвания за хламидия,гонорея,микопразма и уреяплазма и всички са отрицателни.Благодаря предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #15 -: Април 21, 2018, 13:34:33 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
 Вчера получихме резултати от спермограмата на съпруга ми, моля за Вашето мнение, това което аз виждам е лоша морфология 5% по Крюгер, но не разбирам до колко това е лошо и дали може да се коригира. Аз съм с една проходима тръба, преди четири месеца имах спонтанен аборт в 6г.с. след спонтанно забременяване, имам инсулинова резистентсност, за която пия медикаменти.
Моля за вашият съвет към какво да се насочим като лечение и за малко разяснение относно спермограмата. Имаме час за специалист, но той е чак след месец и до тогава ще се побъркам от чудене и притеснение.
Благодаря ви предварително!

Здравей, MariaP!

Спермограмата като цяло е добра. Има малко отклонение в морфологията на сперматозоидите, което е отразено в заключението - тератозооспермия. Останалите показатели са в норма. Може да се направи опит да се открият причините за влошената морфология, както и да се проведе лечение с цел подобряване на показателите. На адреса от регистрацията ти изпращам въпросник за оценка, нека ми го върне попълнен и ще му дам насоки.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #16 -: Април 21, 2018, 13:47:02 pm »
Здравейте Др Даскалова,може ли да коментирате нашата спермограма?Знам,че не е никак добра,но какво означава това,че има незрели клетки а липсват сперватозоиди,може ли да говорим в такъв случай,че отхвърляме варианта за запушване на семепроводи щом има налични незрели клетки?Немога и да си обясня наличието на левкоцити.Правени са изследвания за хламидия,гонорея,микопразма и уреяплазма и всички са отрицателни.Благодаря предварително.

Здравей, Diksy!

Не съм убедена, че е имало наистина незрели клетки на сперматогенезата в еякулата. Понякога е доста трудно да се оценят кръглите клетки, които се намират в еякулата и да се класифицират. Това изисква опит и допълнителни тестове, които стандартно не се провеждат при оценка на сперматогенезата. А дори и да има такива, това не означава, че семепроводите са напълно проходими - единични клетки могат да преминават през тях. Вие нали имате оперативно извлечени сперматозоиди, при азооспермия това е доказателството за обструкция.

Левкоцити в еякулата може да има и по неинфекциозни причини, напр. при диабет, тютюнопушене, варикоцеле, травми и т.н. Освен това изследванията за микроорганизми имат давност, а и никой не е изследван за всичко.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #17 -: Април 23, 2018, 10:58:27 am »
Благодаря Ви Др Даскалова.Да,имаме оперативно извлечени сперматозаиди,но са много малко на брой качествените.А и имаме едно неуспешно Икси и за това търсим и друга алтернатива да подобрим сперматогенезата да не се прибягва отново до биопсия.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодаря Ви Др Даскалова.Да,имаме оперативно извлечени сперматозаиди,но са много малко на брой качествените.А и имаме едно неуспешно Икси и за това търсим и друга алтернатива да подобрим сперматогенезата да не се прибягва отново до биопсия.

Дикси, ако са отхвърлени генетични причини за обструктивна азооспермия (като кистозна фиброза например), може да се потърси нивото на обструкция (чрез биохимичен анализ на еякулата), както и да се направи опит за реканализация (напр. чрез дуктодеферентография), също така и чрез различни хирургични техники могат да се направят опити за възстановяване на проходимостта. Може да се постави артифициално сперматоцеле. И също така да се опита да се стимулира сперматогенезата.

Изброявам ти теоретично различни варианти, основен проблем на които е, че няма кой да се занимава с това - поради факта, че у нас няма андрология, респективно андролози и също така заради това, че има различни методики за инвазивно извличане на наличните сперматозоиди, които се относително лесни, не изискват назначаване на уролог на щат в лечебното заведение и като цяло е нещо, което може да се предложи като първи избор.

Поздрави!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте доктор Даскалова. Бихте ли ми помогнали при разчитането на спермограмата на мъжа ми, която направихме днес. За първи път правим подобно изследване и не сме наясно какъв е резултата всъщност.
Благодаря ви предварително! Лек и спокоен ден!