0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
  • Timeo Danaos et dona ferentes

Време е за промяна.

За тези, които не ме познават, ще се представя накратко. Аз съм Мариела Даскалова, лекар съм, завърших медицина през миналия век. Имам 25 години академичен стаж в Катедра "Анатомия, хистология и ембриология" към Медицински университет –  Пловдив и същата специалност. Работих като клиничен ембриолог по 3 години последователно, между 2009 и 2011 г. в МЦ Надежда рерподуктив Пловдив и между 2014 и 2017 г. – в Ню Лайф СМЦГ. И двете лечебни заведения имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето за дейности по асистирана репродукция. Омъжена съм за АГ специалист, д-р Васил Даскалов, с когото работим в частно лечебно заведение в Пловдив. Имам две деца.

Освен професионалната кариера, другата важна област, в която влагам усилия, е насочена към защита правата на пациентите в областта на репродуктивната медицина. Съучредител съм на сдружение "Зачатие" –  първата неправителствена организация, създадена официално през 2004 г., която обединява хората с инфертилитет в България. Бях 5 години зам.-предстедател на сдружението и 15 години, от неговото създаване досега, съм постоянен медицински консултант. От тази позиция се опитвам да предлагам законодателни и организационни промени, критикувам държавата за някои несправедливости, консултирам безплатно, провеждам ежегодно информационни кампании и поне два пъти годишно участвам с лични средства и труд в благотворителните инициативи на сдружението.

Идеята за интернет-консултирането е част от тази безвъзмездна помощ, която сдружение "Зачатие" предлага на своите потребители. Тя беше разработена успешно през 2007 г., но по ред причини останалите консултанти се отказаха. Да се консултира в такъв формат е трудно. Липсва директния разговор, нямам всички данни от историята на пациента, писменото слово се възприема по-трудно и понякога неправилно и т.н. Въпреки това смятам, че този вариант за допитване до специалист е важен, за някои хора дори единствен в даден момент и може да помогне с насоки за поведение.

Като човек, който вече втори век общува с всякакви хора – специалисти и пациенти, държавни служители и законотворци, световно признати имена в медицината, социално слаби хора и хора от елита, журналисти и т.н, мога да кажа следното. Да се работи в областта на репродуктивното здраве е все по-трудно. От една страна медицината у нас създава някои неправилни догми и ги поддържа с мрачна решителност. От друга страна агресията, на която лекарите сме подложени ежедневно, е чудовищна. И въпреки това се опитвам да съм в полза на хората, които имат нужда от моето мнение. Понякога проблемите са толкова трудни, че ми отнема часове от свободното време, за да намеря правилното решение. Не очаквам нищо в замяна. Приемам благодарностите с неудобство – не го правя за да ми ръкопляскате, самочувствието ми няма нужда от такава подкрепа, а се основава на знанията и уменията ми. Приемам критиките като всеки човек – първо ме заболява, после търся къде съм сгрешила и дали мога да се поправя. Жалко е, когато в думите на пациентите прозират изречени зад гърба ми хули от колеги, които принизяват повече тях, отколкото мен, но ... това е положението.

И така, към новите теми – с пожелание към всички да сте живи и здрави, и по-рядко да имате нужда от мен.

За връзка с мен:
тел: 0898 99 55 32
e-mail: mariela.daskalova@gmail.com
сайт: http://www.invitro-plovdiv.com

Преди да ми зададете въпрос, моля прочетете тази тема:
Информация за ползване на услугата интернет-консултиране

Линк към стари теми:
Стерилитет при мъжа
Проследяване на бременността

В тази тема можете да ми задавате въпроси за мъжкото репродуктивно здраве.
« Последна редакция: Март 18, 2018, 13:21:35 pm от Мели »

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, искам да попитам нещо. Мъжът ми си прави спермограма онзи ден и се оказа че като брой и подвижност са добри резултатите, но по Кругер има само 6 % с нормална морфология. По мнение на лекуващия лекар останалите 94% са с допустими отклонения. Препоръча ни да направим ДНК тест за фрагментация на сперматозоидите , МАР тест и ХБА тест. Какво е вашето мнение? Има ли шанс и какъв е той за нормално естествено оплождане или задължително ще се ориентираме към някаква асистирана репродуктивна техника? Колко лошо е положението?
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
Здравейте, искам да попитам нещо. Мъжът ми си прави спермограма онзи ден и се оказа че като брой и подвижност са добри резултатите, но по Кругер има само 6 % с нормална морфология. По мнение на лекуващия лекар останалите 94% са с допустими отклонения. Препоръча ни да направим ДНК тест за фрагментация на сперматозоидите , МАР тест и ХБА тест. Какво е вашето мнение? Има ли шанс и какъв е той за нормално естествено оплождане или задължително ще се ориентираме към някаква асистирана репродуктивна техника? Колко лошо е положението?

Здравей, silvia_90!

При малки отклонения в спермалните показатели, както е при него, винаги е добре да се правят допълнителни тестове и изследвания, за да се види откъде идва проблемът и да се направят опити за подобряване на показателите. Понякога това става лесно, напр. ако причината е високо кръвно налягане или неправилна работа на щитовидната жлеза, лечението на тези заболявания се отразява бързо на сперматогенезата. В други случаи е по-трудно и изисква повече време, но така или иначе има алгоритъм, по който се върви, за да се прецени дали да се предложи асистирана репродукция. Ако при тебе всичко е наред, имаш овулация и проходими маточни тръби, е възможно да се обсъди и друг вид процедура, напр. таймиран цикъл или вътрематочна инсеминация.

Поздрави! :)

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте!
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ
Възможно ли е морфологията да падне с 11% за година и 2/3 месеца
http://prikachi.com/images/9/9295009I.jpg

http://prikachi.com/images/17/9295017v.jpg

Какъв е шанса ни с тези резултати ?
« Последна редакция: Март 27, 2018, 14:12:04 pm от Esenia »
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
Здравейте!
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ
Възможно ли е морфологията да падне с 11% за година и 2/3 месеца
http://prikachi.com/images/9/9295009I.jpg

http://prikachi.com/images/17/9295017v.jpg

Какъв е шанса ни с тези резултати ?

Здравей, Esenia!

Възможно е показателите да се променят и в по-кратки срокове. Множество фактори могат да засегнат сперматогенезата, като високо кръвно налягане, наднормено тегло, възраст, тютюнопушене, инфекции, фактори от околната среда и професия и т.н. Освен това при CASA морфологията винаги е малко по-ниска.

Освен морфологията, има отклонения в обема и подвижността на сперматозоидите. Ако вървите към ин витро, това са добри показатели, а ако лекарят прецени, че е възможно, спермалните показатели позволяват обработка на еякулата и използване на сперматозоидите за вътрематочна инсеминация.

Димитър Кудоглу
В момента съм в стимулация ( днес ми е 7ми ден ) има ли шанс с прием на спимен ,  Q10 , цинк вит С и селен леко да подобрим нещата ?

Имаме проблем с кръвното, вярно е , но го контролираме, явно е оказало влияние .

Колко дни въздаржание препоръчвате преди деня на пункцията ?

*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
В момента съм в стимулация ( днес ми е 7ми ден ) има ли шанс с прием на спимен ,  Q10 , цинк вит С и селен леко да подобрим нещата ?

Имаме проблем с кръвното, вярно е , но го контролираме, явно е оказало влияние .

Колко дни въздаржание препоръчвате преди деня на пункцията ?

В оставащите дни преди пункция едва ли нещо може да се направи, но и показателите не са лоши за ин витро оплождане. Въздържание като за спермограма, между 3 и 5 дни с превес към 3. Това не винаги е възможно, защото таймирането понякога е планово, но понякога е в спешен порядък.

Успех! :)

Димитър Кудоглу
Дано да имаме успех и повече късмет 🍀
В случай на спешна пункция и само 2 дни въздаржание дали ще даде лош резултат ? 

Благодаря много Д-р  Даскалова ще очаквам мейла ви с нетърпение.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
Дано да имаме успех и повече късмет 🍀
В случай на спешна пункция и само 2 дни въздаржание дали ще даде лош резултат ?

Не мисля.

Успех на пункцията! :)

Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #10 -: Април 01, 2018, 10:38:10 am »
Благодаря 🤗
Утре ще  бъде !
Честита Цветница 🌹
« Отговор #11 -: Април 01, 2018, 21:16:42 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

посъветваха ме да пиша в тази тема. Ако поста ми не е за тук, моля да ме извините и да изтриете мнението ми.

Искам да попитам просто дали нещо може да се направи в моя случай?

Ето накратко моята история (мъж на 33 години)

2013 си направих спермограма, в която имах 43 милиона сперматозоида

2013 - операция от Варикоцеле (varicoceles) на десния тестис (в токуда при д-р Калоян Давидов)

2013/2014 влошаване на спермограмата (9 милиона сперматозоида)

2015 (до днес) - Azoospermia. Тогава ходих на преглед при д-р К. Давидов и М. Кацаров, и двамата решиха, че проблема е от кисти в епидидимите.

2017 отидох на преглед при д-р Ю. Бъчваров. Той ми назначи изследвания, които показаха инфекцият от Хламидия (chlamydia trachomatis). Най-вероятно инфекцията е още от 2012/2013 година.

Хламидията бързо я 'излекувах' с антибиотици. Но azoospermia-та остана :( Хормоните ми бяха в норма (FSH: 5.1, Тестостерон: 19.10)

2018 - ми направиха TESE (tese testicular sperm extraction) в болница Щерев (д-р Ю. Бъчваров) с много лош резултат:

десен тестис: Нищо (нито сперматозоиди, нито клетки на спермогенеза)
ляв тестис: намерени 4-5 сперматозоида (неподвижни), както и липса на клетки на спермогенезата (spermatogenic cells)

Изглежда, че Хламидията ми е причинила:
1. Запушване на семепровододите
2. Унищожение на клетките на спермогенезата (spermatogenic cells) в двата тестиса

Въпросът ми е има ли какво да се направи в този случай?
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
« Отговор #12 -: Април 11, 2018, 23:16:35 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

посъветваха ме да пиша в тази тема. Ако поста ми не е за тук, моля да ме извините и да изтриете мнението ми.

Искам да попитам просто дали нещо може да се направи в моя случай?

Ето накратко моята история (мъж на 33 години)

2013 си направих спермограма, в която имах 43 милиона сперматозоида

2013 - операция от Варикоцеле (varicoceles) на десния тестис (в токуда при д-р Калоян Давидов)

2013/2014 влошаване на спермограмата (9 милиона сперматозоида)

2015 (до днес) - Azoospermia. Тогава ходих на преглед при д-р К. Давидов и М. Кацаров, и двамата решиха, че проблема е от кисти в епидидимите.

2017 отидох на преглед при д-р Ю. Бъчваров. Той ми назначи изследвания, които показаха инфекцият от Хламидия (chlamydia trachomatis). Най-вероятно инфекцията е още от 2012/2013 година.

Хламидията бързо я 'излекувах' с антибиотици. Но azoospermia-та остана :( Хормоните ми бяха в норма (FSH: 5.1, Тестостерон: 19.10)

2018 - ми направиха TESE (tese testicular sperm extraction) в болница Щерев (д-р Ю. Бъчваров) с много лош резултат:

десен тестис: Нищо (нито сперматозоиди, нито клетки на спермогенеза)
ляв тестис: намерени 4-5 сперматозоида (неподвижни), както и липса на клетки на спермогенезата (spermatogenic cells)

Изглежда, че Хламидията ми е причинила:
1. Запушване на семепровододите
2. Унищожение на клетките на спермогенезата (spermatogenic cells) в двата тестиса

Въпросът ми е има ли какво да се направи в този случай?

Здравей, think_157!

Питането ти е точно на място.
Неприятна е тази ситуация. Възможно е хламидийната инфекция да нанесе сериозни поражения върху мъжката репродуктивна система. В твоята ситуация могат да се направят следните неща:

1. Да се потърсят други причини за унищожената сперматогенеза - хипертония, диабет, наднормено тегло, гонадотоксини и т.н. Това, че има една ясна причина, не изключва наличието на други.
2. Може да се обсъди с уролозитедуктодеферентография - метод за диагностика (и реканализация) на проходимостта на семепроводите.
3. При липса на други причини е редно да се направи опит да се стимулира сперматогенезата с лекарства.
4. Ако се постигне някакво подобрение, може да се мисли за ин витро оплождане с извлечени от тестис/епидидим сперматозоиди.
5. Помислете за подаване на документи за финансиране от ЦАР.

Поздрави!

Димитър Кудоглу
« Отговор #13 -: Април 14, 2018, 08:44:45 am »
Здравейте д-р Даскалова,
 Вчера получихме резултати от спермограмата на съпруга ми, моля за Вашето мнение, това което аз виждам е лоша морфология 5% по Крюгер, но не разбирам до колко това е лошо и дали може да се коригира. Аз съм с една проходима тръба, преди четири месеца имах спонтанен аборт в 6г.с. след спонтанно забременяване, имам инсулинова резистентсност, за която пия медикаменти.
Моля за вашият съвет към какво да се насочим като лечение и за малко разяснение относно спермограмата. Имаме час за специалист, но той е чак след месец и до тогава ще се побъркам от чудене и притеснение.
Благодаря ви предварително!
« Отговор #14 -: Април 18, 2018, 11:11:16 am »
Здравейте Др Даскалова,може ли да коментирате нашата спермограма?Знам,че не е никак добра,но какво означава това,че има незрели клетки а липсват сперватозоиди,може ли да говорим в такъв случай,че отхвърляме варианта за запушване на семепроводи щом има налични незрели клетки?Немога и да си обясня наличието на левкоцити.Правени са изследвания за хламидия,гонорея,микопразма и уреяплазма и всички са отрицателни.Благодаря предварително.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
« Отговор #15 -: Април 21, 2018, 13:34:33 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
 Вчера получихме резултати от спермограмата на съпруга ми, моля за Вашето мнение, това което аз виждам е лоша морфология 5% по Крюгер, но не разбирам до колко това е лошо и дали може да се коригира. Аз съм с една проходима тръба, преди четири месеца имах спонтанен аборт в 6г.с. след спонтанно забременяване, имам инсулинова резистентсност, за която пия медикаменти.
Моля за вашият съвет към какво да се насочим като лечение и за малко разяснение относно спермограмата. Имаме час за специалист, но той е чак след месец и до тогава ще се побъркам от чудене и притеснение.
Благодаря ви предварително!

Здравей, MariaP!

Спермограмата като цяло е добра. Има малко отклонение в морфологията на сперматозоидите, което е отразено в заключението - тератозооспермия. Останалите показатели са в норма. Може да се направи опит да се открият причините за влошената морфология, както и да се проведе лечение с цел подобряване на показателите. На адреса от регистрацията ти изпращам въпросник за оценка, нека ми го върне попълнен и ще му дам насоки.

Димитър Кудоглу
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11560
« Отговор #16 -: Април 21, 2018, 13:47:02 pm »
Здравейте Др Даскалова,може ли да коментирате нашата спермограма?Знам,че не е никак добра,но какво означава това,че има незрели клетки а липсват сперватозоиди,може ли да говорим в такъв случай,че отхвърляме варианта за запушване на семепроводи щом има налични незрели клетки?Немога и да си обясня наличието на левкоцити.Правени са изследвания за хламидия,гонорея,микопразма и уреяплазма и всички са отрицателни.Благодаря предварително.

Здравей, Diksy!

Не съм убедена, че е имало наистина незрели клетки на сперматогенезата в еякулата. Понякога е доста трудно да се оценят кръглите клетки, които се намират в еякулата и да се класифицират. Това изисква опит и допълнителни тестове, които стандартно не се провеждат при оценка на сперматогенезата. А дори и да има такива, това не означава, че семепроводите са напълно проходими - единични клетки могат да преминават през тях. Вие нали имате оперативно извлечени сперматозоиди, при азооспермия това е доказателството за обструкция.

Левкоцити в еякулата може да има и по неинфекциозни причини, напр. при диабет, тютюнопушене, варикоцеле, травми и т.н. Освен това изследванията за микроорганизми имат давност, а и никой не е изследван за всичко.

Димитър Кудоглу