0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

18.г.с миомен възел.Помощ?
« -: Февруари 10, 2017, 20:01:12 pm »
Здравейте,момичета-кокичета:)
След 5 месечни опити -най-накрая двете чертички.
Вече съм в 18 г.с Направих всички необходими изследвания + ранен БХС+ фетална морфология- всичко е 6+.
Бебе  много добре и е с около 10 дена напред.(ние с тати също сме големички)
Но естествено всичко е прекалено хубаво за да е истина, все нещо трябва да има.
 В 12 г.с ми откриха "миомно възелче" с размер 29.2х22.3
Шест седмици по-късно  18г.с неговия размер е 36.3х21.1
А сега какво следва?
Страх ме е! Докторката каза ,че е сравнително малко за началато на 5 месец и няма страшно.

Но мен ме тревожи присъствието му около бебчето ми.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: 18.г.с миомен възел.Помощ?
« Отговор #1 -: Февруари 10, 2017, 20:10:23 pm »
Разбирам тревогите ти, но нищо повече не можеш да направиш, освен да се следиш на ултразвук (каквото и правиш). Много, много рядко миомата нараства толкова, че да пречи на бременността и/или на раждането. Иначе не пречи да е около бебето, това е доброкачествено разрастване на маточната мускулатура, нищо страшно няма, освен ако не расте драматично или не се появят некротични участъци.

Ние в годините сме имали десетки бременни с миома, само в един случай се наложи оперативно отстраняване по време на бременността, но бебето се роди живо и здраво и на термин. В останалите случаи само сме проследявали размера и кръвоснабдяването на възела.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: 18.г.с миомен възел.Помощ?
« Отговор #2 -: Февруари 10, 2017, 20:15:44 pm »
Благодаря Ви за бързия отговор! Успокоихте ме, а от дадените размери на миомата, как Ви се струва,расте ли прекалено бързо? Всъщност едната стойност е по малка от 12 г.с, дали се смалява или просто грешка в ехографа?
Четох, че всъщност расте, расте до 3,4 месец след това спира или се смалява.И така се успокоявам,че ще спре.
При колко см, Тя вече става опасна?
Re: 18.г.с миомен възел.Помощ?
« Отговор #3 -: Февруари 10, 2017, 20:19:00 pm »
Bobonkova6811,няма нищо страшно в това.Аз съм с премахнат възел преди 3-4год. и един който открихме преди инвитрото и то от най неприатните- субмукозен ,но ето всичко си е наред.Ти също си минала най-критичния момент,така че може да си спокойна.Когато тръгнеш да раждаш,ако си секцио и възела е близо до разреза ще бъде премахнат още тогава (аз ще съм така по др.причини),но не на всяка цена.Ако не се премахне ще се наблюдава извесно време,защото много от тях изчезват след раждането.Ако не изчезне от самосебе си ще трябва да се подложиш на операция,в повечето случаи лапароскопия (зависи от вида на възела).Но минала през това ти казвам,че не е страшно и се възтановявсш бързо.
Re: 18.г.с миомен възел.Помощ?
« Отговор #4 -: Февруари 10, 2017, 20:28:24 pm »
Много благодаря за успокоението.Наистина се чувствам по-добре.Моето желание и все още е нормално раждане, но ако наистина се наложи ще го преживея.Надявам се всичко да бъде наред,както беше до сега, като изключим това "възелче " ,така НЕ желано.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: 18.г.с миомен възел.Помощ?
« Отговор #5 -: Февруари 10, 2017, 20:31:38 pm »
Няма определена стойност, при която е проблем, защото много зависи от това къде е разположен (в коя част на матката). Има огромни миоми, които си растат кротко и не пречат и обратно. Размерите са относителни, освен ако не се измерва обем, защото формата на миомата не е идеална сфера. Също така и темпът на нарастване е неравномерен, може да има периоди на растеж и обратно. По-важни показатели са местоположение и кръвоснабдяване.

По отношение на естественото раждане, вярно, по-добре е, но ако се наложи, и през операция се минава без особени драми. Казвам ти го като жена с две "секции" по медицински показания. Преживява се, децата растат и така. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу