0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

това ми звучи изключително спекулативно и ненаучно. по тая логика всички жени трябва да се разболяват по време на овулация, защото организмът се подготвя за бременност. много са специфични механизмите, по които имунната система на бременната жена не отхвърля чуждото тяло (имплантирания зародиш), но това не означава, че бременните са имунокомпрометирани. ако твоят имунитет пада по време на стимулация, то този на бременните би трябвало да е под нулата и да мрат като мухи... :)

Точно обратното е. Вгледай се в себе си, кога се разболяваш по-често - преди или след ову. Не  е задължително да се разболяваш всеки път, нито пък винаги да можеш да устоиш на много сериозна атака с вируси само защото си преди ову.
Точно както различните фази на цикъла влияят по различен начин на другите органи и системи при жената (храносмилателната е най-показателна, например редовния стомах е характерен за фоликулярна и овулаторна фаза, а запек, дори и в лека форма - за лутеална), така влияят и върху имунната система. И не е правило да влияят еднакво силно върху всички жени, но влияние има.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
зайче, нищо от описаните не съм наблюдавала при себе си, нито съм срещала някъде прочетено, нито ми го е казвал някой лекар.

за мен, това са спекулации. но хората като цяло са изключително склонни да вярват на такива теории.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Момичета,

Нека не влизаме в излишни спорове - Let's agree to disagree :)
Всеки е свободен да вярва или не вярва в различни теории, независимо дали те изглеждат научно обосновани или не в очите на другиго. Нерядко се е случвало теории, които са били общо приети в медицината след време да бъдат оборени от нови схващания. Не претендирам да съм специалист, но ако имунологията нямаше никакво отношение към проблемите на стерилитета и инвитро процедурите и беше чак такава спорна тема, нямаше да има специалисти имунолози, които да работят по тези проблеми в повечето репродуктивни клиники. Това, че определени имунологични проблеми се проявяват при малък процент от пациентите и не са масово явление не ги прави неправдоподобни или невалидни. Който ги няма, може само да се радва, че не му се налага да се занимава с тези теми. Така че нека всеки сам прецени кое е валидно в неговия случай и кое може да помогне за разрешаването на конкретните предизвикателства пред нас. Всичко останало са излишни спорове и теоритизиране в тема, в която никой от нас не е специалист.
Приятен ден!
« Последна редакция: Февруари 24, 2016, 11:21:32 am от Mirracles »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Mirracles,

ако прочетеш по-внимателно моя постинг, ще видиш, че единствената му цел е да апелира към пациентите (за тяхно добро) да не абсолютизират нещата и да не се вкопчват с болезнена увереност в неща, които може да са верни, но може и да не са. тоест, призовава към умереност, към леко скептичен аналитичен подход и към повече доверие в опита на лекарите.

конкретно ме провокира онова твърдение "аз съм абсолютно уверена, че лекарят ми е сбъркал, защото не направи нищо за Х!" да де, ама "Х" още е само теория, не е 100% факт, как може да си толкова "абсолютно уверен", че лекарят ти е сбъркал?

та така...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Ако още веднъж някоя мама, която вече дундурка бебето си ми каже да се успокоя и нищо да не променям, ще избухна!

Не, не избухвай. Всички тук, които вече дундуркат бебето си са го постигнали случайно, изобщо не си спомнят какво е да се бориш 10-тина години за него, никога никакви проблеми не са имали, никакви съвети не са слушали, и на никого не искат да помогнат със споделянето на опита си.
Мдааа, всички те са тук само за да злорадстват, нали?

Ако искате да въведем правило "на всеки, който започне да дондурка бебе, автоматично да му бъде забранено да дава съвети"...



просто ми е писнало да ми препоръчват нещо, което не работи при мен, просто защото е проработило при друг.

Извинявай, че си позволих да кажа нещо, БЕЗ да знам, че точно при теб не работи.
Другият път, преди да споделя опита си, ще помоля задаващият въпроса първо да ми изпрати подробно разяснение на ЛС какво точно работи при него.
« Последна редакция: Февруари 24, 2016, 17:02:57 pm от Nedda »



Здравейте!
Да кажа и аз нещо от моя опит:
и аз съм яла ананас след ЕТ- много го обичам :D. Спокойствието след ЕТ е хубаво, като под спокойствие(физическо и психическо) разбирам да не правя ремонти, да не бягам, да не скачам, да не се разтягам, да не вдигам тежко и прочее, да не ми досажда някой с постоянни въпроси "какво стана, бременна ли си?" и т.н.
Аз лично след успешен ЕТ и поредица неуспешни съм спазвала едни и същи "правила"-пътувах с колата на следващия ден(360км), въздържах се от психическо и физическо натоварване, пих си лекарствата и се опитвах да си почивам първите няколко дни.
Според мен, това което беше различното беше, че просто все някога трябваше да се случи, както и, че този път бях следена по-акуратно от друг път, а и докторът вече познаваше реакциите на организма ми и избра точния момент за пункция. При мен явно основен проблем беше качеството на яйцеклетките.
Преди процедурата пих разни витамини и минерали, омеги и т.н. занимавах се с йога, бях се пуснала малко по течението(правя каквото трябва, пък да става каквото ще). Хранех се сравнително ниско въглехидратно, без да залитам в крайности.
При успешния опит не съм използвала никакви лекарства за имунни проблеми, даже последните 2-3 години не си бях изследвала НК клетки и т.н., но щитовидните хормони следях редовно.
Дано да съм писала по темата,а не встрани и да не съм обидила някого, но не чета активно този форум напоследък.
Желая успех на всички при следващия опит!
 :)
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
за мен това е относително-визирам личния си опит.
седем години пиех добавки, витамини, мелатонин за "подмладяване", на процедурите включвахме иглотерапии и др., за да не изпадам в подробности но резултатите /4 инсета и 3 инвитро процедури + 1 зет/ винаги са били 0.00.
реших да си почина поне година преди решението за последен опит в чужбина и докато събирахме средства спрях абсолютно всичко, живеех по течението и по съвет на чуждите специалисти чаках 6 месеца да се пречистя от всичко до онзи момент, което съм приемала. започнах да свалям и килограми от самосебе си и чудото се случи-забременях естествено.
никога не отстъпвай на принципите си!
зайче, нищо от описаните не съм наблюдавала при себе си, нито съм срещала някъде прочетено, нито ми го е казвал някой лекар.

за мен, това са спекулации. но хората като цяло са изключително склонни да вярват на такива теории.

Съгласна, че може да го няма при теб или просто да не си обръщала внимание. Но! Различните нива на хормоните през различните фази на цикъла няма как да не влияят (тук идваме до "хората са изключително склонни" - понякога просто отказват да видят фактите). Освен това има и имунологичен компонент - не е случайно, че мен ме съветваше лекар да пусна имунологията след ову. Приеми го не като правило, а като обща тенденция, като флуктуациите при отделните жени са различни, както и при всяка жена в различните цикли.
Зайо, според мен по-скоро локалния имунитет се променя след овулация, а не общия.
Момичета, тук нещата съвсем не  опират до "аз вярвам" или "аз мисля", а до факти и научни доказателства. Нямах време да търся, но сега ми попаднаха няколко неща:
- http://www.genicalab.com/bg/tests/58-%D0%98%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%20%D0%94%D0%9D%D0%9A%20%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%20%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%20.html
след като самата бременност е такава, то лутеалната фаза явно подготвя организма за това.
- https://www.google.bg/#q=immune+system+luteal+phase
който и да е резултат показва, че през различните фази на цикъла имунната система на жената действа различно. Разбира се, материята е специфична и строго научна, но общия дух на изводите е този.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
първият линк касае настъпила бременност. второто е селекция от малко на брой проучвания, търсещи да докажат хипотеза, че се променя отговорът на Т-лимфоцитите в лутеалната фаза.

нищо от това не дава основание на пациентките да вярват, че хормоналната стимулация е довела до техния бронхит.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

А дори не говорим за хормонална стимулация...
Не знам какво пише в проучванията и статистиките, мога да споделя само моето преживяване - вече почти месец лекувам бронхита, който не отшумява напълно. Вече пия трети антибиотик, предписан от пулмолог. Чувствам се ужасно изтощена. Ключът може и да е в генетичните изследвания. При мен имаше мутация, която сочи "нетипичен отговор на хормонална стимулация".
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Не знам какво пише в проучванията и статистиките, мога да споделя само моето преживяване - вече почти месец лекувам бронхита, който не отшумява напълно. Вече пия трети антибиотик, предписан от пулмолог. Чувствам се ужасно изтощена. Ключът може и да е в генетичните изследвания. При мен имаше мутация, която сочи "нетипичен отговор на хормонална стимулация".

миличка, аз кашлям вече 3 месеца, ако това може да те успокои. започнах точно на Никулден. пила съм 3 антибиотика, имам 3 рентгенови снимки и един скенер на бял дроб. вирус, казват...

не съм на хормонална стимулация, вече даже и овулация нямам сигурно.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Да, малшанс, че сме дръпнали късата клечка с този вирус с белодробните усложнения....
Пожелавам ти скорошно оздравяване и на теб, jam
*
Най-общо казано, можем да увеличим шансовете си за успешна инвитро процедура, като опитваме :). Да опитваме с хранителни добавки, с промяна на режима, с техники за намаляване на стреса, с успокояване, с ангажиране на вниманието с приятни неща, с ограмотяване и пр. При когото каквото работи. Не, разбира се, хаотично и панически, а с разум и внимание.

Аз лично пробвах различни неща - хранителни добавки, по-здравословно хранене, психотерапия (за депресията), четене по темата, пътувания, молитви. Правим това, което е в наши ръце. Другото е Божия воля.