0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #100 -: Октомври 20, 2015, 20:29:51 pm »
О не, аз между други два се чудя. А и имам една новозарибена майнкрафтърка, та се чудя ще пуснат ли Лего и такъв календар.

календарите за тази година вече се продават - няма такъв с майнкрафт тематика. има лего сити, лего френдс и лего стар уорс.

апропо, дайте малко инфо за тоз майнкрафт - какво е, що е, яде ли се, с кво се пие, подходящо ли е за нашите дяца.... лятото една приятелка от щатите донесе на детето подарък тениска с майнкрафт и беше много учудена, че не сме завладяни от тази мания.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #101 -: Октомври 20, 2015, 20:47:08 pm »
"Лего стар уорс" календар откъде мога да купя? Моето лапе още не е гледало епизодите на "Междузвездни войни" и знае за тях само от Лего - играчките. Вчера рекламират последния епизод, че ще излиза и пожела да го водя да гледал "Лего стар уорс" на киното. Ако няма Лего в заглавието - не е е стар уорс за него.  :lol: :lol: :lol:  Та си мисля, че ще се радва на такъв календар...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #102 -: Октомври 20, 2015, 20:47:51 pm »
Дайте ми съвет кога е време да търся помощ от логопед. Синът ми не може да произнася изобщо "л" и "р", а "ж"-то му звучи като "з". На четири години е.
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #103 -: Октомври 20, 2015, 21:05:21 pm »
Жбрул, има в Майтойса, но е 30 евро с доставката е да се гръмнеш. Аз лично миналата година не бях очарована от лего календара, гледам сега има и повтарящи, май с календар с лакомства ще е по-добре за нас. Няма да споменавам ежедневният рев защо отваряме това, а не онова, което той си е харесал на кутията(аз съответно и не знам къде какво има де) и защо отваряме само едно  :lol: Имало е дни в които мислих да му го дам целия и да се приключи.
Цигу, може би е време за консултация. Педиатърът там няма ли да ви насочи или да каже на каква възраст се препоръчва? Мои близки водиха техният син, но той имаше и проблем със заекване и т.н. не помня вече на 4 или 5 започнаха.
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #104 -: Октомври 20, 2015, 21:22:22 pm »
кво е туй майнкрафт бре, за първи път го чувам, ужас, колко съм изостанала :oops:
добре, разчитам на вас да ми кажете какви календари да вземем, че моите девойки и те като мен са изостанали явно :lol:

цигу, аз съм водила Деси като беше на 4 г., но тя само "р" не можеше да каже и тогава логопедката ми каза, че до 5 г. ако не го каже с няколко сеанса ще го. Но не е имала проблеми с другите звуци. Така че, заведи го за твое успокоение, пък ако е рано ще ти кажат. :)
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #105 -: Октомври 20, 2015, 22:27:59 pm »
В градината веднъж годишно идва логопед и ако конкретни деца имат проблеми, учителките препоръчват преглед. Моето хлапе миналата година само български говореше, та нямаше какво да му открият. Сега вече говори и английски. Но аз искам да съм подготвена дали да настоявам за преглед и как да приема препоръките от такъв човек. Това с перипатетичния логопед е малко самосиндикална история и ми мирише на набиране на клиентела. Ще питам и педиатърката на годишния преглед дали да го водя при специалист и къде конкретно. По бегли спомени логопедът в градината ще дойде преди рутинния преглед около рожденя ден...

Благодаря за съветите!
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #106 -: Октомври 20, 2015, 22:45:09 pm »
Стефке, и аз съм изостанала и не знам какво е майнкрафт.

И за Адвент календара ли дойде време?!

Пеше, и зет ти иска да става космонавт.
 В училище имат футбол. Веднъж седмично идва треньор да ги занимава. Възпитателката ме пита дали разрешаваме. Казах й, че да. И един ден нашият взе да разпитва дали има професия футболист. Отговорих, че да, има. После заяви, че вече не искал да играе с децата футбол в училище, защото той не желае да става футболист, а космонавт. Обясних му, че пак може да спортува с децата, но само от него зависи какъв ще стане. И ще е това, което иска. Да не се притеснява и да не спира футбола! Викам си на акъла "на мен ми се падна сигурно първото, което не иска да става футболист".
На София сигурно още бая ще има да й сърбам попарата със скорпионските особености. Ама ти си тук, ще помагаш.  :wink:

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #107 -: Октомври 20, 2015, 23:41:34 pm »
в амазон го дават адвент календара лего стар уорс, ама срещу 30 евро, бог да ги убие... :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #108 -: Октомври 20, 2015, 23:44:54 pm »
Цигу, в България логопедията /повечето са от руската школа/ смята, че преди 4 години не е уместно да се посещава логопед. Разбира се когато става въпрос както при вас за някои звукове. Когато детето е със сериозни диагнози и има нужда от комплексна услуга - специален педагог+логопед+психолог е друга работа.
Ако детето е съхранено интелектуално, може да съдейства при консултацията /т.е. да повтаря думички, да звукоподражава, да изпълнява инструкция къде и как да постави езичето и т.н./ вече може да има смисъл да посещава логопед, защото бързо и лесно ще върви корекцията. Не зная при вас как се процедира, но моите логопедки много се радват когато родителя е заедно с детето в кабинета, за да може да гледа и вкъщи да подпомага детенце, с цел по-бързо автоматизиране на звука в правилния начин на звукоизвличане от целия говорен апарат.

И малко извън темата лятото идва на консултация една мама с детето си - аутист от Доминикана. Там нямало такова нещо като безплатна консултация или държавен логопед и психолог. Всичко се заплаща от родителя. И въпреки това логопедката-доминиканка казала"Докато това дете не седне на стол и не прави каквото му казвам няма да работя с него. Точка!" Майката беше много обидена, аз си плащам казва, а тази не ще!  8O
та тъй с логопедите по света. Ще ми е интересно да напишеш какво  и как се случва при вас

« Последна редакция: Октомври 20, 2015, 23:49:05 pm от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #109 -: Октомври 21, 2015, 01:21:34 am »
кво е туй майнкрафт бре, за първи път го чувам, ужас, колко съм изостанала :oops:


https://www.google.com/search?q=%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D0%BD%D0%B8+%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D0%BD%D0%B8+%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D0%BD%D0%B8&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMImsuWpYrSyAIVK5VyCh2xtArb&biw=1366&bih=643#tbm=isch&q=%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D0%BD%D0%B8+
Миньони бре, светът вЕрно е откачил по тях, няколко филма има(поне 2) последният беше в кината това лято, дори аз съм ги чувала  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #110 -: Октомври 21, 2015, 04:03:44 am »
в амазон го дават адвент календара лего стар уорс, ама срещу 30 евро, бог да ги убие... :)
Всички богове, ако може!  :lol: :lol: :lol:

И много ви моля, не са миньони, а миЛьони - някои сме случили на меркантилни деца явно. :)

Цигу, аз на тази им възраст не съм сигурна какво могат и не могат да изговорят, или кога от глезня нещо "не могат". Моето е бруталната "тракачка" (няма да мяза на гората де  :lol:), Може да казва "Р" идеално. Ако не се усети защо го карам да каже "Рачо реже риба" - такова натъртено "Р" се чува, че да ти пробие тъпанчето. Ако се усети защо го карам - същата фраза е с едно заваляно "р", дето не знам дали на английско, или на френско ми ляга повече, ама не е на българско де. Когато е уморен, или разлиготен - същата работа и за други звуци. "Завалва" ги някак. Според мен - поизчакай още преди да търсиш консултация, за да си спестиш излишно филмиране, за неща дето ги няма реално и няма да ги има след година да кажем. Ако все пак се окаже, че наистина произнасянето на даден звук е проблем - това може да се коригира и на по-късна възраст. Лично аз намирам някои "говорни дефекти" за очарователни и ако Дани имаше "френско Р" - за нищо на света не бих опитала да му го коригирам, честно. Е, ако беше като Михаил Миков  - друга работа  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #111 -: Октомври 21, 2015, 08:34:12 am »
О не, аз между други два се чудя. А и имам една новозарибена майнкрафтърка, та се чудя ще пуснат ли Лего и такъв календар.

календарите за тази година вече се продават - няма такъв с майнкрафт тематика. има лего сити, лего френдс и лего стар уорс.

апропо, дайте малко инфо за тоз майнкрафт - какво е, що е, яде ли се, с кво се пие, подходящо ли е за нашите дяца.... лятото една приятелка от щатите донесе на детето подарък тениска с майнкрафт и беше много учудена, че не сме завладяни от тази мания.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Minecraft
Най-общо казано се строи с едни четвъртити блокчета. Човечетата и животните и те четвъртити. И едни такива грозни. Да се чудиш как са луднали децата.
За над 7 години я дават. 

Александра след едноседмичен спортен лагер се върна зарибена. Гледала как момчетата играят и на нея и харесала. И както дотогава играеше на понита, сега манията е майнкрафт. За неин късмет се случи около рождения ден, та баща й се съгласи да я купи.
Даже и наръчници продават гадините. :x Та и наръчник за начинаещи си купи детето със събраните парички.
Създателят й станал милиардер покрай нея. И, моля ви се, бил нещастен и самотен. Жив да го оплачеш.

Добре, че няма майнкрафт календар, че сигурно и той щеше да е 30 евро.  osi_13
Аз се колебая между лего сити и лего френдс. Досега все на Плеймобил съм купувала, но тази година ми се ще да пробвам с лего. Има време, ще го мисля още малко.

И последно: май е по-скоро за темата за коледните подаръци, но сега се сетих. В сайта на Немски център има Лабиринт Спайдърмен за 22 лв. http://nemski-centar.com/Vsichko-za-deteto/pazeli-knizhki-i-nastolni-igri/Igra-detska-labirint-sjs-Spajdjrmen-Ravensburger
« Последна редакция: Октомври 21, 2015, 08:40:29 am от sia »
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #112 -: Октомври 21, 2015, 08:45:48 am »
Уффф, май е по-добре, че моята е леко залюхана. То по-точно в градината още никой не я е домъкнал и наложил тая мода, че няма отърване.
Логопед идва в градината 2 поредни години. Дава предписания, кои деца имат нужда от повече работа. Сега това, че според мен е поискала допълнително работа с деца, които си говорят нормално, сигурно е моя грешка. Моето дете по принцип артикулира вярно. Почти. :lol: Понеже до скоро казваше „гвадна съм“ - не винаги, но имаше такива думи с В вместо Л. И тя като Дани на Сиса е „тракачка“ (и аз не знам на кого прилича  8) ), но освен това е и „скороречна“ и понякога в бързината да изприкаже всичко, което си е наумила, заварва и изяжда звуци. Но май това не е говорен дефект.
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #113 -: Октомври 21, 2015, 08:46:54 am »
ти да видиш кво било туй майнкрафт :lol:
чОдесно, не я знаят, няма да ги светкам, пък да я купя хич :lol:

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #114 -: Октомври 21, 2015, 12:08:15 pm »

И много ви моля, не са миньони, а миЛьони - някои сме случили на меркантилни деца явно. :)

Когато е уморен, или разлиготен - същата работа и за други звуци. "Завалва" ги някак. С:lol:

Трябва  да запознаем Дани и Кало - от една порода са !!!! С тез миЛьони  !!!

По въпроса с логопеда и аз си мисля дали имаме нужда , че баш сдъвква някой дума и ги завалва,ама госпожата в градината каза  -споко бре жена . Смятам има опит   да прецени ,сума ти деца  слуша и вижда , каза- като минат логопедите ,ако има нещо те ще кажат.
Разменя някой букви в думи  и в един момент ги казва правилно и  даже се смее как казвал преди .
Дълго време приятеля му беше Алеск  вместо Алекс , таксито беше таски  ...

Но да го водя на частен  логопед  по самоинициатива  -нямам намерение - ами разбира се , че ако отидем логопеда ще реши , че има проблем . cofee lungo , не приемай лично това ми изказване :)


*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #115 -: Октомври 21, 2015, 16:38:50 pm »
Благодаря ви за мненията и съветите, особено за професионалното мнение на coffee lungo!
Марко категорично има проблем с "л" и в български, и в английски думи, дотколкова, че не му се разбира какво казва. Явно сега е добро време да питам, да видим какво ще кажат учените хора.
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #116 -: Октомври 21, 2015, 21:42:24 pm »
nimika, определено няма за какво да се сърдя. Зави си си от човека как подхожда към професията и собствения си професионализъм.
Може би в многословието си не стана ясно какво точно мисля по въпроса на каква възраст точно трябва да се посети логопед. Затова пояснявам:
1. на логопед трябва задължително да се отиде преди детето да започне да се ограмотява и не преди да е готово да съдейства на логопеда в задачите, които му поставя. 
2. трябва да се случи преди да започне да се ограмотява, защото при една диктовка детето си диктува думичката така както ще я произнесе и тогава идва фактическа грешка при изписването. Пример: ако детето заменя "Ц" с "Ч" ще изпише ЦаревиЦа, като ЧаревиЧа или нещо подобно. Наблюдава се в работата ми много често подобни примери.
3. Редно е да се случи преди детето да е автоматизирало погрешното звукопроизношение, защото след това става по-трудно "преправянето" на постановката на езика, зъбките, лицевите мимики и т.н.
4. Ако се открие т.н. "къса подезична юздичка" в никакъв случай НЕ се съгласявайте да я режат. Кървавия период в логопедията е безвъвратно отминал. До скоро са я рязали с цел да се освободи езика. Рязали са я лицево-челюстни хирурзи, да не остане някой с убеждение, че логопеда е вършел това, просто може все още някой да насочи неправилно детето към такава манипулация. Направи ли го бягайте с 200. Къса подезична юздичка се остановява като се помоли детето да се изплези и се вижда езичето като разцепено "змийско" езиче. Дано го описах добре. Други физиологични проблеми са скована мимика на лицето и устата /правят се масажи на лице и гимнастика на устни и език/, както и специфика на челюст и зъби.
5. НЕ се посещава логопед при смяна на зъбите, особено при липсващи зъбки
6. Родителя трябва да направи паралелна консултация с ортодонт при наличие на проблем със зъбките

Да поясня, че не съм логопед, просто от 15 години плътно работя в тясно сътрудничество с логопеди. От последните ми постове и моментното ми емоционално състояние никой няма да повярва, че професията ми е детски психолог... но както се шегуваме с колегите всеки психолог си има нужда от психиатър  :D
« Последна редакция: Октомври 21, 2015, 21:51:19 pm от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #117 -: Октомври 21, 2015, 23:55:27 pm »
Това с късата юздичка не го разбрах. Не трябва изобщо да се реже или само ако се разцепва езичето или ако пречи по някакъв начин? На моят син му се разцепва езичето, но за сега като го поправям и повтаряме буква по буква думата, после сричкеваме и успява да изговори( не знам дали така се прави, до някъзе го правя с цел ако не е чул/разбрал, до някъде да подредим правилно сричките). Р не казва добре, но то и моето Р е едно,  че намерил кой да дири кусури   :lol:
Пък това последното за психолога, мога само да припомня, че обущаря бос ходел  :D и е нормално, малко или много и с чужди драми се товари човек.
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #118 -: Октомври 22, 2015, 09:30:37 am »


Но да го водя на частен  логопед  по самоинициатива  -нямам намерение - ами разбира се , че ако отидем логопеда ще реши , че има проблем . cofee lungo , не приемай лично това ми изказване :)
не всички логопеди са меркантилни. жената, с която Мия работи от 3 годишна възраст е невероятен човек. Никога не би си позволила да работи с дете, което няма нужда от това. Най-малкото, което е тя работи със страшно много деца, има и 3 собствени, та определени за нея не бройката на децата е определящата. В различните нива на развитие на детето логопедът работи по различен начин. Освен за речта, тя работеше с Мия и много в посока на развитие на координация ръка-око, на развитие на финната моторика. Правехме страшно много упражнения, които на пръв поглед нямат много общо с проговарянето, но в последствие дадоха своите плодове. невероятен професионалист и човек, който освен всичко друго винаги подхождаше с много обич към дъщеря ми. А Мия искаше да продължава да работи вкъщи след като й е свършил урока, което оттогава насетне не съм го виждала повече, за съжаление. Има и такива специалисти. :)
<br />[link=http:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през октомври 2015
« Отговор #119 -: Октомври 22, 2015, 10:20:28 am »
Явно и аз по традиция някаква мамешка си подценявам детето. Още миналата година разбрах, че е ходил логопед в ДГ. Карала ги да повтарят думички с Р и нещо друго и моето дете „всичко си казало вярно“. Тя дето с педиатърката си я размени 2 думи, я не, на непознатата за нея „не леличка, а госпожа“ повтаряла думите и изпълнявала всичко. А аз я мисля срамежлива :lol:
Ние вчера отидохме до прословутия Планетариум, бая почакахме пред музея, но се вредихме. Интересно беше, на нея особено. Само дето си беше филмче в което се опитваха да разкажат за 30 минути всичко за Вселената - то галактики, черни дупки, свръх-нови, комети, метеорити, кратери от тях ..... Като цяло, ако бях сама щеше да ми е по-интересно, че сега трябваше да обяснявам и шъткам през цялото време, ама ... за детето беше „супер яко“ и аз съм доволна.
Лошото е, че нещо ѝ се позачервиха сливиците (настина  :lol:) и днес си е в къщи, болна. То не е баш болна де, понеже няма Т, не кашля и сополи пуска само като се разплаче, ама я оставих в къщи.