0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #340 -: Ноември 09, 2015, 19:11:16 pm »
Здравейте. Мен сестра ми ме зарадва преди два часа - в групата на племенницата ми имало дете с варицела. Тоест малката е била в контакт, а в последствие аз с нея :( Опитах да се свържа с докторката ми, но не можах. Чудя се доколко мога да съм спокойна....
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #341 -: Ноември 09, 2015, 20:41:33 pm »
Ако си я карала всичко е наред, пази се от пряк контакт заради херпес зостерикс. Аз го изкарах не е лесно. Ако не знаеш има кръвен тест, май беше 18лв. Ако не си я карала пуста и варицела ПАЗИ СЕ МНОГО. Там вече лекаря ще ти каже рисковете според това в кой месец си.
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #342 -: Ноември 09, 2015, 20:51:23 pm »
Аз съм я карала като дете и имам имунитет, но доколкото знам бебето не взима от моите антитела. Това, което каза майка ми (мед.сестра) е, че опасност няма, защото беба вече е развита и си има всичко. В най-лошия случай, ако все пак вируса е стигнал до мен, преминал е през плацентата и се е лепнал за бебка... вероятно е да се нашари първия месец. Дано всичко е наред и си караме варицелата в по-нормална възраст.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #343 -: Ноември 09, 2015, 21:00:18 pm »
Нелка, аз работя като учителка. Бях бременна в 4 месец, когато имахме бум на варицела и то точно в класа , в който работя. 10 от 27 деца я изкараха. Изобщо не съм се притеснявала. Не виждам причина да се тревожиш. И то сега на финалната права.


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #344 -: Ноември 09, 2015, 21:10:08 pm »
Здравейте! Лека бременност и здрави бебета, момичета!

Аз от никъде, но да попитам къде преглежда сега д-р Сигридов? Друг въпрос е при комбиниран риск за Даун 1:210, на 34.5 години препоръчва ли се амниоцентеза? Двамата следящи доктори дават диаметрално противополжни мнения - единия е на мнение задължително да се направи, а другия в никакъв случай?!?!?
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #345 -: Ноември 09, 2015, 21:50:06 pm »
midge, аз съм с близнаци и БХС не сме правили ( то вече Слава Богу си викам), гледат се и други неща мисля на ФМ и ако и там има притеснения може би трябва амниоцетеза, тук въпросът може би е кой от двамата е правил ФМ. На мен лекарят ми обяснява нещо за ъгъл на брадичката, и други неща, които показвали, че няма съмнения за Даун.
Последно време чувам много противоречиви мнения за БХС и доста мами не го правят де.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #346 -: Ноември 09, 2015, 22:01:29 pm »
М-и, с близнаци не се прави (съм чела и аз), но при едноплодна бременност се препоръчва.
За мен беше задължителен. Не са ме питали дали искам. Държавна политика. Май се изказах грешно. Не съм била с рискова бременност, просто там, където живеех, се правеше на всички бременни.

Мидж, аз съм чела, че се препоръчва при риск по-голям от 1:250. Казвам, че съм чела и то заради една приятелка, на която докторът й беше изкарал акъла (нейният риск беше 1:300). Е, тя не се уплаши от амниоцентезата и я направи (важно било да е в определени седмици, когато околоплодните води са достатъчно). И в крайна сметка си роди прекрасно здраво бебе. :-)
Има и по-неинвазивни методи, които са с точност над 90 процента. Едното беше Пренатест, другото - не помня. Лошото е, че са много скъпи.

*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #347 -: Ноември 09, 2015, 22:09:33 pm »
Благодаря ви! Блу, и аз съм чела за 1:250, но 210 сякаш е близо. Пренатеста не го препоръчвали (докторите им) защото давал 99%, а не заради цената. Не мен 99 ми се вижда доста висок %, но не съм чела за този тест нищо.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #348 -: Ноември 09, 2015, 22:16:29 pm »
Защо не питаш Мели? Тя знае най-добре от всички нас тук.

*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #349 -: Ноември 09, 2015, 22:28:38 pm »
ООО, да! Много ти благодаря! Утре ще и изпратя изследването и ще питам.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #350 -: Ноември 09, 2015, 22:35:48 pm »
edit, радвам се, че всичко е наред с твоята бебка, а и сега като гледам теглото 2,300 кг е точно отговарящо на седмицата, в която си  :D
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #351 -: Ноември 09, 2015, 23:30:02 pm »
Благодаря ви! Блу, и аз съм чела за 1:250, но 210 сякаш е близо. Пренатеста не го препоръчвали (докторите им) защото давал 99%, а не заради цената. Не мен 99 ми се вижда доста висок %, но не съм чела за този тест нищо.

midge, рискът 1:210 е по-висок от 1:250. Това са пропорции, не абсолютни числа. Тоест по-голям е шансът да има проблем при първата цифра. Затова препоръчват амниоцентеза.

Отговорът не е еднозначен. На всякаква възраст на майката плодът може да има хромозомни аномалии. Жената готова ли е да рискува да износи и роди дете с такъв проблем? Оттам насетне тя ще реши дали рискът от загуба на бременността заради амниоцентезата е оправдан. Генетичният тест дава категоричен отговор. Че резултатът не е 100% сигурен като при амниоцентезата, а само 99%, е излишна семантика. Този един процент предопределя за мен ползата от генетичния тест заради безопасността му.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #352 -: Ноември 10, 2015, 07:25:03 am »
Цигу, да, по-висок е. Изобщо не съм го осмислила. Благодаря!
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #353 -: Ноември 10, 2015, 07:32:39 am »
М-и, с близнаци не се прави (съм чела и аз), но при едноплодна бременност се препоръчва.
За мен беше задължителен. Не са ме питали дали искам. Държавна политика. Май се изказах грешно. Не съм била с рискова бременност, просто там, където живеех, се правеше на всички бременни.

Да, да, но то като си чукнал 35 и някой като ти измери неточно мерките и стигаме до едни такива стойности често без да има каквито и да е проблеми. А БХС е само статистическа вероятност и като зададеш високи стойности получаваш високи резултати. Аз затова и писах, че е важно кой от двамата лекари е правил измерванията и ако са точни, бих слушала него.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #354 -: Ноември 10, 2015, 07:37:10 am »
м-и, не зная кой от двамата е мерил, затова не отговарям. Не дават основание за притеснение замерванията - това зная.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #355 -: Ноември 10, 2015, 09:33:08 am »
Мидж, ето ти координатите на д-р Сигридов:
Медицински център Света Петка, гр.София, ул. Ген. Тошев N 15-17 ( в сградата на 20 поликлиника )
 тел : 02 85 66 879, 0895 77 07 15


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #356 -: Ноември 10, 2015, 09:33:26 am »
Edit, браво на вас,  колко сте пораснали.:grouphug2: 
И ние да се отчетем след прегледа от вчера.
При нас нещата са наред вече сме 1.500 гр. И най-накрая си заехме главично предлежание.
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #357 -: Ноември 10, 2015, 10:07:56 am »
Midge, в бг амниоцентеза се прави при риск по-голям от 1:250 т.с. както е твоя. В други държави се прави при риск по-голям от 1: 200. Границата е приета предвид факта, че риска от загуба на бременността(1:300-1:250) е по -малък от риска за хромозомни аномалии. Изчисляването на риска много зависи от това кой е правил измерванята по време на ФМ. Според мен най-добре направи още един преглед при специалист по ФМ. Тези с международни сертификати за ФМ се броят на пръстите на едната ръка, избираи внимателно.Ако това е първия БХС направи и втория и тогава взимай решение. При финансова възможност напрани някой от неинвазивните тестове.Прена теста е най-скъпият вариант на пазара има още два на цени около 1200лв. Водят се скринингови което ще рече, че при положителен резултат ако се реши да се прекъсва бременноста ще трябва да се направи и амниоцентеза за поставяне на диагноза. Иначе всеки сам решава кое според него е висок риск и колко може да понесе. Това, че риска е 1:100000 не значи, че не може ти да си тази една. И за финал да обобщим 100% диагноза дава само амниоцентеза, при риск от загуба 1:250-1:300.
« Последна редакция: Ноември 10, 2015, 10:13:24 am от milch »
*
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #358 -: Ноември 10, 2015, 10:17:04 am »
Амниоцентезата обаче дава информация само за 3 от хилядите възможни аномалии...
Аз лично съм правила с третото си дете хорионбиопсия в 11 г. с.Това съкрати периода на съмнения с 5 седмици и ми позволи да дишам спокойно в оставащите месеци. Сега пък ми къса нервите. :lol:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Тема на бременните № 96
« Отговор #359 -: Ноември 10, 2015, 13:37:14 pm »
Нелка в старата тема ми беше обяснено от лекар специалист, че има минимален риск да мине през плацентата при заразена майка като мен. Ти не си заразена обаче, но нямат реално такъв описан случай. Сега дишаи спокойно, аз се интересувах много. Що рев изревах имаше лекарка, която искаше да направя аборт. Беше опасно бях 9-10 седмица. Моето момченце се развива нормално, живо и здраво. Дано даде Господ да е все така.
Колкото до БХС не разбирам само стойността 210 дали е комбинираната или възрастовата. Беше ми обяснено, че си е чиста статистика. Ако има проблем ще се види на ехограф, ако не в 12-та седмица то до няколко седмици. Аз правих ФМ в 17 та седмица и там се видя всичко, че е наред. Сега ще правя и в петък  в 21-ва седмица, късно БХС няма да правя.
Това е  от ревлата на форума, нормално е да се притеснявате.