0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Благодаря ви много, момичета!
Момичета,

Имам питанка за въвеждането на сиренето. Не може ли да се замени с извара, която аз си приготвям? Не ми в много ок тая щуротия с изкисването с цел обезсоляване. Все някаква сол си остава.

А с какво кисело мляко захранихте?
*
Мисля че аз захраних първо с извара, после дадох сирене. За киселото мляко ако си правиш му дай твое си, ако не вече зависи  на кой марки имаш вяра във вашия район.

*
На баткото не съм давала извара, но сега я приготвях сама и давах. Не е от любимите, то не че обичат сирене  :lol:
Реално смятам, че можеш да захраниш което и както прецениш. Но все пак сирене и извара не са точно идентични продукти.
Кисело мляко захраних Родопчанка, защото ние ядяхме такова, в момента мога да го купувам само от две места, като и двете са ми неудобни и ядем Верея 3.6, което са направили много течно и не харесвам и Тертер, който ми харесва, но пък ММ го купува с много висока масленост. Абеее капризна съм  :lol:
Дойде и моят ред за въпроси.От известно време се захранваме.Започнах с картоф,тиква,морков,пъщърнак,сладък картоф,тиквички,спанак.Първоначално разреждах с кърма,не и хареса,после само с вода,пюретата на Хип ги харесва повече от мойте,но се старая повече да са домашни.От всичко най-много и харесва тиквата,моркова и сладкия картоф .От тях изяжда около 60гр и ако забавя лъжицата се почва лудо пищене и дърпане на лъжицата към устата.От другото едва по 20-30гр,да не говоря че обикновения картоф и спанак с картоф и морков по 2-3 лъжички след което се мръщи,плюе  и реве.Винаги когато се намръщи или спре да отваря устата спирам.Дохранвам след  пюретата с кърма.Храните, който не харесва водят ли се вкарани и да я мъча ли още или след 2-3 седмица да предложа пак?Да продължавам ли със зеленчуците или да минем на плодове ?И какво точно да предложа?(не може да сме на морков и тиква).Доктори и познати ми казват как към зеленчуковите трябва да прибавя масло,за да и хареса,но в днешно време това масло,колко е такова?Вие как сте процедирали?Трябвало вече да изяжда по 125гр на ден,кога съм щяла да заместя цяло ядене?Ами като не иска?Да съм предлагала в повече яденета,не е ли малка?На мен ми е достатъчно,че се буди по-малко през ноща от както сме започнали и се радвам,че въобще яде нещо.Другата крайност от непойскани въпроси и съвети е "Ама тя е много малка,ти щом я кърмиш трябва да изчакаш".Луда работа са това хората,стигнала съм до там,че като стане въпрос за хранене или се правя,че не чувам или отклоняваме темата,а понякога съм си и тръгвала.От начало бях много уверена в това,но с всеки изминал ден ставам все по-объркана от различната информация. :D
*
Бебешок, нищо толкова задължително няма. Отговарям ти малко разбъркано. За масло е рано, аз не бих дала. Щом харесва оранжевите пюрета просто слагай по 2-3 л. от тях в другите, които харесва по-малко. Моята голямата беше така, едно към едно с твоята в това отношение. Слагах пюре от тиква и морков почти във всички зеленчукови пюрета до към 8-9 м. докато вече нямаше драма. :) относно плодовите пюрета, щом си дала вече няколко зеленчукови спокойно можеш да започнеш и с плодове. Някои дори захранват първо с пюре от ябълка, така че, няма правилно и грешно.
И да храните които е опитала няколко пъти, дори по 1-2 л. се водят вкарани.:)
Наистина е малка и няма нужда да й предлагаш пюрета на повече от 1 хранене и след това да дохранваш. Предлагай на обед и дохранвай щом сметнеш, че не се е нахранила. Лека полека ще започне да си изяжда нужното количество и като й предложиш цица няма да иска. Тогава приемаш, че имаш заместено хранене и можеш да мислиш за второ. Ще си въвела и достатъчно плодове, за да започнеш да заместваш и следобедното кърмене, например. :)
И на мен ми се струваше като ядрена физика това захранване с голямата, ела виж с малката, идея нямам кое кога и по колко съм давала. Сега като чета как вкарвате и зърнените и си давам сметка колко безотговорна майка съм :lol: На моите просто им предложих сухар, а малката дори баща й и сестра й я захраниха с коричка хляб на 7-8м. и от тогава я броя за захранена с глутен, всички видове зърна  :lol:
« Последна редакция: Октомври 27, 2017, 16:27:59 pm от StefiZ »
Бебешок,

Не се връзвай на хорските глупости. Аз смятам всяка храна, от която е опитала по няколко лъжички в рамките на 2-3 последователни дни без реакции за въведена. Моята беба и сега на почти 10 м рядко изяжда повече от 100 гр пюре или каша на хранене, а порцията на връсниците й е 190 гр. Не ми е било фикс идея да заместя  хранения. И досега си дохранвам с АМ, когато тя пожелае. Спрях да се тревожа и да се водя от такива препоръки за размер на порции. Да яде колкото й е вкусно.

Почнах с купешки пюрета, когато ядеше по 20-30 гр в началото и после преминах почти изцяло на домашни пюрета. Правя различни комбинации от захранените храни за да й е по-разнообразно на вкус и да свиква. Един път преобладава един вкус друг път друг - морков с ябълка, тиква с картоф, тиквички с оризова каша и тн. Съвсем спокойно можеш да въведеш и плодове, подходящи за възрастта (ябълка, круша, сливи- имай предвид, че разхлабват и аз ги въвеждах с оризова каша). Мазнина започнах да ползвам едва от скоро, купих олио от рапица. Масло още не съм въвела.
Води се основно от детето си и не ае тревожи излишно.

Ако искаш мога да ти пратя на мейл файлове с таблица и обяснения кое кога се захранва.
*
Бебешок, малка е според мен за захранване въобще и нормално можехте да си карате до 6 месеца само на кърма.

Щом си въвела нещо дори 1-2 лъжици е въведено.Рано е за всичко друго освен зеленчуци.Рано е за месо, за масло, за глутен за всичко.Просто рано си почнала да я захранваш.

И аз ще отговоря малко разбъркано :D
magi_st имаше еди близо 10 дни преди да започна със захранването където тя ядеше на1.5-2 часа денонощно.Е,изморих се.Реших,че ако трябва да дохранвам,то предпочитам да започна захранването пък каквото стане.Еми с хранене 2 и в 6 сутринта се живее.През деня на 3-4часа.
Относно шашкането и мнението на хората,знам че ще трябва да свикна,но на моменти направо ме разкъсват.Седмицата я делим в провинцията и в София,педиатърката и в София е На едно мнение(да дохранвам с АМ и в края на месеца зеленчуци,плодове и тн),педиатърката която посещаваме в провинцията е семейна приятелка и е на друго мнение(сокове,плодове,зеленчуци с масло).Приятели и роднини на трето :D
StefiZ,вчера за пръв път направих комбинация от спанак,морков и картоф,но явно беше повече спанака и ми отказа,от там сварих един морков и добавих 2 лъжички от първото пюре,така се получиха нещата.Просто ме е страх да не и дойде в повече този морков или тиква,но така като казваш че не сме единствените се успокоявам.

Mirracles ще се радвам,ако ми изпратиш файла.За количествата знам,че не трябва да се връзмам ама ето ме...
Относно маслото и мен ме е страх,ще изчакам още.Ще има цял живот да го яде :).За гултен,месо и тн. въобще не ми минава през главата за сега, до 6м. така или иначе съм си решила зеленчуци и плодове.
Ох,олекна ми.Благодаря ви за съветите.
*
Хранене и захранване на бебето и детето
« Отговор #229 -: Октомври 28, 2017, 00:11:45 am »
Аз искам, да ти препоръчам, да се водиш по бебето и да му даваш от което колкото иска. Също така да не смесваш любими с омразни храни, защото може да откаже всичко.
Моят опит: Отказвали са ми храна само ако не им понася поради някаква причина. Дали ще образува газове или колики или ще е алерген. Съжалявала съм, че съм настоявала за още една лъжичка, щото сакън, де не е гладно. Ако е гладно ще реве и ще си търси млякото.
Предвид ниската възраст, а и по принцип, не бих настоявала за количества. Синът ми на 2г. ядеше 180гр на ядене. Растеше слабичък, но много жизнен. Още си е такъв и жив и здрав, да не повярваш.
Ако някой дойде, на мен да ми обяснява, как да накарам, да се изяде препоръчаното количество, сигурно ще му сипя на главата пюрето  :lol:
За масло може би е рано, освен ако нямаш ГХИ. Може да слагаш зехтин, но почни с 1-2 капки. Препоръчва се и за по-лесно изхождане, ако започне да се запича.
За въвеждане на плодове
Бих си направила таблица, в която да разнеса, кое кога се препоръчва. И ако няма подходящи зеленчуци бих давала плодове, но не като второ хранене, а в същите часове. Пък и като второ да го предложиш, щом не заместваш цяло кърмене и храниш колкото пожелае, за мен е ок.
Реално не е проблем и да си даваш само захранените известно време. Една година ядоха тиква и ушите им плющяха, сега не искат да я видят. По същият начин давах дълго време попара за закуска, а сега се мусят. Тенденциозно избягвах създаване на излишно разнообразие, защото в един момент, започват да ме разиграват и аз днес имам сготвени 3-4 ястия, а принца искал сандвич или предпочита да яде пресни плодове(малко по-големи сме и затова примера е такъв, но е същото).
Моите предпочитат и са предпочитали домашна храна, но готвя в уред на Авент и консистенцията е по-добра и еднородна.

*
М-и, ти нямаш милост, бре, жена. Една година само тиква и аз щях да я намразя.  :lol:

Бебешок, момичетата са ти дали много съвети. Само едно допълнение. Няма закъде да бързаш. Полека-лека. Още е рано да заместваш цяло хранене. Виж, че и самото дете още не иска. Успех! Наистина при първото е като ядрена физика, при второто си върви от само себе си.

*
Хахахаха, да ядрена физика е. И аз имам файл, ако искаш ще го пратя.
Смесвай смело и давай пюрета. Всяко с което си захранила може да го смесиш с друго и да го дадеш. Аз смесвах всичко. Но и Моника ядеше та я плющаха ушите :) Води се по детето, така е най-лесно за теб и за нея.

Ядрена физика и химия.Благодаря ви за помощ а.
Мире ,благодаря за файла.
Маги,няма да откажа и твоя файл.
*
М-и, ти нямаш милост, бре, жена. Една година само тиква и аз щях да я намразя.  :lol:
Не само тиква, но МНОООГО тиква  :lol: :lol: :lol:
Мамчета,

Да ви питам кога и под каква форма дадохте на децата си хляб?

Според някои педиатри може да се даде на детето коричка хляб да гризка след като е ввъведен глутена.
И аз да попитам на места четох,че при вкарването на банан,той може да се дава без да е термично обработен.Вие как сте го давали?И въобще кога може някой пюрета да не са термично обработени?
*
Аз банан не съм обработвала термично.Ябълка дадох първо сварена, печена и чак тогава зряла, ама то просто така се получи.Морков също съм и давала да смуче, след ато съм въвела сварен.

За хляба и дадох доста след това.Аз не обичам хляб и не мисля, че трябва да се яде с всяко ядене.Не виждах смисъл да и давам коричка хляб да смуче и никога не съм и давала.Но не мисля, че е проблем след като е въведен глутена да се даде.

*
Плодове не съм обработвала термично. Хляб Нора започна да яде когато влезна в яслата на година и 8 месеца. Не виждам особен смисъл в хляба, да не кажа никакъв освен пълнеж на стомаха. Глутен захраних с каша. Зърна обаче сготвени на каша давах във всякакви комбинации. Всичко зърнено житно от здравословния магазин -булгур, овес, ръж, лимец, царевеица, сорго, просо, елда, киноа, амарант ...
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Малко помощ от публиката с ядрената физика:D.По препоръка на педи бях започнала да вкарвам жълтък в рамките на 2 седмици да започна от 1/4,като стигна до 1/2.След като мине този период да започна да въвеждам за следобедна закуска каши .С жълтъкът изкарахме 7 дни,прекъснахме заради престоя в болница,стигнах до 1/4(достраша ме и започнах с по-малко ).Въпросът ми е сега с жълтъка от ден 1 или 7 да го броя?Ако е от ден 1 не е ли много всеки ден жълтък?Следващото ми притеснение е месото хем не ми се иска готови пюрета,хем пък ме е страх от месото което се продава.Ако имате изпитани магазини ще съм благодарена да препоръчате.И последно,когато се вкара месото и жълтъкът задължително ли е да се редуват ден месо,ден жълтък,не е ли прекалено тежко за тях?Толкова ли бързо пада хемоглобина ?Нейния е 125 към миналата седмица.
*
Бебешок, жълтъка можеш да го броиш от ден 7ми. Аз давах жълтъка през ден. Месото го започнахме след 7мия месец. Ако хемоглобина е добре защо да бързаш. Педиатърката я слушай с едното ухо  :wink:
Започнах с пуешко.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.