0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, днес случайно открих този форум.
Имам въпрос, на който се надявам някой да може да ми отговори, защото явно докторите се въздържат от коментар, тъй като темата е деликатна.
В момента с диагноза олигоспермия и неустановени причини за нея, възможно ли е преди няколко години да съм имал дете?
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #1 -: Юли 23, 2006, 17:03:19 pm »
Възможно е. И не само преди няколко години, а и по-скоро.
Но затова си има ДНК тестове.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #2 -: Юли 23, 2006, 17:12:32 pm »
Олигоспермия означава намален обем на еякулата. Проблем е, но не означава пряко, че не можеш да имаш деца.
Възможно е да си бил с такъв проблем и преди години.
Какви изследвания си правил, за да се установят причините за олигоспермията?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #3 -: Юли 23, 2006, 17:25:10 pm »
Може точно да не съм запомнил каква точно е спермията. Имам 2 мил.сперматозоиди, обем 2 мл., подвижни 20%, неподвижни 50%, две еднакви спермограми в различи лаборатории. Микробиологични изследвания нормални, хормони нормални, преглед при андролог - нормален, след лечение - никакво подобрение.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #4 -: Юли 23, 2006, 17:27:50 pm »
Да, сега ми става по-ясно? Генетични изследвания?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #5 -: Юли 23, 2006, 17:28:59 pm »
Не
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #6 -: Юли 23, 2006, 17:32:55 pm »
В такъв случай питай там който те лекува дали да не ги направиш. Генетичните проблеми не са толкова редки, колкото си мислим.
И ако пушиш, спри да пушиш.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #7 -: Юли 23, 2006, 17:36:44 pm »
Извинявайте за въпроса ми, но какво представляват генетичните изследвания? Къде се правят?
С тези резултати от спермограмата възможно ли е изкуствено забременяване или ще трябва да използваме донор, ако се стигне до там?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #8 -: Юли 23, 2006, 17:42:04 pm »
Това са изследвания, която търсят дали няма генетичен дефект, който би обяснил лошата спермограма. Отиваш в отделение (клиника) по медицинска генетика - има такива в София, Пловдив, Плевен, Варна и Стара Загора, и се срещаш с генетик, който провежда консултацията. Даваш кръв за хромозомен анализ, който ще покаже дали имаш някакви аномалии в брой и вида н ахромозомите, както и за микроделеции на Y хромозомата - малки дефекти в половата хромозома на мъжа в участъците, отговорни з апроизводството на сперматозоиди.

Ако нямаш генетичен проблем, с тези показатели не е нужен донор.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #9 -: Юли 23, 2006, 17:43:33 pm »
Благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #10 -: Юли 23, 2006, 17:45:57 pm »
Успех.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #11 -: Юли 27, 2006, 22:57:50 pm »
Благодаря.
Но възможно ли е преди време при мен вскичко да е било наред, а сега да имам такава лоша спермограма?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос за вторичния стерилитет при мъжа
« Отговор #12 -: Юли 27, 2006, 23:06:19 pm »
Да, възможно е. Както е възможно преди време да си имал коса, а сега да нямаш. Също така е възможно и обратното - винаги да ти е била толкова лоша спермограмата, но да не си го знаел.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу