0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Бебе с вродена цепнатина на устната
« -: Февруари 01, 2015, 12:06:18 pm »
Пускам тази тема, за да кажа на всички настоящи и бъдещи майки на бебенца с цепнатини на устна и/или небце - няма страшно, всичко ще бъде наред и ще се радвате на прекрасни здрави деца :)

Навремето търсих в Зачатие, но намерих само малко инфо и реших да споделя.

Когато аз разбрах за цепката на устната на бебето бях в 18 г.с. Бях на ФМ втори триместър при доц. Димитрова. Тя обясни, че това е козметичен дефект. Единствено се притесняваше да не е страничен ефект от по-сериозни генетични аномалии или сърдечни проблеми. Правих амниоцентеза и фетална ехокардиография и всичко беше наред.

Още доц. Димитрова препоръча проф. Анастасов в Пловдив като специалист по оперативна корекция на устната при бебета. След кратко проучване и ние стигнахме до този извод. От страницата на Асоциация АЛА разбрахме в детайли какво предстои. Ходихме и на среща с проф. Анастасов още преди раждането. Намерих и специалист, към който да се обърна, при проблеми с храненето през първите дни - Нина Йорданова. Предупредих екипа, при който раждах. Всички се отнасяха с разбиране и топлота.

Предварителната подготовка и психическа настройка ми дадоха увереност, че мога да се справя. Ако бях разбрала чак след раждането, стресът щеше да е огромен. Затова, бременни момичета, ходете на ФМ при утвърдени специалисти.

И ето, че малкият ми Мони се роди жив и здрав. Закърмихме се, но имаше нужда и от дохранване с АМ. Заради устничката трудно правеше вакум и на гърдата, и на шишето. Първите дни беше и сънлив заради жълтеница. Леко притеснени посетихме Нина Йорданова, която регулярно ни помагаше със съвети за храненето. Опазихме Мони здравичък и добре наддаващ до втория месец. Дойде време за операцията.

По телефона общувахме с отделението в Пловдив. Подготвихме документи и изследвания. Когато пристигнахме на място, ни очакваха и настаниха. Операцията е под пълна упойка, но е кратка. Мони понесе добре всичко. След няколко часа отново се кърмихме. След два дни ни изписаха. Раната зарастна за няколко дни. За проф. Анастасов мога само да кажа виртуоз в хирургията и невероятен в работата с бебета и техните родители. Благодаря!

Сега Мони е на две годинки и ще става батко :)




   La vita è bella
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #1 -: Февруари 01, 2015, 16:46:56 pm »
Сладур! Да ви е жив и здрав  и прекрасен батко ще бъде!
А  д-р Анастасов наистина е легенда-и от други пациенти съм чула само хубави думи.

Хубаво е,че сподели ,защото в провинцията при деца с подобен проблем ,никои не е наясно  какво да прави ,особенно за храненето ,да не говорим за кърмене.


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #2 -: Февруари 01, 2015, 17:46:59 pm »
Благодаря ти, че сподели с нас твоята история. :)

Отделението по пластична и реконструктивна хирургия към МУ Пловдив е наистина уникално. Горда съм, че работят в моя университет. Имала съм възможност да помагам на някои от колегите си в тяхната работа и знам какво могат.

Лицевите дефекти са колкото сериозни и травмиращи за родителите, толкова и податливи на реконструкция, когато не са свързани с други морфологични проблеми. Това трябва да се знае и да се съветват родителите, които са чули лошата новина, че тяхното бебе има лицеви проблеми, да не преминават директно към прекъсване на бременността. В много голям процент тези деца нямат други здравословни проблеми и след правилна диагностика и последващо поведение след раждане, както при rumyanau, са едни прекрасни деца като сладкиша от снимката. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #3 -: Февруари 01, 2015, 18:10:59 pm »
Това трябва да се знае и да се съветват родителите, които са чули лошата новина, че тяхното бебе има лицеви проблеми, да не преминават директно към прекъсване на бременността. В много голям процент тези деца нямат други здравословни проблеми и след правилна диагностика и последващо поведение след раждане, както при rumyanau, са едни прекрасни деца като сладкиша от снимката. :)
Това е особено важно.
Спомням си, че lubaboiko /дано не бъркам ника/ беше споделила своята история. Техният случай беше доста тежък и мисля, че детето е оперирано също в Пловдив.
*
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #4 -: Февруари 01, 2015, 18:54:02 pm »
Благодаря ви, момичета :)
За кърменето и в Пловдив много ми се радваха :)
Четох за случая на Люба в Зачатие, много кураж ми вдъхна. Друго си е лично споделената история... Затова и аз разказвам



   La vita è bella
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2015, 10:18:00 am »
Моя приятелка имаше абсолютно сходна история. И тя разбра за проблема на ФМ.
И нейното детенце го оперира д-р Анастасов в Пловдив.
Само, че при тях операциите мисля са 2. Едната беше направена докато беше още бебе. Другата предстои. Детенцето е на 4 г. в момента. Има видим белег, но в никакъв случай не е грозно. Много е сладко детето  :P
При тях с кърменето не се получи, но не съм разпитвала за подробности.
Руми, Мони е голям сладур, пу пу ...  :P
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #6 -: Февруари 02, 2015, 13:23:30 pm »
 Мели, ако не греша , ти  преди време с болка сподели за   ваши пациенти , които са пожелали да прекъснат бременността поради установена такава аномалия. За съжаление.

Аз имам много близки приятели с дете, което е с подобен проблем , но малко по-сериозно от само  една цепнатина, имат вече няколко операции в Пловдив , детето е здраво и прекрасно. При тях  по време на бременността не беше  отбелязан проблем , въпреки правена ФМ в София.Когато се роди  детето в провинцията , шока  и незнанието бяха много големи.
За това за всеки един чисто медицински проблем , трябва да се пише и говори спокойно.


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #7 -: Февруари 02, 2015, 15:21:16 pm »
Мели, ако не греша , ти  преди време с болка сподели за   ваши пациенти , които са пожелали да прекъснат бременността поради установена такава аномалия. За съжаление.

Да, и всеки път ми е много мъчно, защото от една страна лекарят трябва да каже на родителите какво вижда. Като им кажеш, те първо те намразмат и после търсят второ и трето мнение. Понякога, когато имат късмет, нещата се движат както е медицински правилно - допълнителни изследвания, за да се изключат други проблеми, и операция след раждане. Друг път обаче нямат късмет и предпочитат да прекъснат бременността, а и за лекаря е по-лесно така, вместо да поеме отговорност за една тежка бременност. Та от една страна е задължението да си честен с родителите. От друга страна, ако не им кажеш, т.е. ако ги излъжеш, на практика може и да спасиш бебето. И това е дилема, която е абсурдна!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Бебе с вродена цепнатина на устната
« Отговор #8 -: Февруари 12, 2015, 00:38:38 am »
Прекрасно :)

И пак казвам, затова трябва да се правят ФМ. Нещо напоследък е нова модата при бременните - да спестяват ФМ и БХС....щот са грешни пари за тях, ама количка на цена Рено 2000 година е първа необходимост!
[/url][/url]