0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, момичета!
Вече писах в другата тема, че съм се решила на бебе и искам да си направя донорска инсеминация. Решението ми е твърдо и нищо не може да ме отметне от него. Вече бях на преглед, направих и изследванията. Тази седмица започвам и наблюдение.
Пускам темата по друг повод. Видях се с приятелка, която е в същата ситуация като мен - сама и без дете вече на възраст. Тя обаче се е спряла на друг избор - осиновяването. Много говорихме за бебета и тя ми каза - за мен това да отвориш каталог и да избереш татко и страннно. Все едно си избираш дреха.
Аз обаче не го виждам така. Искам да износя това бебе. Да усетя радостта от бременнстта, да преживея раждането, първите секунди, да гушна моето бебче.
Откакто се видях се нея ми се въртят едни мисли в главата. Още по-твърдо съм решила за инсеминацията и дори вече знам какъв татко искам за бебчето си.
Но ще се радвам и на вашите мнения. Какво мислите по този въпрос?
« Последна редакция: Септември 13, 2014, 00:18:09 am от jam »
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #1 -: Септември 10, 2014, 13:27:18 pm »
Браво! Възхищавам се на смелостта ти! Мисля, че изборът ти е правилен! Аз поне бих направила същият избор! Да изживееш бременност и да родиш е наистина невероятно! Освен това ти ще бъдеш биологична майка на това дете! Нищо странно не виждам в това да се избере татко, та нали когато го срещаме в живота отново правим своят избор :)  Много бих искала да се запозная с теб, ще се радвам ако това е възможно :)  Аз също съм пациент на клиника Афродита :)
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #2 -: Септември 11, 2014, 13:50:04 pm »
Това решение е трудно. Сама, без мъж, да отиде в болница, да й направят бебе.  Такива съм ги чувала от бабите пред блока. Обаче приятелката ми е младо момиче. За нея е по-добре осиновяването, защото другото е "нередно", "неморално". Аз пък съм сигурна, че си заслужава.
Много ми се иска повече мами, минали през моя път да се включат и да споделят какво мислят. Как са се преборили със стигмата. Вече започнах да броя дните, когато ще дойде Денят! През 2 дни съм в клиниката. Вълнението ми е огромно, притесненията още повече.
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #3 -: Септември 12, 2014, 22:47:12 pm »
Предполагам, колко е трудно да се вземе подобно решение и за това ти се възхищавам! Вълнението и притеснението наистина са във високи концентрации :) ...напълно те разбирам. Аз не разбирам, кое е неморалното да пожелаеш да имаш дете? Каква е разликата с това да имаш съпруг, който не може да има собствено дете и да използвате донорски генетичен материал? Това да се използва чужд генетичен материал или не е въпрос на предрасъдъци и разбирания. Няма нищо неморално и нередно в това да искаш да дариш живот, да обичаш, да споделяш. Според мен това е много лично решение и винаги един ще взема едната страна, а друг другата. Ти си определено смел и широко скроен човек, според мен можеш напълно да се довериш на твоите усещания и решения. Не съм била в същата ситуация, но сме мислили за осиновяване или сурогатно майчинство. Месеци наред си представяхме всякакви ситуаци, срещнахме се със сурогатна майка и разговаряхме и в крайна сметка решихме да се консултираме с психолог и по двата въпроса. На мен лично това ми даде отговори на много въпроси и ми помогна да взема решение. Сигура съм, че всичко ще бъде наред и ти стискам палци! Това, че е неморално и нередно са глупости ...забрави го и се наслади на емоциите, от това което ти предстои!
*
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #4 -: Септември 12, 2014, 23:01:13 pm »
Dori, не знам къде живееш, но се надявам да знаеш, че в България сурогатното майчинство не е регламентирано и всички начини за родителство след такова са много рискови и заобикалят закона.
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #5 -: Септември 14, 2014, 16:04:12 pm »
Така е да, в България наистина не е законно, но се работи в тази посока и се надявам скоро да се променят нещата. Ние сме разглеждали възможностите за Украйна, Гърция и България. У нас също има вариант, когато сурогатната майка посочи за баща биологичният баща, но в крайна сметка решихме да опитаме отново с ин витро.
*
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #6 -: Септември 15, 2014, 00:48:56 am »
У нас също има вариант, когато сурогатната майка посочи за баща биологичният баща .....

Извинявай, но това изобщо не е вариант, това е абсолютно незаконно. Незнам кой ви ги обяснява тези варианти, но ако наистина сте решили да използвате сурогатна майка у нас, просто знайте че е абсолютно незаконно и варианти (както казвате) на този етап НЯМА.
*
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #7 -: Септември 15, 2014, 01:40:54 am »
Друг въпрос е, че ако сурогатната майка тръгна да върти разни номера, много трудно ще докажете, че вие сте прави, защото вече сте нарушили закона.

Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #8 -: Септември 15, 2014, 10:03:58 am »

Извинявай, но това изобщо не е вариант, това е абсолютно незаконно. Незнам кой ви ги обяснява тези варианти, но ако наистина сте решили да използвате сурогатна майка у нас, просто знайте че е абсолютно незаконно и варианти (както казвате) на този етап НЯМА.

Честно казано не познавам хора минали по този път и нямам представа къде може да са подводните камъни. Наистина се надявам скоро да се озакони, защото ще се даде шанс на много семейства. Ако сурогатната майка няма сключен граждански брак, то:

Ако родителите нямат сключен брак, от голямо значение е семейният статус на майката. В случаите, в които тя никога не е било омъжвана или ако от неин предходен брак са изминали 300 дни, се подготвят:
 1. личните карти на родителите;
 2. декларация заверена нотариално, че бащата припознава своето дете. Припознаването е процедура, която обявява, без да е необходимо доказването на биологичната връзка между детето и неговия родител. Утвърдена е практиката, при която бащата извършва припознаване чрез декларация, имаща нотариална заверка. Тя се получава в болничното заведение. Друг вариант е да се подаде писмено заявление пред длъжностно лице по гражданско състояние. Майката трябва да се уведоми за това припознаване и ако тя не го оспорва, припознаващият се отбелязва в свидетелството за раждане на детето като негов баща.

т.е сурогатната майка може да посочи биологичният баща за баща на детето по един съвсем законен начин.
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #9 -: Септември 15, 2014, 10:23:21 am »
Друг въпрос е, че ако сурогатната майка тръгна да върти разни номера, много трудно ще докажете, че вие сте прави, защото вече сте нарушили закона.

Права си да, нямаш никаква гаранция, че няма да ти въртят номера..и не можеш да се защитиш. Има много малко информация по този въпрос. Бях попаднала единствено на статистика за САЩ, в която се посочваше, че най-честата причина за изнудване, е когато бременността трябва да се прекъсне по медицински причини. Най-често тогава сурогатната майка изнудва семейството да й се плати цялата сума за да го махне. Като цяло нямаш гаранция как живее жената .. дали пие, пуши, взема наркотици, пие хапчета дори и да го направиш в страна, където това е законно гаранция нямаш.
*
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #10 -: Септември 15, 2014, 10:40:09 am »
Като цяло нямаш гаранция как живее жената .. дали пие, пуши, взема наркотици, пие хапчета дори и да го направиш в страна, където това е законно гаранция нямаш.

В тези страни би могла да си търсиш правата, ограничителни заповеди и всякакви възможности да гарантираш личното пространство на детето и семейството. Тук това е невъзможно. Освен връзката със сурогатната майка, за да се "узакони" това деяние несъмнено ще опреш до лекари и администрация, което е също повод за изнудване и крие сериозни рискове. В последствие детето трябва да се осинови от майката. Все доволно много възможности да ви бъде потърсена отговорност или най-малкото да си нарушите семейния комфорт с години напред.

Каквито и реални ситуации да са са случвали у нас това не е вариант и не съветвам никой да се захваща с такова нещо.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #11 -: Септември 15, 2014, 12:46:39 pm »

Ако родителите нямат сключен брак, от голямо значение е семейният статус на майката. В случаите, в които тя никога не е било омъжвана или ако от неин предходен брак са изминали 300 дни, се подготвят:
 1. личните карти на родителите;
 2. декларация заверена нотариално, че бащата припознава своето дете. Припознаването е процедура, която обявява, без да е необходимо доказването на биологичната връзка между детето и неговия родител. Утвърдена е практиката, при която бащата извършва припознаване чрез декларация, имаща нотариална заверка. Тя се получава в болничното заведение. Друг вариант е да се подаде писмено заявление пред длъжностно лице по гражданско състояние. Майката трябва да се уведоми за това припознаване и ако тя не го оспорва, припознаващият се отбелязва в свидетелството за раждане на детето като негов баща.

т.е сурогатната майка може да посочи биологичният баща за баща на детето по един съвсем законен начин.

Dori_mam, питам се това твои разсъждения ли са или си получила съвет от някого? Ако е второто, кой те съветва - познат, юрист, лекар или друг?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #12 -: Септември 15, 2014, 13:35:40 pm »
Dori_mam, питам се това твои разсъждения ли са или си получила съвет от някого? Ако е второто, кой те съветва - познат, юрист, лекар или друг?

Мели, това специално е цитат и съм го копирала. Извинявам се, че не отбелязах, че е цитат! Специално за нещата от юридическа гледна точка по признаването на детето от бащата, ми то е логично, понеже в България има хиляди семейства с деца, които нямат брак и бащата е баща на детето. Не съм се консултирала с никой по темата, още повече с лекар понеже имам огромно уважение към тях и не бих причинила на лекар неудобството да говорим за това. Темата, като цяло ми е интересна и  следя, какво се прави в България по този въпрос, мненията за и против...Познати минали по този път, както казах нямам... За мен сурогатното майчинство също не е вариант, но не спирам да се интересувам от темата и силно се надяам в България да се озакони поне за сурогатна майка роднина. Също така и темата за осиновяването ми е изключително интересна особенно от моята гледна точка, понеже имам едно дете. Интерснен ми е въпроса и за донорството  на генетичен материал. Основно чета в чужди сайтове понеже там намирам повече от информацията, която ме интересува.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #13 -: Септември 15, 2014, 13:46:29 pm »
Така и предположих, защото това, което цитираш, всъщност няма връзка със сурогатната бременност, а само посочва законовата процедура по припознаване. Това е уредено в Семейния кодекс и в Закона за гражданската регистрация.

Сурогацията е нещо съвсем различно, тя е забранена в България с Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #14 -: Септември 15, 2014, 17:03:21 pm »
Като признае детето, биологичния баща действително се счита
по закон за баща на детето, но ти никога няма да станеш негова майка,
тъй като по закона в България, майка е тази, която е родила детето, независимо
дали с донорска яйцеклетка, чужда или нейна. Точно затова момичетата и Мели
са ти писали, че сурогатното майчинство не е уредено в страната ни.
Ако те урежда мъжа ти за се счита за баща на детето на друга жена, тогава
може да пробвате този вариант, но тя завинаги ще остане майка на детето, дори
и да се откаже от него и да го осиновиш.
« Последна редакция: Септември 15, 2014, 17:05:55 pm от danny22 »
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #15 -: Септември 16, 2014, 11:47:45 am »
Предполагам, колко е трудно да се вземе подобно решение и за това ти се възхищавам! Вълнението и притеснението наистина са във високи концентрации :) ...напълно те разбирам. Аз не разбирам, кое е неморалното да пожелаеш да имаш дете? Каква е разликата с това да имаш съпруг, който не може да има собствено дете и да използвате донорски генетичен материал? Това да се използва чужд генетичен материал или не е въпрос на предрасъдъци и разбирания. Няма нищо неморално и нередно в това да искаш да дариш живот, да обичаш, да споделяш. Според мен това е много лично решение и винаги един ще взема едната страна, а друг другата. Ти си определено смел и широко скроен човек, според мен можеш напълно да се довериш на твоите усещания и решения. Не съм била в същата ситуация, но сме мислили за осиновяване или сурогатно майчинство. Месеци наред си представяхме всякакви ситуаци, срещнахме се със сурогатна майка и разговаряхме и в крайна сметка решихме да се консултираме с психолог и по двата въпроса. На мен лично това ми даде отговори на много въпроси и ми помогна да взема решение. Сигура съм, че всичко ще бъде наред и ти стискам палци! Това, че е неморално и нередно са глупости ...забрави го и се наслади на емоциите, от това което ти предстои!

Благодаря за подкрепата! С всеки изминал ден се чувствам все по-силна. Вече имам дата кога ще се случи Събитието. Разбира се, всичко зависи от състоянието ми. Нещата могат да се изместят. Д-р Баев непрекъснато ме наблюдава. Опитвам се да спазвам всичките му съвети.

Момичета,
искам да взема отношение по темата със сурогатното майчинство. Това, че не е уредено в България, не значи, че е нещо нередно. Има случаи като моя, при които поради някакви фактори жената или семейството не могат да имат деца. В повечето страни този казус е решен. Това, че нашето законодателство изостава в това отношение не права сурогатното майчинство неморално.  Лично мнение, разбира се!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #16 -: Септември 16, 2014, 11:53:35 am »
Никой не говори тук дали е морално, а дали е законно! Разликата е огромна!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #17 -: Септември 16, 2014, 12:25:55 pm »

Момичета,
искам да взема отношение по темата със сурогатното майчинство. Това, че не е уредено в България, не значи, че е нещо нередно. Има случаи като моя, при които поради някакви фактори жената или семейството не могат да имат деца. В повечето страни този казус е решен. Това, че нашето законодателство изостава в това отношение не права сурогатното майчинство неморално.  Лично мнение, разбира се!

Разбира се, ако нещо не е законно, това не означава, че е неморално. Но неспазването на закона, заобикалянето му и, в общия случай, плащането под масата за тази дейност, освен че е незаконно, е и неморално. За всички участници.

А и твоят случай нали не е такъв.



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #18 -: Септември 16, 2014, 12:37:16 pm »
Докато в България това не се легализира всички дейности, водещи до родителство след сурогатно майчинство са незаконни. И Мели чудесно го е написала - неспазването на закона прави самото деяние дълбоко неморално, независимо от добрите намерения.
Ако двойката има проблеми, което не й дават възможност да се сдобие с биологични деца си има легални начини - осиновяване или дете от сурогатна майка в страни, където това е регламентирано.
Re: Инсеминация или осиновяване - морална дилема
« Отговор #19 -: Септември 18, 2014, 10:16:25 am »
Благодаря за подкрепата! С всеки изминал ден се чувствам все по-силна. Вече имам дата кога ще се случи Събитието. Разбира се, всичко зависи от състоянието ми. Нещата могат да се изместят. Д-р Баев непрекъснато ме наблюдава. Опитвам се да спазвам всичките му съвети.

Вярвам, че ще се получат нещата! Стискам ти палци! Спазвай всички съвети на Д-р Баев, аз му се доверих напълно и резултата беше положителен още от първият опит :) Успех!