0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Мария вижда се ЕГН и имената ти.Скрии ги,ако не можеш да редактираш помоли модератор.
*
Мария вижда се ЕГН и имената ти.Скрии ги,ако не можеш да редактираш помоли модератор.
Слънчицето благодаря ти. Успях да сменя снимката... Надявам се някоя от вас да изкаже мнение за тези резултати...
*
Мария вижда се ЕГН и имената ти.Скрии ги,ако не можеш да редактираш помоли модератор.
Слънчицето благодаря ти. Успях да сменя снимката... Надявам се някоя от вас да изкаже мнение за тези резултати...

Mariya_Aleksandar, има лек превес на LH спрямо FSH, би трябвало стойностите да са приблизително 1:1 в тази фаза от цикъла, макар че не е голяма разликата при теб. Правено ли е ехографско проследяване на фоликулите?
Според мен би било добре да повториш изследването в следваш цикъл на 3-ти ден, да обсъдиш с лекаря тази стойност и евентуално да се направи проверка с УЗ проследяване от началото на цикъла (от 2-3 ден на МЦ), ако не е правено, за да се проверят антралните фоликули и развитието на доминантния фол. до овулация.

*
Мария вижда се ЕГН и имената ти.Скрии ги,ако не можеш да редактираш помоли модератор.
Слънчицето благодаря ти. Успях да сменя снимката... Надявам се някоя от вас да изкаже мнение за тези резултати...

Mariya_Aleksandar, има лек превес на LH спрямо FSH, би трябвало стойностите да са приблизително 1:1 в тази фаза от цикъла, макар че не е голяма разликата при теб. Правено ли е ехографско проследяване на фоликулите?
Според мен би било добре да повториш изследването в следваш цикъл на 3-ти ден, да обсъдиш с лекаря тази стойност и евентуално да се направи проверка с УЗ проследяване от началото на цикъла (от 2-3 ден на МЦ), ако не е правено, за да се проверят антралните фоликули и развитието на доминантния фол. до овулация.
Здравей Марси. Никакви изследвания не съм правила. Просто реших да пусна тези хормони...И аз видях, че LH е завишено. Надолу има някакви редове с някакви фази. Това предполагам се изследва в различните дни от цикъла нали?
*
Мария вижда се ЕГН и имената ти.Скрии ги,ако не можеш да редактираш помоли модератор.
Слънчицето благодаря ти. Успях да сменя снимката... Надявам се някоя от вас да изкаже мнение за тези резултати...

Mariya_Aleksandar, има лек превес на LH спрямо FSH, би трябвало стойностите да са приблизително 1:1 в тази фаза от цикъла, макар че не е голяма разликата при теб. Правено ли е ехографско проследяване на фоликулите?
Според мен би било добре да повториш изследването в следваш цикъл на 3-ти ден, да обсъдиш с лекаря тази стойност и евентуално да се направи проверка с УЗ проследяване от началото на цикъла (от 2-3 ден на МЦ), ако не е правено, за да се проверят антралните фоликули и развитието на доминантния фол. до овулация.
Здравей Марси. Никакви изследвания не съм правила. Просто реших да пусна тези хормони...И аз видях, че LH е завишено. Надолу има някакви редове с някакви фази. Това предполагам се изследва в различните дни от цикъла нали?

Добре е, че си ги пуснала, все пак това са част от основните хормони, които би трябвало да се проверят при опити за забременяване.
Да, има динамика на хормона в рамките на целия месечен цикъл, затова и референтните стойности са различни в различните фази на цикъла.
Твоята стойност на ЛХ е леко завишена спрямо нивата за фоликулна фаза, но освен това се гледа съотношението с ФСХ. В началото на цикъла трябва съотношението между двата хормона да е приблизително 1:1, по-високите нива на ЛХ дават информация за поликистоза евентуално и това би трябвало да се провери. Макар че при теб завишаването на ЛХ не е много голямо, а и от едно изследване не е редно да се правят заключения! Затова препоръката ми е изследването да се повторено в следващия цикъл и обсъждане с лекаря, така че по негова преценка да бъде направено ехографско проследяване на фоликулите. Обикновено се прави УЗ преглед на 2-3 ден от цикъла за проверка на антралните фоликули (изследване на хормоните най-добре на 3-ти ден) и още един-два УЗ прегледа до овулация, за да се провери как нараства доминантният фоликул и дали всичко е наред с овулацията.
« Последна редакция: Юли 01, 2018, 09:36:34 am от marsi »

Здравейте, мъжът ми е с резултат криптозооспермия .Стойностите му на FSH са 3.87 IU/I при референти стойности 1.5-12.40.
Тестостеронът е 28.80  при референти стойности 9.90-27.80.Смятате ли, че има проблем с FSH въпреки, че е в границите ?Може ли тези резултати да са причина за криптозооспермията ?Останалите хормони са в норма.
Здравейте! Със съмнения за поликистоза съм (от проведен ехографски преглед), но май така като гледам и хормоните го потвърждават:
TSH   0.63   mU/l   0.35-4.94
Estradiol   136.5 pmol/l 46-607
Testosterone 1.24 nmol/l 0.12-1.78
DHEA-S   10.26 µmol/l 2.68-9.23
LH (luteinizing hormone) 9.19 mIU/ml 2.4-12.6
FSH (follicle stimulating hormone) 6.09 mIU/ml  3.5-12.5
Prolactin   383.9 mIU/l 102-496
Изследването е направено на 4-ти ден от цикъла. Референтните стойности, които копирах, са за фоликуларната фаза. Благодаря :)
*
Здравейте! Със съмнения за поликистоза съм (от проведен ехографски преглед), но май така като гледам и хормоните го потвърждават:
TSH   0.63   mU/l   0.35-4.94
Estradiol   136.5 pmol/l 46-607
Testosterone 1.24 nmol/l 0.12-1.78
DHEA-S   10.26 µmol/l 2.68-9.23
LH (luteinizing hormone) 9.19 mIU/ml 2.4-12.6
FSH (follicle stimulating hormone) 6.09 mIU/ml  3.5-12.5
Prolactin   383.9 mIU/l 102-496
Изследването е направено на 4-ти ден от цикъла. Референтните стойности, които копирах, са за фоликуларната фаза. Благодаря :)

Здравей, heartseasee! Завишено е нивото на DHEA-S, добре е да се консултираш със специалист, вероятно отново ще бъде направена ехографска проверка на фоликулите, може би и други изследвания, за да се уточни дали действително става въпрос за поликистоза. Правила ли си тест за инсулинова резистентност досега (евентуално завишено тегло)? По-високите нива на инсулин в кръвта също може да са причина за повишаване на андрогените.
Ето една полезна статия от библиотеката на Зачатие, която ще ти даде най-обща информация за ПКЯ и насоки за различните симптоми  Синдром на поликистозните яйчници - д-р Н. Генов

Благодаря. Не, не съм правила изследвания за инсулинова резистентност, с поднормено тегло съм (не знам дали има значение). Все още цикълът не ме е пропускал някой месец, но не е редовен от три месеца насам, идва или на 28-ми, или на 30-ти, или на 34-ти ден. Пуснах още изследване и на другите андрогени, за жалост те стават по-бавно. А иначе съм се насочила към доктор Владимиров, първата ми консултация обаче ще е с доктор Белчева. Иначе досега обикновените АГ-та си ми казваха, че си имам овулация. Последното мнение (от ехографията) е, че левият яйчник е с поликистозна структура (имаше 12 фоликула), а в десният има киста на жълтото тяло. За жалост никой не ми каза, че първо трябва да видя дали кистата е изчезнала, и тогава да пускам хормони, тъй като кистата компрометира изследванията. :(
*
Благодаря. Не, не съм правила изследвания за инсулинова резистентност, с поднормено тегло съм (не знам дали има значение). Все още цикълът не ме е пропускал някой месец, но не е редовен от три месеца насам, идва или на 28-ми, или на 30-ти, или на 34-ти ден. Пуснах още изследване и на другите андрогени, за жалост те стават по-бавно. А иначе съм се насочила към доктор Владимиров, първата ми консултация обаче ще е с доктор Белчева. Иначе досега обикновените АГ-та си ми казваха, че си имам овулация. Последното мнение (от ехографията) е, че левият яйчник е с поликистозна структура (имаше 12 фоликула), а в десният има киста на жълтото тяло. За жалост никой не ми каза, че първо трябва да видя дали кистата е изчезнала, и тогава да пускам хормони, тъй като кистата компрометира изследванията. :(

heartseasee, може да напишеш тук и останалите резултати от изследването, когато излязат.
Но според мен това, което си изследвала, е достатъчно за първичния преглед. Изчакай си насрочения час и коментирайте всички резултати с лекарката, пък тя ще прецени какво още е необходимо. За да се постави диагноза и да се пристъпи към лечение евентуално, се прави проследяване в повече от един цикъл и редица изследвания, тъй като при поликистоза вариантите са различни.
А доколкото знам в клиниката на д-р Владимиров консултира и д-р Начев в определен ден от седмицата (много добър ендокринолог!), така че ако е необходимо, предполагам ще те насочат за допълнителна консултация при него. Но засега си изчакай прегледа при д-р Белчева. Успех и пиши! :)

Благодаря много. Със сигурност ще пиша.  :wink:
Здравейте отново. Резултатите ми от 17-алфа-ОН-прогестерон и андростендион са готови.
17-алфа-ОН-прогестерон - 0.319 ng/ml 0.15-0.7
Андростендион - 1.16 ng/ml 0.26 - 2.14
След проведено УЗИ и преглед от доктор Белчева се установи, че този месец съм имала два доминантни фоликула - по един във всеки яйчник. Препоръча този месец след цикъл да пусна още веднъж хормони. Предният месец не е следвало да ги пускам заради кистата в десния яйчник. Поне вече я няма. Каза, че в действителност левият яйчник е с поликистозна структура, но дори и той овулира... Не знам дали това е възможно...
*
heartseasee, добри са изследваните показатели, а и резултатите от УЗИ звучат чудесно, дано да сте правили опити около овулация :)
Само да допълня, че винаги преди да изследвам хормони на 3-5ден  ходех на УЗ, за да сме сигурни, че няма задържан фоликул. Обикновено отивах на 2-ри ден от цикъла на ехография, а изследването на 3-ти ден.

Благодаря много за всички отговори и насоки, marsi.  :wink:
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #914 -: Септември 25, 2018, 13:17:55 pm »
Здравейте, бихте ли ми помогнали в разчитането на следните изследвания:
Хормони/Hormones
Име на теста (изследване)         Резултат      Единици    Референтни стойности    Метод
TSH         0.61        mlU/L      0.27 - 4.20    
Пролактин/Prolactin         229.4        mIU/L      M 86 - 324; Ж 102 - 496    
LH         4.2        mIU/ml      М 1.7 - 8.6; Жф.ф 2.4 - 12.6;ов.ф 14.0 - 95.6;лут.фаза 1.0-11.4;менопауза 7.7-58.5    
FSH         7        mIU/ml      M 1.5 - 12.4;Ж ф.ф3.5-12.5;ов.фаза 4.7-21.5;лут.фаза 1.7-7.7;менопауза 25.8-134.8    
Тестостерон/Testosterone         0.252        ng/ml      0.084 - 0.481    
Прогестерон/Progesteronе         0.1        ng/ml      M<0.05 - 0.149; фол.ф. 0.057 - 0.893;ов.ф. 0.121 - 12.0; лут.ф.1.83 - 23.9;постменопауза:<0.05 - 0.126    
DHEA-S         256        µg/dl      98.8 - 340     
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #915 -: Септември 25, 2018, 13:25:20 pm »
ФСх е по-високо от Лх и то почти двойно, пускали ли сте Антимюлеров хормон?По принцип това говори за отиване към изчерпан яйчников резерв, но без АМХ и така само еднократно като е изследването не може да се каже.ТСХ е нисичко, не знам как се чувствате с такива стойности, предполагам сте на терапия и е хубава съвсем лека корекция на хапчетата, ако не сте направете и фТ3, фТ4, ТАТ и МАТ, за да се види всичко дали е ОК.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #916 -: Септември 25, 2018, 13:27:19 pm »
Не съм на терапия, за първи път ми изписаха изследванията. На 05.10 съм на лекар да видим какво ще кажат.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #917 -: Септември 25, 2018, 14:01:25 pm »
За ТСХ-то е хубаво да посетите ендокринолог, макар че то е в референтни и е голяма възможността да кажат че всичко е ОК.За другите хормони среща с репродуктивен специалист.Междувременно пуснете една спермограма на партньора, да не губите време и да имате пълен набор изследвания на срещата с лекаря.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #918 -: Септември 25, 2018, 14:15:37 pm »
Благодаря ВИ!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #919 -: Октомври 02, 2018, 13:03:40 pm »
Здравейте,може ли коментар и за моите изследвания?Притеснява ме,че Пролактина е в горната граница.