0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Прогестеронът се повишава след овулация, което подготвя лигавицата за имплантация, нивата му се покачват до около 7 ден след О. (както се вижда и на схемата) и ако няма бременност постепенно намалява и идва цикъл. Затова изследването се прави в  посочения период (средата на лутеалната фаза), няма никакъв смисъл да се изследна преди това, не ни носи нужната информация.

*
Това изследване се прави на 21 ден от МЦ, но в идеален случай, т.е. при 28 дневен цикъл и ову на 14 ден! Както ти бях писала по-нагоре, нивата на прогестерон са най-високи 7 дни след предполагаема О.
*
Никак, докторката каза че това изследване се прави на 21 ден от цикъла, но моя цикъл този месец дойде на 35-ти ден. и каза че като отида с резултатите ще ми каже как да пия дуфастона.
Ооооо, ще ме уморят тия лекари!!!!!!  :x
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Значи тази стойност не може да се интерпретира коректно. Няма да се научат тия гинеколози кога се тества Прогестерон, за да даде точна информация. Сега си изхвърли изследванията в кошчето за боклук, смени си лекарката, проследи си овулацията, задължително с УЗИ. Тестовете не са надежден вариант, защото те отчитат само пика на ЛХ непосредствено преди овулацията, но не гарантират такава. Не винаги, когато имаме пик на ЛХ фоликулът се спуква. Затова и тестът е само ориентир, който се ползва когато планираме сексуалните контакти най-общо казано. За целите на изследване на Прогестерона, тестовете не вършат работа. Отиваш на УЗИ, доказва се, че има жълто тяло след Ову, броиш 7 дни и тогава пускаш изследването.
Не се шашкай, при положение, че ти е дошъл цикъла на 35 ден, то овулация ако е имало е била доста след 14 ден, така че към момента на изследването на Прогестерона, овулацията може дори да не е била минала, камо ли да чакаш повишение на хормона. Останалите момичета доста подробно са разяснили как работи този хормон. Ако все пак се стигне до приемане на прогестеронови препарати/Дуфастон, Утрогестан и подобни/, то задължително приемът трябва да е след ДОКАЗАНА С УЗИ овулация. Иначе ще се получи обратния ефект.

П.С. Аз съм пила Дуфастон близо 3 месеца по схема, нямах проблем с напълняване, но и нямах никакъв ефект. Първо, защото тогава изобщо не знаех, че трябва да се проследи овуто, а ги започвах от конкретен ден и второ, защото се оказа в последствие, че съм със запушени тръби. Проблем с Прогестерона като цяло нямах, макар тогава да го бях изследвала на 21 ден без доказана ову. Разбира се, след като открих Зачатие и прочетох цялата информация, просто си записах час в Репродуктивна клиника. Оказа се, че овулация изобщо нямам, имах си обаче СПКЯ и ЛУФ Синдром :lol: Всичко това ти го пиша, за да илюстрирам как действат кварталните гинеколози. Само като прочета/чуя за АГ, който пуска Прогестерон на 21 ден без преглед за ову, директно ми става ясно какви ще ги сътвори оттам нататък. Такива лекари може да са много добри за стандартни гинекологични прегледи и леки неразположения, но за диагностика и лечение на безплодие, никакви ги няма... Следващата им стъпка в случай като твоя е да изписват на корем Клостилбегит без да тестват партньора /спермограма/ и да направят проходимост на тръби. Ако някой ви каже нещо такова като препоръка, НЕ ГО ПРАВЕТЕ. Потърсете специалист по репродуктивна медицина, това не означава, че имате стерилитет задължително. Понякога проблемът е много малък и лесно решим, но трябва да се диагностицира правилно. Обикновените гинеколози масово не стават за това, за съжаление. Извинявам се за дългия пост, идеята ми е да ви информирам как стоят нещата, за да не си губите времето и парите на вятъра.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Значи тази стойност не може да се интерпретира коректно. Няма да се научат тия гинеколози кога се тества Прогестерон, за да даде точна информация. Сега си изхвърли изследванията в кошчето за боклук, смени си лекарката, проследи си овулацията, задължително с УЗИ. Тестовете не са надежден вариант, защото те отчитат само пика на ЛХ непосредствено преди овулацията, но не гарантират такава. Не винаги, когато имаме пик на ЛХ фоликулът се спуква. Затова и тестът е само ориентир, който се ползва когато планираме сексуалните контакти най-общо казано. За целите на изследване на Прогестерона, тестовете не вършат работа. Отиваш на УЗИ, доказва се, че има жълто тяло след Ову, броиш 7 дни и тогава пускаш изследването.
Не се шашкай, при положение, че ти е дошъл цикъла на 35 ден, то овулация ако е имало е била доста след 14 ден, така че към момента на изследването на Прогестерона, овулацията може дори да не е била минала, камо ли да чакаш повишение на хормона. Останалите момичета доста подробно са разяснили как работи този хормон. Ако все пак се стигне до приемане на прогестеронови препарати/Дуфастон, Утрогестан и подобни/, то задължително приемът трябва да е след ДОКАЗАНА С УЗИ овулация. Иначе ще се получи обратния ефект.

П.С. Аз съм пила Дуфастон близо 3 месеца по схема, нямах проблем с напълняване, но и нямах никакъв ефект. Първо, защото тогава изобщо не знаех, че трябва да се проследи овуто, а ги започвах от конкретен ден и второ, защото се оказа в последствие, че съм със запушени тръби. Проблем с Прогестерона като цяло нямах, макар тогава да го бях изследвала на 21 ден без доказана ову. Разбира се, след като открих Зачатие и прочетох цялата информация, просто си записах час в Репродуктивна клиника. Оказа се, че овулация изобщо нямам, имах си обаче СПКЯ и ЛУФ Синдром :lol: Всичко това ти го пиша, за да илюстрирам как действат кварталните гинеколози. Само като прочета/чуя за АГ, който пуска Прогестерон на 21 ден без преглед за ову, директно ми става ясно какви ще ги сътвори оттам нататък. Такива лекари може да са много добри за стандартни гинекологични прегледи и леки неразположения, но за диагностика и лечение на безплодие, никакви ги няма... Следващата им стъпка в случай като твоя е да изписват на корем Клостилбегит без да тестват партньора /спермограма/ и да направят проходимост на тръби. Ако някой ви каже нещо такова като препоръка, НЕ ГО ПРАВЕТЕ. Потърсете специалист по репродуктивна медицина, това не означава, че имате стерилитет задължително. Понякога проблемът е много малък и лесно решим, но трябва да се диагностицира правилно. Обикновените гинеколози масово не стават за това, за съжаление. Извинявам се за дългия пост, идеята ми е да ви информирам как стоят нещата, за да не си губите времето и парите на вятъра.
:balk_47: :balk_47: :balk_47: :good_post:
*

    Sweet Angel

  • **
  • 118
  • "Победата обича подготвените"
Здравейте момичета, бих искала да чуя вашето мнение по един въпрос. Вчера док реши да пуснем контрола на ТСХ и се оказа, че стойността е над 4. Само да отбележа, че приемам Л-тироксин 50*1 табл. в продължение на 3 месеца, защото в края на ноември миналата година преди старта на първият ни опит инвитро се оказа, че стойността на хормона е над 3. Реално вчера стартирахме нов опит на ЕЦ (защото не реагирам добре на стимулации) и дозата ми бе коригирана на 100 мкр единия ден и 75 мкр на следващия. Та въпросът ми е следния: Дали се е повлияло изследването от това, че станах в 4 сутринта за да пропътувам 200 км до клиниката и изпих две кафета преди изследването без да знам, че ще изследваме ТСХ. Вчера беше 3 ден от цикъла ми, но от 2-рият ден нямам кървене и док реши, че щом няма кървене е удачно да го изследваме. Надявам се, че ще успея да го вкарам в норма за 10-ина дни предвид високите дози, но и също съм наясно, че всичко е строго индивидуално. И все пак се надявам на едно малко чудо, за да не обрека опита си на неуспех. Има ли момичета, които са успели за кратък срок с високи дози да свалят стойността на ТСХ? Стана доста дълго, за което се извинявам. Ще се радвам да прочета Вашите мнения.

Здравейте,

съвсем нова съм тук, но се обръщам с молба за разчитане на резултат от хормонални изследвания.
Правим опити със съпруга ми за второ бебе, но засега без резултат. Имах една неуспешна бременност миналата година, която завърши с медикаментозен аборт в 10 г.с., тъй като ембриончето ми не се развиваше. Абортът беше в началото на октомври месец. Оттогава насам цикълът ми се скъси и от над 30-дневен, сега е около 27-дневен. Тъй като този месец съвсем ме изненада цикъла ми, като ми дойде на 25-тия ден, а имах и разни други проблеми от сорта на обилно изпотяване, странни болки в гърдите и бяло течение, реших да си пусна едни  изследвания, за да знам какво се случва с моя организъм :) Ето и резултатите, които са правени на 3-тия ден от цикъла:
TSH (Тиреотропен Хормон) 1.380   mIU/l   референтни стойности: 0.27 - 4.20
Prolactin (Пролактин)        238.90 mIU/l   референтни стойности: М: 86 - 324; Ж: 127 - 637
LH (Лутеинизиращ Хормон)   5.42   IU/l           референтни стойности: М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59
FSH (Фуликул Стим. Хормон)    6.02   IU/l   референтни стойности: М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol (Естрадиол)   355.80   pmol/l   референтни стойности: М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201
Testosterone ( Тестостерон )   0.60   nmol/l   референтни стойности: Ж:0.22 - 2.9; М: >17г. 9.9-27.8;13-17г. 0.98-38.5;7-12г. 0.1-2.37;1-6г. 0.1-1.12
Благодаря предварително! :)
*
Здравейте,

съвсем нова съм тук, но се обръщам с молба за разчитане на резултат от хормонални изследвания.
Правим опити със съпруга ми за второ бебе, но засега без резултат. Имах една неуспешна бременност миналата година, която завърши с медикаментозен аборт в 10 г.с., тъй като ембриончето ми не се развиваше. Абортът беше в началото на октомври месец. Оттогава насам цикълът ми се скъси и от над 30-дневен, сега е около 27-дневен. Тъй като този месец съвсем ме изненада цикъла ми, като ми дойде на 25-тия ден, а имах и разни други проблеми от сорта на обилно изпотяване, странни болки в гърдите и бяло течение, реших да си пусна едни  изследвания, за да знам какво се случва с моя организъм :) Ето и резултатите, които са правени на 3-тия ден от цикъла:
TSH (Тиреотропен Хормон) 1.380   mIU/l   референтни стойности: 0.27 - 4.20
Prolactin (Пролактин)        238.90 mIU/l   референтни стойности: М: 86 - 324; Ж: 127 - 637
LH (Лутеинизиращ Хормон)   5.42   IU/l           референтни стойности: М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59
FSH (Фуликул Стим. Хормон)    6.02   IU/l   референтни стойности: М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol (Естрадиол)   355.80   pmol/l   референтни стойности: М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201
Testosterone ( Тестостерон )   0.60   nmol/l   референтни стойности: Ж:0.22 - 2.9; М: >17г. 9.9-27.8;13-17г. 0.98-38.5;7-12г. 0.1-2.37;1-6г. 0.1-1.12
Благодаря предварително! :)
Здравей, според мен резултатите ти изглеждат много добре. Ти на своя глава ли пусна хормоните?
Ами да :oops:, но поддържам връзка с моята гинеколожка и сега чакам и нейния отговор. Може би се притеснявам без да има причина, но знам ли, по-добре да пусна такова изследване сама, отколкото да си седя и да се надявам всичко да ми е наред. Особено този месец, когато всичко ми се струва толкова ненормално за мен  :?
*
Ами да :oops:, но поддържам връзка с моята гинеколожка и сега чакам и нейния отговор. Може би се притеснявам без да има причина, но знам ли, по-добре да пусна такова изследване сама, отколкото да си седя и да се надявам всичко да ми е наред. Особено този месец, когато всичко ми се струва толкова ненормално за мен  :?
Коментирай изследванията с АГ- то си. Желая ти успех!
Та въпросът ми е следния: Дали се е повлияло изследването от това, че станах в 4 сутринта за да пропътувам 200 км до клиниката и изпих две кафета преди изследването без да знам, че ще изследваме ТСХ.
Знам, че ТСХ винаги трябва да се изследва на гладно, без кафе и без да е изпито хапчето. Такива са препоръките, така че сигурно оказва влияние, но незнам дали пък чак толкова голямо, да го вдигне на 4, малко странно. По - добре го изследвай пак като спазиш указанията, за да си сигурна. И дано да излезе в норма. Иначе за 10-15 дни няма как да падне много, днес говорих с Начев по този въпрос и той ми каза, че хапчето, което изпия днес се отразява на стойността на ТСХ чак след най - малко 2 седмици. Ако хормона действително ти е висок, моя съвет е да отложиш опита докато не го вкараш в норма. Аз направих тази грешка, беше ми над 3, Начев ме съветваше да не правя опит, аз не го послушах, защото бях много нетърпелива и исках поне да пробвам и извадихме на пръв поглед много хубава яйцеклетка, оплоди се, всичко 6 и в 7 седмица всичко приключи. Не открихме друга причина, все си мисля, че в това ТСХ е причината. След това нормализирах хормона, направихме нов опит пак на ЕЦ и сега съм бременна в 17 седмица. Но вече спазвам стриктно каквото ми каже док, пия си Л Тироксина, че с тази щитовидна жлеза шега не бива. Много успех ти желая и стискам палци тази стойност да е била грешка.
« Последна редакция: Март 18, 2015, 20:55:39 pm от slanceto2 »
*

    Sweet Angel

  • **
  • 118
  • "Победата обича подготвените"
slanceto2, благодаря ти за отговора. И аз смятам, че съм опорочила изследването. На 23 ще бъда в клиниката за преглед и смятам да го пусна пак, ще спазя всички изисквания и се надявам тогава резултата вече да е достоверен. И аз като теб съм нетърпелива, защото канселирахме първия опит заради тънка лигавица, вторият опит стигнах до пункция, но не извадихме нито една яйцеклетка от четирите фоликула, а и последните два месеца отложихме заради задържан фоликул, и сега съм пак на старта. Дано да е било грешка и този път да се получат нещата.
*
Здравейте,
Когато си видях резултата се стреснах, че е много висок. В действителност, кое точно се гледа в референтните стойности?

Estradiol /Естрадиол/ -  380.10 pmol/l   реф.с/ти - М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201

Направен е на 3 ден от МЦ, но може и да е втори, защото на първият ден ми дойде късно вечерта. Предварително благодаря и хубава вечер.
*
Здравейте,
Когато си видях резултата се стреснах, че е много висок. В действителност, кое точно се гледа в референтните стойности?

Estradiol /Естрадиол/ -  380.10 pmol/l   реф.с/ти - М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201

Направен е на 3 ден от МЦ, но може и да е втори, защото на първият ден ми дойде късно вечерта. Предварително благодаря и хубава вечер.
Здравей, в конкретния случай се гледат референтни стойности: фол. 46-607. Мисля, че ти е добре естрадиолът.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Здравейте,
Когато си видях резултата се стреснах, че е много висок. В действителност, кое точно се гледа в референтните стойности?

Estradiol /Естрадиол/ -  380.10 pmol/l   реф.с/ти - М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201

Направен е на 3 ден от МЦ, но може и да е втори, защото на първият ден ми дойде късно вечерта. Предварително благодаря и хубава вечер.
Може да е и по-нисък. Е2 се интерпретира заедно с ЛХ и ФСХ
Каква е причината да ти се назначи само Е2?

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Здравейте,
д-р Персенска ми назначи изследвания на 3 ден от МЦ на тази група хормони:

LH  - 8.41                      М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59

FSH    - 6.13              М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8

Estradiol  - 243.10      М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201

Струват ми се добри но вие какво ще кажете? Преди 1 година пак бях правила изследвания на 4 ден от МЦ като тогава:

LH беше 12.04          Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59

FSH 6.23                   Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8

Estradiol  204           Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201

Според вас дали сега са по-добри резултатите?Защото май има съмнения за пукането на фуликула,че не се пука и остава киста.

Благодаря ви! :)
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
*
Здравейте,
д-р Персенска ми назначи изследвания на 3 ден от МЦ на тази група хормони:

LH  - 8.41                      М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59

FSH    - 6.13              М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8

Estradiol  - 243.10      М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201

Струват ми се добри но вие какво ще кажете? Преди 1 година пак бях правила изследвания на 4 ден от МЦ като тогава:

LH беше 12.04          Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59

FSH 6.23                   Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8

Estradiol  204           Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201

Според вас дали сега са по-добри резултатите?Защото май има съмнения за пукането на фуликула,че не се пука и остава киста.

Благодаря ви! :)
Здравей,
съотношението LH:FSH се е подобрило, страдаш ли от поликистоза? По принцип трябва да е 1:1 обаче. Д-р Персенска ще те насочи най-добре.
kati_vm, не нямам поликистоза или никой никога не ми е казвал. Имам проблем със щитовидната жлеза. Благодаря ти!
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Здравейте, момичета, как бихте коментирали изследванията ми, имам време до прегледа до и се притеснявам:

0.34 - 5.60
TSH
mlU/L
1.45
0.25-9.0
Анти TPO
IU/mL
0.50
0.4-4.0
Анти TG
IU/mL
0.14
Ж. фол.фаза:3.85 -8.78;
овул.пик: 4.54 - 22.51;
лут.:1.79 - 5.12;
меноп.:17 - 113
М. 1.27-19.2;
FSH
mIU/mL
7.33
Предварително благодаря :)
She & He

Здравей ellezar,хормоните на ЩЖ аз ги вижам чудесни,липсват FT3 и FT4,но предполагам,че и те са ти ок.TSH ти е идеален за бременност.За останалите не смея да се изкажа,да не изръся някоя глупост,защото не съм много наясно с идеалните им стойности.Ако и те са наред,нямаш повод за притеснение.Опитах да ги сравня с една таблица,но съм от таблет и нещо не ми се получи.
Стискам палци да са ОК :crossfingers:
[/quote]
« Последна редакция: Април 02, 2015, 13:07:37 pm от ДАЛИНДА »