0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,

Имам сестра, омъжена, работеща и живееща в Австрия. Съпругът й е австриец.
Тя има право вече на австрийско гражданство, но не се е възползвала от него.
Австрийците не позволяват двойно гражданство и ако иска австрийско, трябва да се откаже от българското, а тя не желае. Поне не още, от 11 години е в Австрия.

Съпругът й има много лоши показатели на спермограма, направо 0 живи. При нея не са открили проблеми. Изследванията са правени в чужбина.

Два важни въпроса:
Има ли право сестра ми да кандидатства за ин витро в България?
Тя си плаща здравни и социални осигуровки там, като сме в ЕС, признават ли се в държавите от Съюза?

Съпругът на сестра ми автоматично ли се води баща на детето, родено от донорска сперма?
По закон, имам предвид? (Двамата са женени от 8 години, тук е сключен брака).
Или трябва да го осинови?

Благодаря за отговорите.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Българка в чужбина - ин витро в България?
« Отговор #1 -: Август 10, 2014, 13:13:35 pm »
На първия въпрос - да, има право като български гражданин да кандидатства за финансиране по реда, определен от МЗ. Подробни указания можеш да видиш в тази тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=48092.0

Ако обаче при мъжът няма витални сперматозоиди, няма фактор, по който да се кандидатства, тогава вариантите са два - да се опита да се подобри сперматогенезата до наличие на витални сперматозоиди или да използва донорски сперматозоиди, с които да се прави вътрематочна инсеминация. Нашата държава не финансира тази процедура.

На втория ти въпрос не мога да отговоря, не познавам австрийското законодателство.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Българка в чужбина - ин витро в България?
« Отговор #2 -: Август 10, 2014, 13:44:35 pm »
Благодаря, д-р Даскалова.
Всъщност, истината е, че те преди време ходеха по лекари, но съпругът вече би отбой, каза, че не може повече и е съгласен на донорска сперма.
Не се бях замислила, че ин витро не се налага тогава, а инсеминация.
Благодаря.
*
Re: Българка в чужбина - ин витро в България?
« Отговор #3 -: Август 10, 2014, 13:53:01 pm »
Според мен трябва австрийската каса да й поеме ин витрото или част от него, което се полага по закон. Няма значение каква гражданка е. Живее легално там, осигурява се. Мисля, че е възможно да поемат и част от ин витро извън Австрия. Нужно е предварително разрешение. При всички положения пътят е следният: гинекологът й я препраща към специализирана клиника, където й подготвят документите и ги пращат на фонда. След одобрението, започват.

Предполагам, че и в Австрия (в Германия поне е така), бащата се подписва преди процедурата, че поема бащинството и така той е официалният баща, а не донорът. И съответно от донора не се търси издръжка.
В момента съм във влака и интернетът ми е лош, но ще се опитам да попрочета какво казва законът и да го синтезирам.

Така - има ин витро фонд в Австрия и поема 70 % до 4 опита (до 40-годишна възраст на жената и 50-годишна възраст на мъжа).
За чужденци трябва лицето да се осигурява поне от 3 месеца в Австрия.
Донор е разрешен, ако спермата на съпруга не може да бъде използвана. След 14-годишната възраст на детето то има право да разбере кой е биологичният баща. В България донорството е абсолютно анонимно и съпругът е автоматично бащата.

Разходите в Австрия са фиксирани суми, както следва:
Пиша само за икси, ин витро-то не е приложимо в този случай.
Държавна болница, жени под 35 - обща стойност - 2799, 51 евро. Двойката заплаща 839, 85 евро.
Държавна болница, жени над 35 г. - 2969,14 евро. Поемат се от двойката 890, 74 евро.

В частна клиника:
Жени под 35 г. - съответно 2865,20 евро и 859,56 евро.
Жени над 35 г. - 3039,18 евро и 911,75 евро.

Всичко е включено - икси, изследвания, прегледи, лекарства, консултации с психолог.

Информацията я взех от тук:
http://www.netdoktor.at/familie/kinderwunsch/ivf-kosten-5356

Сравнено с немските цени, направо си е евтино.

От друга страна, каква диагноза има съпругът на сестра ти? Някакво лечение не му ли е проведено? Тук има момичета, чиито мъже са били с такава спермограма, но след лечение са успели да забременеят чрез икси (разновидност на ин витро-то). Кажи й да се регистрира и да пише при нас! Така ще види, че не е сама.
« Последна редакция: Август 10, 2014, 15:59:09 pm от blue_sky »

Re: Българка в чужбина - ин витро в България?
« Отговор #4 -: Август 10, 2014, 14:03:45 pm »
О, много благодаря за подробната информация!
Вече препращам линкове по фейса, направо ще й кажа да се регистрира и да пише в темата.  :)