0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #80 -: Юли 18, 2014, 19:21:19 pm »
Аз имах предвид, ако искам да отида на друг общ лекар, а не на специалист.

 Какво е МРЗ?

Ще ходя да почета и също да видя какви са тези частни осогурителни фондове, мерси.
А какво имаш предвид под "Да отида на друг общ лекар"? Регистрираш се при ЛЛ и ходиш при него за всичко, ако мислиш, че имаш нужда от специалист пак отиваш при ЛЛ и той преценява дали да ти даде направление за такъв(дали имаш нужда), направление за друг или да те лекува той и ако не му се получи тогава да те препрати на специалист.
Цените за преглед навсякъде са различни ако е за някой велик специалист може да чакаш месец примерно или да платиш над 100лв. Дали покриват 100% услугата частните застрахователи не знам, правила съм преди години такава семейна, но никой не е ползвал. Предполагам, че е описано в полицата подробно или има различни варианти и биха ти ги предложили и ти да избираш. Сега четох те имат 5 нива на осигуреност и е описано кое какво включва тук: http://www.euroins-zo.bg/products.php?active=30
пп Картата мисля, че е ясна за нас, защото познаваме системата :)
« Последна редакция: Юли 18, 2014, 19:25:29 pm от м-и »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #81 -: Юли 18, 2014, 19:31:28 pm »
Аз имах предвид, ако искам да отида на друг общ лекар, а не на специалист.

 Какво е МРЗ?

Ще ходя да почета и също да видя какви са тези частни осогурителни фондове, мерси.
А какво имаш предвид под "Да отида на друг общ лекар"? Регистрираш се при ЛЛ и ходиш при него за всичко, ако мислиш, че имаш нужда от специалист пак отиваш при ЛЛ и той преценява дали да ти даде направление за такъв(дали имаш нужда), направление за друг или да те лекува той и ако не му се получи тогава да те препрати на специалист.
Цените за преглед навсякъде са различни ако е за някой велик специалист може да чакаш месец примерно или да платиш над 100лв. Дали покриват 100% услугата частните застрахователи не знам, правила съм преди години такава семейна, но никой не е ползвал. Предполагам, че е описано в полицата подробно или има различни варианти и биха ти ги предложили и ти да избираш. Сега четох те имат 5 нива на осигуреност и е описано кое какво включва тук: http://www.euroins-zo.bg/products.php?active=30
пп Картата мисля, че е ясна за нас, защото познаваме системата :)

Нивата ги виждам, но това не казва дали включените услуги са 100% покрити или си делим сметката за прегледа с тях по някави проценти.

Под да отида на друг лекар имам предвид да речем съм в друг град, детето се разболява, аз решавам да отида на частно, плащам си, покрива ли касата част от прегледа? И въобще на какъв лекар трбява да отида, ако съм на море примерно? В спешното ли да тичам за всяка дреболия?

По тази „ясна‟ карта излиза, че ЛЛ не може да ме прати в болница .
« Последна редакция: Юли 18, 2014, 19:34:20 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #82 -: Юли 18, 2014, 19:38:53 pm »
По принцип всички тичат в спешното, има вариант ако сте някъде за няколко месеца да се регистрирате при лекар там за това време, другият е да си плащаш. Касата не ти покрива частния преглед, но тук би могла застраховката да ти покрие.
За нивата аз мисля примерно 100лв за прегледи-те ти покриват толкова за целия период, ако ги изразходиш си плащаш или преразглеждате застраховката, ако прецениш, че ще ти трябват повече неща. Не знам точно принципа на работа, а и за всяка застрахователна компания той е различен.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #83 -: Юли 18, 2014, 19:51:30 pm »

За нивата аз мисля примерно 100лв за прегледи-те ти покриват толкова за целия период, ако ги изразходиш си плащаш ....
Да, това го разбирам за годишните лимити, но мисълта ми е дали 100% покриват прегледа и лечението. Примерно тук е така - имаш застраховка, но като отидеш на лекар пак си плащаш някаква твърдо определна от застраховката такса. И тази такса е различна в зависимост дали си на GP или при специалист. Примерно аз плащам $30 за преглед от общ лекар,а останалото се покрива от застраховката ми. Само годишните профилактични прегледи са ми напълно безплатни. 


  
*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #84 -: Юли 18, 2014, 22:18:07 pm »
Аз го разбирам като 100% до лимита.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #85 -: Юли 19, 2014, 10:42:32 am »
В началото на месеца боледувах сериозно. Значи единия ден към 20 часа в частна клиника, дето работи с фонда - преляха ми 2 системи. След 2 дни на невролог - изписа лекарства. После пак в неделя - изписаха лекарства и пак бях за 2 часа на системи. След още седчица пак на невролог с друго оплакване и в ДКЦ. Само едни лекарства за 20 лв не му признали като разход на мъжа ми, че нещо не били писани и в амбулаторния лист, както те искали. Лимита за лекарства ми е 100 лв. годишно. За прегледи явно нямам. Ходех в частна клиника (най-вече да не вися с всичкото бай мангал пред спешното) та там прегледа е 40 лв. А аз за седмица направих 3.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #86 -: Юли 20, 2014, 15:59:07 pm »
Аз понеже си действам и по другите неща, та установих, че нямаме проблем да се класираме в детска градина, понеже баба им работи в държавна ясла и това им дава допълнително  точки. Обаче което не разбирам от сайта е дали това става само един път в годината, когато се качват в по-горни групи или целогодишно има класирания? Свекърва ми разправя, че те никога нямат пълна група, много деца вадели все болнични и идват за по няколко дена, колкото да се си загубят мястото. Системата ми дава да се запиша от сега ( ама нямат ЕГН още, затова не мога), но дали като се запишат пак трябва да си чакам до догодина?

 Другият ми въпрос е за мобилните телефони. Сега им разглеждам пакетите, но всяко мнение за или против даден оператор би ми било полезно.
« Последна редакция: Юли 20, 2014, 16:03:39 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #87 -: Юли 20, 2014, 16:09:56 pm »
За операторите мога да ти кажа, че който и да избереш все тая :) При всеки може да ти се случи някаква уловка или неточност, много им е мудна системата за справяне с такива неща и ти остава да се молиш да не ти се случва. Препоръчвам ти да си избереш план в който имаш безплатни минути към всички, колкото те устройват или максимален брой, че те май никога не стигат :) Ако ползваш комбинирана услуга с домашен интернет и ТВ вероятно ще е по-изгодно.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #88 -: Юли 23, 2014, 07:53:41 am »
Сега да задам един друг въпрос. Не е за документи, ама не виждам смисъл да пускам нова тема, май тази трябваше да е прекръстя на "За новодошли в България" :-). Има ли в България препарат за миене на съдове Down с Olay. Ръцете ми започват да се бeлят от разни препарати и стигат чак до кръв. Години наред се пазя да не мия всеки ден, като мъжът ми миеше каквото не слагаме в миялната. Преди около половин година открих този препарат и вече не ми става това на ръцете. Та не искам въобще да експериментирам с други, ако не е необходимо. Ако няма, моля да ми препоръчате нещо, което не дразни чувствителна кожа и не изсушава.


  
*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #89 -: Юли 23, 2014, 09:08:01 am »
Боби, аз не знам да има, но пък съм чувала, че американските препарати са много силни и на други хора са се отразявали така. Тук има био препарати като Фрош и може би, поне те няма да ти дразнят.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #90 -: Юли 23, 2014, 09:30:41 am »
Съвсем ще  оспамим  темата,но   май ти трябват гумени домакински  ръкавици


*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #91 -: Юли 23, 2014, 12:44:52 pm »
Боби, имах същия проблем, когато ми се налагаше да мия нещо на ръка. Сега го нямам, като ползвам един съвсем "прост" препарат за левче - Медикс. Другия от който не ми се белят ръцете е български - "ехо" и той към левче и някакви стотинки. Пробвала съм и далеч по-скъпи, пък био, пък н'ам какво си - лющех се и за капак - не миеха добре. Ако и тези ти действат зле - има предлагане голямо на миещи препарати - все някой ще ти пасне на кожата. Не вярвам баш тази марка, която ползваш в САЩ да се внася тук, аз поне не съм го засичала този по магазините.

За мобилните оператори, аз не съм особено полезна, понеже моят номер е на фирмата и условията по договорите ни са на индивидуално договаряне т.е. такива планове не се предлагат на частни клиенти. Но като гледам майка ми - има всякакви изгодни оферти. За 20 лв. на месец, пък 500 безплатни минути към всички мрежи, пък 1000 към мрежата на оператора, в добавка и безплатен интернет за телефона до някакви мегабайти месечно. Не е като в зората на демокрацията дето да имаш мобилен, беше разход равнозначен на това да имаш лек автомобил  :lol: Влизаш в сайтовете им и си избираш някакъв пакет според твоите си нужди, те са подробно описани какво съдържат.
В момента поне - "Глобул" дръпнаха доста, откакто ги купиха "Теленор" (прехвърлихме се при тях от М-тел). Влагат луди пари в подобряване на мрежата си, предлагат много изгодни условия за нови клиенти, яко експанзия са предприели. Другите, които ми хвалят познати са "Виваком" (бившето БТК). Те пък май са недостижими в офертите си за мобилен телефон + телевизия+ домашен интернет + домашен телефон... Всичко това за някакви 30-40 лв. на месец. "М-тел" бяха лидерите дълги години, ама напоследък - офертите им неизгодни, лъжат в сметките, та тях не ти ги препоръчвам лично аз. За сравнение само, това което в М-тел ни струваше към 4000лв. на месец, съвсем същото в момента в "Глобул" ни струва към 1200 на месец + че всеки месец ни подаряват я таблет, я мобилен апарат, или най-скъпите и нови модели мобилни устройства ни ги продават на поне 30% по-ниска цена, отколкото е в магазините им въпросното нещо. Също така са отзивчиви и бързи, независимо какъв проблем ти възникне с услугите им. Бях в София и си блокирах картата, звъннах от друг номер и помолих да ми кажат ПУК кодовете, за 2 мин. ми ги издиктуваха. Ако бяха М-тел - щяха да ме накарат да ида до офиса им, с писмена молба и печат на управителя на фирмата за тази услуга....баш като в държавно учреждение.  :?

П.П. Темата си е твоя, имаш си опция да й промениш заглавието и к'вото искаш още, ако считаш, че е нужно.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #92 -: Юли 23, 2014, 16:54:30 pm »
Не е така за ПУК при Мтел, точно по телефона ми го казаха и на мен.
*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #93 -: Юли 23, 2014, 17:15:43 pm »
Не знам сега как е, преди две години за ПИН на майка ми (беше на морето) ходих лично и то с връзки го дадоха Марго. Нямаше офис край нея, по тел. й отказали, въпреки, че е искала да издиктува данни по ЛК. Може сега като поогладняха да са станали по-милички, не го изключвам.
През 2006-а се оказах във Венеция без роуминг, който ми е заявен в договора. Ако се бях изгубила и си мисля, че уж имам телефон... Включиха ми го де, ама след викове и заплаха, че ще разкараме цялата фирма от тях, не така бързо и любезно, хем са виновни.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #94 -: Юли 23, 2014, 18:37:36 pm »
Мерси за съветите.

нимика, права си ,с ръкавици е най-добре. Аз имам у нас, но ги позлвах само ако има нещо повече да се мие ( сега вече не ползвам). Да слагам ръкавици по 15пъти на ден за всяка дреболийка просто ми късаше нервите и оставях да се събират неща, а хич не обичам.

Жбрул, аз  плановете  ще ги прегледам, но ме интересуват други неща, които на интернета няма как да намеря, като покритие например или нещо друго, което не се сещам.  Като покритие не са ли все още М-тел най-добри или няма значение?
Не мога да сменям заглавия. Може да сменяш написано само до 2 часа след като си го написал .

Ако някой модаратор види това, моля да смени заглавието на темата на "Въпроси за български документи и друга информация за живота в България".


  
*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #95 -: Юли 23, 2014, 18:55:37 pm »
Bobbie,

Позволявам си да се включа по темата с покритието, т.к. имаме телефони и на трите оператора :lol:
Като цяло България е добре покрита и няма драми с покритието освен ако не искаш да ходиш по някакви супер диви места. Най-пълно покритие като че имат Вивател, без тези зачуканите места (непокътнати гори високо в планината). Там Мтел се справя по-добре. Иначе най-стабилен е обхвата на Глобул и след това Вивател, Мтел са най-зле - например аз в града редовно имам пълен обхват и 3G мрежа за интернета по показания на телефона, е да ама не-постоянно прекъсва. На мъжа ми телефона с Глобул се държи в пъти по-добре.
Та в общи линии съветът ми е ако не планираш да ходиш по изоставени села и чукари достатъчно често да се ориентираш или към Глобул или към Вивател. Обслужването на Мтел напоследък също е под всякаква критика, а то ако нямаш поддръжка на какво разчиташ (да уточня, аз все още съм техен клиент от 16 години вече, и май от навик само не съм се отказала...)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #96 -: Юли 23, 2014, 19:03:59 pm »
Та в общи линии съветът ми е ако не планираш да ходиш по изоставени села и чукари достатъчно често да се ориентираш или към Глобул или към Вивател.
Благодаря ти за съвета.  Като цяло аз съм си в София, ще прекарам известно време на вилата на баба ми в Скравена, но там не е изоставено. Пък и ако нямам телефон и интернет, не е голям зор. Мен по-скоро ме интересува в градовете дали е добро покритието, не да ходя и да говоря и да ми прекъсва разговора.

Малко не разбирам какво казваш -какво имаш предвид, че най-добро покритие в градовете има Вивател, но най-добър е обхвата на Глобул?
« Последна редакция: Юли 23, 2014, 19:07:31 pm от Bobbie »


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #97 -: Юли 24, 2014, 00:35:06 am »
Малко не разбирам какво казваш -какво имаш предвид, че най-добро покритие в градовете има Вивател, но най-добър е обхвата на Глобул?

Мтел по мое мнение имат най-пълно покритие.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #98 -: Юли 24, 2014, 01:58:15 am »
От личен опит, относно покритие и качество на сигнал за телефония и интернет към ТОЗИ момент - залагам на Глобул, спрямо М-тел. За Виваком - нямам личен опит. Ако не броим една флашка за интернет на свекър ми, в къща намираща се на 15 км. от Стара Загора, в този равен терен...все нямаше интернет. Ама това беше още на старта на компанията, сега чувам други неща по въпроса.

За градовете, особено големите - мисля, че компаниите са общо взето равностойни откъм покритие. В "дупка" можете да попаднете, все тая с кой оператор, ако се намирате на определено място, където баш негова клетка е претоварена, инсталирана на място препятстващо сигнала и от вида.
Относно чукари, села и паланки пък - зависи кой оператор, на кое забравено от Бога място е решил да набие пари за клетка, или да не набие съответно, и дали вие сте попаднали там и сте на този оператор. Нито една от компаниите ни не покрива "офроуда" навсякъде и еднакво добре. ;) Пример от тази зима - за определен хотел, централен в Хисаря - М-тел почти нямаха обхват из целия хотел, като се закачиш все пак - прекъсва. Глобул и Виваком (тел) - пълен и безпроблемен. На една вила в Пампорово - баш обратното - на Глобул - обхват само на втория етаж, в спалните, северно изложение (явно някъде там е клетката). Другите оператори и те калпаво, ама закачаха чат-пат и в хола.

На селската ми къща М-телския нет едвам се влачеше. Клетката дърта, от зората на компанията, пуках от нерви. Сега тази на Глобул е чисто новичка и бачка в 3G - интернета е песен на всичките ми устройства, все едно съм си в Стара Загора. Чиста случайност, че тази компания, на моето село баш е подменила клетка. На съседното - може и да не е, ама там пък М-тел да са направили читава. Та по тази тема - въпрос на шанс е. За градовете - все тая според мен. Ползваните апарати също имат значение за обхвата, това се подценява като фактор от потребителите обаче. Най-редовно го наблюдавам. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси за български документи
« Отговор #99 -: Юли 24, 2014, 09:43:33 am »
Воби,  от мен глас за Глобул. Идеално покритие и 3G връзка дори на 2000 метра  надморска височина.